şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • gelin ufkunuzu açayım. #58396697 numaralı entry debe'ye girmiş. planned obsolence falan bilmem de ampul muhabbetinde yazılanlar, pek de doğru değil gibi.

  bahsedildiği gibi daha uzun ve ince bir tel kullanılırsa ne olur?

  bir iletkenin direnci onun uzunluğuyla doğru ve kesit alanıyla ters orantılıdır (r=pxl/a) (bu p aslında ro). yani daha uzun ve daha ince telin direnci daha yüksek olur. bu sebeple aynı gerilim uygulandığında (ki evlerimizde gerilim standart) daha az akım çeker (i=v/r) ve daha az güç harcar (p=ixv). dolayısıyla da daha az ısınır ve ışığı daha kırmızımsı olur. buraya kadar entry'yi doğruladık. peki yanlış kısmı ne?

  enerji, gücün zamanla çarpımı (e=pxt) olduğundan daha düşük güce sahip olan yeni ampulümüz, iddia edildiğinin tam aksine, diğerinden daha az elektrik harcar. dolayısıyla entry'nin (daha doğrusu kaynağının) maliyet hesapları tamamen yanlış.

  zaten flamanlı ampül mü kaldı?

  (bkz: ya yossi kardeş çok rahat konuşuyordun)
 • justin bieber ve daha nicelerinin deyim yerindeyse bir sosyal medya projesi olması.

  (bkz: youtube revolution)
 • bilgi: birayı bardak yerine şişeden içerseniz, ekstra gaz yutmuş ve şişkinliğe yol açmış olursunuz.

  açıklama: ya valla bakın, sözlüğün kutsal bilgi kaynağı olmasına vesile olan, ender başlıklardan birini sabote etmek değil amacım. ama bu bilgi gerçekten benim ufkumda derinlemesine ve dikine bir koridor açtı. zira bira içmeye başladığımdan beri, kutsal içkiyi şişeden dikip, hayvan gibi geniren bir insandım. geviş getirip, yutakta biriken fıstık hamurunu tekrar ağzıma toplayıp, defalarca çiğnediğim konusuna hiç girmek bile istemiyorum. hal böyle olunca kimse sizinle bira qeyfi yapıp da face'ye foto atmıyor. bilakis öküz gibi bira içip, helyum gazı solumuş gibi olduğunuzdan, sizden tiksiniyorlar ve dahi uzak duruyorlar.

  oysa sorun birayı nereden içtiğinizle alakalı, şişeden içince insan ister istemez (genelde istemez) bir miktar hava yutmuş oluyor. bu hava içeride bir boşluk yaratıyor, ee zaten sizin içinizde duyumsadığınız ve hoş görmediğiniz naturel bir boşluk var ki bu saatte bira içiyorsunuz. işte bu noktada iki boşluk bir biriyle karşılaşıp çarpışınca, the deep bang metazori oluyor. yani bir anlamda zorla aşka itekleniyorsunuz. dayatma bu, bira gazı dayatması. o esnada bünye, "tekel bayii ya bira gazı akışını keserse" diye endişelere gark olup, kendini kapatıyor. maden suyu içmişcesine sizi genirtiyor.

  sonuçta şişeden çaktığınız ve normalinde aşklara vesile olması gereken bira, sizde şişkinlik, hazımsızlık, vurdumduymazlık, siktimölmezlik, yapıyor. ramazan davulu gibi, yerli yersiz çalınıp, depoda toz toprak içinde saklanıyorsunuz, ta ki bir sonraki bayrama değin.

  -bardağa koyun, pet de olsa, kağıt da olsa, bardaktan için. bu vesileyle: içiniz şişmez, gönlünüz bir hoş olur, inşallah! hürmetler. cidden bunu önemsediğim için yazdım, kusura kalmayın, tekrar hürmetler. zira evrendeki yerimiz, dna şifremiz, tarihi geçmişimiz, insancıl isteğimiz vb envai çeşit bilgiyi ben de okudum. yeri geldi bunları çeşitli ortamlarda servis de ettim:

  -abi uzayda toz zerreciği kadar yalnızız.

