• derin düşüncelere dalarken hissedilenler ve artan farkındalık ile işte orada mevcuttur ufkunu iki katına çıkaracak şeyler.
  • kuantum mekaniğini kullanmanın 5 pratik yolu

bell’in teorem’inden 50 yıl sonra, kuantum mekaniğinin tuhaf özellikleri ile donatılmış araçlar etrafınızdaki her yerde çalışıyor. kuantum mekaniği tuhaftır. ufak cisimlerin ve güçlerin çalışmalarını tanımlayan teori, bilindiği gibi albert einstein’ı huzursuz etti ve bunun üzerine 1935’te meslektaşlarıyla bunun yetersiz olduğunu öne sürdüler- gerçek olmak için fazla tuhaftı. sorun, kuantum fiziğinin nedensellik, yerellik ve gerçeklik gibi ortak akıl kavramlarına karşı koyuyor olması gibi görünüyor. örneğin; ay’a bakmadığın zamanlarda bile onun varlığını bilmek, bu bir gerçeklik. nedensellik bize eğer ışığı açarsan lambanın aydınlanacağını söyler. ve ışığın hız sınırı sayesinde, şu an bir lambanın düğmesine basarsan, yerellik ilkesine göre bir milyon ışık yılı uzaklıkta anında bununla ilgili bir etki oluşamaz. fakat bu prensipler kuantum aleminde yıkılır.

muhtemelen kuantuma karşılık gelecek en ünlü örnek; evrenin karşıt taraflarındaki cisimlerin doğası gereği bağlantılı olabileceği ve böylece anında bilgi paylaşabilecekleridir- einstein’ı güldüren bir fikir. ama 1964’te ,fizikçi john stewart bell kuantum fiziğinin gerçekten eksiksiz ve işe yarar bir teori olduğunu kanıtladı. ve artık bell’in teorem’i olarak anılıyordu. dolaşıklık gibi kuantumun özelliklerinin ay kadar gerçek olduğunu etkili bir biçimde kanıtladı ve günümüzde kuantum sistemlerinin tuhaf davranışlarından çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere faydalanılıyor. işte en etkili 5’i:

ultra hassas saatler
    güvenilir saat kurma, sizin sabah alarmınızdan çok daha fazlası. saatler teknolojik dünyamızı senkronize ediyor, stok pazarı ve gps gibi sistemleri sıraya diziyor. günümüzde, en kesin saatler atomik saatlerdir. atomik saatler zamanı hesaplamak için kuantum teorisinin prensiplerini kullanabiliyor. bu saatler elektronların enerji seviyeleri arasında geçişini sağlamak için gereken belirli radyasyon frekansını izler. abd’deki colorado ulusal standartlar ve teknoloji enstitüsü’nün (nıst) kuantum-mantık saati sadece 3.7 milyar yılda bir saniye kaybeder veya kazanır. bu yılın başlarında, nıst stronsiyum saatinin, 5 milyar yıl için geçerli olacağı açıklandı – dünya’nın şu anki yaşından daha uzun. böyle süper hassas atomik saatler gps navigasyon, telekomünikasyon ve araştırmalarda yardımcı olur.atomik saatin hassasiyeti kullanılan atom sayısına dayalı.bir vakum odasında tutulan, her bir atom bağımsız olarak zamanı ölçer ve kendisiyle komşuları arasındaki rasgele lokal farklara dikkat eder. eğer bilim adamları atomik bir saate 100 kat daha fazla atom gönderirse, bu 10 kat daha kesin olur. araştırmacıların bir sonraki büyük hedefi, hassaslığı arttırmak için dolaşıklığı başarılı bir şekilde kullanmaktır. dolaşık saatler, lokasyondan bağımsız zamanı ölçecek dünya çapında bir ağ oluşturmak için bile kullanılabilir.

