şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • 61 plakasi ile kayitli, trabzon ilinin kendi sahasinda dakika 61 de gol yemesi.

  ardindan olaylar.

  unutmadan golü atan (bkz: robin van persie)

  an itibari ile (bkz: fenerbahçe)

  süper edit: video geldi 61 de gol yemeyelim
 • ne kadar ufuk açar tartışılır, ancak her gün yaptığımız bir ritüelin kısa ve bir miktar ilgi çekici hikayesini anlatıyorum.

  soru şu; neden erkeklerin düğmeleri sağda iken kadınlarınki soldadır?

  eskiden düğme, kolay kırılan ve oldukça pahalı bir gereç. insanların büyük çoğunluğunun sağ elini kullanması nedeni ile, düğmeleri kolayca çözüp iliklemeleri için erkeklerin düğmeleri sağ taraftadır.

  kadınların düğmelerinin sol tarafta olması ise bildiğiniz burjuva adeti. kadınlar, uzun elbiselerini hizmetçilerine iliklettiği için onlarda sistem, kıyafet dışı ikinci kişi, bu anlamda hizmetçi lehine işlemiş. hizmetçinin sağ elinin fiili hakimiyeti gereği düğmeler, kıyafet giyen kadının sol tarafında denk getirilmiş.

  gördüğünüz gibi solakları siklemeyen bir tarih mevcut.
 • gezegenimizde, bir yılda toprak altından üretilebilen toplam enerjiyi ( termik ve nükleer santral ) , güneşin dünyamıza yanlızca bir saatte verebildigini biliyormuydunuz.
  kafamızı topraga gömmek yerine, artık gökyüzüne baksak herşeyi anlıcaz.
 • bebekleri sakinleştirmek için elektrik süpürgesi ya da saç kurutma makinesinin açılmasının sebebi,bu seslerin anne karnında duyduğu seslere benzemesidir.dolayısıyla bu en güvende olduğunu bildiği yerde olduğunu hissedip sakinleşir bebekler.
  (dipnot:bir anne saç kurutma makinesini açıp işini yapmaya devam edip bebegini de yakmis.aman dikkat diyelim.bilgilendirme icin love me hate me'ye tesekkurler.)
 • dunya uzerinde samanyolu galaksisinde bulunan yildizlardan daha cok agac bulunmasi.

  samanyolu galaksi uzerinde yapilan arastirmalar sonucunda yildiz sayisinin yaklasik 100 milyar tane olduguna kanaat getirilmis.

  dunya uzerindeki agac sayisi ise 3 trilyon cikmis. eski para - yeni para kurnazligi degil, bildigin 3 trilyon tane agac varmis dunya uzerinde.

  kaynak: http://www.nature.com/…s/trillions-of-trees-1.18333
 • ingiltere'de bir mekana izinsiz girmek suç değildir. ancak girilen mülke zarar verilmişse kovuşturma açılabilir.

  1982 yılında michael fagan adlı bir genç, hayranlık duyduğu kraliçe elizabeth'e davetsiz bir ziyaret yapmaya karar verir.
  gece yarısı buckingham sarayı'nın duvarından atlayıp su borusuna tutunarak açık pencereden içeri süzülür.
  mutfaktan bir kadeh beyaz şarap alır. kraliçenin yatak odasına girerek 15 dakika kadar kraliçe ile sohbet eder.
  sonra saray dedektifleri tarafından saraydan uzaklaştırılır.
  hakkında, saraya girmekten değil şarap çalmaktan dolayı kovuşturma açılır. psikolojik durumundan dolayı bundan da ceza almadan kurtulur.

  (1983 basımı oxford english ansiklopedisinden bir alıntıdır. kanunlar değişmiş olabilir dikkatli olun)
 • dmt... sadece bu
 • fraksiyone sodyum yuzde 1 in ustunde ise renal aby yuzde 1 in altinda ise prerenal akut bobrek yetmezligini gosterirmis.
 • nette tesadüfen denk geldiğim basit bir gazete haberi ancak aradım başlıkta benzer bir yazıya ulaşamadım o yüzden paylaşayım dedim alınteri değil copy paste;

  beynin tuhaf halleri;

  deja vu
  ‘deja vu’ şu anda yaşadığımız bir olayı daha önce de görmüş veya yaşamış olma hissidir. kimi zaman bazı şeylerin daha önceden hayatımızda var olduğunu hissedebiliriz.bu tür olaylarla beraber insanlar oldukça garip, esrarengiz ve ürkütücü şeyler de yaşayabilirler. ayrıca beynimizde beliren yaşanmış bir olayın imgesini biz daha önce yaşamış gibi hissetsek de, aslında onu rüyamızda görmüş olma ihtimalimiz de yüksek.

