şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
31139 entry daha
  • hayvanlar aleminin en hilekar annesi guguk kuşudur.

yumurtlama dönemi geldiğinde başka kuşların yuvasına yumurtlar.

diğer kuşlar ise kendi yumurtası ile guguk kuşu yumurtasını ayırtedemez .

aradaki tek fark guguk kuşlarının yumurtası biraz büyük, benzer yumurta olduğu için diğer kuşlar bunu fark edemiyor ve kuluçkaya yatıyor.

ne zaman ki diğer kuşu yuvasından ayrılıp, beslenme amaçlı uzaklaşsa, guguk kuşu yuvaya geri dönüp sadece ve sadece kendi yumurtasına kuluçkaya yatıyor ve yumurtayı sıcak tutarak kendi yavrusunun erken doğmasını sağlıyor.

ustalıkla yapılan bu hamle ile kendi yavrusunun diğer yavrulardan önce doğmasını sağlar. diğer yumurtalar da yavaş yavaş kuluçkadan çıkar.

içgüdüsel olarak guguk kuşunun yavrusu diğer kuşlarının yavrusunu öldürerek, tüm beslenmeyi de kendini tekeline alır ve hızlıca büyür.

guguk kuşu bu yolla neslini sürdürmeye devam eder ve hayatı boyunca yavrusunu bir daha görmez.

hilekar anne guguk kuşu
  • yeni, farkli muzikler kesfetmeyi ve radyo dinlemeyi seviyorsaniz radio garden diye bir site var ki muhtesem otesi. dunya haritasi uzerinde yer alan yesil noktalara tiklayarak, o bolgede yayin yapan radyo kanallarini canli olarak dinleyerek adeta kitalar arasi yolculuk yapiyorsunuz. ustelik uygulamayi telefonunuza da indirebilirsiniz, arka planda calmasi da muthis.

ufku iki katina cikarmaz ama sizi bambaska dunyalara goturur.
  • ayak şeklinin insan kişiligiyle ilişkisi

her ne kadar dost başa düşman ayağa bakar denen antika bir söz olsa da reading toes association denen bir dernek varmış ve bu derneğin araştırmasına göre insanların ayakları kişiliklerini yansıtıyormuş

yunan tipi ayak şekli
    yunan tipi ayaklara sahip olup olmadığınızı anlamak için ayağınızın ikinci parmağına bakmanız gerekiyor. yunan ayağına sahip olmak için ayak işaret parmağınız ayak baş parmağınızdan uzun olmalıdır. öte yandan diğer parmaklarınız sırayla daha kısa olmalıdır.

ayak şekli bu karakteristik özelliklere sahip insanlar daha yaratıcı, atletik ve oldukça çekicilerdir.
    bu insanlar aynı zamanda yeni fikirler konusunda oldukça heveslidir. etraflarındaki insalara motivasyon sağlarlar.
    bazı hareketleri oldukça fevridir. bu da onlarda aşırı stres yaratabilir ve hata yapmalarına yol açabilir.

kare tip ayaklar
    bu ayakların en önemli karakteristik özellikleriayak baş, işaret ve orta parmaklarının aynı uzunluktayken diğer parmakların daha kısa olmasıdır. ayakları bu şekilde olan insanlar genellikle analitik kişiliğe sahiptir. bir karar vermeden önce her şeyi düşünürler ve problemin artılarını ve eksilerini tartarlar.

fevri hareketleri yoktur. bununla birlikte, diğer insanların onları etkilemelerine izin vermezler. çünkü kendi kararlarının somut dayanakları vardır. genellikle pratik, güvenilir ve kendinden emindirler. bu yüzden kare ayaklara sahip bir arkadaşınız varsa ona her zaman güvenebilirsiniz

uzun ayaklar
    ince parmaklı ve dar topuklu uzun ayaklı insanlar dışardan gelen şeylerin kıymetini bilen insanlardır. refleksolojiye göre gaz, anksiyete ve stres gibi durumlara meyillidirler.

geniş ayaklar
    son olarak geniş ayaklara ve kısa parmaklara sahip insanlar materyalizmden uzak insanlardır. ayak refleksolojisine göre, geniş ayaklara sahip insanlar kalp damar hastalıklarına yakalanabilir ya da kan dolaşımında sorun yaşabilirler.

