şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • devlet dairelerinde dt'nin açılımının dentist'in kısaltması sanılan yıllardan sonra gerçekte "diş tabibi" olduğunun ögrenmesi.
 • dünyanın aslında düz olduğunu biliyormuydunuz ? ufkunuz şuan iki kat düzleşti.
 • tanıdığın herkesin öleceğini, tabi öğrendiğiniz birşey değil ama ara ara unuttuğunuz gerçektir. hatırlayın,farkında olun.
 • arabada havasız kalıp öldü, arabada boğuldu haberleri saçmalık.

  yaz aylarında arabada havasızlıktan, boğularak gerçekleşen ölüm haberleri aslında öyle değil.

  nihayetinde araba hava geçirmez bir araç değil.

  bu ölümlerin asıl sebebi sıcak çarpması. sıcak çarpması da günlük kullandığımız ay sıcak çarptı kıvamında basit bir durum değil. vucüt ısısının 40 c ve üstüne çıkması. bu nedenle acil müdahale edilmesi gereken bir durum. aksi taktdirde beyne,kalbe,böbreklere ve kaslarınıza hızlı bir şekilde zarar verebilir. müdahale geciktiği takdirde bu durum ölümle sonuçlanabiliyor.

  küçük çocukların bu şekilde ölüm haberleri daha çok duyuluyor. bunun sebebi ise çocukların vücut ısılarının bir yetişkine göre 4-5 kat daha hızlı arması ve ebeveynlerin çocuklarını arabada neden bırakmaması gerektiği konusunda yeterli bilince sahip olmamaları.

  bir arabanın içindeki sıcaklık 10 dakikada 6 derece artabiliyor. buna basitçe herkesin bildiği sera etkisi sebep oluyor.

  camı açmak veya gölgeye park etmek yeterli önlemler değil.

  çocuklar 41.5 derece vücut sıcaklığında ölüyorlar.

  araba içindeki sıcaklığın teklikeli seviyelere ulaşması ve sıcak çarpmasına neden olabilmesi için dışardaki hava sıcaklığının 14 derece olması yeterli olabilyor.

  hava sıcaklığının 26 derece olduğu bir günde arabanın içindeki sıcaklığın ölümcül seviyelere ulaşması 10 dakika alıyor.

  halk arasında ve haberlerde bu ölümünün sebeplerinin tamamen alakasız olması yeterli bilincin oluşmasına, tedbirlerin alınmasına ve müdahalelerin doğru şekilde yapılmasına engel oluyor. en nihayetinde orda üstüne buz atmanız gereken bir çocuk varken siz nefes vermeye hava aldırmaya falan çalışıyorsunuz.

  umarım birdaha haberlerde bu ölümler havasızlık ve boğulma başlıklarıyla verilmezler.

  kaynak: http://www.kidsandcars.org/
 • dan brown''ın the da vinci code kitabında beş köşeli yıldız bilinen adıyla pentagram hakkında verdiği bilgiler ben gibi bir kaç arkadaşın ufkunu iki katına çıkarmasa da azcık ileri taşıyabilir diye düşündüm.

  --- spoiler ---

  "langdon beş köşeli yıldızın en şaşırtıcı özelliğini onunla paylaşmaya karar verdi...
  venüs'le olan bağlantısının grafiksel kökeninden. langdon genç bir anatomi öğrencisiyken, venüs gezegeninin her dört yılda bir ekliptik semada beş köşeli mükemmel bir yıldız çizdiğini öğrendiğinde çok şaşırmıştı. eskiler bu fenomeni keşfettiklerinde öylesine büyülenmişlerdi ki, venüs ile onun beş köşeli yıldızı mükemmellik, güzellik ve cinsel aşkın sembolü haline gelmişlerdi. eski yunan'da, venüs'ün büyüsüne övgü olsun diye, onun dört yıllık devrini olimpiyat oyunları'nı düzenlerken kullanmışlardı. bugünlerde pek az insan, dört yılda bir yapılan modern olimpiyat oyunları'nın hala venüs'ün devrelerini takip ettiğinin farkındadır. bundan daha az insan, beş köşeli yıldızın olimpiyat amblemi olmak üzereyken son anda değiştirildiğini bilir, oyunların çok kapsamlı ruhunu ve ahengini daha iyi yansıtması amacıyla beş köşeli yıldız, iç içe geçen beş halkayla değiştirilmiştir."

