41580 entry daha
 • kalabalık bir ortamda, toplantıda veya yemekte hapşırma isteğiniz geliyorsa işaret parmağınızı paralel olarak bıyık bölgesine bastırın hapşırık isteğiniz geçecektir. tanrı'nın kullarına bu tarz gizlenmiş özellikler bırakması ne ilginçtir.
 • ünlü köpeklerin ilginç hikayeleri
  balto: bütün bir kasabayı kurtaran köpek
  ünlü kızak köpeği balto sadece 45 kilo ağırlığındaydı ve muhtemelen sibirya kurdu, malamute ve kurdun bir karışımıydı. ocak 1925'te nome, alaska'nın bir difteri salgınıyla karşı karşıya kaldığı kritik bir dönemde ulusal bir kahraman oldu. şehir, kuzey kutbu'ndaki kış nedeniyle izole edilmişti ve köpek kızakları tek ulaşım aracıydı. hayat kurtaran serumu fairbanks'ten nome'a ??ulaştırmak için, 674 millik zorlu bir yolculuğu kapsayan bir kızak köpeği ekipleri turu düzenlendi. son 55 millik yolda, sürücüsü neredeyse donmuş ve körken balto önden giderek serumla birlikte 2 şubat 1925'te nome'a ??vardı. şubat 1927'de los angeles'tayken clevelandlı işadamı george kimble, balto ve ekibinin bir müzede sergilendiğini keşfetti. hayvanların kötü durumuna öfkelenen kimble, köpekleri 2.000 dolara satın almak için pazarlık yaptı . köpekler 19 mart'ta cleveland'a geldiler ve bir geçit töreni ile karşılandılar. sonunda brookside park hayvanat bahçesi'ne yerleştirildiler.
  balto 14 mart 1933'te vefat etti. heykeltıraş frederick roth tarafından 1925'te yapılan bronz balto heykeli, new york central park'ta bulunuyor.
  greyfriars bobby: iskoçya'nın en ünlü köpeği
  1855 civarında doğan bobby , john gray adlı yerel bir gece bekçisinin bakımı altında geçiren bir skye teriyeriydi. aralarındaki bağ derindi ama 1858'de gray tüberkülozdan vefat ettiğinde bir trajedi yaşandı . gray'in cenazesinin ardından bobby'nin, kararlı bir şekilde mezarın yanında kaldığı görüldü. sonraki 14 yıl boyunca, greyfriars bobby olarak da bilinen bobby, nöbetini sürdürdü. edinburgh kalesi'nden ateşlenen silahları duyunca yemek yemek için her gün saat 13.00'te mezarlıktan kısa bir süre ayrılıyor ve hemen ardından geri dönüyordu. bobby'nin sadakati haberi yayıldı ve ziyaretçileri mezarlığa çekti. edinburgh sakinleri ona değer verdi, hatta rahatı için küçük bir barınak bile inşa ettiler. gray öldüğünde sadece iki yaşında olmasına rağmen bobby, 14 ocak 1872'deki vefatına kadar rutinine devam etti.
  judy: savaş tutsağı olan köpek
  judy, 2. dünya savaşı öncesinde ve sırasında yangtze'deki hms gnat ve grasshopper gemilerinde gemi köpeği olarak görev yaptı ve burada gelen uçakları tespit etme konusunda uzmanlaştı. singapur savaşı sırasında grasshopper battı ve geri dönen bir mürettebat tarafından kurtarıldı. hayatta kalan mürettebatla birlikte ıssız bir adada mahsur kalan judy, bir su kaynağı bularak onları kurtarır. timsah saldırısından sağ kurtulmak da dahil olmak üzere ormanda 200 millik zorlu bir yürüyüşün ardından geç geldiler ve japonların savaş esiri oldular. judy, medan'daki gloegoer savaş esiri kampına kaçırıldı ve burada ömür boyu arkadaşı olan uçak teknisyeni frank williams ile tanıştı. williams, kamp komutanına onu '81a gloegoer medan' numarasıyla resmi bir savaş esiri olarak kaydetmeye ikna etti. ikinci dünya savaşı sırasında savaş esiri olarak kaydedilen tek köpekti.
  stubby: bir efsaneye dönüşen birinci dünya savaşı köpek kahramanı
  stubby, birinci dünya savaşı'nda 26. (yankee) tümenine atanan 102. piyade alayı'nın resmi olmayan maskotu ve köpeğiydi 18 ay görev yaptı ve batı cephesinde 17 savaşa ve dört taarruza katıldı. stubby, alayını sürpriz hardal gazı saldırılarından kurtarmada, yaralıların yerini bildirmede bulundu. stubby, genellikle büyük savaş'ın en madalyalı savaş köpeği olarak bilinir.
  denizci: amerika'nın batısını lewis ve clark'la keşfeden köpek
  newfoundland köpeği olan seaman, mississippi nehri'nden pasifik kıyısına gidiş dönüş ilk yolculuk olan lewis ve clark keşif gezisi'ne katıldı.
  üç yıllık keşif gezisinin tamamını tamamlayan tek hayvan olma özelliğini taşıyor.
  kaptan meriwether lewis, seaman'ı 1803'te özellikle pittsburgh, pensilvanya'daki keşif gezisi için satın aldı. bir ordu kaptanının yarım aylık maaşı olan 20 $ (2022'de 400 $'a eşdeğer) gibi yüksek bir bedel ödedi.
  zanjeer: hindistan'ın bomba koklayan köpeği
  7 ocak 1992'de doğan zanjeer'in adı, 1973 yapımı hint filmi "zanjeer"den esinlenmiştir, ancak aynı zamanda ceketinin rengi nedeniyle ona sevgiyle "zencefil" de denilmiştir. bir labrador retriever olan zanjeer, hindistan'ın maharashtra kentindeki bombay polisi'nde bomba tespit köpeği olarak görev yaptı. özellikle 1993 bombay bombalamaları sırasındaki kusursuz hizmetiyle tanınan zanjeer, 16 kasım 2000'de vefat etti
  kaynak

  görsel

  görsel

  görsel

  görsel

  görsel

  görsel

  görsel

  görsel

  görsel

  görsel
 • kuran'ın indirilen ilk ayeti olan alak suresindeki "oku" kelimesi kuran'ın ingilizce çevirilerinde "read" olarak değil; zihinden tekrar edip söylemek anlamına gelen "recite" olarak çevrilmiştir. ayetin orjinalindeki "ikra" kelimesi ise ibraniceden türemiş olup "oku" değil duyur ve ilet anlamına gelmektedir.
 • yüzde yüz işe yarayan bir şey. eğer diş fırçalarken mideniz bulanıyorsa ( ki özellike sabahları ) hemen cinselli minselli bir şeyeler düşünün. sex esnasında mide bulantısı özelliği devre dışı kaldığı için mide bulantısı da ortadan kalkıyor.
 • oxford learner's dictionary'nin önerdiği ingilizce kelimeler ve kalıplar the oxford phrasal academic lexicon (opal) başlığı altında toplanmış. aşağıdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

  1) written single word

  2) spoken single words

  3) written phrases

  4) spoken phrases
68 entry daha
hesabın var mı? giriş yap