şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
 • sevgili dünyalılar sizlere hepimizin çokça yaptığı ama yanlış bildiğimiz bir gerçekten bahsetmek için buraya topladım hepinizi, hatta yeşil ışıklarınızı falan yaktım.

  her gün kendisiyle bitişik halde yaşadığımız hatta utanmadan uyurken yastık altına koyup, sabah uyandığımızda popomuzun altından çıkan telefonlarımızın sinyalleriyle ilgili bir bilgi vereceğim.

  evde, okulda, yolda, tuvalette, ve bilimum yerlerde sinyalinizin çekmediği için o elinizi havaya kaldırıp ya çekerse diye uğraşıyorsunuz ya.

  işte o uğraş boşunaymış.

  bildiğiniz gibi sinyaller havada homojen bir biçimde dağılmış durumdadır, dolayısıyla yere yakın olmanız ile uzak olmanız arasında hiç bir fark yoktur.

  sinyalin yetmediğini düşündüğünüz anlarda mevcut konumunuzu değiştirmeniz gerekmektedir, kolunuzu hava kaldırmanız değil.

  https://www.youtube.com/…wdphm9zsc&feature=youtu.be şuradan izleyebiliteniz var.
 • insanın aklına gelenler şu biçimde olsa da, bilimde yenebilir türdeki qr kodların icat edilerek, ''geleceğin ilacı'' şeklinde lanse edilmeleri. enteresan.

  araştırmacılar püskürtmeli yazıcı teknolojisinden faydalanarak hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş qr kod şeklinde ilaçlar üretmiş.

  ''kopenhag üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, gelecekte ilaçların daha kolay yutulabileceğini ve bugünkü haplardan daha akıllı olacağını gösteriyor. ilaçlar tüketilmeden önce qr kod okuyucusuyla tarandığında prospektüs bilgilerine ulaşılabiliyor.

  bu yaklaşımın sunduğu en büyük yenilik kişiye özel ilaç üretilebilmesi. qr kod ise, her türlü şekil verilebilen ilaçları daha kullanışlı hale getirmek için uygulanan bir yöntem.

  tüm bunların yanında, tek bir dozun miktarının ayarlanabiliyor olması da bir başka yenilik. yazıcıdan üretilen ilaçlar, hastanın ihtiyaç duyduğu miktarda yazdırılabilir. böylece hasta gün içinde birçok doz almak zorunda kalmadan ilaçları içebilir. ayrıca hastalar kendi ihtiyaçlarına en yakın olarak üretilen dozda ilaçları değil gerçekten ihtiyaç duydukları dozda ilaçları tüketebilir. hatta hastanın tüm dozlar için tek bir ilaç içmesi ve o dozların belirli aralıklarla hastanın vücuduna salınması da mümkün olabilir.

  farklı ilaçlar için farklı renkler kullanmak, ilacın yoğunluğuna göre renk yoğunluğunu artırmak mümkün olabilir. bu yaklaşım ile sahte ilaçların önüne de geçilebilir. qr kod şeklinde ilaç yazdırmak kolay olsa da bu ilaçlara yerleştirilecek florasanlı mürekkep ya da hologramlarla ilacın orijinalliğini teyit etmek kolaylaştırılabilir.

  bu araştırmanın amaçlarından biri de ilaç üretirken okunabilir qr kodları da yazdırmak. bu yaklaşım özellikle hastaya önemli bilgiler vermek için kullanılabilir. qr kod tarandıktan sonra akıllı telefon ekranında hastanın adı, alması gereken doz, ilacın son kullanma tarihi, üretici bilgisi, kullanım talimatı gibi veriler kullanıcıya sunulabilir. daha fazla bilgi için qr kod bir web sayfasına da yönlendirilebilir.