  deja vecu
  ‘deja vecu’ insanların ‘deja vu’yu yaşadıklarını zannettikleri sırada meydana gelir.‘deja vu’ insanların bir şeyi daha önce de görmüş olabileceği hissidir. ‘deja vecu’ ise bir olayı daha önceden tüm detaylarıyla görmüş ve algılamış olmaktır. ancak bu his o kadar kuvvetlidir ki, insanlar kokuların ve seslerin bile aynı olduklarını düşünürler. ayrıca ‘deja vecu’ esnasında bireyler az sonra başlarına ne geleceğini bile tahmin edebilme yetisine sahiptir.

  deja visite
  ‘deja visite’ diğerlerine göre daha az rastlanır bir durumdur. bu akıl oyunu, mekanlarla bağlantılıdır. kişinin beyninde yeni gördüğü yerler hakkında esrarengiz ve ürkütcü bilgilerin var olmasıdır.. hayatınızda o yere daha önceden hiç gitmemiş olabilirsiniz , hatta ve hatta orası hakkında hiç bir bilginiz bile yoktur; fakat görmüş olduğunuz yerleri sanki daha önceden orada yaşamış gibi tanıdık bir biçimde algılayabilirsiniz.

  deja senti
  ‘deja senti’ ruhsal bir olaydır ve şu anda yaşadığınız bir duyguyu daha önce de aynı şekilde hissetmiş olmaktır. olay sonrasında bu hissin beynimizin içinde yer etmesi pek de olağan değildir. bu tür olaylarla karşılaşan insanların söylediğine göre, kişi aynı hissi daha önce de hissetiğini düşünüyor. yani kısmen olay tanıdık gelmektedir, ancak kişi ne olduğunu tam hatırlayamamakatadır.

  jamais vu
  ürkütücü bir yanı olan ‘jamais vu’, ‘deja vu’nun tam aksidir. aslında bizlere tanıdık olan bir olayı daha önceden fark edememiş olmamızdır. leeds üniversitesi’nden chris moulin 92 denek üzerinde yapmış olduğu deneyde, onlardan 1 dakika içerisnde 30 kere kapı kelimesini yazmalarını istemiştir.ve sonuca göre katılımcıların yüzde 68’inde ‘jamais vu’ görülmüştür. buna göre denekler ‘kapı’ kelimesinin gerçekliliğinden şüphe duymuşlardır.

  presque vu
  hiç bazı şeyleri unuttuğunuzda aslında onun dilinizin ucunda olduğu hissine kapıldınız mı ? işte ‘presque vu’ budur.

  l’esprit de l’escalier
  kabaca jetonun geç düşmesi anlamına gelebilecek ‘l’esprit de l’escalier’ zorlu bir olayda çözümü ancak olay bittikten sonra bulabilmemiz olarak da açıklanabilir. tabi ki de olay sonrası kişinin pişmanlık duyması odukça olağandır.

  capgras sendromu
  kişi bir akrabasının ya da en yakın arkadaşının düzenbaz bir insanla yer değiştirdiği düşüncesine kapılır. bu düşüncenin bebeklerin eskiden kaçırılıp değiştirilmesi veya uzaylıların insanlarla yer değiştirip bizlerin arasında yaşaması düşüncesiyle de alakası olabilir.

  fregoli sendromu
  oldukça ilginç olan bu olayda kişiler değişik insanların aslında tek bir vücuda ait olduklarını düşünürler. bu olay çoğunlukla paranoya olarak da adlandırılr. bu olağanüstü akıl oyunu, ünlü italyan aktör leopoldo fregoli’nin sahnede kısa sürede değişik kılıklara girebilmesinden sonra adlandırılmışıtır.

  prosopagnosia
  insanların aslında bildiği, tanıdığı yüzleri ya da nesneleri bir anda tanıyamamasıdır. bu tür bir rahatsızlıkla uğraşan insanlar tanıyamadıkları insanları veya objeleri rahatlıkla kavrayabilmek için parfümlerini koklama, saç şekillerini veya duruşlarını inceleme gibi bazı yollara başvururlar.
hesabın var mı? giriş yap