• girdiği hiçbir savaşı kaybetmeyen timur'un ordusundaki filler hakkında;

timur'un ordusunda filleri kullandığını özellikle ankara savaşı vesilesiyle çoğumuz öğrenmişizdir. timur, kurduğu orduda ilk başlarda fillerden oluşan herhangi bir birlik kullanmazken 17 aralık 1398 günü gerçekleşen delhi muharebesi'nden sonra ordusuna filleri de dahil edecektir.

bu muharebede delhi sultanlığı ile karşılaşan timur'a savaş sırasında komutanları savaşın kaybedilmek üzere olduğunu haber verirler. timur, bunun üzerine çadırına gider ve yatağına uzanır. kimsenin kendisini rahatsız etmemesi emrini verir.
    bir süre sonra kalkar ve komutanlarını yanına çağırır. ordusunda bulunan bütün develerin zincirlerle birbirlerine bağlanıp ordunun en önüne dizilmesi emrini verir. tabii komutanlar " filleri develerle mi yeneceğiz? " diye düşünürlerken timur anlatmaya devam eder.
    develerin sırtlarına yanacak malzeme koymalarını her devenin arkasında da elinde meşalelerle birer askerin beklemesini emreder.
    onların arkalarında da okçular ve mızrakçıların bulundurulmasını ister.
    timur'un emirlerini yerine getiren askerler emredilen düzeni kurup delhi ordusunun gerçekleştireceği fil taarruzunu beklemeye başlarlar.
    fil hücumu başlayınca timur, develerin sırtındaki malzemelerin tutuşturulmasını emreder. bunun üzerine develer korkuyla koşmaya başlarlar ancak zincirlerle bağlı oldukları için birbirlerinden de ayrılamazlar.
    kendilerine doğru korkunç bir ateş çemberinin geldiğini gören filler, geri dönüp koşmaya başlarlar ve delhi ordusundaki bu kargaşa anında timur, okçulara da saldırı emrini verir.
    bu savaşı timur, bir saatte kazanır.

develerle filleri yenen timur, döneminde kendisi gibi bir savaş dahisinin olmadığını da biliyor olacak ki artık kendi ordusunda da filleri kullanmaya başlar.
    nitekim bu savaştan dört yıl sonra osmanlı devleti ile gerçekleştirdiği ankara savaşı'nda da bu filleri kullanır. savaşın en sıcak anlarında komutanı isen buga'ya ağaçların ardında gizledikleri filleri taarruza çıkarmasını emreden timur, osmanlı askerinin büyük bir şok yaşamasına sebep olur.
    bundan önce hiçbir savaşta bu devasa büyüklükteki hayvanlarla karşılaşmamış olan yeniçeriler ve sipahiler şoku atlatıp filleri ok yağmuruna tutsalar da osmanlı ordusu büyük zaiyat verir.

timur'un koyduğu kanunlara göre ordusundaki bu fillerin tepesinde bulunan tirendâzlar yani okçular kesinlikle türk olmak zorunda iken fillerin bakımıyla ilgilenecek kişiler ise hindu olmak zorundadır! her işi ehline vermektir bunun adı.
    savaşlarda sadece erkek fillerin kullanılmasını emreden timur, bu hayvanları daha heybetli görünebilmeleri için de normalden çok daha büyük mahfeler yerleştirilmesini ister sırtlarına. yine bu mahfelerin sağında ve solunda mızraklar dikilidir.
    fillerin vücutları neredeyse tamamen demir zırhlarla kaplanmıştır.

nihayetinde filleri develerle yenen timur, fillerle güçlendirdiği ordusuyla ölene dek girdiği hiçbir savaşı kaybetmeden adını tarihe bir askerî deha olarak yazdırmıştır.
  • probis
    proteinli bisküvi ??
  • üst not: bu entry, az önce ekşi sözlük yönetimi tarafından silindi.
    "entry başlığın sözlükteki haliyle ilgili; şikayet edildi" yazılmış. yani gerçekten şok içerisindeyim. kim neden şikayet eder, ekşi sözlük neden siler? entry'de reklam olmasın diye bazı ücretli içeriklerin linklerini dahi eklemedim. entresan yani. hem de çok!

yakın zamanda başlamayı planladığım, araştırdığım kursları sizinle paylaşıyorum. kendisini geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. eğer siz de öğrenirseniz ufkunuzun 10000 katına çıkacağına eminim. artık entry'i koruma altına aldığımıza göre kurslara geçebiliriz.