kırılmaz kodlar
    geleneksel kriptografi tuşlar kullanılarak çalışır: bir gönderen, bilgiyi kodlamak için bir anahtar kullanır ve bir alıcı mesajı çözmek için başka birini kullanır. fakat bir kulak misafiri riskini ortadan kaldırmak zordur ve şifreler ifşa edilmiş olabilir. potensiyal kuantum kırılamaz şifre dağılımı kullanıldığında bu durum giderilebilir. kuantum şifre dağılımında(qkd), anahtar hakkındaki bilgiler rastgele polarize edilmiş fotonlarla gönderilir. bu, fotonu, sadece bir düzlemde titreşecek şekilde kısıtlar. örneğin, yukarı ve aşağı veya soldan sağa. alıcı, anahtarı deşifre etmek için polarize filtreler kullanabilir ve ardından bir mesajı güvenli bir şekilde şifrelemek için seçilmiş bir algoritma kullanabilir. gizli veri normal iletişim kanalları üzerinden gönderilir, ancak tam kuantum anahtarına sahip olmadıkça kimse şifreyi çözemez. bu çok zordur, çünkü kuantum kuralları, dinlemeye yönelik herhangi bir girişim olduğunda, iletişimcileri güvenlik ihlallerine karşı uyarır.
    bugün bbn teknolojileri, toshiba ve ıd quantique gibi şirketler ultra güvenlik ağı tasarımı için kuantım şifre dağılımını kullanıyor. 2007’de isviçre’de seçim döneminde, ıd quantique dayanıklı bir oylama sistemi oluşturmak için kendi ürününü denedi. karışık qkd kullanılarak ilk banka transferi 2004’te avusturya’da başladı. bu sistem yüksek güvenlik sözü veriyor. çünkü eğer fotonlar birbirine karışmışsa, kesişme noktaları tarafından yapılmış olan kuantum hallerinde meydana gelen herhangi bir değişiklik, anahtar-yatağı parçacıklarını izleyen herhangi bir kimse için hemen anlaşılacaktır. ama bu sistem henüz çok büyük uzaklıklarda işe yaramıyor. maksimum 88 mil uzaklıkta aktarılabiliyor.

süper güçlü bilgisayarlar
    standart bir bilgisayar, bilgileri ikili basamak dizisi veya bit olarak kodlar. kuantum bilgisayarları güç döngüsünü güçlendirir. çünkü kubitler, belli kuantum durumlarının süperpozisyonu ile çalışır. bunlar hesaplanana kadar kubitler aynı anda hem ‘1’ hem de ‘0’ olabilirler.
    bu alan hala gelişim halinde, ama doğru yöne adımlar mevcut. 2011’de, d-wave sistemleri, d-wave 1 ,128 kubitlik işlemciyi, ardından 1 yıl sonra 512 kubitlik d-wave 2’yi ortaya çıkardılar. şirket, bunların dünyanın ilk ticari olarak uygunluğu olan kuantum bilgisayarlar olduğunu belirtiyor. fakat bu iddia kuşkuyla karşılanmıştır. çünkü kısmen de olsa, d-wave’in kubitlerinin dolaşık olup olmadığı hala net değil. mayıs ayında yayınlanmış olan araştırmalarda dolaşıklığa dair kanıtlar bulunmuş ancak sadece bilgisayarın qubit’lerinin küçük bir alt kümesinde. ayrıca mikroçiplerin güvenilir bir kuantum hızlandırması gösterip göstermediğine dair belirsizlik var. yine de, nasa ve google, d-wave 2’ye dayanan kuantum yapay zeka laboratuvarı’nı oluşturmak için bir araya geldi. ve geçen yıl bristol üniversitesi’ndeki bilim adamları, internet tarayıcısı olan herkesin kuantum kodlamasını öğrenebilmesi için geleneksel kuantum çiplerinden birini internete bağladılar.

