şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
14700 entry daha
 • tüm canlılarda hatta insanlarda bile dişi bireylerin kardeşi olan erkek bireylerden daha önce cinsel olgunluğa erişmesi. bu şekilde kardeş kardeşe üremenin önüne geçip hastalıklı genlerin yayılmasını engelleyip kaliteli melez genlerle türün devamının sağlanması.

  örneğin 10 yavruluk bir lepistes kardeş kolonisinde dişiler kardeşi olan erkeklerden önce cinsel olgunluğa erişip kardeşi olmayan diğer erkek lepisteslerle çiftleşme durumuna açık oluyor. tabi bu sırada diğer lepistesler taze dişileri affetmiyor.kardeş olan erkek lepistesler kıyıda çizgi film izlemeye devam ediyor. böylece kardeş kardeşe üreme engellenmiş oluyor.

  izlediğim bir belgeselde anlatılmıştı , yanlış hatırlıyorsam düzeltin.
 • mmhh başlık iyice bunları biliyor muydunuz temalı onedio içeriklerine dönmüş.

  mars' ın yüzeyinin kırmızı görünme sebebini yeni öğrenmiş adam koşarak gelip buraya yazmış.
  küçük emrah sikkoluğundan bahsetmek bile istemiyorum.

  abi allah muhammed aşkına siktirip gidin şu başlıktan da hakkını verenleri ağız tadıyla okuyalım.
 • gorada ahmet hoca diye bildiğimiz karakterin isminin aslında amir tocha olması. ben şok *

  bu başlıkta yapılan trollemeye bir destek de benden :)
 • bu başlığa girilen tanımların ortalama olarak yüzde yirmisi benim ilgimi çeken ve bilmediğim konularda yeni şeyler öğrenmemi sağlayan tanımlar oluyor. yüzde kırkı ise zaten bildiğim veya ilgimi çekmeyen konularda oluyor. diğer yüzde kırkını ise işgüzarların tanımları dolduruyor.

  bu işgüzarlara göre bu başlığa sadece onun bilmediği veya sadece onun ilgisini çeken tanımlar girilmeli. diğer tanımı yapanlar boş beleş tipler, gereksiz tanımlar yaparak başlığı çöpe çeviriyorlar.

  lakin farkında değil ki yüzlerce hatta binlerce kere zaten o içerikte tanım var. her gün hödüğün teki gelip, hiç de ikiye katlamadı, bu mu katlayacak, şu bilgiyi yeni öğrenen cahilleri görmüş olduk diye ego tatmin ediyor.

  hadi bu sıçmık mantığını doğru kabul edelim. e kardeşim senin o beğenmediğin tanımlar başlığı ne kadar kirletiyorsa, beğenmediğini belirttiğin tanım da başlığı o kadar kirletiyor. biz mecbur muyuz 5-10 tanımda bir hıyarın tekinin eleştirilerini okumaya. ne farkın kalıyor sözüm ona cahillerin tanımlarından.

  bak mesel bu girdiğim tanım da eleştirinin eleştirisi. bu tanım da ufku ikiye katlamıyor.
 • geçmişteki ilginç ürün testleri.

  1910'larda amerikan futbolu kaskları duvara kafa atarak test ediliyormuş.

  1920'lerde kurşun yeleklerinin işe yaradığı gerçek denekler üzerinde kanıtlanıyormuş.

  test 1 (fotonun renkli versiyonu), test 2

  2.dünya savaşı sırasında ingiltere'de bebekler için gaz maskeleri önce hastanelerde test edilmiş.