  araştırmada üretilen ilaçlar nemli koşullara maruz kalmalarına rağmen ios ve android cihazlarda okunabilirliğini korudu. araştırmacılar bu işlem için haloperidol adlı antipsikotik ilacı laktik asit ve etanol içinde çözdürdü ve beyaz bir alt katman üzerine yazdırdı.

  yöntemin bazı eksiklikleri de yok değil. öncelikle, hasta bu hapı kullanabilmek için şarjı olan bir akıllı cihaza ihtiyaç duyacak. hatta veriler internet üzerinden sağlanacaksa bir internet bağlantısına da ihtiyaç duyulabilir. ayrıca kodların zarar görmesi ya da zaman içinde solması durumunda ilaçla ilgili bilgiler erişilmez olabilir. bu sebeple, daha sonra bu alanda yapılacak çalışmalar ışığa, ısıya ya da neme dayanıklı ilaçlar üretmeye odaklanabilir. bu tekniklerle hastaların ilaçlar hakkında bilgisinin artırılması hedefleniyor. ekibin hazırladığı araştırma yazısı uluslararası eczacılık dergisi’nde international journal of pharmaceutics'/ international journal of pharmaceutics'de yayınlandı ve çaılşmaların devam ettiği belirtildi.

  kaynak: https://www.dunyahalleri.com/…-yenebilir-qr-kodlar/
 • "bir yıldıza şöyle bir bakıp geçmek –yan gözle bakmak, retina’nın kıyılarına aksetmesini sağlayacağı için (kıyıları hafif ışıklara karşı ortasından daha duyarlıdır), o yıldızı iyice görmek demektir –parıltısını tam olarak tatmak demektir– bakışlarımızı doğrudan doğruya onun üzerine çevirdik mi, donuklaşıverir. gerçi bu durumda göze daha çok ışık gelir, ama öbür durumda tertemiz bir kavrayış gücü vardır. yersiz bir derinlik düşünceyi karıştırır, zayıflatır; bir noktaya toplanmış, devamlı, dümdüz bir dikkatle bakarsanız, çoban yıldızı bile gökyüzünden silinip yok olabilir."

  morgue sokağı cinayeti / edgar allan poe
 • arılar evlerini inşa ettikleri bal mumunu boyun ve popo bölümleri arasında kalan kısımda üretirler. arı tarafından bal mumu üretimi bu şekildedir.

  arıların bir kilo bal mumu üretebilmesi için 10 kilo kadar bal tüketmesi gereklidir. bu nedenle arıcılar bir önceki seneden kalan petekleri kullanmaktan çekinmezler.
 • terleyen ayaklar için 5 ev tedavisi

  -----

  terleyen ayakların ve kötü kokunun önlenmesi için bu doğal ilaçları denemekle birlikte, yeterli hijyen sağlamak ve günlük olarak ayaklarınızı yıkamak ve kurutmak esastır.

  aşırı terleyen ayaklar, aynı zamanda hiperhidroz olarak da bilinir, hormonal aktivitemizdeki değişiklikler, uygun olmayan ayakkabılar veya stres nedeniyle ortaya çıkabilen rahatsız edici bir semptomdur.

  ciddi bir sorun olmamakla birlikte, mantar enfeksiyonlarının ve kötü kokunun ortaya çıkmasına neden olabilen, toplum arasında yaygın bir sorundur.

  bu nem, ayakkabılarımız tarafından üretilen ısı ile birleşince ortaya çıkar ve mikroorganizmaların aşırı çoğalması için mükemmel bir ortam yaratır.

  bu, piyasadaki deodorantları kullanarak önlenebilen bir durum olsa da, bazen tamamen ortadan kaldırmak için ek tedaviler gereklidir.

  neyse ki, doğal malzemeleri birleştiren, nem ve kötü kokuyu da azaltan, koruyucu bir etki sağlayan, çeşitli ev ilaçları vardır.

  bu yazımızda sizin için en iyi 5 seçeneği paylaşmak istiyoruz; bu rahatsız edici sorunun üstesinden gelmeniz gerektiğinde bunları kullanabilirsiniz.