  +uzayın am.na koyum! biz koca lüleburgaz'da bile yalnızız a be!

  lakin yukarıdakine benzer tepkiler aldım ama biranın şişe yerine bardaktan içilmesi gereği, sanırım herkesin işine yarayacaktır. hürmetler. malt iyi.
 • ahmet ahmdi tanpınar'ın huzur'unu okurken, müjgan'ın kirpik olduğunu öğrenmiştim. daha bir ağır gelmişti o zaman ahmet kaya'nın bestelediği, attila ilhan şiiiri...

  şenlik dağıldı bir acı yel kaldı bahçede yalnız
  o mahur beste çalar müjgan’la ben ağlaşırız
  gitti dostlar şölen bitti ne eski heyecan ne hız
  yalnız kederli yalnızlığımız da sıralı sırasız
  o mahur beste çalar müjgan’la ben ağlaşırız

  bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı
  güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı
  hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı
  gittiler akşam olmadan ortalık karardı

  bitmez sazların özlemi daha sonra daha sonra
  sonranın bilinmezliği bir boyut katar ki onlara
  simsiyah bir teselli olur belki kalanlara
  geceler uzar hazırlık sonbahara
 • dikkat çekmek için intihar edebilen insanların var olması..
 • artificial scarcity yani yapay kıtlık kavramı.

  yapay kıtlık, istense bol ve ucuz olacak ürünün; mal ve hizmet üretiminin sınırlandırılmasından kaynaklanan bir durumdur. başka bir deyişle, yeterli teknoloji bulunmasına rağmen üretimin yalancı sağ ve yalancı sol tarafından sınırlandırılması, hizmetin bilerek az, pahalı veya kısıtlı arz edilmesi. bunun başka bir yolu da planlı eskitmedir.

  yapay kıtlığın amacı,

  üründen elde edilecek karın artırılması.(az ürün- pahalı fiyat)
  acaba biter mi, kaldı mı korkusu tekerlek gibi işlemeye devam ederek ürünün daha fazla satılması
  zaten bunları herkes alamaz, alanlar ipi yukarıya çekenlerdir düşüncesi ikincil olarak ortaya çıkmasını sağlamaktır.

  ekonomik sistemlerin neredeyse hepsinde görülen bu sistemin özellikle moda'da görülmesi bu konuda bilir kişileri çalışma yapmaya itmiş, sonuç olarak;

  zara

  tchibo

  bunlarda ufku açacak iki site;

  artificial scarcity

  humansandresources
 • 2015 yılında en önemli 10 arkeolojik keşif

  1- güney afrika’da bulunan yeni insan atası homo naledi.
  .
  güney afrika’da bir mağaranın derinliklerinde bulunan kemikler, şu ana kadar hiç bilinmeyen yeni bir insan türüne ait çıktı.

  kemikleri bulan araştırmacılar, henüz bu insanların ne zaman yaşadığını tam olarak tespit edemedi fakat araştırmanın başındaki profesör lee berger, naledi türünün homo cinsinin ilk örnekleri arasında olabileceğine ve afrika’da üç milyon yıl öncesine kadar yaşamış olabileceğine inanıyor.

  johannesburg yakınlarındaki rising star mağarası’nda bulunan 1500 kemik, 15 farklı bireye ait. türün bireyleri ortalama 150 cm boya sahipti ve beyinleri portakal büyüklüğündeydi. nalediler ayrıca alet kullanma becerisine sahipti. naledi türünün ayrıca ateşi kontrol etmeyi başarmış olabileceği ve ölülerini kasıtlı olarak getirip bu mağaraya attıkları düşünülüyor.

