şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
 • çoğu kişi için çanak çömlek olarak bilinen ama mühendislikte önemli bir yere sebep olan seramikleri anlattık:
  (bkz: seramik/@karanlikruya)

  kavga etmekten kaçan insanlar entelektüeldir, şöyle ki:
  (bkz: entelektüellik belirten ufak detaylar/@karanlikruya)
 • zeytin ve incir ağacı aynı yıl içinde meyve verir. zeytin ile inciri yan yana dikin. zeytin’e zararlı olup verimi düşüren zeytin sineklerini incir ağaçları kendine çeker. incir balı yiyen sinekler zehirlenip ölür.

  (0rmanmühendisi adlı twitter kullanıcısından direkt alınmıştır)

  @hk cumhuriyeti rumuzlu arkadaşımızın uyarısı üzerine düzeltme yapıyorum. eklediğim resimde hem yukarıda girmiş olduğum girinin orijinal hali hem de bilginin yanlış olduğunu belirten açıklama bulunmaktadır. söz konusu durumdan dolayı özür diler, @hk cumhuriyeti'ne teşekkürlerimi sunarım.

  görsel
 • osmanlı'da kahve birçok sultan tarafından yasaklanmıştı.

  sebebi ise;

  çok kahve içmenin, insanının zihnini olumsuz etkileyeceği ve zamanla mevcut düzene baş kaldırmaya sebep olacağı korkusuydu.
 • "başın sağ olsun" kullanımına bakarken başka bir şeye daha denk geldim :)

  eski zamanlarda bunu hayvanlar için kullanırlarmış. hayvancılıkla uğraşan bir toplum olduğumuzu biliyoruz. birinin bir hayvanı öldüğünde başın sağ olsun denilerek "giden gitti, başın sağ oldukça yenisini alırsın" denerek taziye bildiriyorlarmış. zamanla galatı meşhur olmuş ve insanlar için de söylemeye başlamışız.

  kaynağı pdf olarak paylaşıyorum. ilgililer "türk toplumunda ölümle ilgili bazı terimler" adlı makaleyi okuyabilir.
 • " yaklaşık 664 yıl boyunca mısır'da hüküm süren türklerin tarihinde ve yazılı eserlerinde neden mısır piramitleri neredeyse hiç ilgi görmemiştir? " sorusu üzerine;

  evet, dile kolay 1250'de mısır'da kurulan türk devleti memlükler'den osmanlı'nın son dönemlerine kadar türk'ün hüküm sürdüğü topraklarda, böylesi devasa büyüklükteki yapılar için " acaba bunlar nedir? bir araştıralım. " denmemiştir.

  elbette bu yazımı şu ana kadar okuyabildiğimiz eserleri esas alarak yazıyorum. belki ileride birisi bu piramitlerle ilgili bir şeyler bulacaktır lâkin şu anda elimizde çok az belge vardır türk/osmanlı - piramitler ilişkisine dair.

  bu kaynaklardan ikisi hoca sâdeddin efendi'nin tâcü't - tevârîh adlı eseri ve evliyâ çelebi'nin seyahatnâme'sidir.
  tâcü't - tevârîh'in de farklı farklı yazmaları var ve piramit meselesi hepsinde bulunmamaktadır. eser, osmanlı'nın kuruluşundan kanunî dönemine kadar bazı bilgiler içerir. tâcü't - tevârîh'te selimnâme diye de bir bölüm vardır yavuz sultan selim'in anlatıldığı.

  yavuz, ridâniye muharebesi'yle memlükler'e son verip mısır'ı fethettikten sonra vilayeti dolaşırken piramitleri de görür ve hemen vezirlerine emir verir piramitler hakkında mâlumat toplamaları için. ancak oranın halkı dahi bu piramitler hakkında bilgi sahibi değildir. sadece yaşlı birisi çıkıp " bunları firavunlar yaptırmış " der.

  gelelim evliya çelebi'ye...

  " 1083 safer'in 7. günü mısır'a girip mısır'ın içini dışını dikkatlice inceleyip hayretler içinde kalıp parmağımı ısırdım. " der.