gelişmiş mikroskoplar
    şubat ayında japonya’nın hokkaido üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar dünyanın ilk dolaşık gelişmiş mikroskopunu diferansiyel girişim kontrast mikroskopi olarak bilinen bir teknik kullanarak geliştirdiler. bu tür bir mikroskop, bir maddede iki foton ışınını ateşler ve yansıyan ışınların yarattığı girişim desenini ölçer. desenin düz bir yüzeye çarpıp çarpmadığına bağlı olarak değişir. dolaşık fotonları kullanmak, mikroskopun toplayabileceği bilgi miktarını büyük ölçüde artırır, çünkü dolaşık bir fotonun ölçülmesi, partneri hakkında bilgi verir.hokkaido’daki grup, arka planda görülmemiş keskinlikte 17 nanometrelik bir ‘q’ deseni görüntülemeyi başardı. benzer teknikler enterfrometre adındaki astronomik araçların geliştirilmesi için de kullanılabilir. enterfrometreler güneş sistemi dışındaki diğer gezegenleri yakalayabilmek için kullanılıyor. aynı zamanda yakınlardaki yıldızları incelemek ve uzay zamandaki ağırlık dalgaları adı verilen dalgaları araştırmak için de kullanılıyor.

biyolojik pusulalar
    kuantum mekaniğini kullanan yalnızca insanlar değil. önde gelen teroilerden biri kızılgerdan kuşu gibi kuşların göç ettikleri sıralarda yoldan sapmamak için tuhaf hareketlerde bulunduklarını ileri sürüyor. kriptokrom adı verilen ışığa duyarlı bir protein içeren method, dolaşık elektronlar içerebilir. fotonlar göze girerken, kriptokrom moleküllerine çarparlar ve onları parçalara ayırmak için yeterli enerji verebilirler. iki reaktif moleküller veya radikaller, çiftleştirilmemiş fakat dolaşık elektronlar oluştururlar. kuşun etrafındaki magnetik alan bu kripto krom radikallerinin ne kadar süreceğini etkiler. kuş’un retinasındaki hücrelerin dolaşık radikallerin varlığı için çok hassas olduğu düşünülüyor. moleküllere bağlı olarak hayvanlar etkili bir biçimde magnetik bir harita görebilirler. bu süreç çok anlaşılır bir süreç olmamasına rağmen, diğer bir seçenek: kuşların manyetik duyarlılıkları, gagalarındaki küçük manyetik minerallerin kristalleri nedeniyle de olabilir. yine de, eğer karışıklık gerçekten oyundaysa, deneyler bir kuşun gözünde en iyi yapay sistemlerden bile çok daha uzun sürmesi gerektiğini öne sürmektedir. manyetik pusula, belirli kertenkelelere, kabuklulara, böceklere ve hatta bazı memelilere de uygulanabilir. örneğin, sineklerde manyetik navigasyon için kullanılan bir kriptokrom biçimi de, insan gözünde bulunmuştur, bunun bir nedeni ya da benzer bir amaç için yararlı olup olmadığı belirsizdir.

kaynak: www.smithsonianmag.com
  • serçeleri öldürten ve pişman olan diktatör kimdir?

tarım devrimi yapmaya karar veren diktatör kim? serçeleri öldürme emrini neden vermiştir ve sonra neden bu kararından vazgeçmiştir?

ekosistemin önemini ve tüm canlıların ne kadar değerli olduğunu belgeleyen tarihi bir olay...

1949 yılı. kominist devrimi gerçekleştiren diktetör mao zedung, tarımda devrim yapmaya karar verir.
    ancak serçelerin ve haşerelerin tahıllara zarar verdiğini düşünerek onların öldürülmesi konusunda seferberlik ilan eder.

evet bu ülke çin'dir.

serçeleri öldürmek için kampanya başlatılır. hatta öldürme ekipleri bile kurulur. molyanlarca serçe katledilir. serçe öldürenlere ödüller de verilir.

ilk yıl ürün çok verimlidir. ancak 1958-1961 yılları arasında iklimsel koşullar, ambargo ve tarlaları böcek basması sonrasında kıtlık olur. 38 milyon çinli açlığa bağlı hastalıklardan ölür.

mao zedung, serçelerin böcekler haşereler için ne kadar yararlı olduğunu geç de olsa anlar ve onları düşman listesinden çıkarır. ve hatta başka yerlerden serçe ithal edildiği de yazılır.

