şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • komedi dükkanı, arkadaşım hoşgeldin ve müdür ne'aptın programlarındaki gizli yönetmen fırat parlak gösterilerin hiçbirinde arka taraftaki rejide yani küçük odada oturmamaktadır, hep seyircinin arasında oturarak komut vermektedir. tolga çevik ve sahnedeki diğer herkes bilerek sahnenin en orta arkasına bakmaktadır. gösterilere daha önce gittiyseniz eğer, fırat parlak sizin önünüzde, arkanızda, sağınızda veya solunuzda oturarak direktif vermektedir.
 • internetin; 2 bilgisayarı birbirine bağlayan kablodan başka birşey olmadığını öğrendiğimde ufkum 8 katına çıktı. bu ufuk açıcı bilgiyle silikon vadisinde iş bulabilirim gibi hissediyorum.
 • abd baskani obama, g7 japan 2016 ıse-shima'ya katilmak icin birkac gunlugune japonya'daydi.
  ve haberlerde gorduklerimin bazilari sasirtici oldugu icin paylasmak istedim. (dedikoduya girmez umarim da; merkel'le cok samimilerdi.)

  1) air force one diye bilinen, harrison ford'un dandik filminden de tanidigimiz ucak gercekten de inanilmaz.
  icinde gym var, dus, 2000 kisilik yemek hazirlanabilecek mutfak, ameliyat odasi, konferans odasi, baskanin kan grubuna ait kan stogu, ve daha fazlasi.

  2) yaninda gezen elemanlarin hepsinin gorevi baska tabi. mesela su cantanin icinde online nuclear launch system (baskanin retinasiyla devreye giren, nukleer fuze atesleme emri verebilecegi alet) var.
  hirosima ziyaretinde bunu da yaninda getirmesi biraz garip oldu gerci; nukleer silahsiz bir dunya dilerken fazla inandirici gelmedi bana. (alayci bir smiley)

  3) bindigi cadillac (the beast) in kapisi 20 cm, camlari 15 cm kalinliginda. tufek, bazuka, veya kimyasal gaza karsi bile korumali. ve bu arabanin icinde de baskana saldiri olursa verilmek uzere kan uniteleri ve doktor var.

  simdilik bu kadar.
 • muz ağacının bir kez ürün vermesi.

  şoyleki muz agaci dikilirmis urununu 1 yilin sonunda verir ve dibine tohumlarini dokerek kuruyup gidermis. yanindaki topraktan tekrar ağaç meydana gelirmis ve bu dongu boyle gidermis.

  (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)

  düzeltme:
  --- spoiler ---

  muz tohumlarını dökerek değil, aynı kökten yeni bir bitki (doğurma diyoruz) üreterek bir sonraki üretim dönemine geçiyor.

  hatta tek kök üstünden birden fazla bitki oluyor biz bu yeni gelen bitkilerden en iyi görüneni bırakacak şekilde diğerlerini kesiyoruz. buna "tekleme" deniyor.
  --- spoiler ---

  bilgilendirme icin afaz'a tesekkürler.
 • bazen zaten bilinen ancak farkedilmesi gereken bilgiler olabilir.

  misal bu sabah kulak misafiri olduğum neşeli bir sesin söyledikleri neticesinde resmen aydınlandım:

  "1000 yıl önceki krallardan daha konforlu bi hayat yaşıyoruz"

  duyunca bi durakladım. sonra içinde bulunduğum servis aracını, telefonu, interneti, tost makinemi, uçakları, filmleri, kitapları derken napolyon'u, sezar'ı, firavunları, nebukadnezar'ı düşündüm. bi keyfim yerine geldi. sabahtan beri unutup unutup tekrar hatırlayıp tekrar mutlu oluyorum.
 • platon ile eflatun'un aynı kişi olması.
 • rus donanması'nın atlantik'ten gelip, osmanlı donanmasını yakması, sultan iii. mustafa'nın "ama ben hiç boğazlar'dan geçen gemi görmedim ki" demesi. niye öu2kç? çünkü koskoca imparatorluğu yıkan zihniyeti temsil etmektedir.
 • geçen gün, can sıkıntısından, kendimi romanya 3.ligi'ne bahis yaparken buldum.

  85.dakikada, bir gol daha olur dedim. 88.dakikada gol oldu ve 300 lira kazandım.

  sonra da football manager'dan golü atan adamın maaşına ve kontratına baktım. kontratında 'gol başına 10 euro' alır maddesi var.

  bu golden dolayı adamdan daha fazla kazandığımı öğrenince ufkum 2 katına çıktı yeminlen.
 • çok fantastik olmasa da bilgisayarda 1 den fazla bellek takılı ve sağ alt taraftan hangisi hangisiydi gibi düşünüyorsanız aynı işlemi bilgisayarımdan belleğe sağ tıklayıp çıkar diyerek yapabilirsiniz. ben yeni öğrendim siz biliyosanız da cahilliğime verin idare edin.
 • (bkz: yandex trafik durumu) gibi trafikteki yoğunluğunu bildiren hizmetlerin bu verileri anlık olarak nasıl topladığı bilgisi.

  herkesin aklına genelde uydudan alınan görüntüler, meydanlara yerleştirilmiş kameralar, kullanıcıların yol durumu hakkındaki geri bildirimleri gibi ve aklıma daha gelmeyen bir çok zorlama yöntem geliyor. aslında çok daha basit ve verimli bir yöntem ile bu iş hallediliyor. telefon sinyalleri.

  evet. örneğin yandex bu konuda turkcell ile anlaşmalı çalışmakta. cihazınızdan baz istasyonlarına gönderdiğiniz sinyaller ile o yolun yoğunluğu ölçülüyor. bu işlem için ise kullandığınız hatın hangi operatöre ait olduğunun hiç bir önemi yok. sonuçta siz avea veya vodafone da kullansanız cihazınız turkcell istasyonlarına red cevabı yediği bir istek atıyor ve turkcell de bunu ölçüme katıp yol durumunu analiz etmesi için veriyi yandex'e veriyor.

  edit: "uzaktan yakından alakası yok, telefon açılırken sim kart operatöre soruyor, ona göre sadece oraya sinyal gönderiyor. her seferinde diğer operatorlere de sinyal gönderseydi telefonun şarjı 2 saat giderdi" gibisinden işin gerçeğiyle uzaktan yakından alakası olmayan bir mesaj alınca edit yapayım dedim. telefonlar sinyalleri ışın gibi direkt olarak istasyonlara göndermez, dalgalar halinde sinyali yayar. kullandığı operatöre göre göndereceği sinyalin frekansını da ayarlar. bu sinyaller çevredeki tüm istasyonlar tarafından algılanır. operatörün bant genişliğine göre sinyalin işleme katılıp katılmayacağını telefonlar değil, bu aşamada baz istasyonları yapar. umarım bu noktayı açıklayabilmişimdir.
hesabın var mı? giriş yap