şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • küfür akşamı törenleri

  dobruca türklerinin paskalya bayramında hristiyanların sevabını yakmak için bir dizi uygulamalar yapıp ateş üzerinden atlamaya başlamasıyla ortaya çıkmış tören geceleridir.

  hristiyanlar ise hıdrellez'de ve ramazan ayında müslümanların sevabını yakmak için aynı şekilde karşılık verirlermiş.

  şuan ülkemizde ateş üstünde atlama, ergenekondan çıkışına ya da farklı kültürler açısından farklı farklı sebeplere dayandırılsa da dobruca türkleri için durum budur.

  ayrıntılı bilgi için makale

  (bkz: küfür akşamı törenleri)
 • yakın zamanda telefonlara bile gelebilecek bir teknoloji olarak yalan makinesi. hem yüz şeklini algılama sensörü, hem zihin dalgalarını algılama sensörüyle türlü algoritmalarla yalan saptayabilecekmiş. insanlar 2 yaşında yalan söylemeye başlar her geçen yılda yalan söyleme oranı yükselir, yalan zekası 8 yaşında otururmuş. sonra zamanla daha da gelişirmiş. yalan söyleyen insanlar sıklıkla öznel cümleler kullanırmış kendilerini savunma amaçlı. dijital yalanlar olarak adlandırılan internet, sosyal ağlar yalanlarına karşı da gizli servisler yalan saptama algoritması yerleştiriyormuş. çok yalan söyleyen insanların beyninde diğer insanlara oranla %25 daha fazla "beyaz madde" denilen sinir liflerinden varmış ve tedavisi neredeyse mümkün değilmiş.
 • kleopatra'nin büyük ıskender'in kumandaninin torunun torunun torunun torunun torunu olmasi. zamaninda jul sezar'in bile kleopatra'ya atalariniz iskender ile at sürdü diyerek hürmet ettigi rivayet edilir.
 • microsoft excel'in 2000 versiyonunda, sıkıcı tablo ve formullerden bunalan çalışanlar için wc:2000 hücresine basit ama keyifli bir araba yarışı oyunu gizlenmiştir.

  özellikle wc:2000 hücresinin seçilmesinin nedeni 2000'li yılların giderek bozulan ahlaki değerlerin miladı sayılması ve bunun sonucunda 'a piece of shit' göndermesi ile tuvalet kısaltması olan wc kullanılmasıdır.

  oyuna başlamak için, excel sheetini web page olarak html formatında farklı kaydetmek, açılan sayfada wc2000 hücresine gelerek alt+shift+space bar tuş kombinasyonuna basmak gerekiyordu. sonrasında tek yapman gereken küçük mavi arabayla şeritler arasında gezinip durmaktı.

  excel bu gizemden neden vazgeçti bilinmez ama keyifliydi.

  edit: imla
 • 12 yaşındaydım. ablalarımla eve geldiğimizde; bahçede bir kamyonet ve siyah gıcır son model bir araba gördük. babam araba almıştı. yıllarca babamın arabayı kamyonetle getirdiği aklımda kalmış ki acaba nasıl indirdiler arabayı diye hep düşündüm. 25. yaş günümde arabayı nasıl indirdiklerini çözdüm. ve ufkum iki katına çıktı. kamyonetin o an orda olması tesadüftü. babam arabayı sürerek getirmişti.
 • kullandığınız powerbankların aslında size söylenen kapasitede olmaması.

  10000 mah'lik bir powerbank aldığınızı varsayalım. telefonunuz 2500 mah bir bataryaya sahip. 4 kere şarj etmesini beklersiniz? ama ortalama 2.5 kere şarj ediyor değil mi? tıpkı 1 terabyte diye aldığınız harddiskin 931 gigabyte çıkması, 16gb diye aldığnız hafıza kartının 14.4 gb çıkması gibi bir strateji söz konusu. gelin açıklayalım.

  telefondaki bataryalarınız ve powerbankların içindeki bataryalar 3.7v üzerinden çalışırlar. usb'ler ise 5v üzerinden güç aktarımı sağlarlar. powerbank'ın size söylediği kapasite 3.7v üzerindendir, usb üzerinden güç aktarımı sağlayabilmesi için 5v yükseltilmesi gerekir. bunun hesabını da şu şekilde yapabiliriz:

  3.7 * 10000 / 5 = 7400 mah.

  peki o zaman bizim gerçek değerimiz 7400 mah mi? hayır. ortalama %5'lik bir ısı kaybı söz konusu oluyor, (kullanılan devre kalitesine göre %10 ile %2 arasında değişebilir) o zaman:

  7400 * 0.95 = 7030 mah.

  işte sizin gerçek powerbank kapasiteniz. yani 2500 mah'lik telefon bataryanızı 2.5 kere şarj edebilirsiniz. tabi ki telefonunuzu şarj ederken kullanılan bir miktar gücü de ihmal etmeyin.

  çok uzun oldu özet geç diyenlere:
  gerçek kapasite kabaca:
  söylenen değer * (3.7/5*0,95) = söylenen değer * 0.7
 • yerli cadılar bayramı : bocuk gecesi.

  ya da trakya işi cadılar bayramı mı diyelim.

  edirne'nin keşan ilçesine bağlı çamlıca beldesinde her yıl 6 ocakta bocuk gecesi yapılıyor.cadılar bayramı misali gençler yüzlerini boyayıp birbirlerini korkutuyor ve eğleniyorlar.bocuk kelimesi kışın en sert gecesi manasına geliyormuş.o gece bocuk olarak adlandırılan varlık beyazlar içinde, insansı bir görünümle ortalıkta dolaşıyor ve kurbanlarının sırtına çıkıyor.hedeflerini de kabak tatlısı yememişlerin arasından seçiyor.

  inanışa göre ; bocuk dediğimiz geceyi en uzun kış gecesi ya da en soğuk kış gecesi olarak da adlandırıyorlar.insanlar bu gecede bir araya gelerek, kimsenin donmaması için birlikte ateş yakıp, evlerde pişirdikleri şeyleri yiyorlar ve geceyi birlikte geçiriyorlarmış.eğer uyur ya da toplanmazsan 'bocuk üzerine biner' denirmiş.

  bocuk cadısı; 80 yaşında imiş ve o gece 18 yaşında görünüp bütün ahırlara gidip ineklerin sütünü içermiş.sütünü içtiği inekten bir daha süt gelmezmiş.o yüzden bocuk cadısının en sevdiği tatlı olan kabak tatlısı yapılıp o gece ahırın çatısına bırakılırmış.böylelikle bocuk cadısı rahat bırakırmış inekleri.

  son olarak bocuk hakkında öğrendiğime göre ;
  cadılar bayramıyla olan benzerliğine bakarsanız,tamamen orta çağdan kalma türk halk kültürünün bir parçasıymış efendim.inanışa göre o gece sular donarsa sağlıklı,bereketli bir yıl geçirileceğine inanılırmış.
 • ateşin insanı yakıp, suyun boğabildiği gerçeğidir.
 • öğrenince ufku açan bilgiler kadar çok şaşırılan bilgiler de mevcutmuş. buyrun şaşırın:

  insan ilişkileri üzerine

  - çok kavga eden, çok bağıran kadın gitmek istemiyordur. bir seyleri çözmek istiyordur. gitmek isteyen kadın susar, bavulunu toplar ve gider.

  - ilk buluşmalarda taraflar, kendilerinde olandan çok, olmasını istedikleri özelliklerle kendini tanıtıyor.

  - çok çabuk sinirlenen insanlar çocukluğunda az sevgi görmüşlerdir.

  - kadınlar ağladıklarında; beynin intikam duygusunu da harekete geçiren, parietel lobu aktifleşmektedir.(ağlatmayın kendi iyiliğiniz için)

  - vücut dili araştırmacılarına göre eğer bir kadın sizinle sohbet ederken ayak ayak üstüne atıyorsa muhtemelen sizinle ilgilenmiyordur.

  - türkiye'de yapılan ankete göre, erkeklerin %77'si bir şansı daha olsa aynı kadınla evleneceğini söylerken, kadınlarda bu oran %55'te.

  - ilişkilerin bitme nedenleri arasında aldatmadan sonra ikinci olarak gelen neden 'taraflardan birinin yüksek ego sahibi olması'dır.