öncelikle bu kursların hayatta işe yarayıp yaramayacağını araştırdım. bazıları pahalı, bazıları oldukça ucuz ama etkili. tabii hepsine erişmek için maddi hesaplamalar da yapmak gerekli.

kurslar;

+ görgü kuralları: bu çok önemli bir eğitimdir bana göre. çünkü daha çayı karıştırırken, kaşığı bardağa değdirmemesi gerektiğini çoğu insan bilmiyor. iş görüşmesine gidiyor ve çay ikram ediliyor. kıraathanede çay karıştırır gibi karıştırıyor. çoğu prestijli firmaların insan kaynakları buna dikkat ediyor. tabii işe alınmak için değil de gerçekten insanı rahatsız ediyor o ses.
    bu eğitime ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

+ etkili iletişim becerileri kursu: beden dilini doğru kullanmak için gerekli temel bilgileri içeriyor. buradan ücretsiz bir biçimde eğitime katılabilir ardından sertifika alabilirsiniz.

+ iş hayatında yazışma teknikleri eğitimi: bir mailde olması/olmaması gereken şeyler bence çok önemli. bir mailin düzenli bir şekilde, yazım ve imla hatasız yazılması demek o mailin gittiği yerde sizi çok iyi temsil edeceği demektir. mailde konu kısmı boş bırakılmaz mesela. bunu bilmeyen o kadar insan var ki... mesela sonuna selam ve dua ile yazılmaz.
    bu eğitime de ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

+biyometrik yüz okuma-profil tanımlama: bu eğitim etkileşime girdiğiniz insanların gerçek düşüncelerini okumanızı sağlar. kimi zaman eğer hisleriniz de biraz kuvvetliyse keşke sahip olmasaydım diyebilirsiniz.
    bu kurs ücretli olduğundan dolayı link bırakmayacağım.

+eğiticinin eğitimi: bir öğretmen, bir eğitmen olmasanız dahi sunum yapma, topluluk önünde konuşma gibi konuları da kapsadığı için bence almanız gereken eğitimlerden.
    bu kursa da ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

+sıfırdan fikir üreterek patent almak: bu eğitimin devamı da var. patent danışmanı ol.
    bir girişimci ruhunuz varsa bence almanız gerekir. herkesin fikri vardır ama herkes onu nasıl hayata geçireceği konusunda yeterli değildir. bu yüzden de çoğu güzel, insanlara dokunacak fikirler uçup gidiyor.
    bu kursun udemy linkini buraya bırakıyorum. oldukça ucuz bir kurs.

+fotoğrafik hafıza eğitimi : bu kursla birlikte okuduğunuz, gördüğünüz ve duyduğunuz bilgileri hafızanıza yerleştirmeyi öğreneceksiniz. konuşmalarınızı kağıda bakmadan yapabileceğinizi ve hafızanıza güvenebileceğinizi göreceksiniz.
    bu kurs ücretli olduğundan dolayı linkini bırakmıyorum. ufak bir araştırmayla çeşitli kurumların online kurslarına ulaşabilirsiniz.

+ bireysel ve kurumsal hukuk eğitimi: bu kurs, hukukun en önemli temel kavramları ve farklı branşları konusunda önemli düzeyde bilinçlenme, iş dünyasında sıklıkla karşılaşılan, fikri mülkiyet kavramı, iflas durumu, rekabet ve borçlanma gibi durumlara yönelik pratik ve hukuksal bilgiler sağlar.
    bu kurs da ücretli bir kurs. bu yüzden linkini bırakmıyorum. yeditepe üniversitesi online olarak veriyor.

+blog yazarlığı eğitimi: eğer uğraşmayı seviyorsanız kazanç dahi elde edebilirsiniz. tabii kursun içerisinde ufak bir seo (arama motoru optimizasyonu) eğitimi de mevcut.
    bu kursa ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

+basitten ileriye excel: iş hayatında oldukça önem arz eden excel uygulamasına hakim değilseniz mutlaka bu eğitime katılmalısınız.
    üstelik ücretsiz ! link

+insan kaynakları yönetimi: bu eğitim insan kaynakları yönetimi alanında uzmanlaşmak ve insan kaynakları yönetimi alt bilim dallarında bilgi sahibi olmak isteyenler için tasarlanmıştır. bu eğitimle son yüzyılda personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçişin nasıl olduğunu ve nasıl bir evrim geçirdiğini öğreneceksiniz.
    bu kursa ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

+ etik hacker olma kursu: en temel konulardan başlayarak en detaylı konulara kadar giden bu kursun sonunda ise gerçek bir hacking saldırısı yapabilmeyi ve bu saldırılara karşı kendinizi nasıl koruyabileceğinizi öğreneceksiniz.
    bu kursun udemy linkine buradan ulaşabilirsiniz.

