17930 entry daha
  • bir hiç olduğumu öğrendim kabullendim ve ufkum 2 milyon katına çıktı.
  • sabah ac karni su icmek ic organlara acayip fayda sagliyormus.
  • aslında ayakkabıların kalıbı dar-geniş diye bir şey olmaması. ayak numaranızın sabit olabilmesi.

şöyle ki, büyük ayaklı bir birey olarak ayakkabı seçimi benim için hep sorun olmuştur. iki hafta kadar önce harley-davidson'ın abd ve ingiltere dışında hiçbir yerde satışını görmediğim bir ayakkabıyı çok beğendim. fakat daha önce internetten hiç ayakkabı alışverişi yapmadığım için ilk önce türkiye'de satılan farklı bir modeli almaya karar verdim. gel gör ki 47,5 numara harley-davidson hiçbir yerde bulamadım.

ilk bulduğum modelin satış sayfasına tekrar baktığımda en büyük numara kısmında "usa 12" yazdığını gördükten sonra hemen işe koyuldum ve harley-davidson için usa 12 = eur 47,5 olduğunu ve bundan sonrasında ise işin en vurucu kısmını yani bunun her marka için değişik olduğunu da öğrendim.

hemen 47,5 numara adidaslarıma baktım ve evet numara bölümünde ayrıca 12 usa, 11 uk ve kafası hariç 29 cm* jap yazıyordu. fakat 46,5 new balancelarda acaba bunda ne yazıyor diye baktığımda sonuç yine 12ydi. böyle bir kaç çift ayakkabıma baktıktan sonra 45 numara olupta ayağıma cuk diye oturabilen geoxlarıma da baktığımda sonuç yine 12ydi.

ilk başta bahsettiğim ayakkabıyı sipariş etmiştim ve dün elime ulaştı. gayet de ayağıma tam oturdu. ingiliz ve japon ölçüsüne dikkat etmedim fakat abd ölçüsü kesinlikle doğru ölçü birimi. bu bilgi açıkçası benim çok işime yaradı ve hayatıma kolaylık katacağını da düşünüyorum. umarım sizin de işinize yarar.
  • arabistan-suriye-lubnan-abd-israil hattindaki son gelismeler uzerine:

1- arabistan veliaht prensi mbs(muhammed bin selman) yolsuzluk sorusturmasi maskesiyle baslattigi operasyonda bircok prensi ve onlara yakin kisileri tutuklamisti.#71890920 .
    prens abdul aziz bin fahd gozaltina alinmaya calisirken korumalarinin karsi koymasi sonucu cikan catismada hayatini kaybetti. baska bir prens mansour bin muqrin ise helikopter kazasinda(bazi kaynaklar helikopterin vuruldugunu soyluyor) öldü. tutuklanan prensler arasinda el velid bin talal'in ayri bir onemi vardi.

2- el velid bin talal(turkiye'ye gelince hakkinda hemen haber yaptirilan prens) trump'in sirketlerinde ciddi yatirimlari olan birisiydi. trump'in 6 musluman ulkeye vize yasagi uygulamasini dile getirmesi(muslim ban) velid bin talal tarafindan tepkiyle karsilanacak ve hatta twitter'da trump'a olan tepkisini "mali krizdeyken onu ben kurtardim" olarak dile getirecekti.

3- talal adeta trump'in ser eksenine girmisti. suudi veliaht mbs, talal'dan turkiye'ye yatirim yapmak yerine kendi cilgin projesi olan neoma yatirim yapmasini isteyecekti. ne var ki talal bu teklifi veliaht trump'in adami oldugu icin(baska nedeni de olabilir) reddederek mbs'in de hedef tahtasina oturacakti.

4- suriye'nin lubnan'in ozellikle askeri kanadinda agirligi vardi. bunun nedeni suriye'nin iran ile destekledigi hizbullah idi. 2005 yilinda, arabistan'in ve dolayisiyla abd ve israilin bir numarali adami olan lubnan basbakani refik hariri suikaste kurban gitti. gozler lubnan'daki agirligini tehlikeye atmak istemeyen suriye'ye cevrilmisti. birlesmis milletler genel sekreteri kofi annan alman savci detlev mehlis'i bu olayi arastirmasi icin gorevlendirmisti. mehlis hazirladigi raporda suriye ve lubnan'in bu suikasti birlikte gerceklestirdigine dair pek cok delil oldugunu yazmis olsa da bu iste suriye'nin kesin parmaginin oldugunu bulamamasi hayal kirikligina neden olmustu. cunku kendisinden beklenensuriye'nin uluslarasi mahkemede suclu bulunmasini saglayacak bir seylerdi. sonrasinda istifa(esasinda azledildi) ederek ulkesine dondu.

5- israil ile resmi olarak savas halinde olan suriye'nin lubnan uzerindeki gucu kirilamamisti. lubnan derken aslinda hizbullah uzerindeki gucu ve destegi. israil hizbullah'a operasyon yapmayi planliyordu ve oncesinde hizbullah'a verilen destegi keserek zayiflamasini istiyordu. bu emeli gerceklesmeyen israil 2006 yilinda hizbullah ile savasti. hatirlanacagi uzere hizbullah tek basina israil'i buyuk bir pr calismasini da arkasina alarak geri cekilmeye zorlamisti.