  2- kenya’da bulunan 3,3 milyon yaşındaki bilinen en eski taş aletler.
  .
  kenya’da, modern insanın ortaya çıkışından çok önceye, 3.3 milyon önceye tarihlenen dünyanın bilinen en eski taş aletleri bulundu.

  bu keşifle birlikte ilk taş aletlerin tarihi 700,000 yıl daha geriye gitti. kenya’nın turkana havzası’nda bulunan taş aletlerin bir insan atası tarafından yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. bu yönüyle de keşif, taşları birbirine vurup aletler yapan ilk cinsin, direkt atalarımızın dahil olduğu homo cinsi olduğu fikrini de yalanlıyor olabilir.

  daha erken bir proto-insan gurbunun keskin kenarlı aletler yapmayı çözecek düşünme yetenekleri olabileceği fikri böylece ortaya atılmış oldu. bu keşiften önce bilinen en eski taş alet etiyopya’daki gona arkeolojik alanında bulunmuştu ve 2,6 milyon yıl öncesine tarihlenmişti.

  3-kaçırılan tablette bulunan gılgamış destanı’nın bilinmeyen dizeleri
  .
  ırak’taki süleymaniye müzesi ve bir eser kaçakçısı arasında tesadüfen gerçekleşen bir anlaşma, dünyanın en ünlü hikayelerinden olan gılgamış destanı’nın bilinmeyen dizelerini ortaya çıkardı.

  tablet destana daha önce bilinmeyen 20 yeni dize ekliyor. bu dizelerde ormanın nasıl göründüğü ve ormanda nasıl sesler duyulduğuna dair ayrıntılar bulunuyor. bunun yanında tablette uruk kralı gılgamış ve enkidu’nun dev humbaba’yı yenmek için tanrıların evi olan sedir ormanı’na yolculuğu anlatılıyor. tablet enkidu ve humbaba’nın çocukluk arkadaşı olduğunu, ve canavar humbaba’yı öldürdükten sonra kahramanların en azından ormanı yok ettikleri için biraz pişman olduğunu gösteriyor. antik şiirlerde bu çeşit bir çevre bilinci çok nadir görülüyor.

  4-tutankamun’un mezarında bulunan gizli oda
  .
  mısırlı yetkililer kral tutankamun’un mezarında gizli bir oda olduğundan %90 emin olduklarını söyledi. mısır eski eserler bakanı mamdouh eldamaty, mezarın radar taramalarının, iki gizli kapı arkasında bir oda olduğuna dair kanıt sunduğunu söyledi. bu oda bir ihtimalle kraliçe nefertiti’nin mezarı olabilir.

  arkeolog nicholas reeves, tutankamun’un mezarının aslında nefertiti için inşa edildiğini ileri sürmüştü. teoriye göre tutankamun erken yaşta öldüğünde mezarı henüz inşa edilememişti. bu nedenle rahipler, nefertiti’nin ölümünden 10 yıl sonra mezarı açıp tutankamun’u buraya koymak zorunda kaldılar.

  japon radar uzmanı hirokatsu watanabe “oldukça kesin olan radar taramalarına göre şüphesiz duvarın arkasında boş bir alan var” dedi. fakat boşluğun büyüklüğü bilinemiyor. reeves’in teorisine karşın eldamaty, odada firavun akhenaten’in eşlerinden biri olan kiya’nın olabileceğini düşünüyor.

  5- don kişot’un yazarı cervantes’in kalıntılarının keşfi
  .
  cervantes’in mezarı 400 yıl sonra ispanya’nın madrid şehrinde bulunan trinitarian manastırı’nda ortaya çıkarıldı. mezarda cervantes’in yanı sıra karısının ve onunla birlikte gömüldüğü kayda düşülmüş kişilerin de kalıntılarına ulaşıldı. don kişot’un yazarı olan ve modern romancılığın kurucusu olarak kabul edilen cervantes, 1616 yılında şeker hastalığından öldü. fakat naaşın bulunduğu kilise, 17. yüzyılda inşa edildi ve naaş sonradan buraya nakledildi.

  bulunan kalıntıların cervantes’e ait olduğuna dair kanıtlar oldukça kuvvetli olsa da, yine de ikinci dereceden kanıtlar. cervantes’in ölüm belgesi trinitarian rahibeleri tarafından gömüldüğünü belirtiyor. ayrıca cervantes manastırla aynı mahallede yaşamıştı, don kişot’u buranın rahibelerine adamıştı, ve cervantes’in kızı da bu manastırda bir rahibe olmuştu. fakat kemikler parçalar halinde ve birbirine karışmış olduğu için, arkeologlar iskelette, cervantes olduğunu kesin olarak doğrulayacak ölüm öncesi yaraları belirleyemedi.

  iskelet haziran ayında yeniden gömüldü.

