şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • farklı alanlardan karışık atıştırmalıklar:
  ------------

  hatırladığınız ilk anının büyük ihtimalle kurgu olması;
  (bkz: ilk anı/@supremacy)

  bebeklik dönemini hatırlayamamanın nedenleri;
  (bkz: bebeklik amnezisi/@supremacy)

  kötü de olsalar geçmişin genellikle özlenmesi;
  (bkz: geçmişe özlem duymak/@supremacy)

  öpüşürken gözleri kapatmanın nedeni;
  (bkz: öpüşürken gözlerini kapatmak/@supremacy)

  konstantin'in istanbul'u yeni roma yapmak isterken iki şehir arasında kurduğu benzerliklerden biri: (bkz: roma'nın yedi tepesi/@supremacy)

  hollandalılar tarafından kokonat ağaçlarıyla dolu küçük bir ada karşılığında ingilizlere verilen şehir: (bkz: new amsterdam/@supremacy)

  dünya, venüs, mars ve merkür'ün ikinci nesil ucube gezegen olduklarını öne süren model;
  (bkz: büyük volta modeli/@supremacy)
 • arapça kaynaklarda isa mesih olarak bilinen peygamberin ardından gidenlere hristiyan denmesinin sebebi "mesih"in (hastaları mesh ederek yani ovalayarak iyi etmesinden gelir adı) yunanca çevirisinin hristos olmasındandır.
  ki mesih adı kuran'da da geçmektedir.
  isa ismi ise ibranice yeşua dan gelmiştir, sık kullanılan bir musevi ismidir.
 • vücuttaki en sert doku kemik olarak bilinse de aslında kemik 4. sıradadır. 1.si; %96 oranında matriksi kalsifiye olan dişin mine (enamel) tabakası, 2.si; %80 oranında matriksi kalsifiye olan dişin dentin tabakası, 3.sü; %68-70 oranında matriksi kalsifiye olan dişin sementum tabakasıdır. kemiğin inorganik matriksi %65 oranında kalsifiye olup sertlik bakımından vücutta 4. sıradadır. hepsinde de ortak olan şey; matriksin mineralizasyonunu sağlayan şey kalsiyum hidroksiapetit kristalleridir. alkalen fosfataz, tüm bu dokularda ca ve p iyonlarının çöktürülmesinden, yani; matriksin kalsifikasyonundan esas sorumlu enzimdir.
 • koyun gütmek.
  kurbanlık koyun bakarken bir çobandan öğrendiğim şeydir.

  diğer büyük baş hayvanlar için geçerli olsa gerek.

  efendim çoban seçtiği bir kuzuyu annesinden daha süt emerken ayırır, sonra onu eşeğinin bacağının arasından annesinin sütüyle beslermiş. kuzu, böylelikle eşeği annesi sanarak büyüdüğünde dahi yeni annesinin peşini bırakmazmış. boynuna çan bağlanan koyunu da, bütün sürü takip edermiş. hatta eşeği sağlam bir kazığa bağlayıp sürüyü orada bırakıp gitsen bile bütün sürü iki üç gün boyunca orada öylece dururmuş.

  bu arada hani şu bize dayatılan hayat standartlarını saymazsak, yemin ediyorum dağdaki çobanın hayatı çoğumuzun hayatından daha güzel.
 • progresif kas gevşeme tekniği

  yoga, namaz, tibet gençlik hareketleri ve diğerleri

  kadim inanç ve şifa tekniklerinin bir çoğunda karşımıza çıkan bir şey var. beden hareketleri.

  peki bu neden önemli?

  artık şunu biliyoruz beyin bedenin içinde yaşayan bir organ değil, bedenle birlikte yaşayan bir organ.

  hani o çok bilindik söz!
  sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
  gerçekten öyle!

  bilimsel olarak bağırsak floramızla psikolojik durumumuz arasındaki ilişki artık üzerine tartışma götürmez bir gerçeklik halini aldı.

  ya da

  mutlu olduğumuzda gülümsediğimiz gibi
  gülümsediğimizde mutlu olduğumuz da.

  dik vücut pozisyonunun olumlu etkileri vs

  bunlar artık üzerine spekülasyon yapılacak konular değil. böyle birşey var.

  beyin bedeni etkiler, beden de beyini

  beden de beyin gibi hafıza kayıtları tutar. postür olarak bu kayıt dışarıdan bile görülür. yıkık insan pozu diye birşey var.

  peki beden nelerin kaydını tutuyor? aslında herşeyin.

  ama en çok da kaygıların. kronik stresin.

  beyin bedene göre bir parça şanslı, kaygının kaydı tutuluyor olsa da bilinçle onu bastırıp bir futbol maçı izleyip televizyon karşısında bir filme takılıp en önemlisi de uyuyarak bir parça kendisine gevşeme şansları tanır. yemek yiyerek bilgisayar oyunu oynayarak yalancı doyumlar ile kendi üzerindeki yükü hafiflete bilir. ama beden bunları yapamaz.
  evet uyurken bile
  çenemiz uyurken bile kaygı ile kasılıyorsa rahatlayacak kadar gevşemeyebilir.boyun ve sırt kaslarımızda

  gün içinde sırtımızdaki kredi kartı borçlarının yükü ile kasılmış kasların izleyerek rahatlayacağı avrupa futbol şampiyonası yok.