  " bu yapıları ay'a kim inşaa etti acep? " diye sorar.

  onları devasa büyüklükteki dağlara benzetir. ayrıca firavunların buradaki hazinelerinden de bahseder ama çalındıklarını söyler. buradan anlıyoruz ki çoktan soyulup soğana çevrilmiştir piramitler.

  yüz kantar barut bu ihramların ( piramitler ) altında açılacak lağımlara atılsa ancak yıkılırlar diye ekler ve oranın halkının şuna inandığını söyler;

  nil nehri taşıp da mısır'ı sel basmasın diye tılsım olarak yapılmıştır piramitler.

  ali mustafa efendi'nin 1568'de kaleme almaya başladığı hâlâtü'l kahire adlı eserinde anlatılanlara göre halk, piramitlerden çekinmektedir. bin türlü efsanenin anlatıldığı bu yapıların içine girenlerin lanetlendiğine inanılır!
  doğu dünyası efsaneler üzerinden mısır piramitleri ile ilgilenirken batı dünyası ise işin ilmî ve tarihî kısmına yönelmiştir. nitekim 1700'lü yılların sonuna doğru hazırlanıp 1829'da yayımlanmaya başlanan meşhur eser description de l'egypte, piramitlerin avrupalı araştırmacılar tarafından da dikkat çekmesini sağlamıştır.
  1798'de mısır'a sefer düzenleyen napolyon'un, yanında götürdüğü yaklaşık 20 kişiden oluşan bilimadamı grubu hazırlamıştır bu eseri.

  bu konu bağlamında şu bilgiyi de vereyim. iddia, öteki gündem adlı programa konuk olan talha uğurluel'e aittir.
  kendisi osmanlı döneminde piramitlere " yusuf ambarları " denildiğini söylemiştir.
  mısır'da yedi yıllık kıtlık yaşanacağını bilen hz. yusuf'un yedi yıllık bolluk zamanında buraları inşâ ettirdiğini ve bu piramitlere buğday depolattırdığını söylemiştir! ben ne arşivde ne de başka bir yerde osmanlı döneminde piramitlere bu ismin verildiğini gördüm. iddianın doğru olabilecek tek tarafı hz. yusuf döneminde zaten var olan piramitlerin buğday ambarı olarak kullanılmış olabilme ihtimalidir. yine de osmanlı'nın bu piramitlere yusuf ambarları dediğine dair hiçbir bilgi, belge yoktur.

  işte bildiğimiz kadarıyla bu kadardır osmanlı'nın ve türklerin piramitlere ilgisi. muhtemelen çoğu padişahın haberi dahi yoktur bu yapılardan.
  osmanlı devleti maalesef yeni dünyaya da ilgi duymamış, kibirden ve zenginlikten olsa gerek gelişimini kendi kendine durdurmuştur.

  lâkin şöyle düşünüyorum. osmanlı gerçekten her şeyi yazıya döken, kayda alan bir devlet anlayışına sahipti. muhtemelen yavuz sultan selim'in yanında da şehnâmenüvisler vardı. böylesi muhteşem yapılarla ilgili bir şeyler yazmamaları neredeyse imkansız. eğer kaybolup gitmedilerse bu piramitlerle ilgili kayıtların da bir gün arşivden çıkacağını umuyorum.
 • navtex nedir? buyrunuz...

  (bkz: #111405514)
 • bir çay kaşığı nötron yıldızınin 1 milyar ton ağırlığında olması.

  nötron yıldızı, yakıtı bittiği için sönmüş büyük bir yıldızdan geriye kalanlardır. süpernova adı verilen yıldız patlamasından sonra yıldızın çekirdeği kütleçekimi nedeniyle kendi içine doğru çöker. oluşan bu çekim gücü ile süper-yoğun bir nötron yıldızı meydana gelir.

  sadece 20 km çapa 1,5 güneş kütlesi sıkıştıran bu yıldızlar o kadar yoğun ki 1 çay kaşığı nötron yıldızı maddesi tam 1 milyar ton ağırlığında.

  gökbilimciler akıl almaz boyutlardaki yıldızların ve gökadaların kütlelerini ölçerken “güneş kütlesi” birimini kullanır. güneş’in kütlesinin baz alındığı bu değer yaklaşık 2 nonilyon kilograma eşittir (2 x 1030 kg). nonilyon çok büyük bir sayıdır ve 1’den sonra tam 30 tane sıfırın yazılması ile elde edilir.
 • son zamanlarda sosyal medyada,
  yaşanan doğu akdeniz gerilimi ve ilan edilen navtexlerle birlikte, hatrı sayılır derecedeki sosyal medya kullanıcıları "oruç reis" isimli bir gemimizi sık sık araştırmışlar, fakat buldukları sonuçlar maalesef onların aradığı oruç reis gemisine ait değildir.