6- suriye ic savasinda, rusya'nin izlemekten sıkildım ben de oynamak istiyorum diyerek olaya mudahil olmasindan sonra israil, abd ve arabistan'in fonladigi cephe ust uste basarisizliklar almaya basladi. bununla paralel olarak hizbullah gittikce guclenmeye basladi. lubnan'in istifa ettirilen basbakani da gorunurde suudi arabistan'n adamiydi. hatta vatandasligi bile vardi. fakat kendisinin iran ve rusya cephesine kaydigi yonunde dedikodular vardi. lubnan konusunda hicbir seyi riske atmak istemeyen israil, veliaht mbs'ye emri verdi ve lubnan'in basbakani saad hariri icinde "iran'ın gidip de korku ve yıkım bırakmadığı bir yer yok. hizbullah direniş savaşçısı olduğunu iddia ediyor ama silahlarını suriyeliler ve yemenlilere doğrultuyor. bize uzanan habis eller kesilecek" olan bir metni okuyarak! istifa etti.

7-bugun suud lubnan'a savas ilan etti. trump aninda twitter uzerinden "ı have great confidence in king salman and the crown prince of saudi arabia, they know exactly what they are doing...." diyerek destegini acikladi. kral salman ve oglu veliaht prens tam olarak ne yaptiklarini biliyorlar derken dogru soyluyordu.cunku tam olarak onun dediklerini yapiyorlardi.

8-tum bu olup bitenlerin ekonomik amaci: (arabistan acisindan) dusen petrol fiyatlariyla geliri azalan ve ic borcu artan arabistan ekonomik olarak zayiflamisti. petrol gelirine alternatif gelir olmasi icin ekonomik yatirimlar yapmayi planlayan arabistan, bu hamleleri finansal acidan cok daha rahatken yapmak istiyordu. veliaht prens kendi mal varligini arttirmak istiyordu. yapilan aciklamaya gore sorusturma bitene kadar gozlatina alinanlarin 500 milyar dolarlik serveti veliaht prens adina kaydedilmisti bile.

9- abd acisindan: dunyanin en buyuk petrol rezervine sahip ve yaklasik 10 trilyon dolar degerinde olan sirketi saudi aramco'da abd'li is adamlarinin hisseleri var. abd daha fazla gelir elde etmek icin bu sirketin halka arz edilmesini istiyordu. kral ve veliaht prens bunu kabul etmisti ama kraliyet ailesinde bu karara siddetle karsi cikanlar vardi. evet dogru tahmin ettiniz. yolsuzluk sorusturmasinda tutuklananlar arasinda bu fikre karsi olan aramco sirketinin hissedarlari prensler vardi. yine cok buyuk bir tesaduftur ki yolsuzluk sorusturmasi baslamadan 9 saat once trump "would very much appreciate saudi arabia doing their ıpo of aramco with the new york stock exchange. ımportant to the united states!" tweet'ini atacakti. yani suudi arabistan'in aramco'yu new york borsasinda halka arz etmesi ziyadesiyle takdire sayan olurdu. amerika icin onemli!

10- siyasi amac: abd ve israil suriye ic savasindan galip ayrilmak istiyor. israil bu sekilde hizbullah'in guclenmesini de engellemis olacak. israil ve amerika'nin siradaki hedefi yillardir arabistan'a dusman olarak tanittigi ve kabul ettirdigi iran. abd ve israil, iran ile direkt savasmayip bu isi arabistan'a yaptirmak niyetinde. bu yuzden silahlandiriyorlar.
  • babanın başbakan olduğu ülkede vergi vermemek için başka ülkede dayı kardeş aile fertleri şirket kurmak, faaliyetleri vergi kaçırdığı ülkede yapmak daha sonra yurtdışındaki paraları varlık fonu aracılığı ile getirip üstüne kahraman olmak.
    danimarka da yapılan bu çirkin uygulamadan ufku açılmayanların ufku temelli kararsın!
  • siyasetin bir oyun olduğunu
  • ''yemeğe duyulan saplantı bir sevgi ihtiyacıdır. yeterince sevilmiyorsan daha fazla yersin. seviyor ve seviliyorsan daha az yersin. ne zaman biri sana âşık olsa, daha fazla yiyemezsin. aşk seni öyle doyurur ki boş hizsetmezsin. aşk yoksa boş hissedersin; içine bir şeyler doldurulmalıdır.
    çocuk başta besin ve sevgiyle aynı anda karşılaşır. aynı memeden, aynı anneden besin ve sevgi alır. besin ve sevgi ilişkidedir. mideyi yemekle doldurmayı bıraktığın zaman bir başka şeyle doldurmaya başlarsın. ''

osho
  • internette şahsımıza yapılan kişilik hakkı ihlallerine karşı 5651 sayılı kanun'un 9. maddesi hızlı bir sonuç almamızı sağlamaktadır. bu madde kapsamında kişilik hakkı ihlaline karşı sulh ceza hakimliğinden çok kısa sürede içeriğin yayından kaldırılması ve erişimin engellenmesi kararı alınabilmektedir. bu korumanın yanında diğer hukuki ve cezai yollara ilişkin haklarımızı da kullanma imkanımız vardır. ancak hızlı sonuç almaya yönelik olması hasebiyle 5651 sayılı kanun'un 9. maddesi bu tür durumlarda ilk olarak başvurularak korumanın sağlandığı bir kurumdur.
  • (bkz: çay harareti alır)’daki çayın bildiğiniz çay olmaması. çay derken yüzmek için girilen çay.
23845 entry daha
hesabın var mı? giriş yap