  6- şempanze ve maymunların taş çağı’na girdiğine dair bulunan kanıtlar
  .
  tayland’daki laem son milli parkı’ndaki iki adada yaşayan uzun-kuyruklu makak maymunlarının, deniz kabuklularını kırıp açmak için taş alet kullandığı kanıtlandı. makakların taş alet kullanımında farklı kategoriler de tespit edildi. makak taş alet kullanımı, aletin yüzü, kenarı ya da ucunun kullanımına göre 3 çakma hareketi sınıfından; aletin malzemesi, el kullanımı, duruş farklılığı ve vuruş hareketine göre de 17 hareket motifinden oluşuyor. makak grupları arasında taş alet kullanımında da farklılıklar gözlemlendi.

  birkaç yüzyıldır brezilya’daki sakallı kapuçin maymunlarının da taş alet kullandığına dair raporlar da 2004’teki bir araştırmayla kanıtlanmıştı. batı afrika’daki şempanzelerin kabuklu yemişleri açmak için kullandıkları taş alet teknolojisini 4,300 yıl boyunca birçok nesile aktarmayı başarmış olduğu da 2007’de yapılan kazılarla kanıtlanmıştı. tüm bu bilgiler birlikte ele alındığında, primatların rutin olarak taş alet teknolojisinden faydalandığı bir kültür oluşturduğu ortaya çıkıyor. yani primatlar taş çağı’na girdi, ve bu artık çağı yaşayan tek tür insan değil.

  7- ingiltere’de bulunan 1370 yıllık kuran
  .
  ingiltere’deki birmingham üniversitesi’nde dünyadaki en eski kur’an-ı kerim olabileceği düşünülen kitaptan bazı bölümler bulundu. kur’an-ı kerim’e ait sayfalar yaklaşık 100 yıl boyunca üniversite kütüphanesinde fark edilmedi. bir doktora öğrencisi, koyun veya keçi derisinden parşömene yazılmış olan kitabın parçalarını inceledikten sonra karbon testi yaptırmaya karar verdi. test sonuçlarına göre parşömenin yüzde 95 olasılıkla 568 ile 645 yıllarından kalma olduğu tespit edildi. bu da kitabın en az 1370 yıllık olduğunu gösteriyor.

  üniversitenin hristiyanlık ve islamiyet dalı öğretim üyelerinden prof. david thomas da, “bu kitabı yazmış olan şahsın o dönemde yaşamış, muhammed peygamber’i görmüş, hadislerine tanıklık etmiş olabileceğini” belirtti.

  8-stonehenge’in yakınında bulunan kasıtlı olarak gömülmüş devasa anıt
  .

  ingiltere’deki ünlü stonehenge’e sadece 3 km uzaklıktaki durrington walls adlı anıtın altında, daha erken döneme ait devasa bir taş anıt keşfedildi. son teknoloji yöntemlerle kazı yapılmadan tespit edilen anıt, c-şekilli bir neolitik arena oluşturan 90 dikilitaştan oluşuyor. yeni anıtın kasıtlı olarak gömülmüş olmasının dini bir değişikliğe işaret ettiği düşünülüyor.

