şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
  • türkiye'de toplam 6.1 milyon başkan varmış(2003 yılı itibariyle). yani her 10 kişiden biri bir şeylerin başkanı.

neyin başkanı olunduğuna ilişkin istatistiksel dağılım da şurada: http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=119&l=1
  • rusca'da bir esyayi satip parasiyla icmek anlamina gelen bir fiil olmasi. telefonu "sirinledim" gibi. hem dilin yasantiya gore nasil olustugunu anliyorsun, hem de su fotograflarin nasil cekilmis oldugunu
  • dogayla icice olan insanlar bunu muhtemelen biliyordur ama ben bir filmden ogrendim.

diyelim bardaktan bosanircasina yagmur yagiyor ve siz kendinize korunakli bir yer buldunuz, dinmesini bekliyorsunuz. peki yagmurun birkac dakika sonra dinecegini nasil anlarsiniz?

kuslarin otmeye baslamasindan.

bayiliyorum bunun gibi tuyolara; keske dogadan bu kadar uzak olmasaydim...
  • meğer selena dizisindeki selena'nın adı kızların adlarının ilk iki harfinden oluşuyormuş. selin, leyla, nazlı. bitiminden yıllar sonra bugün bir arkadaş aracılığıyla fark ettiğimde değil 2, 200 katına çıktı ufuk.
  • uyduruk etimolojik bilgilerden kurtulmak da ufku en az iki katına çıkarabilir. iletmek, iletişim el etmekten falan gelmez mesela.
  • bir yerden alıntı yapacağımı söyleyerek başlıyorum;

ex machine filminde bir sahnede ;

şöyle bir kod geçiyor

tam anlaşılmıyor daha net hali şu:

kod'un linki

pyton2.7 de kodu run yapınca sonuç şöyle oluyor:

isbn = 9780199226559

bu da şu kitaba karşılık geliyor:
    embodiment and the inner life: cognition and consciousness in the space of possible minds

(bkz: mind blown)

---alıntıdır---
    kaynak
  • fransa da calisan renault işçilerinin saatte 58 araba üretip saat basi 38 euro almasi.
    türkiye deki renault işçilerinin (bkz: grev vardi bitti) saatte 68 araba üretip saatligi 3 euro almasi.

(bkz: tesekkurler turkiye)
  • dünyanın o videoyu konuşmaması.
  • tarihin utanç dolu deneylerinden birinin ( koşullu korkma eylemi ) 8 aylık bir bebek üzerinde uygulanması.

--- spoiler ---

amerikalı psikolog john broadus watson, “korku, insanda sonradan edinilen bir refleks mi yoksa doğuştan gelen bir dürtü mü?" sorusunun cevabını aramakta ve bu cevap için, yoksulluktan kendi sütünü hastanede satmakta olan bir kadının 8 aylık bebeğini kullanır.

tarihteki en önemli psikolojik deneylerden biri olarak kabul edilen küçük albert deneyine başlamadan önce küçük albert’a birkaç duygusal test yapılır.

minik bebeğe sırasıyla beyaz bir fare, tavşan, yanan kağıt parçaları, peluş bebekler, maske gibi ilk kez karşılaşabileceği nesneler ve durumlar gösterilir. amaç, albert’ın bunlara koşulsuz karşı tepkisi olup olmadığını incelemektir. sonuç olarak albert, henüz bir korkuya sahip olmayan minik albert, gördüğü her şeye gülümser.

bu masum görünen denemelerden sonra albert'i boş bir odaya alırlar. odada, albert'in üzerine oturduğu yatak haricinde hiçbir eşya bulunmaz. daha sonra odadan çıkarak yalnız bıraktıkları albert'in yanına beyaz laboratuvar faresi salarlar. albert, fareden korkmadığı gibi, tam tersi bir tepki göstererek fareyi çok sever, yakalamaya çalışıp, gülmeye başlar.