-----

karganın özellikleri nelerdir?

bir kuş türü olan karga ne kadar yaşar? kaç tür karga vardır? kargalar nasıl beslenirler ve karganın şaşırtıcı özellikleri nelerdir? işte karganın özellikleri...

genellikle siyah tüylü olan kargalar kargagiller familyasındandır. özelliklerine, beslenmesine bir bakalım…

rahatsız edici sesi ve çirkin bir görüntüsü vardır.
    oldukça meraklı hayvanlardır. mandal, araba anahtarı gibi bazı araçları çalabilirler.
    ömürleri 20-40 yıl arasında değişir. bölgelere ve türe göre farklılık gösterir. abd’de 30 yıl.
    orman kargası, leş kargası, amerikan kargası, çöl kargası gibi 45’e yakın türü bulunmaktadır.
    hemen hemen her şeyi yerler. çöplük karıştırırlar.
    yetişkin bir karga günlük 300 gramdan fazla yemek yer.
    zeki bir kuş türüdür ve sesleri çok iyi taklit eder. 100 kelimeye kadar öğrenirler.
    ceviz gibi kabuklu ürünleri kırmaları ise zeka düzeylerini gösterir. mesela cevizi işlek bir yola atıp arabanın üzerinden geçmesini ve onu kırmasını beklerler.

karga zekasını gösteren bir video. ingilizce.

hayvanların yavrularına verilen isimler;

inek yavrusa buzağı

köpek ve kedinin yavrusuna enik denir

atın yavrusuna tay denir

eşeğin yavrusuna sıpa denir

tavuk yavrusuna civciv denir

koyun yavrusuna kuzu denir

keçi yavrusuna oğlak denir

mandanın yavrusuna malak denir.

devenin yavrusuna köşek denir

kelebek tırtıl denir.

tavşan yavrusuna göcen denir

keklik yavrusuna palaz denir

bitin yavrusuna yavsak denir

domuz yavrusuna :merdek denir

manda (camış) yavrusuna da palak denir.

bazı bölgelerde ayı yavrusu olarakta palak kullanılıyor.

hindi yavrusuna feriz denir.

dünyanın en ilginç hayvanları top 10;

tersiyer

q=tersiyer&rlz=1c5chfa_entr786tr786&source=lnms&tbm=isch&sa=x&ved=0ahukewjl4qmpy-_cahvgduwkhtkodcoq_auıcigb&biw=1376&bih=745 görsel

çamur zıpzıpı

görsel

proboscis maymunu
    görsel

geoduck

görsel +18 :)

fil kulaklı ahtopot

görsel

kel uakari

görsel

deniz gergedanı

görsel

cape yağmur kurbağası

görsel

zürafa biti

görsel

aksolotl

görsel
  • ufkunuzu katlamaya doğru giden yola bir adım atmanızı sağlayacak şeyler, birtakım kosmos bilgileri:

macellan bulutu başka galakside olmasına rağmen güney kutbundan çıplak gözle görülebilir.
    taşlardaki uranyumun kurşuna dönüşüm miktarı hesaplanarak taşın yaşı hesaplanabilir.

evreninin yaşı 13.8 milyardır.dünyamız ise 4.5 milyar yaşında.

güneşteki gazlar kütleçekim nedeniyle sıkışır ve ısınır.fazla sıkışma sonucu hidrojen atomları birleşir ve büyük bir enerji açığa çıkarır.bu kütle çekimin sıkıştırması ve içteki gazların dışarı çıkma gücü arasında bir dengeyle devam eder.

güneş ışığının bize 8 dakikada ulaşır.
  • richard feynman'ın bile kafasını karıştıran spagetti gizemi'ne dair mit araştırmacıları tarafından yapılan çalışma. ilk başta gereksiz gibi görünmesine rağmen, ileride yapılacak pek çok bilimsel araştırmaya ilham verebilir.