  önceden bilinen durrington walls stonehenge’den yaklaşık 100 yıl sonra, mö 27. yüzyılda inşa edildi. buna göre burada gömülü olan yeni keşfedilmiş anıt da stonehenge’le aynı zamanda, hatta belki daha önce inşa edilmiş olabilir. gaffney “bu çok iyi korunmuş yeni taş anıtın keşfi, stonehenge’i ve içinde bulunduğu araziyi anlamamız açısından çok önemli. tarihöncesi avrupa’daki en büyük törensel alanların birinde, tamamen beklenmedik bir anıtsal mimari evresini ortaya çıkarmanın yanısıra, stonehenge’le çağdaş, hatta daha erken bir anıt bile bulmuş olabiliriz” diyor.

  elde edilen görüntülere göre, at nalı şeklindeki ilk yapının dikilitaşları kasıtlı olarak yuvalarından çıkarıldı ve yeni yapılmış bir tümseğin batı ve güney kısımlarının altına gömüldü. yeni yapılmış tümsek de önceki yapıdan kalan doğal (fakat dikleştirilmiş) tepenin kenarıyla birleşerek kaba bir daire olan durrington walls anıtını oluşturdu. arkeologlar durrington walls’un altındaki bu yeni keşfedilen daha erken tarihöncesi yapının, büyük bir dini değişim kapsamında devreden çıkarıldığını düşünüyor.

  9-modern avrupalı genomunu oluşturan dördüncü soyun keşfi
  .
  13,000 yıl önce üst geç paleolitik dönemde gürcistan’da yaşayan insanların dna dizileri araştırılırken, modern avrupa gen havuzuna katkısı olmuş olan fakat daha önce bilinmeyen dördüncü bir soy keşfedildi. yeni bulunan soy, 45,000 yıl önce gerçekleşen afrika’dan çıkış’tan sonra batı avcı toplayıcılarından ayrılan avcı-toplayıcılardan geliyor. bu insanlar daha sonra, günümüzde güney rusya ve gürcistan’ın bulunduğu kafkas bölgesine yerleştiler.

  bu avcı toplayıcılar kafkasya’da yaklaşık bin yıl boyunca kaldı ve 25,000 yıl önceki son buzul maksimum dönemine kadar gittikçe izole bir hale geldiler. topluluk buzul çağını kafkas dağlarının nispeten korunaklı kısımlarında geçirdi. buzulların erimesi topluluğun hareket etmesine ve diğer topluluklarla ilişki kurmasına olanak sağladı. böylece oluşan genetik karışım da, avrupalıların daha önce bilinen 3 ata soyundan biri olan yamnaya insanlarını oluşturdu.

  önceki araştırmalar avrupalıların üç büyük soyun karışımı olduğunu gösteriyordu: yerel avcılar, orta doğulu çiftçiler ve bronz çağı’nda doğudan gelen yamnayalar. kafkaslardaki insan kalıntılarından elde edilen dna, dördüncü bir grubu daha ortaya çıkardı.

  10-sibirya’da donmuş olarak bulunan nesli tükenmiş mağara aslanları
  .
  sibirya’daki yakutistan’da daha önce eşi benzeri görülmemiş, ve donarak mükemmel şekilde korunmuş 12.000 yıllık mağara aslanı yavruları bulundu. en az 12.000 yıllık olduğu düşünülen yavruların gerçek yaşı yapılacak olan testlerden sonra belli olacak.

  uyan ve dina ismi verilen bu mağara aslanı yavruları, uzun süredir soyu tükenmiş olan hayvanlar içinde bugüne kadar en iyi korunmuş olanlar olduğu için sansasyonel olarak tanımlanıyor. mamut fauna çalışmaları departmanı başkanı dr. albert protopopov, tombul bir evcil kedi boyutundaki yavruların abyisky bölgesinde uyandina nehri’nin kenarında bulunduğunu söyledi.

  bu aslanların neslinin 12.000 yıl önce tükendiği belirtiliyor. bulunan iki yavru, mamutlar ve gergedanlar kadar çok avcıları olmamasına rağmen, bu türün soyunun neden tükendiğine dair önemli bilgiler sunabilir.

  kaynak
 • kimi zaman eğitici kısa gif'lerdir.

