şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
  • dostlarım herkese merhabalar,
    bu başlığın en şatafatlı yazarı karşınızda ve yine iş başında :)

bugün sizlere çok kısa süre de iphone marka telefonlarınıza beğendiğiniz müziği nasıl zil sesine dönüştüreceğinizi anlatmak istiyorum... çok ama çok basit. korkmasın gözünüz...

adımlar gerçekten çok basit. ilk yaptığınızda 3 dkk sürüyorsa daha sonra 1 dkk da işinizi halledebileceksiniz.

dostlarım yapmanız gerekenler:
    1-) itunes programını bilgisayarınıza indirin
    (https://www.apple.com/tr/itunes/download/)

2-) mp3 cutter programını indirin
    (https://www.gezginler.net/…ndir/aiv-mp3-cutter.html)

3-)seçeceğiniz müzik bilgisayarınıza indirilmiş olsun.

başlıyoruz...
    1-)dostlarım bu programları indirdikten sonra yapmanız gereken ilk iş telefonunuzu usb kablosu ile pc'nize bağlayıp itunes'ı açıp eşleştirmek.

2-) eşleştirdikten sonra diğer programa geçiyoruz. mp3 cutter programını açıp çıkan menü'de open yazan yere tıklayarak şarkımızı seçiyoruz. şarkı açıldıktan sonra hangi kısmının başlangıç olacağına ve hangi kısımda bitmesi gerektiğine karar verip, bu işlemleri başlangıç için set start tuşunu kullanıp, son bulacağı yer için set end tuşunu kullanıp parçanızı save selection tuşuna basarak kaydediyorsunuz. yerinizde olsam şarkının üzerine veya masaüstüne kestiğimiz parçayı kaydedirdim ki bu kolaylık sağlasın sizlere.

3-)parçayı kesip kaydettikten sonra şu siteye gidiyoruz. http://online-audio-converter.com/tr/ . buradan dosyaları aç kısmına tıklayarak kestiğimiz parçayı yüklüyoruz ve daha sonra alttaki seçeneklerden iphone ses tonu kısmına tıklayıp dönüştür butonuna basıyoruz. ses hazırlandıktan sonra masaüstüne kaydedin.

4-)geldik son işleme oluşan en son kaydettiğimiz zil sesini itunes'a yükleyeceğiz o da şöyle: şimdi itunes'a girip aygıtlar kısmında ıphone'a tıklayıp alt sekmelerde ses tonları kısmına tıklayıp zil sesimizi buraya atıyoruz. yukarı da direk eş zamanlanıyor kısmı çıkacaktır. eğer çıkmıyorsa yani zil sesinin yüklendiğine dair bir şey görmüyorsanız sol üst kısımda itunes 'ta ıphone simgesi var ona tıklayıp açılan sayfanın altında eş zamanla diyebileceğiniz bir yer var.

5-) dostlarım ses tonunuzu seçme işleminiz şöyle telefonunuzdan:
    ayarlar-> sesler -> zil sesi ve göreceksiniz ki telefonunuza seçtiğiniz parça yüklenmiş olacak.

mutlu son bu kadar basit. basitliğini sorgulayacak olursanız bir de webtekno'nun hazırladığı sunum şeklinin zorluğuna bakın derim. adamlar resmen oyalamak için elinden geleni yapmış ve bir yerde tıkanıp kalacaksınız eğer onlara göre hareket ederseniz. m4a'yı m4r'ye çevirme işleriyle hiç uğraşmadan yüklemeyi öğretiyorum ben. tercih size kalmış.webtekno'nun sunduğu zil sesi olayı

bence hiç uğraşmayın benim buraya yazdığım yöntem daha basit ve hızlı.

hissiyata gelince : yaklaşık 4 yıldan sonra ıphone müziklerinden kurtulmuş olmamın yanında telefonumu android kullanır gibi bir hale getirmiş hissi yaratıyor insanda bu zil sesi olayı :)
  • gece uyurken ayağın titremesinin sebebi beyindeki locus bölgesiymiş. vücudu bazal metabolizmaya alacağım uyudun mu lan diye kontrol etmesinin sebebiymiş.
  • özellikle yeşilçam filmlerinde gördüğümüz gazinolarda bulunan t sahne veya diğer bir adıyla t podyumların ortaya çıkması zeki müren'e aittir.

zeki müren gazinolarda şarkı söylerken halka yakın olmak için böyle podyumun yapılmasını istemiş ve daha sonra moda olmuş.

bilmeyenler için t podyum

kaynak1: link

kaynak2: vapurda çay simit sohbet 22 ekim 2017 tarihli programında metin özülkü'nün söylemi. videoyu internette bulamadığım için koyamadım, bulduğumda eklerim.

edit: sözlük yazarlarından redoubtable bunun wikipedia'da yazdığını ayrıca chekirdek13 ise bunun ntv'nin söz ve müzik isimli programında dile getirildiğini belirtti.
  • hemen herkesin tokyo driftten hatırladığı bildiği hatta şu sıralar da mahmut orhan'ın remixini yaptığı bu şarkının aslında hikayesinin bambaşka olması.