(bkz: #80309029)
  • havuç yemenin gece karanlığında görüşü artırdığının 2. dünya savaşı sırasında ortaya çıkmış bir efsane olduğu.

şöyle ki, luftwaffe adı verilen alman hava kuvvetleri 2. dünya savaşı'nın başlarında özellikle geceleri ingiltere'yi ağır bombardımana tutuyordu. ingilizler de bunu engellemek için şehirlerdeki tüm ışıkları söndürüp şehri karanlığa gömüyorlardı.

ancak bu çözüm yeterli olmayınca ingilizler düşman uçaklarının yerlerini çok uzaktayken belirleyebilen yeni bir radar sistemi geliştirdiler. böylece alman uçakları şehirlere yaklaşırken belirlenip vurulmaya başlandı.

yeni radar sistemiyle bombardımanları engelleyen ingilizler bu sırlarının almanlar tarafından keşfedilmesini istemiyorlardı. bu yüzden havuç yemenin gece karanlıkta görüşü iyileştirdiğiyle ilgili afişler hazırladılar ve almanların da bunu öğrenmesini sağladılar.

bunu öğrenen almanlar da kendi pilotlarına bolca havuç yedirmeye başladılar, hatta bu bilginin gizliliğinin bozulmaması için ingiliz halkı da buna inandırıldı ve bu bilgi avrupaya yayıldı.

günümüzde hala havuç yemenin gece görüşünü iyileştireceğine inanılıyor ancak bilimsel olarak bunun yanlış olduğu kanıtlandı. gece görüşünü artırmasa da a vitamini içeren havucu bol miktarda yemek göz sağlığı için faydalı.
  • yaprakları dökülmüş ve sadece kuru taç kısmı kalmış gülün, o taç kısmını tam dibinden kırın,zaten çok kolay kırılacaktır. bu sayede aynı dal, yeni gül sürgünleri veriyor.
  • örümcekleri evden uzak tutmak için devekuşu yumurtası kullanmak.

üniversite yıllarında bodrumdan bozma yerlerde yaşadığım ve araknafobisiolan biri olduğum için hayatımı kurtaran bilgi.
  • jüpiterin keşfedilen yeni 12 uydusundan ikisi prograd yörüngeli(gezegenle aynı yönde dönen) ve jüpiter etrafında dönüşünü 1 yılda tamamlıyor.diğer 10u retrograd yörüngeli(gezegenin tersi yönüne dönen) ve jüpiter etrafında dönüşünü 2 yılda tamamlıyor yani jüpitere uzaklar. son keşfedilen uydu olan valetudo jüpiterden uzakta yani retrograd uyduların yanında fakat yörüngesi prograd. “otoyolda ters şeritte gitmek gibi bir şey bu; tüm nesneler bir tarafa giderken bu uydu diğer tarafa gidiyor.”
  • soğuk suyun negatif kalorili olması.

bilindiği gibi suyun içinde kalori yani enerji yoktur, bu yüzden ne kadar çok su içersek içelim kilo almayız. hatta vücut sıcaklığımızdan daha düşük sıcaklıkta su içersek vücudumuz bu suyu ısıtmak için enerji harcar ve kalori yakmış olur.

1000 kalori, 1 litre suyun sıcaklığını 1 santigrat derece artırmak için gereken enerji miktarıdır.

eğer sıcaklığı 0 derecenin hemen üstünde olan 2 litre su içersek vücudumuz bunu 37 dereceye ısıtmak için yaklaşık olarak 75 kcal enerji harcayacaktır. bu kalori miktarı yarım kutu kolada bulunan kaloriye eşittir. yani günde 2.5 litre soğuk su içersek yaklaşık 100 kalori yakmış oluruz.

kaynak
hesabın var mı? giriş yap