  --- spoiler ---
 • zaranın indirim günleri , ürün kalitesi ve alışveriş için en uygun zamanları anlatacağım ;
  (eski zara çalışanıyım sonuna okursanız zaradan nasıl ucuza ürün alınır onu anlarsınız )
  - ocak ve temmuz'un ilk haftaları her sene kesinlikle indirime girer.
  - her perşembe fiyatlarını %10 oranında veya 10? daha düşürür.
  - indirimlerin ilk günü en özel koleksiyon ürünlerini alın , diğer hafta bir şey almayın zaten kalmıyor en mantıklısı 3. hafta almak hem fiyatlar düşüyor hemde depoda kalanları çıkarıyorduk.
  -ayakkabı çanta aksesuar almak için indirimin son hafttası (4. hafta) en uygun haftadir zira fiyatlar 30 ila 50 arası değişir.
  -istanbulda yaşayanlar için ; genelde batıdaki mağazalar (marmara park , akbatı , mall of istanbul zara , historia ) mağazaları az koleksiyon icerir , sezonda demirbas koleksiyonlar gelir ve pek sıra olmazken ;
  - istanbulun doğu yakasındaki (nişantaşı , istinyepark , akmerkez , cevahir , taksim , emaarsquare ve akasya) mağazaları sezonda daima kalabalık ve en özel ürün koleksiyonları ilk bu mağazalardan birine gelir.
  - indirim zamanı bu iki faktör tam tersine döner , batı mağazalarının müşterileri indirim zamanı saldırırken , doğu mağazalarında 3. haftada bile ilk hafta bulamadığım saten kumas cicekli erkek gömleği bulmuştum.
  - zaradan alışveriş yapmak icin en zararlı ay aralık ve hazirandır. genelde 2-3 hafta sonra "aaa bunun fiyatı düsmüs ben kaça almıştım of " dersiniz.
  -mart ve eylül en bereketli yeni sezon alışveriş aylarıdır.
  - ürün kalitesine gelince kesinlikle ve kesinlikle made in turkey olanlara eliniz gitmesin , made in bangladesh felan onlara sakın para harcamayın zaranın en iyi ve kalite kokan ürünleri , onlarca yıkamaya bile dayananlar genelde made in spain , morocco veya portugal dır. avrupa üretimi olmasına dikkat edin. genelde erkek pantolonları made in turkeydir ve 2 yıkamada rengi solar. made in spain yazanı alıp 3 yıl giydiğim de var.
  - son olarak nişantaşı , taksim , istinyepark ve akmerkez mağazaları zaranın özel mağazalarıdır. burdan aldığınız ürünün kalitesiyle , capacity bakırköy mağazasından aldığınız ürünün kalitesi değişebilir. o yüzden daima üst düzey mağazalardan almak en karlısı .

  aklınıza takılan olursa yeşillendirebilirsiniz.
 • rakı kafa yapar. rakı üstüne bira sarhoş eder. rakıdan sonra bira, sonrasında tekila hafızayı siler.
 • yazılımda sıkça kullanılan bug debug kelimeleri gerçekten rölelerin içinde böcek bulunması üzerine konulmuş, yani bug buldum demek kedidir kedi demekle eş manada ironik bir deyim.

  (bkz: figurative speech)
 • uzun yıllardır mustafa kemal atatürk'e atılan iftiraların sınırı,hududu yok. bu iftiralar genelde onun siyasi hayatına değinirken, askeri alanda da atılan iftiralar mevcut. bu askeri iftiraların en büyüğü de onun suriye cephesinde geriye çekilişinin "bir korkaklık,başarısızlık" olarak adlandırılması, bu başarısızlığın da nedeninin atatürk olarak gösterilmesi ve hatta ona "içimizdeki hain!" denmesi gibi durumlar olmuştur. işin gerçeği;

  ingilizler; yoğun hazırlıklardan sonra 19 eylül 1918'de filistin'deki türk cephesine saldırıda bulunmuştur. bu cephe, liman von sanders komutasındaki yıldırım orduları tarafından tutulmaktadır.

  yıldırım orduları; şu birliklerden oluşmaktadır,
  mersinli cemal paşa komutasındaki 4. ordu,

  cevat paşa komutasındaki 8. ordu,

  mustafa kemal paşa komutasındaki 7. ordu (mustafa kemal'in kolordu komutanlarından biri ismet paşa, diğeri ali fuat paşa'dır)

  bu üç ordu, yafa'nın 20 km kuzeyi ile lut gölü arasındaki 100 km'lik cepheyi savunmaktadır.

