şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • kraliçe arı öldüğünde ortaya çıkan ''acil durum kraliçeleri'' varmış ve bunlar rastgele değil, belli sistematik bir kodla seçiliyormuş.
 • cin mısırın içinde su bulunması.

  (bkz: #22514215)
  (bkz: #51829631)

  bonus:
  bu da slow motion patlayış anı.
 • --ezan okundu mu ya ??
  -- az kaldı "eli kulağındadır"

  (bkz: eli kulağındadır)
 • işten sebep yıllardır bol bol seyahat eder, otellerde konaklarım. haliyle birçok kişi için önemsiz olan birçok şey benim dikkatimi çeker. bunlardan biri de otel yataklarının alt kısmında bulunan, çeyrek pike şeklindeki örtülerdi.

  yıllar yılı bu örtünün amacının ne olduğu bilincimin derinliklerinde dönüp duran bir soruydu. ta ki bir gün yorgun argın işten gelip kendimi yatağa atıncaya kadar.

  yatağa uzandığımda resmen aydınlandım. evet o saçma örtü sadece dekoratif bir nesne olarak orada bulunmuyordu. onun da bir amacı vardı. ayakkabılarınızı çıkarmadan yatağa uzandığınızda yatağınızın kirlenmesini önlüyordu.

  '(bkz: yok ebesinin amı ali sami) , bunu bilmeyecek ne var' dediğinizi duyar gibiyim. hahha..yer mi anadolu çocuğu, çoğu kişinin bunu bilmediğini gösteren argümanımla geldim. hatta otel yetkililerinin dahi. ne mi? gittiğiniz otellerde dikkat edin; çoğunda house keeping ikinci günden sonra o örtüyü tekrar yatağın üzerine koymaz çünkü ne işe yaradığını bilmez.

  (bkz: derdini sikeyim) dediğinizi duyar gibiyim. evet gerçekten de bunu hak ediyorum. özellikle bu aydınlanmayı yaşamadan önce yaptığım google aramaları esnasında başka derdim olmadığı aşikar. en kötü günüm öyle olsun.*
 • yaz geldiğinden mütevellit sineklerle boğuşuyoruz. hiçbir koruyucu sprey, fişe takılan raidler işe yaramıyor. bir de sinek ısırığının kaşıntısı beni mahvediyor.

  bir yerde okudum, kaşınan yere parmağınızla toz şekere bastırıp sürerseniz kaşıntı kesiliyor yazıyordu denedim ve tam puan verdim. hemen kesiyor. umarım işinize yarar *
 • israil‘in güneyinde bulunan judea’da binlerce yıl önce bölgeye özgü bir hurma çeşidi yetişir ve meyvesi bu bölgenin sembolü haline gelir. 14. yüzyılda iklim değişikliği ve toprak yapısının bozulmasıyla halk bu hurmayı yetiştirmeyi bırakır ve incil’de bile adı geçen judea hurması böylece tarihe karışır.

  1963 65 yılları arasında yapılan bir kazıda yılında bölgedeki necef çölü‘nde bir kavanoz içerisinde bu tarihî hurmanın tohumlarına rastlanır ve tohumlar yaşlarının saptanması için laboratuara gönderilir. yapılan çalışmalar sonucunda tohumların 2000 yıllık olduğu ortaya çıkar ve 2005 yılına kadar bar ılan üniversitesinde saklanır, 2005’te deney amaçlı toprağa dikilir.

  tarih boyunca defalarca tarihî tohumlar bulunmuş fakat hiçbiri toprakla buluştuğunda yeşermeyi başaramamıştır. bu sefer durum farklı gelişir. saksıya ekilen tohum yeşerir ve büyümeye başlar. 2008 yılında 1,4, 2011 yılında 2 metreye ulaşan methuselah isimli ağaç aynı yıl saksıdan çıkarılır ve bölgedeki çevreci köylerden biri olan ketura’ya dikilir.

  işte yaşayan en eski tohumun hikâyesi böyle.

  ağaç için
 • semavi dinlerdeki cehennem'in aslında gehinnomdan gelmesi.

  gehinnom vadisinde zamanında suçluların cesetleri yakılması ve cehennem'de yanma olayının bundan arak olması.

  detaylı açıklama için (bkz: #56898877)
 • patojen mikroorganizma olmayan bir ortamda yaşasanız, hiçbir genetik hastalığa meyliniz olmasa, radyoaktif veya kimyasallardan(dış etkenlerden) uzak olsanız bile(mükemmel hayat koşullarından bahsediyorum.) yediğiniz içtiğiniz herşey vücudunuzda az da olsa oksijen radikalleri(toksik madde) üretecek. bunun yanı sıra her hücre çoğalmasında dna sonundaki telomerler kısalacak. bu iki mekanizma yaşlanmaya neden oluyor. ilk mekanizmayı tamamen devredışı bırakamazsınız sadece antioksidanlarla azaltabilirsiniz (dış ve iç şartları mükemmel kabul ediyoruz). ikincisine bir çare bulunur elbet. telomerler uzatılır. ama bu oksijen radikallerini 0 yapmak imkansızdır. nedenini merak edenlere uzun uzun anlatabilirim. ya da katılmayanlarla tartışabilirim.

  uzun lafın kısası yaşamı uzatabilirsiniz ama sonsuza dek sürdüremezsiniz.
 • ahmet kayanın " o mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız " adlı şarkı sözündeki müjganı yıllarca kadın zannederdim kirpikmiş
  edit : imla

  edit 2 : etinden korkanın kemiğini sikiyim sırayla gelin ben belki geç öğrendim
hesabın var mı? giriş yap