  sosyal medya kullanıcılarının buldukları gemi; türk deniz kuvvetleri'nin savaş gemisi olan tcg oruçreis'tir.

  sosyal medya kullanıcılarının aradıkları asıl geminin ismi; mta oruç reis araştırma gemisi'dir.

  sözlükte bu zamana kadar ne başlığı açılmış ne de hakkında bir bilgi yazılmamış.
  bu sebeple sizlere son günlerde dünya gündemine oturan mta oruç reis araştırma gemisi'ni bu başlıkta da tanıtmak isteriz.

  oruç reis araştırma gemisi:
  ülkemizin deniz yetki alanları başta olmak üzere tüm denizlerde arama ve araştırmaların etkin bir şekilde icra edilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar koordinasyonunda mta ve savunma sanayii müsteşarlığı işbirliğinde 2012 yılında tamamen yerli imkanlarla inşaasına başlanan ve ileri teknoloji ürünü birçok bilimsel ve teknik ekipmanla donatılan oruç reis milli araştırma gemimizin 23 haziran 2017 tarihinde geçici kabulü yapılmıştır.
  2017 yılı ağustos ayı içerisinde operasyon test, eğitim ve tecrübe faaliyetlerine başlanmıştır.

  oruç reis araştırma gemimiz, modern sevk ve manevra sistemleriyle birlikte, jeofizik (2b/3b derin sismik, gravite, manyetik) sistemler ve deniz tabanı ayrıntılı görüntüleme/haritalama sistemleri, uzaktan kumandalı sualtı aracının (rov) yanı sıra, su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipmanla donatılmış olup, gemide alınan verilerin işlenmesi, analizi ve değerlendirmesine yönelik jeoloji, jeofizik, hidrografi, oşinografi ve biyoloji araştırma laboratuvarları yer almaktadır.
  gemide ayrıca uluslararası standartlarda bir helikopter pisti bulunmaktadır.

  açık denizlerde iki ve üç boyutlu derin sismik araştırmalar yapabilecek kapasitede modern sevk ve manevra sistemleriyle donatılan oruç reis gemisi ile petrol ve doğal gaz araştırmalarının yanı sıra kara alanlarımızın deniz altındaki devamlılıklarının izlenmesi bağlamında kıta sahanlığı gibi stratejik öneme haiz bilimsel araştırmalar da etkin bir şekilde icra edilebilecektir.
  ayrıca, gemimiz ile deniz tabanından itibaren 15.000 m derinlikteki jeolojik yapılar görüntülenebileceği gibi, modern uzaktan kumandalı su altı aracı (rov) ile 1.500 m su derinliğindeki deniz tabanı ayrıntılı olarak izlenebilecek, deniz suyundan ve tabanından numune alınarak ölçüm ve analizler anında yapılabilecektir.

  genel özelikler:

  gemi adı: oruç reis
  sahibi: mta
  bayrak: türkiye
  liman: istanbul
  tam boy: 87 m
  genişlik: 23 m
  derinlik: 8 m
  draft (çektiği su) : 6 m
  groston / deplasman: 4575/4867 ton
  ana makinalar: 4x 2520 kw abc 12v-dzc diesel generator
  hız (max): 17 knots
  kapasite: 12 ton/gece-gündüz
  helikopter pisti: kapasite 12 ton/gece-gündüz
  botlar: norpower jemar sismik çalışma botu, kurtarma botu

  laboratuarlar ve odalar:

  laboratuarlar: jeoloji-oginografi laboratuarı, araştırma laboratuarı

  odalar/ofisler: veri toplama merkezi, veri işlem odası, rov kontrol odası, hava tabancaları, gözlem odası

  personel:

  gemiadam: 27
  araştırmacı: 28
  yatak: 15 tek kişilik, 20 çift kişilik

  güverte ekipmanları:

  kreyn ve vinçler: a-frame, dregen nuckle kreyn, oşinografik ölçüm vinci, jeolojik örnekleme vinci

  bilimsel sistemler:

  2b-3b sismik sistem:
  üretici: sercel in.
  streameer: sercel sentinel solid-ø59,5mm
  2b sismik: 12 km 960 ch@12,5 m
  3b sismik: 4x4 km 1296 ch@12,5 m
  kayıt sistemi: seal 428
  navigasyon: seapro nav 3d lite
  streamer pozis. : nautilus®
  paravan: baro 44

  hava tabancaları:

  üretici: bolt technology corporation
  model: long life air gun model 1900-llxt
  toplam kapasite: 2x 4200 inc
  çalışma basıncı: 1000/2000 psi
  kompresór: 3x lmf 48/138-207-e60
  dizin: 6 dizin @ 12 hava tabancası

  veri işleme ve yorumlama yazılımları:

  veri işleme: 2d/3d geovation
  yorumlama: petrel

  uzaktan kumandalı su aracı (rov) :

  çalişma derinliği 1500 m (maksimum)
  sınıfı: iş sınıfı
  taşıma kapasitesi: 130 kg
  robot kollar: 2 adet (7 eksen kabiliyetli)
  kameralar: 1x renkli zoom, 1 x b&w hassas görüş, 3 x normal kamera

  bilimsel sistemler: mini su örnekleyicisi, ctd, kimyasal sensörler, jeolojik örnekleme kabiliyeti

  deniz gravimetresi:

  model: microg mgs-6/193
  çözünürlük: 0,01 miligal

  deniz manyetometresi:

  model: geometrics g882
  çalışma aralığı: 20,000 nt-100,000 nt
  mutlak doğruluk : <3 nt

  yüksek ayrımlı sığ sismik sistemi:

  model: kongsberg topas ps 18 full ocean

  tek ışınlı iskandil:

  model: kongsberg ea600
  derinlik: 0,5-700 m
  frekans: 18 khz/ 200 khz

  çok ışınlı iskandiller:

  model: kongsberg em 302 & em 2040-07
  derinlik: 10-5000m
  frekans: 20-300 khz

  su örnekleme sistemi:

  model: seabird sbes5plus
  sişe sayısı: 12 (4 ıt)

  jeolojik örnekleme sistemi:

  model: piston corer-osıl
  derinlik: 3000 m
  karot boy&çap: 18 m &ø110 mm

  jeolojik örnekleme sistemi kutu karotiyer osıl:

  derinlik: <2500 m
  kutu hacmi: 30 x 30 x 120 cm (wxlxh)

  karinaya monteli akıntı ölçer:
  model: teledyne rdı ocean surveyor osı138
  derinlik: 800-1000 m

  ctd & sensörler:

  model: seabird sbe25
  ctd, ph, bulaniklık, çözülmüş oksijen, par, opr, metan, h25, nitrat

  oşinografik ölçüm vinçi:

  model: macartney cormac 5
  derinlik: 3000 m-6.4 mm kablo

  resmî kaynak:
  türkiye cumhuriyeti maden tetkik ve arama genel müdürlüğü

  geminin özelliklerini fotoğraf olarak kaydetmek isteyenler için:
  fotoğraf 1

  fotoğraf 2

  ayrıca:
  (bkz: milli savunma bakanlığı mta oruç reis açıklaması/@bu alemi bilmeyen imparator olamaz)
 • dünya kedi nüfusunun büyük bir kısmının türkiye'de yaşıyor olması. anadolu'nun birçok şehrindeki evlerin çatılarında o evlerde yaşayan insan sayısı kadar kedi yaşıyor. bundan dolayı avrupa'da görülen fare sorunu ve farelerin yaydığı hastalıklar türkiye'de görülmüyor. hatta zamanında avrupa'yı kırıp geçiren kara veba'nın anadolu'yu etkilememesinin sebebi anadolu insanının kedi sevdası olmuş. avrupa'da neden kedi yok derseniz eğer zamane papa'nın kedileri günahkar hayvan diye katletmesiymiş.

  son zamanlarda ise büyükşehirlerde kedi populasyonunda büyük bir düşüş var. bunun sebebi de sokak köpekleri. sjw akımının en büyük argümanı olan sokak köpeği hakları olgusunun arkasında yine bir kapitalist bakış var. çünkü sokak köpeklerinin olduğu yerde kediler yok oluyor ve sonrasında insanlar arası bulaşıcı hastalıklarda büyük bir artış oluyor. bu da big pharma'ya yarıyor. köpekler nedeniyle artan farelerin altyapılara verdiği hasar da ölçülemez seviyelerde. özellikle paris şehri bu konuda çok muzdarip.

  özetle kedileri sevin ve koruyun.
 • hayatta verdiğimiz kararlarda ne kadar özgürüz?

  bilim insanı benjamin libet'in yaptığı deney:(bkz: #106209383)