şimdilik bu kadar. araştırmalarım devam ediyor. yenilerini buldukça ekleyeceğim.
  • etimolojiyi sevenlerin orgazm olacağı bir video. mitoloji ve etimoloji
  • sol-son kodlaması:son dördünde ay'ın sol tarafı parlaktır.
    türkiyengeç kodlaması: yengeç dönencesi türkiye'nin bulunduğu kuzey yarım kürededir.
  • basit hayat manifestosu eklenecek buraya.
  • papağan almayın çok sıçıyolar.
  • mısırlılar hermes sayesinde bir su damlasının çapının 1 santim olduğunu öğrenmişlerdi. nil nehrinin yukarısından da aşağısından da neresinden olursa olsun, suyu alıp düz bir zemin üzerine, özellikle granit üzerine damlatırsanız çapı (100 de 80) 1 santim çıkıyordu. üstelik yıllar geçse de bu standart hiç değişmiyordu. bu bir kere öğrenildi.
    bu küçük üniteye kral parmağı dendi, 10 su damlası 10 kral parmağı ya da bir kral eli diye adlandırıldı 100 damla su 100 kral parmağı ya da bir kral bacağı olarak adlandırıldı.
    yüzyıllar sonra bu çok çok önemli bilgi sandıktan çıkarıldı ve farklı bir adla sunuldu: bir kral parmağı 1 santim oldu bir kral eline desimetre dendi ve kral bacağı 1 metre oldu maalesef bunlar yeni buluşmuş gibi 1795 yılında standart ölçü birimi olarak kabul edildi. kökeni hep saklandı fransız standartları adı altında dünyaya duyuruldu hala kullanılan dünya standart ölçü birimidir bunlar.
    tatlı suyun damlasının çapının 1 santimetreye eşit evrensel bir ölçü birimi olduğunu fransızlar 1700 lerin sonunda değil hermes sayesinde mısırlıların milattan önce 3500 den beri bilip; tüm yapılarını buna göre inşa ettikleri hasıraltı edildi evet son damlasının çapı!
    bu çığır açıcı bir bilgidir.
    buradan yola çıkarak günümüzde tanımlanmış fizik ve kimyada ki 6 temel ünitenin başlangıç noktasıdır amber, selsiyus, mol, kandela, saniye ve kilogram yani hepsi

mısır, hermes, piramitlerin yapılışı, pi sayısı, kraliyet sabiti, fibonacci sayıları, arşimet vidası, güneş enerjisi ve daha fazlası için kaynak ayhan çakmur
  • geçen gün belgesel izlerken denk geldiğim ultra korkunç bu hayvan sakin sakin belgesel izlerken bir anda havaya fırlamama neden oldu. latince adı pseudocerastes urarachnoides bizdeki adı ise örümcek kuyruklu boynuzlu engerek. bu yılanın ismi bile insanı ürkütmeye yetiyor.
    her ne kadar ismi "bana yaklaşma, aklını alırım" dese de kendisi öyle bir tuzak kuruyor ki onun orada olduğunu fark etmiyorsunuz bile.

birkaç fotoğraf bırakalım.
    >
    >
    >

bir de video

bu engerek görsellerde görüldüğü gibi kendisini çok iyi kamufle ediyor ve örümcek kuyruğunu hareket ettirerek avını kendisine çekiyor ve saldırıya geçiyor. iran'ın basra körfezinde yaşıyor. ilk defa 2006 yılında kayıtlara geçmiş.
  • metrenin orjinal tanımı ekvatordan kuzey kutbuna olan mesafenin 10 milyonda biridir. santim de metrenin yüzde biridir. bir bardak suyla bir damla su damlayınca aynı çapta olmaz, yüzde seksen doğrulukta geçerli evrensel ölçüm olmaz, götünüzden hermes uydurmayın.
hesabın var mı? giriş yap