şarkı 6 gün savaşını anlatıyor hani şu 1967 haziranında olan arap-israil savaşı. yani olayın driftle lastik yakmakla falan alakası yok.
  • erkek denizatları hamile kalır
    penguenler vücudunda kıl olan tek kuş türüdür
    kırmızı topraklar en verimli toprak türüdür
    dünyanın en yaşlı kedisi 28 yaşındadır
  • 1 litrenin hiçbir şeklinin asla ve kat'iyyen 1 kiloya eşit olmadığı.

1 lt su 1009 gr(ihtilaflı bilgiler)
    1 lt zeytinyağı 910 gr
    1 lt cıva 13,6 kg
    1 lt süt 1026-33 gr (sütün yağı değişkenliği)
    1 lt bal 1,36 kg
    1 lt benzin 780 gr
    1 lt brom 3 kg
    benzin demişken;

kışın aldığınız 1 lt benzin yazın aldığınız 1 lt benzinden; hatta akşam aldığınız 1 lt benzin sabah aldığınız 1 lt benzinden daha fazladır.
    çünkü diğerlerine nazaran genleşme farkı sıcaklığa daha hassas.
    demek ki benzini akşam almalı.

edit: whi uyardı; şafağa yakın alın yakıtı, iyice soğusun diyor. yine de fazla kimseye söylemeyin sonra ''sabah alınan yakıt vergisi'' falan çıkmasın maazallah.

edit: turk eli'nden bir 1 lt brom.
  • philadelphia deneyi

28 mart 1943'de amerikalı bilim adamı dr. morris jessup tarafından einstein’ın ''birleşik alanlar kuramına'' dayanılarak yapıldığı iddaa edilen deneyin amacı amerikan deniz kuvvetlerinin düşman radarları tarafından tespit edilmesini engellemektir. ‘philadelphia deneyi” adıyla bilinen deneyde 104 mürettebatlı “uss eldridge” adlı askeri gemi kullanıldı ve 1240 tonluk gemi iddialara göre dakikalar içerisinde philadelphia deniz üssünden 640 km. ötedeki norfolk deniz üssüne gidip geri geldi. deneyin başarılı olduğunu gören görgü tanıkları vardır. bu tanıklar geminin üzerini bir pelerin gibi saran yeşilimsi bir bulut tabakasını gördüklerini söylemektedirler. einstein, dr. johnvon neumann ve nikola tesla gibi bazı önemli bilim adamları da bu projeye zaman zaman yardım ettiler. projenin dünyaca bilinen ismi ise “rainbow project” olarak geçmektedir.

olayın bir tanığı ise o günü şöyle anlatmaktadır;

”bir an sadece geminin çıpasını görebildim, sonra oda kayboldu, ortada artık ne sis neuss eldridge vardı. bomboş denize bakıyorduk, bizim gemide bulunan üst rütbeli subaylar ve bilim adamları korku, dehşet ve heyecan içerisinde; nefeslerini tutarak bu inanılması güç başarılarını seyrediyorlardı.

gemi ve mürettebatı hem radarda hemde gözlerimizin önünde yok olmuştu. her şey planlandığı gibi yürüyordu.15 dk. sonra emir verildi ve jeneratörlerin şalteri kapatıldı. önce hiç bir şey olmadı, arkasından yeşil sis tekrar ortaya çıktı ve uss eldridge yeniden görünmeye ve ortaya çıkmaya başladı ama gemi nereye gitmiş ve nereden geliyordu?
  • anlayamıyorum ufku iki katına çıkarmayı, her seferinde ufkumun iki katına çıktığını hissediyorum ama ufkum eski karanlığına geri mi dönüyor? zira 2 kat artışı bir önceki artışla kıyaslağımda 4 kat olmadığını görüyorum, yoksa ufkumuz aslında iki kat değil de logaritmik olarak (lnx^2 ,lnx^3 şeklinde) mı artıyor, böylece bulunduğumuz noktayı bir sonraki iterasyona göre karanlık algılayabilelim. (bkz: selam olsun ufuk arttırma sevdalılarına)
  • türkiye'de "bilim akademisi" adı altında bir oluşum olduğu, genelde ayda 1 veya 2 kere konferanslar düzenlediği, bu konferanslara dünyadaki en iyi -çoğunlukla türk olmak üzere- konuşmacıları davet ettiğini öğrenmek ufkunuzu 10 katına çıkarabilir.

geçen sene bir konferansta "sentetik üretilen organların hukuki ve etik boyutu" tartışılmıştı. seviyeyi siz düşünün.

ve son konuşmacı mete atatüre idi https://www.youtube.com/watch?v=llwd8afhgp0
  • başlığın içinde aradım, bulamadım.
    instagram'daki herhangi bir fotoğrafı/resmi şu siteden bilgisayarımıza jpg formatında direkt download edebiliyoruz.
    yapmamız gereken tek şey fotoğrafın olduğu instagram linkini bu siteye kopyalamak ve sırayla önce download'a sonra da download image'a basmak.
    benim işime yaradı, belki birilerinin de yarar.