  1. biberiye, nane ve ada çayı

  biberiye, nane ve ada çayının astrenjan ve antibakteriyel özellikleri birleşerek ayakların fazla terlemesini azaltmak ve aynı zamanda kötü kokuyu ortadan kaldırmak için doğal bir çözümdür.

  malzemeler

  2 bardak su (500 ml)
  2 yemek kaşığı biberiye (20 g)
  1 yemek kaşığı nane yaprağı (10 g)
  1 yemek kaşığı ada çayı (10 g)

  hazırlanışı

  suyu ısıtın ve kaynadığında otları ekleyin.
  15 dakika bekletin ve sonra süzün.
  uygulama yöntemi
  bu çayı bir küvete veya bir leğene dökün, ayaklarınızı 20 dakika bunun içinde tutun.
  uyguladıktan sonra kurutun ve bunu haftada en az 3 kez tekrarlayın.
  bu yazımızı da ziyaret edin:
  evde biberiye, maydanoz ve nane yetiştirmek

  2. siyah çay

  siyah çayda bulunan tanik asit, nemi, mantarların ve bakterilerin aşırı büyümesini önleyen ayak derisinin ph değerini ayarlamaya yardımcı olur.

  ayak banyoları ile uygulandığında kötü kokuları azaltır, çatlaklara ve ölü deri birikmesine neden olan enfeksiyonlara karşı koruyucu bir tabaka oluşturur.

  malzemeler

  3 yemek kaşığı siyah çay (30 g)
  2 bardak su (500 ml)

  hazırlanışı

  suyu kaynatın, sonra siyah çayı ekleyin ve 15 dakika bekletin.
  çayı bir süzgeçle süzün ve bir kaba dökün.
  uygulama yöntemi
  ayaklarınızı bu çaya batırın ve 20 dakika boyunca bekletin.
  isteğe bağlı olarak, bunu bir sprey şişe ile uygulayabilirsiniz.
  haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

  3. terli ayaklar için sodyum bikarbonat

  sodyum bikarbonat veya karbonat, aşırı terleyen ayakların nötralize edilmesine yardımcı olan, diğer mantar veya bulaşıcı ajanları ortadan kaldıran astrenjan ve antiseptik bir üründür.

  kullanımı, vücudun bu bölgesindeki cilt ph’ını dengeler ve bunun sayesinde kötü kokuların oluşmasını engeller.

  malzemeler

  3 yemek kaşığı sodyum bikarbonat (30 g)
  3 bardak su (750 ml)

  hazırlanışı

  suyu kaynatmadan ısıtın ve bir kaba dökün.
  sodyum bikarbonatı ilave edin ve çözünene kadar karıştırın.
  uygulama yöntemi
  terli ayaklarınızı 20 dakika bunda bekletin ve ardından iyice kurutun.
  isteğe bağlı olarak, ayakkabılarınıza biraz sodyum bikarbonat ekleyin ve en az 12 saat süreyle beklemesine izin verin.
  haftada en az 3 kez kullanın.

  4. mısır nişastası ve hindistan cevizi yağı

  mısır nişastası ve hindistan cevizi yağı ile yapılan doğal bir krem, terli ayakların aşırı nemliliğini kontrol etmemize, aynı zamanda cildin su dengesini sağlamaya, yumuşaklık ve temizlik hissine sahip olmamıza yardımcı olabilir.

  bu bileşenler, mikropların çoğalması için gerekli ortamı değiştirir ve bu nedenle kötü kokuları önlemek için idealdir.

  malzemeler

  2 yemek kaşığı mısır nişastası (20 g)
  3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (45 g)

  hazırlanışı

  mısır nişastasını hindistan cevizi yağı ile karıştırıp kremamsı bir kıvam elde edene kadar karıştırın.
  uygulama yöntemi
  bu karışımı terli ayaklarınıza sürün ve 20 dakika boyunca bekletin.
  durulayın ve iyice kurutun.
  haftada en az 3 kez kullanın.
  daha fazlasını bilmek ister misiniz? okuyun:
  hindistan cevizi yağı ve tuz ile ayaklarınızdaki ölü deri hücrelerini temizleyin