  - mutluyken ani bir ruh değişimiyle mutsuz oluyorsanız bilinç altında özlediğiniz biri vardır.

  - soruya soruyla cevap vermek güçlü bir yalan belirtisidir.

  - en güvendiğiniz insanın yaşattığı hayal kırıklığını affetseniz bile asla unutamazsınız.

  - yalan söylemek bir semptom değil beyin refleksidir ve bağımlılık yapabilir. yani yalan söyleyen bir kişi devamını getirecektir.

  - ilişkilerde meydana gelen tartışmalarda kim daha az tepki veriyorsa aslında bu kişi tartışmayı daha ciddiye alıyordur.

  - eğer birisi sizi sürekli aşağılamaya çalışıyorsa, bu o insanın sizi çekemediğini veya kendine güveni olmadığını gösterir.(sözlükte de sürekli birilerini aşağılamaya çalışanlara)

  - yüzük, sol ele takılır çünkü yüzük parmağı, kalple direkt olarak bağlantısı olarak tek parmağımızdır.

  - size kendinizi iyi hissettiren her şey bağımlılık yapabilir, bu bir insan da olsa.

  - sürekli yüksek sesle konuşan birilerinin yanında olmak sinirliliğe, hatta giderek psikolojik rahatsızlıklara bile yol açabilmektedir.

  - erkekler kadınlardan daha iyi görürler, kadınların ise işitme yeteneği daha gelişmiştir.(demek ki kadının gördüğüne erkeğin duyduğuna çok itimat etmemek gerekiyor)

  - istatistiklere göre eğer 16 yaşından büyükseniz, evleneceğiniz insanla tanışmış olma ihtimaliniz % 85'tir.

  - birini sevmeniz için, nöronların uyarılıp, selebral kortexin frantal lobundaki miyelin kaplı aksanların kalbe ulaşması gerekmektedir.

  - tv izlemek ve araba kullanmak beynin hipnoz hallerindendir. karşınızdakinden gerçekleri öğrenmek istediğinizde konuları bu anlarda açın.

  vay anasını dedirtenler

  - hamam böcekleri biyolojik olarak en temiz canlılardır ve bir insana dokundukları zaman, hızla temizlenmek için sakin bir yere kaçarlar.

  - türkiye'de 95 kişiye 1 kahvehane düşerken, 60 bin kişiye 1 kütüphane düşüyor.
  google'ın arama çubuğuna "askew" yazarsanız, sayfa saat yönünde yavaş yavaş sallanmaya başlayacaktır. (denedim %100 çalışıyor)

  - böceklerin tadı elmaya, eşek arılarının tadı fındığa, kurtcukların tadı da sucuğa benzemektedir. (siz yine de evde tatmaya çalışmayın)

  - bazen uyanıkken de rüya görürsünüz ve bu duruma da false awakening denir.

  - bob marley'in ölürken oğlu ziggy'e son sözü ''unutma oğlum, para her şeyi satın alamaz.'' olmuştur.

  - insanların yüzde 72'si en büyük sorunlarının parasızlık olduğunu, zengin insanların yüzde 58'i ise mutsuzluk olduğunu söylüyor. (bu istatistiğin değişimi üstteki madde ile değiştirilebilir)

  - 2520 sayısı, 1'den 10'a kadar bütün rakamlara tam bölünebilen en küçük sayıdır.

  - vücuttaki hücreler, zihinden geçen her şeye tepki verir. olumsuz düşünceler bağışıklık sitemini çökertir.

  - kahkaha attığınızda vücudunuzdaki antikorların seviyesi artarak, virüslerin ve tümör hücrelerinin yok olmasına yardımcı olur.

  - 30 yaş üzeri insanlarda ortalama her 2000 somurtma hareketiyle bir kırışıklık daha belirmeye başlıyor.

  - şekersiz içtiğiniz kahvenin telvesini yüzünüze sürüp, iyice kuruduktan sonra soğuk suyla durulayın. doğal ve etkili bir peeling yöntemidir. ( peeling, cildin üst tabakasını temizleyerek yerine taze genç deri gelmesini sağlar.)