  4 ve 8. ordular, ingiliz saldırısının daha başlarında dağılmıştır, bu nedenle bütün yük mustafa kemal'in komutasındaki 7. orduya kalmıştır.

  liman von sandres, devasa ingiliz ordusu karşısında ne yapacağını şaşırmış bir durumda, geriye doğru kaçarak canını zor kurtarmıştır. geride kalan orduları toparlamak isteyen atatürk, bir süre von sanders'le irtibat kuramamıştır. daha sonra, süratle orduları derleyip toparlayan atatürk, kimseye sormadan kendi inisiyatifini kullanarak, türk ordusunu suriye'nin kuzey sınırına yakın halep'e çekmeye başlamıştır. liman von sanders, bu itaatsizliğin nedenini sorunca atatürk, " suriye'nin arap şehri olduğunu, önemli olanın türk olan anadolu'yu savunmak olduğunu " belirtmiştir. bu sırada yıldırım orduları komutanlığı genel karargahı da adana'ya çekilmiştir.

  25 ekim 1917'de halep güneyinde kanlı çarpışmalar başlamıştır. bu sırada bazı arap aşiretleri de halep'e girerek türklere karşı sokak muharebelerine başlamıştır. atatürk, adeta tek başına hem ingilizlerle hem de onların kışkırttığı arap aşiretleriyle savaşarak ordusunu geri çekmeyi başarmıştır.

  atatürk, halep'in kuzeyinde hatay'ı da içine alan bir savunma cephesi kurmuştur. ingilizler, bu savunma hattına taaruz etmişler, fakat atatürk, katma zaferi'yle arap asilerce desteklenmiş ingiliz ordusunu bozguna uğratmayı başarmıştır. böylece, 26 ekim 1918'de ı.dünya savaşı'nın son savaşı kazanılmıştır.

  bu zafer, atatürk'ün deyimiyle " türk süngülerinin çizdiği sınır " olacaktır.

  orgeneral fahrettin altay paşa, atatürk'ün 1. dünya savaşı'ndaki bu son büyük başarısını şöyle anlatmıştır: " filistin muharebelerinde ordumuz bozuldu. ordu kumandanı liman von sanders paşa kaçtı. ve zorlukla kendini esaretten kurtardı. bunun üzerine üç ordu kumandanı cevat, mersinli cemal ve mustafa kemal paşalar enkazı dera'da topladılar. fakat daha kıdemli oldukları halde cevat ve cemal paşalar ordu kumandanlığını mustafa kemal'e bıraktılar. kendileri çekip gittiler. mustafa kemal ise en buhranlı,en nazik bir zamanda bu döküntülerden ibaret ordunun kumandanlığını alma cesaretini gösterdikten başka olabildiği kadar düzenlediği bir ordu ile halep civarındaki istila ordusunu durdurmaya da muvaffak oldu ki , bu gerçekten hayrete şayan bir olaydır.. "

  1918'de atatürk'ün savunduğu o hat, ileride misak-ı milli'nin güney sınırı olacaktır. bu gerçeği anılarında atatürk , şu şekilde ifade etmiştir; " gerek erzurum kongresi'nde gerek sivas kongresi'nde türkiye'nin milli sınırlarını tespit için ben türk süngülerinin işaret ettiği bu hattı esas kabul etim.

  zavallı wilson (abd başkanı), anlamadı ki, süngü,kuvvet,şeref ve haysiyetin müdafaa edemediği hatlar başka bir prensiple müdafaa edilemez! "

  atatürk'ün, 1. dünya savaşı'nın sonlarındaki bu suriye geriye çekilme hareketi ve halep direnişi ve katma zaferi, anadolu direnişinin, kurtuluş savaşı'nın ilk işaretidir.

  o, daha anadolu işgal edilmeden, anadolu'yu savunmanın hesaplarını yapmış ve sınırı çizmiştir.
 • zaman kavramının göreceli olduğunu biliyordum ama insan farklı şeyler yaptığında zamanın uzaması aynı şeyler yaptığındada zamanın kısa olmasını hissetmesi, insan için hayatında en önemli kavramlardan birisinin zaman olması ve hayatı boyunca sabit her zaman aynı işi yapmak için tüm gençliğini harcaması sonrasında ise zamanın çok hızlı geçmesi...
hesabın var mı? giriş yap