şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • kemal sunal'ın oynadığı kibar feyzo isimli filmde şener şen at ile olay yerine gelirken (düğün ya da tuvalet sahnesi) arkadan bağıran aga geliii sesinin yine şener şen'e ait olması beni şaşırtmıştır hep. kendi gelişini anons ediyor adam aslında. ama ufku iki katına çıkaran bir bilgi olduğunu sanmıyorum ancak yine de paylaşmak istedim.
 • bir sunum veya gösteride konuşan kişinin "bendeniz abuzer zerasilgiller" şeklindeki cumlesindeki "bende"nin köle anlamına geldiğini öğrenme yarı etkili bir ufuk genişletici gelmişti
 • jw marriott otellerinin camlarının daracık ve küçük olmasının sebebi uçak saldırısında hasarı en aza indirmek içinmiş. ufkunuzu açsın biraz amerigalılar (bkz: swh) (bkz: 11 eylül saldırısı)
 • erisim saglanamayan 0wiki yerine gowikipedia.org'un diye bir sitenin kullanilabilecegi yine bir gecede cahil kaldık derken karşıma bu cıktı random search tusu cok gereksiz olmus ama."
 • dünya'da insanı en sağlıksız yaşayan ülkeler

  sağlıksız yaşayan ülkeleri derken, etrafta hastane yok, sağı solu dezenfekte edilmiyor değil, alkol, tütün ve obezite oranları 179 ülkeye göre yapılmış sıralamasından bahsediyoruz. clinic compare isminde bir site who, cia world factbook ve world lung association üzerinden aldığı verilerle çıkardığı sonuçlar ilginizi çekebilir.

  önce en sağlıksız on ülkeden geriye doğru sayacağım, daha sonra en sağlıklı on ülkeyle bitireceğim. siz de yazıyı okumadan aklınızda en sağlıklı ve en sağlıksız ülkeyi tahmin ettikten sonra okursanız daha keyifli olur.

  avrupa

  en sağlıksız yaşayan bölge olarak doğu avrupa ön plana çıkıyor. amerika gibi bir istisna olmasa onda on yapacaklar. yılda 18.2 litre alkol kullanan litvanyalı arkadaşı ele alalım. eğer yanlış anlamadıysam yılda 750 shot yapıyor ve günlük de 2 shot götürüyor. yanlış hesaplamış olabilirim ama eğer bu bilgi doğruysa, dünya'da günlük iki shot kadar temiz su bulamayan insanların yaşadığı bölgeler var. sigara tüketiminde, karadağ dünya birincisi. kişi başına düşen yıllık 4124 dal. ardından belarus geliyor, 3831 dal. rusya 5, çek cumhuriyeti kısa adıyla çekya 11. sırada.

  afrika

  sahra altı bilerek yapmıyor ama obezite oranı çok düşük. bildiğiniz cin ali dolu. diğer taraftan namibya'yı saymazsak alkol tüketim oranı da düşük. sigara da içen yok. gerçi marketten sigara satın alabilecek bir kesim yok. içen varsa sarma yapıyordur. fakat kuzey afrika'da bir obezite ve sigara olayı var.

  kuzey amerika

  ilk göze çarpan obezitede 8. sırada olan abd. alkolde de yukarıdalar. kimse fark etmiyor ama rusya'yla bu alanda gizli bir savaş içerisindeler. en sağlıksız biz yaşıyoruz! diğer taraftan kanada'nın da yüzde otuzu obez.

  güney amerika

  arjantin hem sigara, hem obezitede yukarılara hareket etmeye çalışıyor. ama arada peru ve paraguay gibi sağlıklı yaşayan ülkeler var. şahsi kanaatim bu bölgelerin afrika'dan gelirleri yüksek olduğu için daha sağlıklı yaşadıkları yönünde. tabi gidip görmek lazım.*

  asya

  gelelim asıl kahramınızın olduğu kıtaya. afganistan dünya'nın en sağlıklı yaşayan ülkesi. alkol tüketimi çok düşük. obezite desen o da aynı. eğitim kalitesi çok düşük. diğer siyasi nedenlere de girmiyorum. insani gelişmişlik endeksinde 170. sırada. ortalama insan ömrü 60. felaket bir çocuk nüfusu var. yani uzaylılar gelip dese ki, "gençler durun hele, bize bir ülke verin, etrafını çevirelim, biz onları geliştirelim." afganistan ilk tercihimiz olurdu.
  koca çin'in zaafı sigara, yılda kişi başı 2249 dal. güney kore, hindistan, endonezya gibi sağlıklı yaşayan ülkelerin yanında, kazakistan, arabistan ve türkiye'de sağlıksız yaşamaya doğru koşuyor. türkiye'ye sonra değineceğim.

  okyanusya

  samoa halkının yüzde 46.1'i obez. yaklaşık her iki kişiden birisi. diğerleri de tığ gibi değildir herhalde. sanırım oralarda böyle bir inanç sistemi var. genelde enlemesine geniş oluyorlar. oradaki diğer adacıklarda da obezite yüksek. akla ilk fok, yağlı balıklar gibi yağlı hayvanları tükettikleri için böyle oluyorlar fikri geliyor ama öyle değilmiş. batı toplumlarından aldıkları aşırı yağlı ve hızlı tüketilen gıdalar buna sebep oluyormuş.

  en sağlıksız

  10 - litvanya ve amerika
  9 - lüksemburg
  8 - polonya
  7 - hırvatistan
  6 - macaristan
  5 - slovakya
  4 - belarus
  3 - slovenya
  2 - rusya
  1 - çek cumhuriyeti

  en sağlıklı

  10 - etiyopya
  9 - mozambik
  8 - somali
  7 - malavi
  6 - eritre
  5 - kongo
  4 - nepal
  3 - nijer
  2 - gine
  1 - afganistan

  dünya

  eğitim sistemi elmas, madenleri altın dolu; amerikan uyduları tarafından tespit edilmiş ama bizim bir türlü bulamadığımız petrol yatakları olan, dünya'nın en büyük fındık ihracatçısı olup üreticisini mağdur etmeyen! güzel ülkeme gelince, yılda 1580 dal sigara tüketiyorsunuz ve 29. sıradasınız. obezite prevelansında tehlikeli bölgedeyiz ve malumunuz alkol tüketiminde 153. sıradayız.

  kaynak 1
  kaynak 2
  kaynak 3
  kaynak 4
  kaynak 5
 • yaygın kanının aksine android'in tamamen google'a ait olmaması.

  android inc. isimli şirket 2005 yılında google tarafından satın alınmıştır. ancak google bu satın alma ile birlikte android işletim sistemini açık kaynak kod esasına göre geliştirmek istediğinden 2007 yılında open handset alliance adında bir organizasyon oluşturmuştur. samsung lg motorola htc ıntel dell gibi devlerin de yer aldığı bu organizasyon android'de google ile birlikte söz sahibidir.
 • ağır bir battaniyenin altında uyumak (bkz: insomnia) 'ya ve endişe, kaygı gibi sorunlarınıza iyi gelebiliyormuş.

  menbaı
 • ingilizce
 • (bkz: yabancı dil)
 • dünyanın, 1.300.000.000.000.000 kg kütlesi olan, ay gibi 2. bir uydusunun olduğunu öğrenmek. kod adı 3753 curithne. yörüngesi at nalı gibi şu şekildedir.

  tam ufkum ikiye katlanmışken bize bu bilgiyi 20 yıl boyunca öğretmeyen eğitim sistemimiz aklıma geliyor ve ufkum tekrar eski haline geri geliyor.
hesabın var mı? giriş yap