şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • eski türk geleneğinde bir ailenin tek erkek çocuğu olan kişi küpe takarmış. ailenin soyunun devam etmesi için o genci savaş meydanından uzak tutarlarmış. bu gelenek kıpçak türklerine aittir.
 • global olan herseyi okumak araştırmak öğrenmek
 • ananasın ağaçta yetişmediğini öğrendiğimde ufkum 1.5 katına çıktı.
 • mekkeli müşriklerin allah inançları;

  “müşrik ve allah inançı! o nasıl iş ya?” diyorsanız müşrikleri yakından tanıyınca 1400 sene önce yaşamış gitmiş insanlar olmadıklarını, dünya var oldukça onların da olacağını ve sayılarının çok daha fazla olduğunu görünce daha da şaşırabilirsiniz. 3. sınıf gazete içeriği ve “daha fazlası için tıklayın” diyerek anlamsız galerilere yönlendiren bir giriş gibi oldu ama müşriklerin kafa yapısı bence gerçekten çok değişik, trajikomik ve biraz ciddiyetsizlik güzel gidiyor bu konu için. “mekkeli müşrikler” denilince geleneksel kanı olarak “putperest, allah’ı inkar eden, dinsiz, insanlıktan çıkmış, sapık” gibi şeyler gelir genelde akıllara. mekkeli müşrikler başlığındaki gibi; asi punk grubu, mekke’li bir futbol takımı veya taraftar grubu da gelebilir tabii, artık orası sizin hayal gücünüze kalmış.

  kafir ve şirk kavramını kısaca anlatmamız lazım çünkü bunlar iç içe olan kavramlar. çünkü her müşrik aslında kafir, her kafir de müşriktir;

  al-i imran 151: hakkında hiçbir delil indirmediğimiz bir şeyi bize şirk koşmaları sebebiyle kâfir olan herkesin kalbine korku salacağız. varıp kalacakları yer o ateştir. bu yanlışı yapanların yerleşecekleri yer ne kötüdür!

  küfür, kâfirlik demektir. kelimenin kökü küfr ve küfûr’dur, örtme ve görmezlikten gelme anlamına gelir. yani kafir inkar eden değil allah’ın ayetlerini görmezlikten gelendir dersek yerinde bir tanım olur.

  şirk, ortak etmek demektir. allah’a şirk koşmak, ona ait özelliklerden birini veya bir kaçını başka bir varlıkta da görerek onu o konuda allah ile ortak saymaktır. kişinin kendi hevesini, başkalarının fikirlerini, siyasi bir ideolojiyi, değerli gördüğü birisini öne almasıdır. her hangi bir şeyi, kişiyi, kendi hevesini, kurgusunu, allah ile arasına koyarak allah’ı ikinci sıraya koymasıdır.

  mekkeli müşrikler özelinde konuya bakacak olursak, bu kişilerin hiç bir zaman “allah yoktur” ya da “iki, üç tane allah vardır” dedikleri görünmez. tam aksine allah inançları şöyle anlatılır;

  (ankebut 29/61):
  bunlara, “gökleri ve yeri ya-ratan, güneş’i ve ay’ı hizmete sokan kimdir?” diye sorsan kesinlikle “allah’tır” derler. öyleyse yanlışa nasıl sürükleniyorlar?

  (ankebut 29/63)
  onlara; “gökten su indirip ölü toprağı canlandıran kimdir?” diye sorsan “allah’tır” derler. de ki; “her şeyi güzel yapmak allah’a mahsustur.” ama onların çoğu bunu düşünmezler.

  peki bu mekkeli müşriklerin allah inançları sadece bu kadar mı? hayır, çok daha fazlası;

  (yunus 10/31):
  bunlara bir sor: “gökten ve yerden size rızık veren kim? dinleme ve görme (basiret) yetenekleri üzerinde hakim olan kim? ya ölüden diriyi çıkaran, diriden de ölüyü çıkaran kim? bütün işleri çekip çeviren kim?” hepsi de “allah’tır!” diyecekler. öyleyse de ki “ona karşı yanlış yapmaktan sakınmaz mısınız?”

