şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
  • uçak kazası müfettişleri ciddi yaralanma oranının ters yöne bakan koltuklarda oturan uçuş görevlilerinde, uçuş yönüne dönük oturan yolculardan daha düşük olduğunu keşfetmişlerdir.

bunun sebebi çarpma anında vücudun oluşturduğu enerjinin emniyet kemerine yoğunlaşıp yolcuya zarar vermek yerine koltuk arkalığı tarafından emilmesidir.

ters yöne bakan koltuklar daha güvenli olsa da havayolu şirketleri bu fikrin yolcular tarafından kabul edilebilir bulunmayacağını düşündükleri için uçaklarda uygulanmamaktadır.

video

british airways'in club world business kabinlerinde bu ters koltuk düzeni uygulanmaktadır. southwest airlines ise bu koltuk düzenini ekonomi sınıfı kabinlerinde denemiş ancak sonrasında normal koltuk düzenine geri dönmüştür.

aynı önerme arabalar için de geçerlidir ve bebek koltuklarının araçlara ters yerleştirilmesinin sebebidir ancak binek arabalar için ters koltuk uygulaması yapmak pek de mümkün değildir.

belki otobüs, servis gibi toplu taşıma araçlarının yolcu koltuklarında uygulanabilir.

özetle, bineceğiniz araçlarda gidiş yönünün tersine bakan koltuklar mevcut ise (tramway ve metrolarda var) onları tercih ediniz.

kaynak: bbc focus
  • (bkz: yumuşak kat göçmesi)

apartmanın alt katında dükkan varsa ve deprem bölgesinde böyle bir apartmanda oturuluyorsa sıkıntılı olabiliyormuş.
  • "saturnyenastro" adıyla twitterda paylaşımda bulunan onur bal'ın söyledikleri. deneyin iyi çalışıyor.
  • 1 kuruş üretim maliyetinin 1,92 kuruş olması sebebiyle tedavülden kalkmıştır
  • telsiz icat edilene kadar hiç bir insan başka bir insana "neredesin?" sorusunu sormamıştır.
  • her 88 deyişimiz 1 saniyeye tekabül eder.
  • bu aralar, türkiye'nin boktan gündeminin de etkisiyle eski günleri hatırladım ve türksat 1a ' nın düşmesini hatırladım. tabi beraberinde kapsamlı birtakım şeyler araştırdım. uydu düşmesi mevzusu bir kenara bırakıp direkt tespitime geçeceğim:

düşen bu roketin operasyon maliyeti uydu başına 80 milyon usd imiş. ikisi birlikte 160 milyon usd. uyduların maliyeti ise yaklaşık 150 milyon usd. düşen ariane 4 roketinin toplam maliyeti 500 milyon usd ye yaklaşıyor.

şimdi, payımıza düşen kısmını düşünüyorum. bir uzay projesi olarak, 80 milyon usd bile çok korkunç rakam. çok uçuk bir para. yaptırılan uydu ile beraber toplam 250 milyon usd. evet. çok çok korkunç para. ulusal çıkarlarımız için , savunmamız için bu parayı milletçe sökülmeliyiz, çağa ayak uydurabilmemiz için yapacak birşey yok.

kafayı biraz bozunca ariane roketlerinin yapıldığı toplandığı fabrika videolarını inceledim. aslında çalışma şekilleri uçak fabrikalarına çok benziyor dedim.

arkasından "bunun uçaktan ne farkı var, tek farkı bir kere kullanılıyor sonra görevi bitiyor, sadece işin içinde uzay mühendisliği var, neden bu kadar pahalı" diye aklımdan geçirdim. 1 roket kaç yolcu uçağına bedel olabilir? en fazla 10 yolcu uçağı eder etse..

kolları sıvayıp yolcu uçağı fiyatlarına baktım. artısı eksiyle (boyutu kavramak için) 160 milyon dolar. evet, burada bir şok yaşadım. az evvel sorduğum 1 ariane roketi roket kaç yolcu uçağı edebilir. cevabı 1 yolcu uçağı. gerçekten hayretler içinde kaldım.

arianespace firması gibi prestijili firma uzayda uyduları , 1 yolcu uçağı fiyatına hükmettiriyor.

bu bilgi şokunun ardından ufkumu genişleten tespitleri şöyle sıralayalım:

1- daha birkaç saat önce çok korkunç bulduğum uydu ve fırlatma maliyetleri sadece 1,5 yolcu uçağı parasına maloluyor. bir devlet için 1,5 yolcu uçağı hiçbirşey değil.

2- arianespace ve benzeri firmalar, airbus, boeing gibi firmaların yaptığı mühendislik maliyetlerine yakın maliyette mühendislikler yapıyor. (biri uzay diğeri hava ama, aradaki fark bilgisayar mühendisliği ile elektronik mühendisliği gibi). fakat roketler teker teker satılırken, aynı maliyetteki uçaklar binlerce satılıyor.

yani şu sonucu çıkaralım, arianespace maliyetine çalışırken uçak firmaları ciddi paralar kazanıyor. ama sanmayın, arianespace babanızın hayrına yapmıyordur yolcu uçağı fiyatına roket işlerini, işin askeri boyutu da vardır. askeri olarak deneyim kazanarak, elde edilen akademik deneyim ile gerektiğinde bu roketlerden aynı anda binlercesi yapılıp bütün uzay istila edilebilecektir.

3- 150 milyon dolar gibi astoromik bir para sadece 1 yolcu uçağına karşılık geliyor. benim ömrün boyunca kazanabileceğim toplam para 400 bin doları ancak geçiyor.
    benim canımın değerinin 400 katı 1 yolcu uçağı ediyor. ben neyimki la?

rokete çok korkunç para derken kendimi nerede buldum?
  • uzak mesafe haberleşme için icat edilen telgraf bir dijital iletişim tekniğiyken ondan çok sonraları icat edilen telefon bir analog iletişim tekniğiydi.
  • haftalarca uzakta kaldığımda dahi telefon ile ailemle konuşurken köpeğime seslendiğimde (facetime, whatsapp ya da mobil arama fark etmez) sesime tepkisiz kalması üzerine yaptığım minicik bir araştırmaya göre;

köpeğimize telefondan, bilgisayar ve telefon uygulamalarından yaptığımız aramalarla seslendiğimizde bize tepki vermesi ya da tanımamasının iki sebebi bulunmaktadır.

bunlardan ilki arama yaparken kullandığımız cihazların 500hz ve 4khz arasındaki frekansları iletmek için optimize edilmiş olmasıdır. bu frekans aralığı insanların konuşma frekans aralığına denk gelmektedir. köpeklerde ise çok daha geniş bir işitme frekansı bulunur. yüksek frekanslı seslerin köpekler tarafından kırpılması ihtimalinin sesinizi tanıyamamasına sebep olduğu düşünülür.

ikinci sebep ise köpeklerin daha ilkel bir "theory of mind"a (zihin teorisi) sahip olmasıdır. yeterli bir zihin teorisine sahip olmayan köpeğiniz sizi duyabilse de kaynağı (bedeniniz) görünmeyen bu sesi sizinle ilişkilendirmesi için bir nedeni olmaz.

bir sonraki sefer köpeğiniz ile benim gibi telefondan iletişime geçmek istediğinizde ve yanıt alamadığınızda üzülip, sıkılmayın. sesinizi ona ulaştırmak için daha sesli konuşmaya da çabalamayın zira nefesinizi boşa tüketmiş olursunuz.

hesabın var mı? giriş yap