şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • sivrisineklerin dişleri olması
 • mahkeme heyetinde neredeyse hiç kadının olmadığı geçmiş yıllarda tecavüze uğrayan kadınlar utandıklarından tecavüze uğradıklarını anlatamaz bu yüzden mahkeme heyetinin önünde ayakkabısını çıkarırmış. hatta tecavüz ters ilişki ile olduysa ayakkabısını ters çevirirmiş. böyle şeylerin ülkemizde çok yaşandığını birkaç kişiden duymuştum. durumu sözlüğün üstadı justinianus'a sordum. sağolsun incelik göstererek sorumu cevapladı ve kendisini referans göstererek sözlüğe yazmama izin verdi. 1976-1977 yıllarında zonguldak çaycuma'da hakim iken kendisi de böyle bir olaya şahit olmuş.
  ufku iki katına çıkarmaz belki ama bu topraklardaki kadınların böyle refleksler geliştirmek zorunda kalışlarını öğrenmek üzücü.
  trt'de bir belgeselde izlemiştim; günümüzde kadınlar yaşadıklarını daha iyi anlatabilmek için tüm mahkeme unsurlarının kadın olmasını talep edebiliyormuş.
 • türkiye'ye en çok benzeyen ülkeler

  bugün bir belgeselde sahra çölü'nün 5 bin yıl önce sulak, yeşillik bir bölge olduğunu ve her 20 bin yılda bir yine böyle yeşillik bir bölgeye dönüştüğünü öğrendim. bunun nedeni de dünyanın güneş etrafında dönerken çok ufak da olsa yalpalamasıymış. 20 bin yıl gözümüze uzun bir zaman gibi gelebilir fakat dünya tarihinde elbette kısa bir zaman dilimi. yani böyle bir bilgiyi sonradan bilim insanlarından öğrensek de aslında hızlı bir gelişme evrenin aşamalarına göre. ilk toplayıcı insanlardan günümüze kadar çok uzun bir zaman dilimi geçmiş gibi görünüyor olabilir. şehirler, ülkeler, yönetim biçimleri için uzun bir süre gibi de görünüyor olabilir. fakat olaylar tarih kitaplarındaki gibi yavaş işlemiyor. bizim algıldadığımızdan çok daha hızlı. bunu günümüzde istatistik biliminin, bilgisayar teknolojisiyle birlikte büyümesiyle net bir şekilde görebiliyoruz. bu kadar hızlı hareket eden bir sistemde size benzeyen ülkeleri iyi takip ederek, ne kadarını modelleyeceğinizi, ne kadarını eleyeceğinizi ölçmeniz çok önemli.

  kuralımız sayacağım özelliklerde türkiye'ye en çok benzeyen 4 ülke olacak.

  nüfus

  mısır 87,8 milyon
  almanya 80,7 milyon
  iran 78.0 milyon
  kongo 71.2 milyon

  yüzölçümü

  namibya 824.268
  mozambik 801.590
  şili 756.102
  zambiya752.612

  gini katsayısı

  trinidad tobago
  tunus
  türkmenistan
  uganda

  insani gelişme endeksi

  iran
  venezuela
  sri lanka
  meksika

  gsyih

  endonezya 862 milyar dolar
  hollanda 750 milyar dolar
  isviçre 671 milyar dolar
  suudi arabistan 646 milyar dolar

  enflasyon oranı

  myanmar 11.19
  iran 9.60
  yemen 9.49
  kenya 9.04

  işsizlik oranı

  jamaika 12.90
  moritanya 12.85
  iran 12.70
  brezilya 12.60

  internet kullanıcı sayısı ( ülke nüfusuna oranı)

  vietnam
  ürdün
  grenada
  san marino

  yaşam süresi

  vietnam
  macaristan
  mekedonya
  cezayir

  intihar oranı (100.000)

  mauritius
  doğu timor
  çin
  bangladeş

  ne kadar doğrudur bilmiyorum ama grönland'da intihar oranı 1985 - 2015 yılları arasında çok yüksekmiş. nüfus zaten 50 bin küsürde ama intihar kayası diye bir yerden elemanlar kendisini aşağıya bırakıyormuş. büyülü bir yer olabilir.

