şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • aslında her şeyin eğitim sistemi yüzünden olduğu ve türkiye'de geniş düşünceli insanların komünist olduğu sanılması.
 • ismet inönü nün mezarının anıtkabir'de olması.
 • aslında gerçekte hiçbir şeye dokunamıyor oluşumuz.

  dokunmak dediğimiz şey aslında parmak uçlarımızın derisinin en üst tabakasındaki atomların yörüngesindeki elektronları, cisimlerin en üst katmanındaki atomların yörüngesindeki elektronlara yaklaştırmaktır. elektronlar aynı işarete sahip (-) olduklarından birbirlerini iteceklerdir ama asla birbirlerine dokunamayacaklardır.

  parmaklarımızı bir cisme bastırdığımızda ne kadar çok bastırırsak bastıralım cisimle parmaklarımız arasında atomik seviyede bir boşluk kalacaktır. gerçekte dokunmak dediğimiz his bu elektronların karşılıklı itme kuvvetleridir.

  aynı şekilde şu an oturmakta olduğumuz koltukla bizim aramızda çok çok küçük de olsa bir boşluk var. aslında teknik olarak birini öptüğümüzde, ya da dokunduğumuzda hissettiğimiz karşımızdakinin teni değil, tenindeki elektronların itme kuvveti. zaten bizim de karşımızdakinin de atomlarının %99'u boşluktan oluştuğundan gerçekten dokunsak bile nasıl bir şey hissederiz bilmiyorum.

  neyse ki sevişmek iyi, güzel, zevkli ama aslında çok yalnızız evet.
 • kendimiz dahil herşeyin %99'undan fazlasının boşluk oluşu.
 • twitter'da u+g'ye basıldığında, istenilen kişinin profiline direkt gidilebiliyor olması.

  facebook'ta yorum yaparken shift+enter yapıldığında satır başı yapılabiliyor olması.

  edit: bir kac yazar once'den gelen bilgiye göre: gmail'de "?" yaparak tüm kısayollara erişilebiliyormuş. gmail'deki tüm diğer klavye kısayolları için: http://support.google.com/…wer.py?hl=tr&answer=6594 not: ayarlar'dan klavye kısayolları seçeneğini açık olarak işaretlemeniz gerekiyor önce.

  zöge: herkes biliyor bir ben bilmiyormuşum belli ki, aferin size ne diyeyim.
 • chiquita dediğimiz muz markasi, muzlarını taşımak icin kendi gemilerini kullanıyor ve gemi filosu var..
  bir gemi dolusu muz!
  muz satıp gemi almak?

  "gemicik gemicik deyip çok yükleniyoruz galiba padişaha.. nihayetinde adamlar koca ülkeyi sattılar anca bir gemi aldılar" gibi gözükmesin; bilgilenelim: (bkz: chiquita)
 • kim olduğunuzdan, etrafınızdakiler için ne kadar önemli olduğunuzdan, ne kadar sevildiğinizden bağımsız olarak aslında bilimsel olarak evrenin merkezinde bulunmanız.

  astronomlar uzak galaksileri gözlemledikçe onların bizden uzaklaştığını belirlemişlerdir. üstelik ne kadar uzağa bakılırsa uzaklaşma hızı da o kadar fazlalaşıyor gibi gözüküyor. etrafımızdaki her şey bizden uzaklaştığına göre dünya evrenin merkezinde mi bulunuyor? aslında hayır. yani evet ama evrendeki diğer tüm noktalar için de geçerli bu durum. evrenin belirli bir merkezi yok bu yüzden her yer kendini evrenin merkeziymiş gibi görüyor. bunun nedeni evrendeki genişlemenin aslında her noktadan ve aynı oranda oluşu. bir balonun üzerinde işaretlediğimiz noktaların, balonu şişirdikçe aynı oranda birbirinden uzaklaşması gibi.

  daha anlaşılır olması için şurada hazırlanmış iki katman bulunuyor. üstteki katman alttakinin %5 oranında genişletilmiş hali. ve bir noktayı kendisiyle çakıştırır çakıştırmaz orası genişlemenin merkezi haline geliyor.
 • sahte gülümseme ile gerçek gülümsemenin nasıl ayırt edileceği.

  sahte bir gülümsemede sadece insanın ağzının kenarındaki kaslar hareket ediyor; gerçek gülümseme de ise ağız kenarındaki kaslar ile birlikte gözlerin etrafındaki kaslar da hareket eder.
 • kapi anahtarlarininin nasil calistigi:

  http://i2.wp.com/…img/18c7sna7bc6spgif/original.gif iste bu gif dosyasiyla aydinlandim.
 • insanın kısa dönem hafızasının silinebileceği. dün öğlen yemeğinde öğrendik. bir arkadaşımızın psikolojik rahatsızlıkları bulunan halasının beş yılını doktorlar beyninden silmişler. eternal sunshine to the spotless mind gibi...

  edit: bilgi edinince ekleyeceğim.

  el emeği göz nuru çeviriyle...

  korku beyinden silinebilir
  yeni oluşturulan duygusal hafızalar insan beyninden silinebilir. bui uppsala üniversitesinden araştırmacılar tarafından akademik science dergisinde yayımlandı. bulgular, hafıza ve korku hakkındaki araştırmalarda çığır açabilir.
  araştırmacılar insan beyninden yeni oluşan duygusal anıların silinebileceğinin mümkün olduğunu gösterdi.
  bir kişi bir şey öğrendiğinde protein oluşumuna dayana bir takviye sürecinin yardımıyla kalıcı uzun dönem hafızası oluşturulur. bir şey hatırladığımızda hafıza bir süre değişken hale gelir, sonra başka bir takviye süreci tarafından yeniden sabitlenir. şöyle denilebilir ki, orijinal olarak ne olduğunu hatırlamayız ama son hatırladığımız şey, ne olduğunu düşündüğümüz şeydir. hatırlamayı takip eden yeniden takviye sürecini bölerek hafızanın içeriğini etkileyebiliriz.
  çalışmada, araştırmacılar öznelere nötr bir resim gösterdiler ve eş zamanlı olarak bir elektrik şoku uyguladılar. bu şekilde, resim öznelerde korku meydana getirir oldu, yani bir korku hafızası oluşturuldu. bu korku hafızasını aktive etmek için, resim sonra hiçbir şok verilmeden gösterildi. bir deney grubunda, yeniden takviye süreci resmin tekrarlanan temsillerinin yardımıyla kesintiye uğratıldı. kontrol grubunda, takviye sürecinin tamamlanmasına izin verildi, sonra öznelere resmin aynı tekrarlı temsilleri gösterildi.
  aynı deneysel grupta korku hafızasının tekrar takviye edilmesinde izin verilmedi, daha önce resimle ilişkilendirdikleri korku dağıldı. başka deyişle, tekrar takviye sürecini kesintiye uğratarak hafıza nötr duruma getirildi ve korkuyu teşvik etmek oldu. aynı zamanda, mr tarayıcısı kullanılarak araştırmacılar o anının izlerinin, normalde korkulu anıları depolayan beyin kısmından, temporal lobdaki amigdala nükleer grubundan yok olduğunu da gösterebildiler.
  “bu bulgular hafıza ve korku hakkındaki araştırmada çığır açabilir. sonuçta yeni bulgular, fobiler, post travmatik stres sorunları ve panik ataklar gibi kaygı sorunlarından mustarip milyonlarca insan için ileri tedavi yöntemleri sunabilir,” diye bildirdi araştırmacılar.
  kaynak: sciencedaily.com

hesabın var mı? giriş yap