• (bkz: voleybol liglerinde puan hesaplaması)
    3 - 0 ve 3 - 1 galip gelen takıma 3 puan.
    3 - 2 galip gelen takıma 2 puan.
    2 - 3 mağlup olan takıma 1 puan.
    1 - 3 ve 0 - 3 mağlup olan takıma 0 puan.
  • son günlerde yaşadığım bir versiyonu için;

(bkz: ismail cem ve cemil ipekçi'nin kardeş olması)
  • japonya'da 400 cc üzeri motorların yasak olması.
  • facsimile'in fax'ın uzun hali olduğu.
  • twitter'da #halamadrid etiketi ile her el clasico'dan önce trending topic olan hala madrid'in "herşeye rağmen, yine de madrid" gibi anlamlar yerine real madrid marşı olduğu gerçeği. ulan yine anlamazdım da öyle olduğunu real madrid 'in resmi twitter hesabında görünce dedim herhalde hamit için türklerin hashtag 'ini destekliyorlar. bakayım bununla ilgili bir haber var mı diye bi araştırdım ve acı gerçek! insan bi söyler di mi!
  • "izlemiycem işte reyting kazandırmak istemiyorum bu programa" diyen birine reyting ölçüm aletinden ve reytinglerin nasıl ölçüldüğünden bahsettiğimde resmen yüzüne nur gelmiş, dünyası aydınlanmıştı.
  • insan hayvanının yavrusunun az gelişmiş olarak doğmuş olması.

hemen tüm hayvanların yavruları doğar doğmaz -ya da kısa bir süre sonra- hayatta kalmak için bir takım meziyetlere sahip olurken -yürümek, yüzmek, uçmak- insan hayvanının yavrusunun bir gün bakılmazsa ölecek kadar bakıma muhtaç olması durumu.

kadın -erkek rolünü belirleyen kök neden olduğu düşünülürse ufku en az iki katına çıkarması normal. şöyle ki, bakıma muhtaç yavrusunu bırakamayan dişi mağarada kalmak zorunda iken, erkek tüm gününü mağarada kalan dişiye ve yavrusuna yemek sağlamak üzere vahşi doğada geçiriyor. bu esnada dişi fiziksel olarak daha az güçlü kalırken erkek kaslanıyor da kaslanıyor.
    derken (bkz: olaylar gelişir)

ek: normalde 21 aylıkken doğması gerekiyor. ki insanoğlunun dikilmesi ile bu süre 9 aya düşüyor. sebebi ise dikilmeden sonra daralan leğen kemikleri. 21 ay boyunca içeride büyüyen bebek leğen kemiklerinden geçip de doğamıyor haliyle. ve bu süre yavaş yavaş düşüyor. (teşekkürler mordevrim)

ek 2: "dikilmek"ten kastımız dört ayağı üzerinde yaşayan bir hayvanın iki ayağı üzerinde hareket etmeye başlaması. bunun nedenleri ile ilgili belli senaryolar var. iki ayak üzerinde yürümenin getirdiği uzak görüş avantajı bunlardan biri. ormanda, ağaç dallarında takılan dört ayaklı bir hayvan iken, -küresel iklim değişikliği nedeniyle- bozkıra dönüşmüş ağaçsız bir araziye böyle uyum sağlanabilirdi.

velhasıl, cinsimiz ortama uyum sağlamak için ön ayaklarını boşa çıkaracak şekilde (ki o ayaklar el olacak, alet yapacak, el övünecek) uyum sağlamak yeteneği geliştirirken beyni ve kafatası büyümüş. ama bu arada insan hayvanı iki ayağı üzerinde yürüye yürüye leğen kemiği optimum bir "darlığa" doğru küçülmüş. eh, insan dişisinin daralan leğen kemiğinin yavrulayan açıklığı da daralmış tabi. eh, böyle olunca 21 ayda olgunluğuna erişerek tombaz gibi doğabilecek insan yavrusu, zamanla 9 ayda premature bir şekilde dünyaya adım atmak zorunda kalmış.
  • zeytinin kdv'sinin %1 olduğunu öğrenmek...
  • salep in orkide çiçeğinden yapılması, çok ilginç değil mi öğrendiğimden beri araştırıyorum nasıl yapılır diye

edit: orkide çiçeği değilde orkide familyasındaki salep çiçeğinden yapılıyormuş.
hesabın var mı? giriş yap