şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
30374 entry daha
 • bilgisayarın power tuşunun amblemi aslında 1 ve 0 ı temsil eder..
  bu amblem aynı zamanda açma kapama tuşunun birleşimidir.
  1 = açık
  0 = kapalı

  açma kapama tuşu

  power tuşu
 • yeni bir lisan. öğrenin arkadaşım bu hayatta en az 2 dili aktif bilin ki şansınızı arttırın
 • yılbaşının renkleri neden kırmızı yeşil ağırlıklı düşündünüz mü hiç?

  çoğu kültürde kırmızı, akan kanın rengiyle ilişkilendirilerek ölümü, yeşilse topraktan çıkan hayat olduğu için yaşamı temsil ediyor. yani kırmızı geçen yılın ölümü, yeşil de yeni yılın doğuşu için kullanılıyor.
 • yıl 2002
  asgari ücret 184 tl
  marlboro 2.5 tl = 74 paket
  benzin 1.64 tl = 112 lt
  ekmek 0.20 kuruş = 920
  kıyma 5 tl = 37 kilo
  dolar 1.57 = 117 dolar alınıyordu.

  yıl 2019
  asgari ücret 2324 tl
  marlboro 18 tl = 129 paket
  benzin 7.10 tl= 327 lt
  ekmek 1.50 tl= 1549
  kıyma 45 tl = 52 kg
  dolar 5.88 = 395 dolar
 • acı haber vermeye giderken önce bi sakinleşeyim diye içtiğin suyun birazdan senden gözyaşı olarak çıkacağını fark etmek.
 • stres altındaki bireylerin ayaklarında istemsiz olarak ortaya çıkan titreme ve sallanma gibi hareketlerin, beyne en uzak noktanın ayaklar olmasından ve kontrolünün daha meşakkatli olmasından ileri gelmesi.
 • yazarın biri asgari ücret kıyaslaması yapmış. bravo ya ufkum 5-10 kat arttı şuan. ülke olarak ne zenginmişiz. ufuk patlaması yaşıyorum şuan.
 • isim verip rencide etmek istemiyorum* ama listeye giren bazı filmleri en iyi 10 listesine yazanların sinema kelimesine yükledikleri anlam, ondan anladıkları biraz değişik.

  entryim ''sinema dergisinin 1999 yılında okuyucularının katılımı ile yaptığı anket. ankete katılım zahmetlidir, dergideki boş bir listenin olduğu sayfa kesilip 10 film sıralanır ve postayla sinema dergisine gönderilmek suretiyle ankete katılınır ki olay ciddidir, fotokopi kabul edilmez.

  efsanevi sinema dergisi'ne saygılarımızı gönderip listeyi hatırlayalım'' la ilgilidir.

  ''birinci sıradaki film 359 oy almışken 100. sıradaki film 11 oy almıştır. katılım yüksek olmasa bile o yıllarda dergiyi takip eden kesimin film tercihlerini ortaya çıkarması yönünden kıymetlidir.

  sinema dergisi bir daha da böyle bir anket çalışması yapmamıştır.''

  ortaya çıkan liste bu olunca, ben olsam ben de bir daha yapmam. o listede yer alan bazı filmler de ne bileyim sitseler izlenmez. *

  en iyi 10 filmden biri falan. trollenmiş olmasınlar. *

  tanım ya da öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeylerden biri; yumurta tavuktan, tavukta yumurtadan çıkar. tabii cümlenin 2. yarısı için yumurtanın döllenmiş olması gerekiyor yani konu hakkında fikri sorulduğunda ''ben anlamam, sit... geçerim'' diyen ve kendisi de yumurtadan çıkan bir horoz da gerekiyor.

  gerek yok ama mokunu çıkarasımız gelir ve çıkarırsak; horozdan yumurta çıkmıyor. orada bir paradoks, tartışmalı bir nokta ya da anlaşmazlık yok.*
 • (bkz: ucuz uçak bileti)

  seyahat sitesi momondo’nun araştırması kapsamında, dünya genelinde en çok tercih edilen 100 rotada gerçekleştirilen 13.2 milyar uçuşa dair veriler incelendi. en dikkat çekici sonuçlar şöyle:

  en ucuz bilet, uçuş tarihinden 56 gün önce bulunuyor. bileti bu tarihte alarak ortalama yüzde 28 oranında kar etmek mümkün. en pahalı biletler ise uçuş günü alınan biletler.

  salı günlerinde yapılacak uçuşlar, haftanın diğer tüm günlerinden daha uygun fiyata sahip. haftanın en pahalı günü ise pek çok kişinin seyahat etmeyi tercih ettiği cumartesi. verilere göre salı uçanlar, cumartesi uçanlara göre yüzde 11 oranında kar edebiliyor.

  sabah ve akşam uçuşları arasındaki fiyat farkı ise ortalama yüzde 5. saat 15.00’ten önce gerçekleşen uçuşlar, en pahalı seçenekler konumunda. araştırmaya göre, 18.00-00.00 saatleri arasında gerçekleşecek uçuşların fiyatları, günün diğer saatlerindeki uçuşlara göre daha hesaplı.

  kaynak
 • kanser neden olan şeyler;
  tek başına nadiren ve/ veya çoğunlukla multifaktoryel.
  1- virüslar: insan dna’sına yapışıp dna’ın genetiği ile oynamaları. (bkz: hpv)
  2- kimyasal maddeler; saç boyaları, şampuan, starbucks’la içtiğiniz kahve içindeki beynini uyuşturan kimyasal maddeler, kotunuzdaki boya, ayakkabınızda ki kimyasal, yiyeceklerin temas ettiği plastikler, şeker gibi kullandığınız ağrı kesiciler vs vs vs.
  evet özet geçeyim karşılaştığınız tüm kimyasal maddeler sizi yavaş -yavaş öldürmekte
  3- sigara; anlatmaya değmez. burada şaşırdığım islamiyet vs gibi dinlerde haram statüsünde olmaması. tütünün amerikanın 1492 keşfi ile sonradan dünyaya yayılması, islam alimlerinin bu nedenle haram demeye korkmaları muhtemelen.
  4- radyasyon
  5- çevresel faktörler
  6- kişisel faktörler.
  7- güneş ışığı ( evet!!!)
  8- ırk (milliyet& renk)
  9- zekeriya dahil 4 beyaz
  10-beşiktaş taraftarı olmak.
222 entry daha