29402 entry daha
 • kız kulesi , boğaz hattı gibi sahil diplerine zıpkınla dalan , sıkılmadan izlenebilecek enteresan içerikli video kanalı. türkiye'den böyle guzel içeriğe sahip işlerin çıkması sevindirici.
 • (bkz: #96252673)
  (bkz: #97376538)
  (bkz: #97930080)
  (bkz: #98070265)
  (bkz: #98590453)

  son iki ayda girilen baston entryleri. anladik amk. yeter ya.
 • “yeni insan” (den nya människan) filmine konu olan olay...

  1934 yılında isveç parlamentosu’nda alınan bir kararla kalıtımsal hastalığı olan, psikolojik, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, alkolikler ve herhangi bir şekilde sosyal yaşama uyum sağlayamayacağı düşünülen kişiler, laponlar çingeneler ve tatarlar kimi zaman zorla, kimi zaman ikna yöntemiyle bazı durumlarda ise aldatılarak kısırlaştırıldılar.

  isveç parlamentosunda kısırlaştırma için çıkarılan yasa öjenik, sosyal, ve tıbbi olmak üzere üç ayağa dayanıyor.

  1934 yılında çıkarılan yasa ile 1976 yılına kadar 63.000 kadını izin almadan kısırlaştırdılar alkolik ve ruhsal rahatsızlıkları olanlar ve etnik grupları da içine alan. yasa kapsamında kuzey avrupa’da göçebe yaşam süren çingeneler ve tatarlar ile isveç, norveç ve finlandiya’nın kuzeyinde yine göçebe yaşam süren laponlar da nasibini almış.

  kısırlaştırmaların herhangi bir sağlık şikayeti nedeniyle hastanelere başvuran kadınlar üzerinde uygulandığı ve bir çok kadının kısırlaştırmadan haberdar olmadıkları biliniyor. birçok kadının apandisit ameliyatı yapacağız diyerek kısırlaştırıldığı belirtilirken, kısırlaştırılması teklif edilen kadınların bilgisizlik nedeniyle nasıl bir korkunç planın bir parçası haline getirildiklerini bilmedikleri belirtiliyor.

  2007 yılında kısırlaştırmalar konu alan “yeni insan” (den nya människan) adında bır film de yapıldı. ayrıca 2008 yılında yine aynı konuyu ele alan walborgs ungar adında bir belgesel film daha yapıldı.

  öjenik hareket nedir:
  20. yüzyılın ilk yarısında çok sayıda taraftar toplayan öjeni teorisi, sakat ve hasta insanların ayıklanması ve sağlıklı bireylerin çoğaltılması yoluyla bir insan ırkının "ıslah edilmesi" anlamına geliyor...
 • her zaman talebi çok fazla olan, kahve mi çay mı vs.nda başı çeken ikiliden çayın; poşet çay olarak hayatımıza nasıl girdiğinden bahsedelim.
  kullanım ve ulaşılabilir kolaylığı fazla olması nedeniyle insanlar açısından tercih edilen, ki bence güzel değil, poşet çayın ortaya çıkışı ve tutması, biraz üreticinin maliyeti düşürme isteği ile olmuştur.

  thomas sullivan adlı amerikalı kahve tüccarı, çay ticareti işine girmiş. bunu da insanlara ulaştırmak için maliyetten kısmak amaçlı bez torbalara koyup numune olarak yollamış. bunu yollarken amacı insanların poşeti kesip içindeki çayı demlemesiydi. gönderilern numuneler küçük ebatta olduğu için insanlar bunu kesip, demliğe dökmek yerine olduğu gibi poşet halinde demliğe atar olmuş. zamanla bu durum çay severler arasında iyice yer bulmuş. asıl buna şeklini verense hepimizin tanıdığı, sri-lanka yani seylan çayı diye bildiğimiz, ünlü marka lipton olmuştur.

  ipek bezle başlayan poşet çay dönemi, yerini kağıda bırakmıştır.

  bana sorarsanız en güzeli çaykur'un organik hemşin çayı ve demlikte olan*.
 • tıraş köpüğü hakkında;

  - duştan önce aynayı tıraş köpüğü ile silin buhar yapmıyor aynı zamanda bunu araba camı içinde kullanabilirsiniz.
  - üzerine bir döküldü ufak tefek bir leke var ise az bir şey tıraş köpüğü döküp silin büyük oranda o anlık fayda edecektir.
 • tekrar olmadığı sürece burada yazılı her bilginin değerli olduğunu düşünüyorum. ufuk açma, iki katına çıkarma meselesine gelince; ben senin ufkunun nasıl , nerede, ne kadar olduğunu bilemem. ufukmetre evde kalmış. bu site ortaokul öğrencisinden tut profesöre kadar eğitim seviyesinde kitleye hitap ediyor. ortaokul öğrencisinin ufkunu iki katına çıkaran başkasına basit gelebilir.yada profesöre hitap eden bir bilgi başkasına karmaşık ve anlaşılmaz gelebilir. ilber ortaylı sözlükte yazar olsun ve herkesin ufkuna kusur bulsun cahil desin.kimse de yazmasın bir daha.

  bırakınız yazsınlar.
 • klasik iskambil destelerinde sadece kupa papazının bıyığı yoktur ve kendi kafasına kılıç saplar şekilde gözükür. bunun konu hakkında birden fazla teori bulunmaktadır. benim şahsen bildiğim teori fransız kralı 7. charles'ı temsil eder. bunun nedeni de kralın zehirlenip ölme korkusundan kendi kılıcıyla kendini öldürmesidir.
 • hamile bir kadının organında hasar varsa, karnındaki bebek organı onarmaya yardımcı olmak için kök hücreler gönderir.

  edit : kaynak
 • balık yağının neredeyse tamamı hamsiden elde ediliyormuş ve ne yazık ki türkiye'nin denizleri 'yeterince' sağlıklı olmadığından, yerli markalar üretimi peru'dan ithal edilen hamsi yağlarını kullanarak yapıyormuş.

  kaynak: serdar kuzuloğlu
 • kurallara uymak
188 entry daha