deneyin korkutucu bölümü de işte bu aşamadan sonra başlar, çünkü albert bir sonraki bölüm için hazırdır. fare yine odaya salınır, fakat tek farkla. albert, fareye her dokunduğunda biri çekiç, biri çelik çubuk olan iki demir çubuğu birbirine vurarak rahatsız edici sesler çıkarırlar. henüz bu sese aşina olmayan albert, korkar ve ağlamaya başlar. bir müddet sonra ortam yine sessizleşince albert, fareyle oynamaya devam eder ve fareye dokunduğu ilk anda ekibin çıkardığı o gürültülü ses ile karşılaşır. ağlaması yatışıp, aklı tekrar fareye kayan albert, dokunmaya çalıştığı an hep aynı sesi duyduğu için fareye dokunmaktan korkmaya başlar.

böylece git gide tüylü nesneler karşısında iyice şartlanan albert’in korkusu, artık hafızasına tamamen kazınmıştır.
    her ne kadar klasik koşullanma konusunda bilim adına büyük bir başarı sayılıyor olsa da, kesinlikle ahlaki değerlerle bağdaşmayan bu deney sonucunda bilim insanları, koşullu korkuyu kanıtlamışlardır.
    --- spoiler ---

küçük bebeğe ne mi olmuş ? 7 yaşında beyninde su toplanması sebebiyle ölmüş.böyle bir deneye maruz kalan bir bebeğin, hayatı boyunca karşılaşacağı olumsuzlukların önemsenmemesi hala daha davranışçı ve hümanistik psikologlar tarafından tartışılan bir konu olarak gündemde.

kaynak: http://en.wikipedia.org/…i/little_albert_experiment
    http://www.fizikist.com/…rkunc-deneyi-kucuk-albert/
  • pilli bir radyo ve bir hesap makinesi kullanarak metal detektörü yapmak.

-önce radyomuzu am bandına getiriyoruz. yüksek frekanslı bir notaya ayarlıyoruz ancak herhangi bir istasyonda olmamasına dikkat ediyoruz. sesini iyice açıp net ve açık tonu duyuyoruz. tondaki değişiklikleri duymamız önemli olacak.
    -sonra hesap makinemizi on durumuna getiriyoruz. hemen 456x231 işlemini yapıp çıkan sonucun kökünü alıyoruz, 2 ekleyip bekliyoruz. şaka lan sadece açmak yeterliymiş.
    -hesap makinesi ile radyomuzu sırt sırta getirip radyodan donuk bir ton çıkana kadar ikisi arasındaki açıyla hafif hafif oynuyoruz. donuk ton ney mi? olunca ne demek istediğimi anlarsınız.
    - doğru açıyı yakaladığınızı anladığınızda yani donuk tonu elde ettiğinizde(çok zor değil) bunları birbirine bantlar mısınız ne yaparsınız bilmem sabitliyoruz.
    - artık elinizde bir metal detektörü var. hemen yanınızdaki metal eşyalar ile testini yapabilirsiniz. metale yaklaşınca radyodan bipleme sesine benzer ses gelecektir, yani ton değişecektir. hatta yaklaştıkça bipleme sesi sıklaşacaktır.

- hesap makinesinin elektronik kartlarından yayılan ve yakındaki bir metale çarpıp geri gelen elektromanyetik dalgaları radyonun am bandında yakalaması mantığı varmış canlar. denemeden bilemeyiz, teorik olarak doğru gibi.

aha
    aha
    aha

edit: canlar bu mcgayver aletini bu hafta içi deneyeceğim. ayıptır söylemesi sabahın köründe ibibikler ötmeden kumsala inip deneyeceğim. büyük ihtimalle bu salak napıyo lan hesap makinesi radyoyla deyip kışt kışt kovacaklar beni. ama eğer işe yararsa yani yüzük müzük kolye filan bulursam satıp hemen tatili 3-4 gün daha uzatacağım çulsuzum amk ehehehehuehe.
    yok eğer ikinci edit gelmezse bilin ki ya alet çalışmıyor ya da acccayip bir gömü filan buldum galapagos adaları sularında uzun siyah kotramın güvertesinden ekşiye bağlanamıyorum.

not: kendi yazdığım editten bi bok anlamadım amk. şimdi 2. editi ne zaman, hangi durumda yazacağım bilmiyorum. kafa gittiyse demek ki gömü deyince. bu da ikinci edit mi oluyor yoksa? tehooyyy

debe editi: abav lan bayaa kişi favorilemiş entarimi. bana kumsallarda iş kalmayacak amk. eski mezarlıklara filan dalın ulen siz, kumsallar benim olsun.