  5. esansiyel çay ağacı yağı

  antimikrobik ve astrenjan etkileri ile bilinen esansiyel çay ağacı yağı ayaklarımızın sağlığını etkileyen hiperhidrozun kontrol altına alınması için doğal bir alternatiftir.

  ter önleyici ve antifungal özelliklere sahiptir, ayrıca fazla nemi de önlediği için mantarların ve mikropların gelişimini önler.

  malzemeler

  3 bardak su (750 ml)
  1 yemek kaşığı esansiyel çay ağacı yağı (15 g)

  hazırlanışı

  suyu ısıtın ve cildiniz için rahat bir sıcaklıkta olduğunda çay ağacı yağını ekleyin.
  bu çözeltiyi bir leğene veya büyük bir kaba koyun.
  uygulama yöntemi
  terli ayakları 15 ila 20 dakika boyunca bekletin, daha sonra kurutun.
  haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

  favori ayakkabılarınızı giydiğinizde ayaklarınız nemli mi oluyor? kötü mü kokuyor? eğer öyleyse, bu tedavileri aklınızda bulundurun ve bu semptom ile mücadele edin, böylece başka sorunlara yol açmasın.

  -----

  kaynak

  ayrıca;

  ayaklarda aşırı terlemenin 11 nedeni
 • (bkz: verilen bir tarihin gününü bulmak)
  geçmiş veya gelecek fark etmeksizin istenilen tarihin günü bulunabilmektedir.
  günlük hayatta ne kadar işe yarar bilemiyorum. fakat gregorian takvimleri 400 yılda bir kendini tekrarladığı için hesaplamada bir kolaylık olmaktadır. bir kaç adımda bulunabiliyor. öncelikle elimizdeki verilere bakalım.
  ocak - 31
  şubat - 28/29
  mart - 31
  nisan - 30
  mayıs - 31
  haziran - 30
  temmuz - 31
  ağustos - 31
  eylül - 30
  ekim - 31
  kasım - 30
  aralık - 31

  sanki rastgele dağılmış gibiler. fakat burada bir güzellik var.
  nisan + mayıs = 61 gün
  haziran + temmuaz = 61 gün
  ağustos + eylül = 61 gün
  ekim + kasım = 61 gün

  peki bu bizim ne işimize yarayacak?
  x nisan günü = x + 2 haziran olacak. 61=x mod(7) --> x=5
  5 gün öncesi. yani iki gün sonrası anlamına geliyor. burası ayrıntı bir bilgiydi mod hesabını geçelim ve x ve x+2 li kısma odaklanalım.
  bunu biraz daha açarsak x nisan = x+2 haziran = x+4 ağustos = x+6 ekim = x+8 aralık. bunların her biri aynı güne denk geliyor.
  hesaplama yaparken bu tarihlerden faydalanacağız. nisan ayı dördüncü ay olduğundan dolayı 4 rakamını kullanalım.
  aynı sene içinde dördüncü ayın dördüncü günü ile sekizinci ayın sekizinci günü aynı gün ismini paylaşıyor.
  önemli tablo 1
  4/4 = 6/6 = 8/8 = 10/10 = 12/12
  buradaki tarihleri referans noktalarımız olarak belleğimize işleyelim.
  bu tarihlerin karşılık geldiği günler her zaman değişiyor tabi ki.
  bu sene pazara geliyor ise seneye pazartesi sonra salı. eğer artık yıla denk geliyor isek perşembeye atlayabiliyor.
  şimdi yıl ile kıyaslayalım.