  1950'lerde ruj testi için kel erkekler davet ediliyormuş.

  hazırlık, test, sonrası

  kaynak 1, kaynak 2, kaynak 3, kaynak 4
 • malum uzun kisinin dogmasinin ardindan gun gectikce geri giden ulkeler arasinda yer almamamiz
 • * yol tutması neden olur...

  tıngır mıngır giden bir otomobilin arka koltuğunda gözleriniz kaymış ve başınızı nereye koyacağınızı, nereye bakacağınızı şaşırmışsanız ya da bir teknede dalgalarla boğuşurken bir an önce karaya çıkmayı diliyorsanız, ha bir de yüzünüz bembeyaz kesilmişse ve tüm iç organlarınız birbirine dolanmış gibi hissediyorsanız yol tutması olarak da bilinen hareket hastalığı ile başınız dertte demektir.

  hareket hastalığı, vücuttaki denge sisteminde meydana gelen bir bozukluktan kaynaklanır. beynimiz hareketleri içkulak , gözler, kas ,der ve eklemlerimizde bulunan algılıyıcılardan gelen sinyaller yoluyla algılar. denge hissi ve mekansal farkındalık ise içkulağımızda bulunan algılayıcılar yoluyla beynimize iletilir. içkulakta, bşrbşrşne dik konumlanmış yarım daire kanalları bulunur. bu kanallar endolenf adı verilen içkulak sıvısıyla doludur. endolenf başımızı her hareket ettirdiğimizde bu harekete ilişkin düzlemde ilgili kanal ve içinde yer değiştirir. böylece başımızın hangi düzlemde hareket ettiğini anlarız.

  denge hissi ve mekan algısında önemli olan diğer organlar ise yine içkulaktaki otolikit organlar, yani utrikül ve sakkül adlı keseciklerdir. bu keseciklerde jel kıvamında bir madde içinde, algılayıcı kalsiyum karbonat kristalleri bulunur. biz hareket ettikçe bu kristaller de hareket eder ve bağlı bulundukları tüylü hücreleri oraya buraya çekiştirirler. böylece beyne hareket konusunda bilgi iletilir. etraftan toplanan bu bilgiler içkulaktaki denge sistemi tarafından değerlendirilip cuvudumuzun posizyonunu saptamak için kullanılır.

  ancak içkulaktan, gözlerden ve diğer duyularımızdan beyne iletilen sinayller arasında uyumsuzluk olduğundan yol tutması dediğimiz durum ortaya çıkar. örneğin bir otomobilde giderken özellikle de bir şey okumaya çalışıyorsanız gözleriniz otomobilin içindeki her şeyin sabit olduğunu görür. bunun sonucunda gözleriniz beyninize hareket etmediğinize dair veri gönderir. ancak ilerledikçe ve irili ufaklı sarsıntılardan etkilendikçe içkulağınız ve diğer duyularınız hareket etmekte olduğunuzu bilir ve beyne bu yönde bilgi verir.

  benzer biçimde bir uçuş simülatöründe ya da video oyununda gözleriniz ekranda türlü hareketleri algılarken bedeniniz herhangi bir hareket hissetmez. işte böyle durumlarda diğer bir deyişle beyne hareket konusunda gönderilen sinayller arasında bir uyumsuzluk olduğunda yol tutması kendini gösterir ve durum genellikle mide bulantısı ve soktuk terleme şeklinde başlar ve baş dönmesi ve kusma ile devam eder.

  bu tür durumlarda içinde bulunduğunuz aracın neresinde oturduğunuz hissedeceğiniz rahatsızlığın şiddetini etkiler. örneğin arabanın ön koltuğu, geminin üst güvertesi gibi bölgeler yolculuğu daha rahat geçirmenizi sağlayabilir. bunun yanı sıra aracın içinde bir şey okumak ya da yakında bir cisme odaklanmak yerine ufka bakmanız da mide bulantınızı hafifletecektir.
 • karıncaların cenaze töreni düzenlemesi. evet yanlış okumadığınız. bu videoda göreceğiniz üzere ölen karıncalar, diğer karınca arkadaşları tarafından yuvanın büyük bir bölmesinde yan yana diziliyor. daha sonra tüm karıncalar, ölen arkadaşlarının yanıbaşında toplanıp ayin veya anma töreni gibi bir şey düzenliyor. ilk izlediğimde 2 dk olduğum yerde apışıp kaldım. basmayın bu hayvancıklara. gördüğünüz zaman yolunuzu değiştirin.
 • onyargilari kirmak. bu ufku 2 degil 232 katina cikartir hatta.
 • (bkz: photomath)
22776 entry daha

hesabın var mı? giriş yap