  doğum oranı

  el salvador
  azerbaycan
  surinam
  maldivler

  hapishanelerdeki mahkum oranı (100.000)

  dominik cumhuriyeti
  azerbaycan
  kolombiya
  şili

  ufak not; brian bo larsen isimli bir arkadaş danimarka'da tam olarak 22 defa hapishaneden kaçma rekorunu elinde bulunduruyor.

  asker oranı

  iran 523000
  cezayir 520000
  vietnam 482000
  kolombiya 466000

  merak edenler için; çin 2,333,000 milyon aktif. kuzey kore 1,190,000, güney kore 630,000. ayrıca paramiliter ve yedek birliklerle beraber kuzey kore 7,679,000, güney kore 6,604,000.

  okuryazarlık oranı

  şeyseller
  panama
  umman
  kolombiya

  dönelim türkiye'ye

  ilk bakışta göze çarpan ülkeler iran, vietnam ve kolombiya. coğrafi olarak da kıtalarına göre birbirlerinden farklı noktalarda sayılmazlar. böyle bir araştırmada seçenekler ve ülke oranları da artırılırsa, daha net sonuçlara ulaşılabilir. bu ülkeler bizim orta noktamızı oluşturur. sadece gelişmekte olan ülkelere göre değil, bizim için daha tutarlı olabilecek kıstaslara göre hareket edebiliriz. ilk önce bu ülkelerin üstüne çıkmaya çalışırız. sonra diğerlerinin.
  elbette daha fazla seçenek ve ülke ekleyip daha tutarlı bir sonuç elde edebiliriz. bu arada ben seçeneklere bakmadan önce brezilya, arjantin, arabistan, meksika ve portekiz diye düşünmüştüm. *
 • (bkz: #66909972)
 • senelerdir dinlediğimiz şampiyonlar ligi marşının aslında aynı anda 3 dilde(ingilizce, fransızca ve almanca) birden aynı anda söyleniyor oluşu.

  marşın sözleri

  ceux sont les meilleures équipes
  sie sind die allerbesten mannschaften
  the main event!
  die meister
  die besten
  les meilleurs équipes
  the champions!
  une grande réunion
  eine große sportliche veranstaltung
  the main event!
  ıls sont les meilleurs
  sie sind die besten
  these are the champions!
  die meister
  die besten
  les meilleurs équipes
  the champions!
  die meister
  die besten
  les meilleurs équipes
  the champions!
 • hiv kapıp da kendiliğinden iyileşen adam ve aidsle savaştaki önemi

  hiv bulaştığında vücuttan asla tamamen atılamaz diye biliriz değil mi? doğru da biliriz, ama doğruluğunun %100 olduğu konusunda şüphe uyandıran ve nedense medyaya çok az yansıyan bir durum var. bu durum berlin hastası olarak anılan kişinin durumu değil, ingiliz andrew stimpson'ın durumu.

  andrew stimpson gay bir genç, erkek arkadaşından hiv kapıyor ve 2002 yılında yaptırdığı üst üste üç testin de pozitif gelmesiyle hiv kapmış olduğu kesinleşiyor. stimpson'ın hikâyesindeki sıradışılık da buradan sonra başlıyor. doktorlar kendisine hastalığın henüz erken bir evrede olduğunu ve tedaviye başlamasına gerek olmadığını söyleyip yalnızca kendine genel anlamda iyi bakmasını öneriyor. stimpson bunun üzerine alkolü kesiyor ve düzenli vitamin kullanmaya başlıyor. bir süre böyle geçtikten sonra da tedaviye başlamasını gerektiren bir durum olup olmadığını öğrenmek için bir daha doktora gidiyor, virüs yükünün ne kadar arttığını belirlemek için yapılan testteyse bir tuhaflık var: virüs yok! doğrulamak için yapılan testlerde stimpson'ın o an itibarıyla kanında hiv taşımadığı kesinleşiyor. 2002 yılında hiv+ teşhisi konan adam 2003 yılında hiv- görünüyor.

