şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
 • develerin provake ovulasyon gösterdiğini öğrendiğim gün ufkum patladı....:)
 • hediye olarak gelen kahverengi boxerımın içinde gizlenmiş ''goodbye michael jackson'' yazısını haftalar sonra fark ettiğim an.
 • garsoniyerin garsonların kaldığı yer olmadığının öğrenildiği an. çok uzun zaman geçti ama unutamadım, ne utanmıştım...
 • dalgınlık veya dikkatsizlikle fark edilmeyen küçük ayrıntılar fark edildiğinde ortaya çıkan şaşkınlıkla ufkun iki katına çıktığı sanısına yol açan şeylerdir birçoğu aslında.
 • (bkz: #30435081)
  (bkz: #30435245)
 • elma dilimi patatesin kabuklarının soyulmadan pişirilmesi -ve tercihe göre yenmesi- de bunlara bir örnektir. oha lan ben yıllarca sadece şeklinin elma dilimi olduğunu sanıp insanların neden ısrarla bu şekli istediğini anlamaya çalışmıştım. bu kadar süre boyunca nasıl olur da ben bunlardan yerken kabuklu olduklarını anlamamışım yahu. ilginç.
 • melatoninin kanserden koruyucu etkileri üzerine bilimsel çalışmaları okurken öğrendim ki körler kanser olmuyor.

  melatonin nasil oluyor da böylesi büyük bir etki gösterebiliyor diye meraklanınca, konu dallandı budaklandi, seratonin, dmt ve hepsinin kaynağı olarak epifize kadar geldi.
  "öğrenecek ne çok şey var hayatta", diye düşünerek sözlüğe geldim ki, meger kutsal bilgi kaynağımızda, tüm bunlarin güzel bir özeti varmış (bkz: epifiz /#16345548)

  ufkun iki katına çıkması neymiş, hayata bakışım değişti.
 • insanların tc kimlik numaralarını nasıl ezberledikleri.
 • leonardo da vinci'nin 'the last supper' isimli meshur tablosunu- bircok ressamin da yaptigi gibi- bir siparis uzerine yapmasi ve 3 yilda bitirmesi.
 • uçakların gidecekleri ülkelere göre,düzlem geometrisi gibi düm düz bi çizgi üzerinde değil parabolik bir rota üzerinde hareket ettikleri. böyle olmasını sebebi,dünyanın şekli sayesinde daha kısa bir yol ve daha az yakıt harcayacak olmaları.

  wikipedia'da http://en.wikipedia.org/wiki/great-circle_distance adresinde dilleri döndüğü kadar anlatmış çocuklar. resim de koymuşlar sağolsunlar. beni dünya haritası üzerine parabol çizmekten kurtardılar.

  bu zımbırtıyı araştırırken ek olarak şunu da öğrendim. uçaklar aynı zamanda herhangi bir tehlike anında acil iniş yapabileceği havaalanlarına göre rota belirlermiş. yani,hem az yakar hemde hanımın yanına daha çabuk giderim diye yok öyle kutuplara çıkmaca.

  şu 2 dakikada okuyup anladığınız şeyi kaynak gösterebilmek,götümden sallıyo olmamak için araştırdım durdum.teorik adını öğrenmem bir(1) günümü aldı. adını ararken songül karlı sütyensizlere kadar gittim. kıymetinizi bilin lan!!1

  edit: 386 dx uyardı. kısa yol,yakıt-süre ilişkisinde her zaman en kısa yoldan giderler gibi anlatmışım,burda hata var. bazen hakim rüzgarları takip edebilirler. bu uçuşlarda gidiş dönüş rotaları farklı olabilir. amerika-uzak doğu seferi yapan uçakları buna örnek gösterebilirz.
  http://en.wikipedia.org/…tstream_routes.svg&page=1. tişikkirlir 386 dx.