mısır tipi ayaklar
    bu ayak şekli olan insanların ayak parmakları baş parmaktan itibaren sırasıyla kısadır. mısır tipi ayaklara sahip insanlar özel hayatlarını her şeyin önünde tutarlar. bazı sırları vardır ve kendilerini gerçeklikten uzak tutmaya meyillidirler.

aynı zamanda,hayalperest, asi ve düşüncesiz olabilirler ve bu durum hayatın her alanında karşılaştıkları durumlarda geçerlidir. üstelik, ruh halleri çok sık değişebilirmiş.

umarım ufkunuz biraz katlanmıştır ama bence ağır bir fetiş değilseniz siz yine de ayaklara çok güvenmeyin gözler ne güne duruyor
  • ufku katlamasa da epey şaşırtan;

bir zamanlar yüksek atlamanın şimdiki * stille değil, engelli koşu yarışlarındaki gibi atlama stiliyle yapılması. bu stille atlayıp 14 yıl 1,91 rekoru kırılamayan iolanda balas'dan 1960 roma yaz olimpiyatları performansı.
  • fatih sultan mehmet'in adının fatih olmadığını, fatih(feth eden) ismini istanbul'u feth ettikten sonra lakap olarak aldığını öğrendikten sonra olandır.
  • neden g(b)ittiğini öğrendiğimde, ufkumun iki katına çıkacağını umuyorum.
  • hareket kelimesinin karşılığı latincede motus. muhtemelen movie kelimesinin kökeni de buradan geliyor.
  • bir işi başarmanız için önce onu başardığınızı hayal etmeniz lazım.

bir arkadaşım vardı: gitarist. bir gün nasıl böyle iyi çalıyorsun abi? derdim. o da şöyle açıklamıştı:

"genelde hayal edebildiğim, kendimi çalabiliyor gördüğüm zaman o parçayı çalabiliyorum. tekniğim yetersiz bile olsa düşüncelerim beni oraya taşıyor. eğer hayal edemiyorsam genelde çalamıyorum ve başka parçalara yoğunlaşıyorum" diye açıklamıştı.

sonra düşündüm de gerçekten mantıklı. ben de hayal ettiğim, kendimi görebildiğim konularda başarılı olmuşumdur hep. çünkü bunu görmeniz, hayal ettiğinizin gerçekliğine inanmanız mantığınızın da bu konuyu kabul ettiğini göseriyor ve kendini yeniden konumlandırıyor, alevleniyor. yapmak istiyor, önceliği değişiyor çünkü üstesinden gelebileceği bir iş.

tabii hayal etmekle bu durumu karıştırmamak lazım. yapacağımız ya da yapabilme ihtimalimiz olan mantık dahilinde işlerde bu tekniği kullanmamalıyız. aksi durumda bu proses gerçekleşmiyor ve beyin bunun yapılacak değil de sadece hayal kurulabilecek bir iş gibi algılıyor. sadece kısa süreliğine zevk merkezleri aktifleşiyor ve sönüyor. düşünün ki çok zengin olmak istiyorum diye kendimi para dolu bir banka kasasının içinde algılamam bunun gerçekleşebilmesini sağlamıyor çünkü bunun için attığım bir adım yok. çalışmakla olmaz. en yakın ihtimal borsadasınız hisse senediniz artacak diyelim, ufak artışlar öngörülebilir ama böyle devasa artışlar çok zor ve burada da durum sizin kontrolünüzde değil, sizin çabanızla olabilecek bir şey değil. o hissenin artacağını bilmeniz sizi en iyi ihtimalle kahin yapacaktır ki bu durumda bu yazıyı okumanıza gerek yok.

(bkz: hiçbir vasfı olmayanların yapabileceği işler/@karanlikruya)
  • trabzon kelimesinin kökeni ile ilgili 2 hikaye okudum. (evliya çelebi seyahatnamesinden seçmeler - karanfil yayınları)

1. azerbaycan hükümdarı sultan uzun hasan bu şehri cenevizlilerden alıp adına "tarab-i zen" demiş. zira o zamanlar şehrin hükümdarı zevk ehli bir kadınmış.
    tarab-i zen zamanla trabzon haline dönüşmüş.

2. fatih sultan mehmet bu şehri rumların elinden aldıktan sonra adını "tarab efzun" olarak değiştirmiş. tarab efzun suyunun ve havasının güzel olduğu yer demekmiş.
    tarab efzun zamanla trabzon haline dönüşmüş.

bu arada aramaya inandım ve #54187793 nolu içeriği buldum. hangisine inanacağınız sizin tercihiniz.
229 entry daha