  görüldüğü gibi hemen hemen her şeyin farkında olan bir topluluk. peki bu insanları müşrik yapan şey ne? allah niye bunlara “müşrik” diyor? bu insanları müşrik yapan şey, bir takım varlıkları allah ile aralarına koymaları! allah’ı kendilerine uzak bilmeleri. uzak bildikleri allah’a yakınlaşmak için meleklerin putlarını yapmaları ve bunlara “allah’ın kızları” demeleri. ve bunları allah’a yakınlaşmak için yani kendi kafalarında “allah rızası için” yapmaları. olayların kahramanları değişince nasıl da günümüze uyuyor aslında! buyrun bu da asıl amaçlarının “allah rızası” olduğunun kanıtı;

  (zümer 39/3)
  bil ki allah’ın dini, katışıksız dindir. allah ile aralarına evliya yerleştirenler şöyle derler: “bizim bunlara kul köle olmamız, sırf bizi allah’a yaklaştırsınlar diyedir.” allah, onların tartışıp durdukları her konudaki hükmünü, onların yüzüne karşı verecektir. allah, yalancı olan ve âyetleri görmezlikte (kâfirlikte) direnen birini yoluna kabul etmez.”

  (evliya, veli’nin çoğuludur, en yakın olanlar anlamındadır. allah ile arasına, başka birini koymayan herkes allah’ın velisi, allah da onun velisidir. detay için bu yazıda ilgili bölümü okuyabilirsiniz (bkz: #120856200))

  yazımızın başında müşriklerin o zamanlarda kalmadığını söylemiştik, sebebi ise allah’ın “imanlı müşrikler” diye bir tanım yapması;

  (yusuf 12/106)
  onların çoğu ancak (araya aracı koyup) müşrik olarak allah’a inanırlar.

  görüldüğü üzere o günlerde de, günümüzde de allah’ı var ve bir kabul etmek “mümin” olmaya yetmiyorken, o zaman da bu zaman da allah ile araya bir şeyler koymak, aracılar edinerek allah rızasını kazanmaya çalışmak insanı müşrik yapıyor ve yine yukarı da yazdığımız al-i imran 151. ayete göre “her müşrik kafir, her kafir ise müşriktir” sonucu çıkıyor. “müslümanım” demenin kişiyi müslüman yapmadığını, kur’an’da yazan “mümin” tanımı ile toplumda bilinen yanlış algının çelişkilerini ise sonra derleyip ilgilenen arkadaşlar için yazacağımı da belirteyim.
 • uçak kazası müfettişleri ciddi yaralanma oranının ters yöne bakan koltuklarda oturan uçuş görevlilerinde, uçuş yönüne dönük oturan yolculardan daha düşük olduğunu keşfetmişlerdir.

  bunun sebebi çarpma anında vücudun oluşturduğu enerjinin emniyet kemerine yoğunlaşıp yolcuya zarar vermek yerine koltuk arkalığı tarafından emilmesidir.

  ters yöne bakan koltuklar daha güvenli olsa da havayolu şirketleri bu fikrin yolcular tarafından kabul edilebilir bulunmayacağını düşündükleri için uçaklarda uygulanmamaktadır.

  video

  british airways'in club world business kabinlerinde bu ters koltuk düzeni uygulanmaktadır. southwest airlines ise bu koltuk düzenini ekonomi sınıfı kabinlerinde denemiş ancak sonrasında normal koltuk düzenine geri dönmüştür.

  aynı önerme arabalar için de geçerlidir ve bebek koltuklarının araçlara ters yerleştirilmesinin sebebidir ancak binek arabalar için ters koltuk uygulaması yapmak pek de mümkün değildir.

  belki otobüs, servis gibi toplu taşıma araçlarının yolcu koltuklarında uygulanabilir.

  özetle, bineceğiniz araçlarda gidiş yönünün tersine bakan koltuklar mevcut ise (tramway ve metrolarda var) onları tercih ediniz.

  kaynak: bbc focus
 • (bkz: yumuşak kat göçmesi)

  apartmanın alt katında dükkan varsa ve deprem bölgesinde böyle bir apartmanda oturuluyorsa sıkıntılı olabiliyormuş.
 • "saturnyenastro" adıyla twitterda paylaşımda bulunan onur bal'ın söyledikleri. deneyin iyi çalışıyor.
 • 1 kuruş üretim maliyetinin 1,92 kuruş olması sebebiyle tedavülden kalkmıştır
 • telsiz icat edilene kadar hiç bir insan başka bir insana "neredesin?" sorusunu sormamıştır.