  burada da 4 adet bilgiyi öğrenmemiz gerekiyor.
  önemli tablo 2
  1600 ... salı ... 8 (1)
  1700 ... pazar ... 6
  1800 ... cuma ... 4
  1900 ... çarşamba 2

  demiştim ya gregorian takvimimiz 400 yılda bir tekrar eder diye. burada 2000 yılı 1600 gününe yani referans noktamız salı olan güne geliyor.
  yandaki 8/6/4/2 şeklinde verdiğim rakamlar ise o yüzyıla ait gün numaralarımız. işlemlerimizi mod(7) ye yani 7ye bölerek yapacağımız için 8 ile 1 arasında bir fark olmuyor. karışmasın diye 8-6-4-2 şeklinde aklınızda tutabilirsiniz. ya da sadece 1900 ile 2000i bilmek yeterlidir. keyfe keder.

  aslında bilmemiz gereken tek şey yukarıda verdiğim tablo. gerisi nedenini öğrenmek isteyenler içindi.
  şimdi örnek bir hesaplama yapalım.

  rastgele bir tarih alalım. back to the future filminde zamanda ileri gittikleri tarihi seçelim.
  21 ekim 2015

  burada seneyi iki parçaya ayıracağız. 20 & 15 şeklinde. ilk iki hanede yukarıda verdiğimiz tablodan faydalanacağız.
  20 yani 2000li yıllar. bu tabloda 1600 e denk gelir. 1600=2000=2400 şeklinde olacağından bahsetmiştik. bu da tabloda 8e eşittir.
  2015 --> 15 + 15/4 + 8 = 15 + 3 + 8 = 26 bölme işlemin kalan kısmı es geçiniz. her sayıyı aşağıya yuvarlayacağız.
  26 / 7 = 3, kalan=5

  şimdi son adım olarak bu 5 rakamını kullanacağız.
  günlerin de bir rakamsal karşılığı olması lazım. fakat bu gayet akılda kalıcı.

  önemli tablo 3
  pazartesi = 0, salı =1, çarşamba = 2, perşembe = 3, cuma = 4, cumartesi = 5, pazar = 6

  en son kalan 5 demiştik. yani günlerden cumartesi. bu bizim referans günümüz oluyor. hani 4/4, 6/6, 10/10 şeklinde ilerlemiştik. işte o. 10/10 cumartesi oluyor. peki 21/10 hangi gün oluyor? buradan sonra dilerseniz mod ile hesaplama yapabilirsiniz. dilerseniz akıldan hızlıca gidebilirsiniz.
  mod ile hesap yapılacak ise. 21-10 = 11 işlemini yaptıktan sonra 11 = x mod(7) dersek eğer. x = 4 olur. yani dört gün daha ileri gitmemiz gereklidir. ya da 10 cumartesi ise 17 cumartesi olur diyerek sonra 4 gün daha sayabilirsiniz.
  cumartesiden itibaren 4 gün sayacaksınız. pazar, pazartesi, salı, çarşamba. ta da! 21 ekim 2015 günlerden çarşamba çıktı.

  bu sefer daha hızlı bir örnek yapalım ve 20. yüzyıla gidelim.

  23 nisan 1920
  19(20) --> 20 + 20/4 + 2
  --> 20 + 5 + 2
  --> 27
  --> 27/7 = 3, kalan=6
  --> 6 = pazar günü (günler tablosundan)
  --> 4 nisan = pazar günü
  --> 4 + 7x = pazar günü olacağı için 4 + 21 nisan = 25 nisan pazar günü olur. 23 nisan ise cuma gününe karşılık gelir.

