• koko bu iki heceden oluşan kelime ya da isim diyelim bir gorile ait. belkide kendisi dünyanın en meşhur gorili idi. fakat kendisini 46 yaşında, 19 haziran 2018 tarihinde kaybettik.

bir çoğumuz bu arkadaşı tanımıyoruz ve neden bu kadar ünlü olduğunu bilmiyoruz. kısaca kendisi hakkında bilgi vereyim ve beni bu kadar etkilemesinin nedenini anlatayım.
    kendisi koko, 4 temmuz 1971'de san francisco hayvanat bahçesi'nde doğdu. daha sonra psikolog francine patterson adlı kişiyle tanıştı.
    işte beni etkileyen tarafı bundan sonra başlıyor; psikolog francine patterson ile işaret dili öğrenmeye başlamış, söylenene göre karmaşık şekilleri olan olan 1000 den fazla işaret dili kelimesi öğrenmiş. bir veteriner olarak hep hayvanlarla konuşabilsek derdim.

tarihler boyu hayvanlara insan tasvirleri hep yerleştirmişizdir. bir çok edebiyat yapıtında veya yazılı metinlerde konuşan hayvanlara tanık oluruz. insanlaştırdığımız bu hayvanlar her daim bize öğütler akıllar veya saygı duyulası kurnazlık veya çeşitli insani duygularla cevaplar sunar. işte koko'da tam hayal dünyamızı 1978'de national geographic dergisinin kapağında yer alarak kendini bize yani insanlara tanıttı. bu kapakta kendisini bir fotoğraf makinesiyle aynadan çektiğini görmekteyiz.

kendini bir ayna karşısında tanıyabilen hayvan, acaba bizleri nasıl canlı olarak görür ve meraklı sorularımıza nasıl cevaplar verirdi. şimdi size kayıt altına alınmış bazı konuşmalardan bazı örnekler sunacağım.kaynak-1kaynak-2

koko'ya bir poster gösterildiğinde(bakıcı-b koko-k)

b-bu nedir?
    k-"gorilla," diye işaret etti.
    b-kim goril?
    k-"kuş," diye cevap verdi. *
    b-kuş musun?
    k-"sen," diye karşılık verdi.
    b-ben kuş değilim, sen kuşsun(“kuş” kelimesi koko'nun sözlüğünde bir hakaret olabilirmiş.)
    k-"ben goril," diye iddia etti.
    b-peki kim kuşu?
    k-"delirdin," diye cevapladı.
    b-peki neden deliyim?
    k-"fındık, fındık," diye işaret etti.(fındık kelimesi de kuş kelimesi gibi hakaret olabilirmiş.)
    b-fakat sen delirdin, ben değil.
    k-sonunda koko pes etti. açıkça “lanet olsun bana” işaretini ve “kötü” işaretini attı.

başka bir konuşmadan örnek: koko psikolog francine patterson'ı ısırmış ve bu olay üzerine konuşuyorlar.

b-penny'ye ne yaptın?
    k- “ısır.” işareti yaptı.
    b-kabul ediyorsun yani?
    k-“üzgünüm ısırık çizik.” -“yanlış ısırık.”
    b-neden ısırdın?
    k-“çünkü deli.”
    b-neden kızgınsın?
    k-“bilmiyorum.”

başka bir konuşma : ölümle ilgili
    b-bu canlı mı yoksa ölü mü?( bakıcı kokoya bir iskelet resmi gösterir)
    k-“ölü, örtülü”
    b-hayvanlar öldüğünde nereye gidiyor?
    k-“rahat bir delik”(sonrasında öpücük vererek uzaklaştı)

koko belki bir çocuğun aklına sahip, belkide davranış bilimcilerin dediği gibi; bir hayvan bir insan gibi duygusal düşünce yapısına sahip değildir, hatta karşılaştırmalı anlama yetisi bile hiç yoktur.

öyle olsa bile bu videoda insanlığın ufkunu iki katına çıkardığı kesindir.(videoda söyledikleri: ben gorilim. ben çiçek, hayvanım. ben doğayım. adam koko aşkı. dünya koko aşk. ama insan aptal. aptal! koko üzgünüm. koko ağlıyor. acele et! dünya'yı tamir et! dünya'ya yardım et! acele! dünyayı koruyun. doğa görüşürüz. teşekkür ederim.)
    saygılarımla....

düzeltme :imla
  • türkiye'nin tarihi kaleleri ve surları haritası

mükemmel bir harita. türkiye'de bulunan 307 tarihi kale haritaya işaretlenmiş.

hem öğrenmek hem de keşfetmek için mutlaka inceleyin.
  • gerçekte olmayan kelimeleri üreten bir yapay zeka robotu/projesi/websitesi : this word does not exist

algoritmayı kuran ve websitesini hazırlayan thomas dimson ise eski bir amazon ve ınstagram çalışanı, öyle ki 2013 ve 2020 yılları arasında instagram'ın anasayfa, hikayeler ve keşfet bölümünün algoritmasını oluşturan ekibin başındaymış.

şimdilik sadece ingilizcede kelimeler türeten bu siteye şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.thisworddoesnotexist.com/

ilgilisine yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanılarak gpt-2 modeli ile oluşturulan bu proje için kaynak kodları şu şekilde:

https://github.com/…esoupy/this-word-does-not-exist
  • yeni yeni sorgulamaya başlayanlar için evreni ve daha küçük birimleri dünyanın ve insanın yaşam biçimi ve amacına dair bir alıntı umarım ufku 2 katına çıkarır beni rahatlatıyor en azından.

insanı tanrı yarattı ama biz insanların yarattığı dünyaya doğduk başka bir anlatım tarzıyla ilk kuralı tanrı koymuş olsa da biz insanların kuralına göre oynamak zorunda kalanlarız
  • mekanik ve yalıtım özellikleri açısından mitleri de çürüterek uzun uzun neden boş olduklarını bilimsel olarak açıkladık:
    (bkz: tuğlaların içinin boş olması/@karanlikruya)
  • bilgisayarda girdiğiniz tüm şifreler ve siteler kaydedilir ve bakması çok kolaydır. bu yüzden internet kafe ve iş yerinizde kesinlikle gizli mod kullanın yoksa hesaplarınız çalınabileceği gibi patronunuz da size dava açabilir...

not: gizli mod aslında o kadar da gizli olmasa da son kullanıcının basit işleri için işinizi görecektir. fakat daha üst seviye kullanıcılar için işler baya bir karışacağından hiç bahsetmiyorum...
  • dünya gezegeninin 4 milyar yaşında olduğu. bizim 70 yıllık ömrümüzün hiçbir kıymeti yok bu dünyada.
  • kitap, dizi ve film öneri uygulaması

• küfürlere anneyi karıştıran ilk kişi shakespeare'dir.
  • fırından çıkardığım milföyün bir sürü yapraktan oluştuğunu görüp kelimenin fransızca mille-feuille*'yden geldiğini fark ettiğim o an.

o değil de senelerdir twitterda paylaşılan bir bilgiymiş hiç rastlamamıştım, kendi kendime yaşadığım aydınlanma kursağımda kaldı.

kıssadan hisse: literatürden uzak kalırsanız amerikayı yeniden keşfedersiniz...
hesabın var mı? giriş yap