  hayvanların dünyayı görüş şekilleri;

  http://i.imgur.com/nneuhzp.gifv

  ışığın fiber optik kabloda kırılması;

  https://i.imgur.com/vn7pjcu.gif

  metal origamı kapısı;

  http://i.imgur.com/cia8xzu.gifv

  old spice reklam çekimi;

  http://i.imgur.com/jjmzakx.gif

  sıradan bir kadından reklam yıldızı yaratmak;

  http://gfycat.com/equalquaintafricanbushviper

  undulatus asperatus bulutu;

  http://i.imgur.com/s5pihsf.gifv

  abs'li motosiklet vs abs'siz motosiklet;

  http://i.imgur.com/cvakxmf.gifv

  emniyet kemersiz kaza;

  http://i.imgur.com/tczeeoj.gifv

  düz vites çalışma prensibi;

  http://i.imgur.com/lyzmwis.gifv

  kurşun vs su balonu;

  http://i.imgur.com/pn9z5lm.gifv

  köprü inşası;

  http://gfycat.com/wickednewflyingfox

  ağaç kesimi;

  http://i.imgur.com/hxnzwk5.gifv

  pil testi;

  http://i.imgur.com/mehxvl1.gif

  diş tellerinin mucizevi etkisi;

  http://i.imgur.com/ph0z09g.gifv

  kanal tedavisi;

  http://i.imgur.com/gfdd8az.gif

  emekçi kinesin proteini;

  http://i.imgur.com/veopekg.gif

  akyuvarların paraziti etkisiz hale getirmesi;

  https://media.giphy.com/…0nws7duwcluwerme/giphy.gif

  48 egzersiz hareketi;

  http://i.imgur.com/117z5ps.gifv

  bebeğin gelişimi;

  http://tabletopwhale.com/img/posts/12-16-14.gif

  hamilelikte organların yer değişimi;

  http://i.imgur.com/d7n3eih.gifv

  bal arısının gelişimi;

  http://i.imgur.com/nbgaiio.gifv

  f-35'in vstol motoru;

  http://i.imgur.com/ou7dfzr.gifv

  kurşun geçirmez cam vs öğütücü;

  http://i.imgur.com/tz3potb.gifv

  mayının çalışma prensibi;

  http://i.imgur.com/hlikdcw.gif

  her zaman en kısa yolu tercih eden kartal;

  http://i.imgur.com/0kkbkql.gifv

  yavrusunun yardımına koşan kutup ayısı;

  http://i.imgur.com/khledzt.gifv

  inatçı karga;

  http://i.imgur.com/ywihfve.gifv

  köpekbalıklarından saklanan balık;

  https://i.imgur.com/opfpblf.gifv

  deniz yıldızlarının trajik sonu;

  http://i.imgur.com/rwbyxaf.gifv

  okçu balığının avlanması;

  http://i.imgur.com/4lbbdev.gif

  lağım faresinin tuvaletten çıkarken izlediği yol;

  http://i.imgur.com/vzhv8qh.gifv

  aurora borealis'in oluşumu;

  http://i.imgur.com/nj13fha.gifv

  dünya ve ay yörüngesinin doğrusu;

  http://i.imgur.com/gk9nsei.gif

  güneşin farklı dalga boylarındaki görüntüsü;

  http://i.imgur.com/ztlfw8m.jpg

  kuş göçleri;

  http://i.imgur.com/m6xqgm7.gifv

  bonus olarak atm'den para çeken sarhoş;

  http://giant.gfycat.com/…ulalarmedhorseshoecrab.gif

  not: imgur içerir.

  not 2: en iyi deneyim için chrome'da hover free uzantısını kullanabilirsiniz;

  https://chrome.google.com/…lgomfjfbndngdoogkj?hl=tr

  edit: yeni görseller eklendi.
 • victoria's secrets mankenlerinin cogunun klenefelter sendromlu olmasi. internette pek bir sey bulamadim lakin bugun saygi duydugum bir hocadan ogrendim.
 • alacali kedilerinin hepsinin disi olmasi. nedeni ise kedilerde tuy renginin x kromozomunun homolog olmayan bolgesinde tasinmasi ve siyah ve sari rengin birbiri uzerine es baskin olmasi.