  bu şekilde güzel, basit bir hesaplaması var. özet geçecek olursak eğer,
  1) günler 0dan başlar 6da biter.
  2) yüzyıllar 1600 = 8 rakamına karşılık gelecek şekilde başlar 1700 = 6 olacak şekilde 2şer 2şer azalır. 1600=2000, 1700=2100
  3) referans noktalarımız 4/4, 6/6 8/8, 10/10, 12/12 tarihleri.
  4) elimizdeki yılın son iki hanesi ile son iki hanenin 4e bölümüne yüzyıl tablosundan elde ettiğimiz değeri ekliyoruz.
  5) bu rakamın 7ye bölümünden günü buluyoruz.
  6) referans tarihlerimize ilerleyerek işlemimizi bitiriyoruz.

  edit 1) ocak, şubat ayında karışıklık çıkabileceğine dair mesaj aldım.
  4/4 6/6 gibi sayıları akılda kalıcı olması açısından verdim. şubat ayına bir bilgi vermemişim, evet. referans tarihlerimize 0 mart ekleyebilirsiniz. şubatın 29 veya 28 çekme durumuna göre ayın son günü. 10/1 olacak şekilde ocak ayının 10u da ekleyebilirsiniz. referans noktası çoğaldıkça iş kolaylaşacaktır.
  edit2) bu özel günlere 14 şubat, 14 mart (dünya pi günü) de ekleyebilirsiniz. daha akılda kalıcı olur.
 • belki ondan fazla izlediğim shawshank redemption filmdeki bir detayı bugün öğrenme şansı buldum ve hayran olduğum bu filmle ilgili ufuk katsayım arttı en azından.

  filmde morgan freeman'ın oynadığı "red" karakterinin gençlik fotoğrafı için morgan'ın gerçek oğlu alfonso freeman'ın fotoğrafı kullanılmış. ben hep kendi gençlik fotoğrafıdır diye düşünmüştüm

  kaynak : https://www.wikiwand.com/en/alfonso_freeman
 • 19. yya ait güvenli tabut diye bir uygulamanın var olması. güvenli tabutun hali böyleymiş.

  bu patent ise eskiden insanların ölüp ölmediklerini tam olarak kesinleştiremedikleri durumlar oluyormuş. öldü sanılıp canlı olarak gömülen insanlar da olmuş. bu tabuttaki denizaltındaki dümene benzeyen bir makara ile eğer kişi ölmediyse uyanan kişi işaret vermesini sağlıyormuş.
 • bella hadid'in yaşı
 • papağan alex, (bkz: jako papağan) türünde olup, insan dışında varoluşsal soru soran ilk ve tek hayvandır.
  irene pepperbergisimli hayvan psikoloğu tarafından eğitilmiş, farklı üniversitelerde sahibi tarafından yapılan çalışmalarda kullanılan papağan, hayatı boyunca 100'den fazla kelime öğrenmiştir. analizlerde alex, 50'den fazla nesneyi ayırt edebiliyor, 6'ya kadar sayabiliyor, 5 farklı şekilde sunulan 7 ayrı rengin farkına varabiliyor; "daha büyük", "daha küçük", "aynı", "farklı", "üzerinde", "altında" gibi sözcüklerin anlamlarını biliyor, deneyler sırasında kandırıldığında öfke ve şaşkınlık gösterebiliyordu.

  konumuza dönersek;
  aynaya kendisine baktığı ilk seferde "ne renk?" diye sormuş ve araştırmacılar 6 defa "gri" kelimesini tekrar ettiğinde, kendisinin "gri renkte olduğunu" öğrenmiş.
  bu, insan-harici bir hayvanın var oluşuna dair sorduğu tek soru olarak tarihe geçtiği düşünülüyor.
  bunun ne kadar muazzam olduğunu şöyle anlayabilirsiniz: bugüne kadar insanlarla iletişim kurmak için eğitilen ve belirli işaret dillerini öğrenen hiçbir insan-harici maymun, tek bir soru dahi sormamıştır.
  üstelik önceden eğitilip kelime söylediğinde yiyecek ile ödüllendirilmeden.

  31 yaşında ölmeden önce sahibine "iyi birisin, seni seviyorum" söylediği belirtiliyor bazı yerlerde. doğruluğunu bilemem.