  gerek stimpson'ın gerekse doktorların ilk aklına gelen önceki testlerle ilgili bir sıkıntı olduğu. hemen araştırılıyor ve bu testlerin sonuçları doğrulanıyor. hepsi de gerçekten pozitif çıkmış. testlerin bozuk olması gibi bir olasılık son derece düşük olsa da var. ancak bu da sıkıntıyı gidermiyor, çünkü bu testlerin yaptığı şey kanda hiv antijeni aramak. burada çok bilimsel olmadan düz mantıkla yaklaşarak bile görülebilecek bir sorun var: bozuk testin olan bir şeyi arayıp da bulamama olasılığı olabilir. peki ya olmayan bir şeyi varmış gibi gösterme olasılığı? teknik olarak bu da mümkün, ancak bu tarz testlerde yalancı pozitif, yalancı negatife göre son derece ender görülen bir hata. nitekim stimpson'ın kliniğin kendisine hatalı test sonucu verip onu boş yere korkuttuğu şikayeti de testlerin doğru sonuç verdiği kararının verilmesiyle sonuçsuz kalıyor.

  bu da olayı gerçek bir muammaya dönüştürüyor. an itibarıyla akla en çok yatan teori andrew stimpson'ın kaptığı virüslerin zayıf olduğu ve bu nedenle antijen açığa çıkarmalarına karşın hastalık yapmayı beceremeden ölmüş olmaları. eğer durum buysa virüsün nasıl o hâle geldiğini anlamak aids tedavisinde çığır açabilir. stimpson'ın vücudunun virüse karşı antikor üretmeyi bırakmış olması gibi bir olasılık da teknik olarak mümkün, ancak medyayla en son 2012 yılında konuşan stimpson'ın şu an itibarıyla hâlâ en ufak bir sağlık sorunu olmaması bu olasılığı da ciddi biçimde düşürüyor. ingiltere'deki gizlilik ilkeleri dolayısıyla stimpson'ın bu dönemde antijen ya da antikor yerine virüsün kendisini arayan pcr testinden yaptırıp yaptırmadığına dair kesin bir veri yok, ancak klinik kayıtlarında olmadığı için tedavi olmadığı biliniyor ve yine bu kayıtlarda olmayışı tedavi olmamasına rağmen bu süre zarfında kliniğe gitmesini gerektirecek kadar ciddi bir sağlık sorunu yaşamadığını gösteriyor. bu da çok büyük bir olasılıkla stimpson'ın gerçekten hiv+ olmadığını gösterir nitelikte. son teori de stimpson'ın düzenli olarak az miktarda hiv'e maruz kalması nedeniyle bunun bir nevi aşı vazifesi görüp hiv'e karşı bağışıklık geliştirmesini sağlaması ve bağışıklık sisteminin virüsü yenmiş olması. hiv gibi zarflı bir virüs olan hepatit b'ye karşı kazanılan doğal bağışıklıkta buna benzer bir durum söz konusu olması, ve kenya'da net bilimsel açıklaması yapılamayan bir nedenle bir türlü hiv kapmayan bir grup hayat kadını olması bu son teoriyi de biraz heyecan verici bir noktaya getiriyor. ki olay buysa ve bunun mekanizması çözülürse bu da çağın vebasının defterini dürebilir.
 • (bkz: ufku iki katına çıkaran quora cevapları) başlığında yer alan cevaplar.
 • arabanıza sıçan kuş'un cinsi önemlidir.

  kuş bokundaki asit miktarı ve asidik kimyasal bağlarının yapısı,bokun araba boyasına vereceği zararı belirler.

  otla,tahılla filan beslenen kuşların arabanıza sıçması, araba boyanızı çok tehlikeye sokmaz.kısa süreli bir temizlikle arabanızı kurtarabilirsiniz...serçe ve güvercin gibi kuşlar arabanıza sıçarsa çok büyük sorun yaşamazsınız yani.

  fakat, etle beslenen kuşların boku ;içerdiği asidin kimyasal bağlarının kuvvetli olması sebebiyle; arabanızın boyasını ciddi anlamda etkiler ve pütürlü ve kabarık bir hale gelmesine sebep olur.martı,karga,şahin,atmaca türü etle beslenen kuşların yoğun olduğu bölgelerde arabanızı kuş bokuna karşı korumanız icap eder.

  bu durum kuşların kafanıza sıçması durumunda da geçerlidir.otla beslenen kuş boku kafa derinize çok daha az zarar verirken, etle beslenen kuş kafanıza sıçarsa derinizde alerjik reaksiyonlar ve tahribat kaçınılmaz olur.

  not; boktan bilgi deyip boş geçmeyelim,favlayalım.
 • kutup ayilarinin beyaz tuylerinin altinda gunes isinlarini daha iyi emebilmeleri icin simsiyah derileri varmis.

hesabın var mı? giriş yap