  - sevdiği şarkıyı suyu çıkana kadar dinleyenler! youtube'da bir şarkıyı tekrar tekrar dinlemek için, url'ye "www." dan sonra "repeat" yazın. (hala benim gibi bundan haberdar olmayan varsa)

  - ilk 2 kişilik bisikleti, elleri olmadan doğan charles tripp ve ayaksız akrobat eli bowen icat etti. (müthiş bir yardımlaşma)

  - sınavlara geç çalışmaya başlamak size zaman yönetimini öğretir ve acil durumlarla başa çıkma yeteneğinizi geliştirir. (böyle dedik diye de son saate bırakmayın diyor bilim insanları)

  - sıkça alışveriş yapmak, uyuşturucu gibi zamanla bağımlılık haline gelebilir. yapamadığınız zamanlarda depresif ve güvensiz hissedersiniz.

  - abd merkez bankasından 'gerçektir' onayı alan ilk sahte amerikan doları türkiye'de basılmıştır.

  - 2010 yılında the walking dead dizisinin tanıtımı için istanbul'a getirilen zombi kılığındaki oyuncular emniyet tarafından içeri alınmıştır.

  - istatistiklere göre, bir polis tarafından öldürülme ihtimaliniz, bir terörist tarafından öldürülme ihtimalinizden 8 kat daha fazladır.

  - bilimsel verilere göre; insanın çok uzun yıllar görmese bile, unutmayacağı tek yüz anne yüzüdür.

  - doğduğunuz andan öleceğiniz ana kadar hayatta kalacak olan tek hücreler, gözlerinizde bulunan hücrelerdir.

  - astronotlar uzayda geğiremez. çünkü hava dünyadaki gibi midenin üstünde toplanmaz.

  - 1 ağaç 1 yılda, 1 arabanın 50.000 kilometrede ürettiği kadar karbonu absorbe edebilecek kapasiteye sahiptir.

  gündelik hayatta yardımı dokunabilecek bilgiler

  - bulunduğunuz yerde kuşlar uçuş yüksekliğini azalttıysa şiddetli soğuk veya fırtına yakın demektir.

  - istatistiklere göre, küfürlü konuşan kişiler diğer insanları daha kolay ikna ediyor.(boşuna demiyoruz amk)

  - satın aldığınız plastik ve cam eşyaların üzerindeki etiketlerden kurtulmak için etiketin üzerine yemeklik margarin sürün, 15 dakika kadar bekleyin.

  - sağlıklı spermin sırrı havuçtaymış. araştırmaya göre sarı ve turuncu renkli sebze-meyveler sperm kalitesini artırıyor.

  - birisi yalan söylerken yüzün üst bölümündeki kaslar daha fazla hareket eder.

  - duvarınıza çivi çakacağınız yerin üzerine çapraz bant yapıştırın. çiviyi öyle çakın. böylece duvarın alçısını çatlatmamış olacaksınız.

  - insanlar daha çok oksijen alabilmek ve vücudundaki karbon gazını boşaltmak için esner. (odayı biraz havalandırın)

  - esnemenizi durdurmak istiyorsanız, dilinize dokunun. (bunu ben de deneyeceğim.)

  - eğer kanınız negatif değerliyse kaza sonucu ölme ihtimaliniz 3 kat daha fazladır.(dikkatli olun negatifler)

  - cam bir eşyanız kırıldığında, bir parça ıslak pamuğu yerde gezdirerek cam kırıklarını kolayca temizleyebilirsiniz.

  - karşı cinsle sizi en çok yakınlaştıracak veya uzaklaştıracak şey kokunuzdur.

  - yemeğinizin yağı fazla kaçtı ise içine birkaç küp buz atarak yağların buzun üzerine toplanmasını sağlayabilirsiniz

  - traş köpüğünüz olmadığı zamanlarda zeytinyağı kullanarak sakallarınızı kesebilirsiniz.

  - hazırladığınız kekin, fırında pişirirken çökmemesi için hamuru kalıbı ile birlikte fırına koymadan önce 20 dakika kadar dinlendirin. (ıssız adamlara)

  not: kopyala yapıştır değildir ama alıntıdır.
 • ufku 2 katına çıkarmaz belki ama ilgi çekicidir:

  apple anlık satış rakamları: http://www.everysecond.io/apple

hesabın var mı? giriş yap