  onu biz rahatlatmalıyız. çünkü beyin beden bağlantısı çift yönlüdür. o rahatlamadan beynin rahatlamaz. beynin rahatlamadan o gevşemez.

  işte progresif kas gevşetme tekniği yoga gibi disiplinleri uygulama imkanları olmayan ya da uygulamak istemeyenler için güzel bir alternatif.

  dr.edmund jacobson tarafından geliştirilmiş sistematik orjinal teknikte 200 farklı kas grubu için ayrı ayrı teknikler olsa da uygulamanın zor olması nedeniyle ben sonuçta büyük vücut bölümlerinin büyük kısmını kapsayan modifiye kompakt progresif kas gevşetme tekniğinin 17 adımını sizinle paylaşacağım.
  her bir adımda 7 saniyelik kasılma ve onu takip eden 5 saniyelik gevşeme süreci sonrasında yeni adıma geçmeyi öneririm.

  7 saniyelik kasılma sonrası 2 derin nefes ile dinlenmek hem 5 saniye gevşemenize yardımcı olur hemde vagus siniri aracılığıyla parasempatik sisteminizi aktive eder.

  17 adıma başlıyoruz.

  1. kaşlarınızı olabildiğince yukarı kaldırarak alın kaslarınızı gerin. kaslarınızı böyle tutun … ve daha sonra gevşetin.

  2. gözlerinizi sıkıca yummak suretiyle göz çevresindeki kaslarınızı gerin. kenan doğulu şarkısı gibi.
  sımsıkı sıkı sıkı
  bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin.

  3. ağzınızı olabildiğince geniş bir şekilde açmak suretiyle çene kaslarınızı gerin. bu şekilde tutun … içine sinek değil elma kaçacak kadar geniş açıyoruz. olabildiğince geniş. hem kaslarınız hem çene ekleminiz üçin önemli. sert gıda tüketimimiz azaldı. ısırma hareketimiz azaldı. çene eklem sağlığı içinde çok kıymetli bu adım. yogacı tayfa bacaklarını açıyor ya! biz de çenemizi. onlar amuda kalkmakla gurur duyuyor ya bizde timsah gibi açılan çenemizle.
  önemi yeterince vurguladıysam bir sonraki adıma geçiyorum. ağzınızı olabildiğince kocaman açın ve daha sonra gevşetin.

  4 başınızı, sanki sırtınıza değecekmiş gibi geriye doğru çekerek boyun kaslarınızı gerin (bu işlem sırasında bu kas grubunu incitmemek için nazik olun). bu kas grubu çoğu kez özellikle gergin olduğu için germe-gevşetme işlemlerinizi iki kez yapmanız daha iyi olur. derin bir nefes alın, durun ve yavaşça verin.

  5. omuzlarınızı sanki kulaklarınıza değecekmiş gibi yukarı kaldırın. bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin.

  6. kürek kemiklerinizi birbirine değecekmiş gibi yaklaştırarak omuzlarınızı geri çekin ve omuz kaslarınızı gerin. ve daha sonra gevşetin. bu kas grubu özellikle gergin olduğu için, germe-gevşetme uygulamasını iki kere yapın.
  kredi kartınızın askari tutarını değil tamamını ödemiş gibi olacaksınız. kürek kemikleriniz sırtızda duran iki kemik iyice birbirine yaklaşacak sonra gevşeyecek.

  7. yumruklarınızı sıkın. 7-10 saniye boyunca yumruklarınızın bu şekilde sıkılı kalmasını sağlayın ve daha sonra serbest bırakın. kollar için 7 saniyeden biraz daha uzun süre kullanabilirsiniz. bence 10 sn altına düşmeyin.

  8. omuzlarınızı kaldırmak ve ön kollarınızı kendinize çekmek suretiyle pazularınızı şişirin. bu şekilde tutun … ve ardından gevşetin.

  9. kollarınızı yana açıp dirseklerinizi kilitleyerek “triceps” (kolunuzun arka tarafındaki kas) kasını gerin. bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin.

  10. derin bir nefes alarak göğüs kaslarınızı gerin. 10 saniye süreyle böyle tutun … ve daha sonra gevşetin.

  11. karnınızı içeri çekerek karın kaslarınızı gerin. bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin.

  12. bir köprü kurmak suretiyle sırt kaslarınızı gerin. bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin. geriye doğru esnemeden söz ediyorum. geri yönlü esneyebildiğiniz kadar çok.

  13. her iki kaba etlerimizi birbirine yaklaştırarak kalça kaslarınızı gerin. bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin.

  14. kollarınızı arkaya alıp ellerinizi bağlayın. emekli amca maaş kuyruğunda bekleme pozisyonu dersem gözünüzde canlanır. sonrasında sanki birileri omuzlarınızda iki taraftan çekiliyormuşsunuz gibi tüm vücudunuzu iki yana itin. vücudunuzu bu şekilde kasılı tutun … ve daha sonra gevşetin.

  15. dizlerinizden tutun ve göğsünüze doğru çekin. bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin.

  16. ayak uçlarınızı kendinize çekerek baldır kaslarınızı gerin. bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin.

  17. ayak uçlarınızı aşağıya (yani geriye) doğru kıvırarak ayak kaslarınızı gerin. bu şekilde tutun … ve daha sonra gevşetin.
 • birçok kişi, topluma ayak uydurma gereksiniminin farkına bile varmaz. bunlar, kendi özgür düşüncelerini ve eğilimlerini gerçekleştirdikleri, bireyci oldukları ve düşüncelerine kendi başlarına düşünerek ulaştıkları -ve çoğunluğun düşünceleriyle kendi düşüncelerinin aynı olmasının tamamen bir rastlantı olduğu- düşüyle yaşarlar.

  sevme sanatı
 • 30 sayfalık bilgiyi gelip buraya yazarsanız zaten ufkumuz skilir okurken.
 • haber başlıkları soru şeklindeyse haberin içeriği olumsuzdur ya da sorunun cevabı "hayır"dır. mesela,

  -asgari ücrete zam gelecek mi?
  (hayır gelmeyecek)
 • siz hayatınızda belki hiç olmadığı kadar açık ve dürüst bir şekilde kendinizi ifade ettiğinizden eminken; hatta fazla mı ileri gittim diye düşünürken karşınızdakinin anladığı ve inandığı kadarsınız, ötesi değil. ufku iki katına çıkarmıyor bu aslında; zira mal gibi her seferinde şaşırmanız bunun göstergesi. ufku parçalıyor, un ufak ediyor.
 • mozart’ın bestelediği son eseri olan requiem ve onun hikayesidir.

  mozart’ın yaşamıyla kesişen requiem, dinsel bir "ağıt". türkçe’ye "ölüm duası" olarak da çevrilmektedir.

  " 1791 yılında mozart, sihirli flüt operası üzerinde çalışırken bir yabancıdan imzasız bir mektup alır. mektupta mozart’tan bu isteğin kimden geldiğini araştırmaması şartı ile bir requiem (ölüler duası veya ölüm ilahisi, ağıt) bestelemesi istenmekte ve bunun karşılığında dolgun bir ücret teklif edilmektedir.
  uzun görüşmelerden sonra mozart, requiem’i bestelemeyi kabul ediyor. ancak o sıralarda bestecinin sağlığı hızla bozulmaya başlıyor.
  rahatsızlıkları, dahi bestecinin ruhsal durumunu da etkiliyor ve onu derin bir karamsarlığa sürüklüyor.
  requiem üzerinde daha fazla çalışamayacağını ve eseri yarım bırakması gerekebileceğini anladığında, öğrencisi xaver süssmayre eseri nasıl tamamlamayı tasarladığını açıklamış ve artık birlikte çalışmaya başlamışlardır.

  6 aralık 1791 günü, gece saatlerinde yaşamı sona erdiğinde mozart, eserin lacrimosa bölümünün dokuzuncu mezüründe kalmıştır ve öğrencisi xaver süssmayr mozart’ın anlattığı şekilde requiemi tamamlamıştır.

  mozart’ın requiem eserini yazarken aslında kendi ölümünü düşündüğü ve bu düşünce üzerinden eseri ortaya çıkardığından bahsedilmektedir.

  mozart, bir dostuna yazdığı mektupta şöyle diyor:

  "kimliği belirsiz kişinin hayali gözümün önünden gitmiyor. sürekli olarak bana eseri bir an önce bitirmemi söyleyişini görüyorum. durmadan çalışıyorum, en azından beste yapmak, dinlenmek daha huzurlu. içimde artık zamanın dolduğuna dair bir his var. ölümüm yakın. yeteneğime sevinecek zamanım olmadan sonuna geldim. yaşam çok güzeldi, mesleğimin başlangıcı ümit vericiydi ama insan kaderine hükmedemiyor. ölüm şarkım orada duruyor, onu tamamlamadan bırakmamam gerek."*

  bu satırlar, mozart’ın bu gizemli siparişin kendi ölümü için istendiği duygusuna kapıldığını ve buna inandığını gösteriyor. ve yanılmıyor..

  requiem’in öyküsü şöyle sona eriyor.

  ölüm duasını mozarta ısmarlayan kişi, kont walsegg adlı bir soylu.
  kont bu siparişi, genç yaşta ölen karısının anısı için veriyor.
  ama bu yapıt aynı zamanda dáhi bestecinin de ölüm duası oluyor." *

  teşekkür ederim