• intihar ağacı.

namı diğer cerbera odollam. harikulade yeşillikte bir ağaç. buna intihar ağacı denmesinin bir sebebi var. ama bir yandan gayet rahat cinayet ağacı da diyebilirsiniz. sebebine gelelim.

cerbera odollam orta ölçekte, sert odunlu bir ağaç. hindistan ve güneydoğu asya'ya özgü. 10 metre boya ulaşabiliyor. bunlar normal yanları. ağacın yegane amacı sizi öldürmek değil elbette ama buna gücü var. sahip olduğu aşırı zehirli kimyasal cerberin maddesi sayesinde. cerberin kalp atışınızı yavaşlatan bir tür organik bileşen olan kardiyak glikozid olarak tarif ediliyor. bu bileşenler bazı ilaçlarda kullanılıyor. tek bir cerbera odollam tohumunda yetişkin bir insanı öldürecek miktarda cerebin bulunuyor.

çalışma biçimi aynen idam sandalyesine oturtulan insanlara yapılan enjeksiyon gibi. tek bir tohumu sindirmek bir insanı birkaç saatte öldürebiliyor ama ondan da önce mide ağrısı, ishal, aritmik kalp atışı, kusma ve baş ağrısına neden oluyor. bu ölümcül tohumu yemek o kadar da zor değil zira yenebilir bir meyvenin içinde bulunuyor.

cerbera odollam'ın bu ününü kazanmasının nedeni de zaten intihar etmek isteyen insanların bu tohuma bolca başvurması. 2004'te yapılmış bir araştırmaya göre hint toplumlarında bu yüzden ölen çok sayıda insan var. araştırmayı yapan ekibe göre, 1989 ile 1999 arasında hindistan'ın kerala eyaletinde 500'den fazla insan bu yolla intihar etmiş. gerçek rakamların ise bunun iki katı olduğu düşünülüyor.

daha iç karartıcı bir mesele de var. bu bitki aynı zamanda cinayet için de kusursuz bir araç. öyle ki, bunu kullanıp birini öldürerek gayet rahatça adli tıpçıların elinden kurtulabilirsiniz.

cerberin zehirlenmesi için yapılan testler hayli masraflı oluyor ve "yüksek performanslı likit kromatografi ve kitlesel spektrometri" gerektiriyor. bunun bazı yerlerde asla yapılmadığını söylemeye gerek bile yok. sonuçta kurbanın yakın zamanda cerbera tükettiğini gösterecek sağlam kanıtlar olmadığı sürece zehir bilimciler bu pahalı teste pek yanaşmıyor. öyle ki, bazen tüketilen baharatlı gıdalar dahi bu zehrin teşhis edilmesini önlüyor. bu nedenle, intihar diye rafa kaldırılmış çok sayıda cinayet dosyasının dahi olduğu düşünülüyor.

not: intihar ya da cinayet tavsiyesi değildir.
  • ingiltere tarihinin en kanli ve dramatik zamanlarindan biri kral vııı. henri zamanidir. veba, katliam,savaslar ve buna benzer sebeplerle ülkenin nüfusu neredeyse yari yariya düsmüs, kral ülkesinin geleceginden ciddi bir biçimde endiselenmeye baslamistir. ama yaptirdigi arastirmalar sonucunda ülke hapisanelerinde çok sayida serseri, hirsiz,katil vs. ve çok sayida fahise oldugunu tespit etmis. ve nüfus artisini saglayabilmek amaciyla, (bunlar aras'nda) kral kontrolünde çiftlesmeler organize etmistir. böylece elimize "fuck" sözcügü yani "fornication under control of the king " (kralin kontrolünde zina yapmak) çikmistir.
  • (bkz: kitten lady)

evet yanlış okumuyorsunuz, kitten lady. bu hanımı özelikle buraya yazmak istedim çünkü youtube'da kedime nasıl daha iyi bakarım diye araştırma yaparken aslında kedi bakımından çok da iyi anlamayan birçok hekimin video çekip oraya koyduğunu gördüm. o videoların içlerinden bazıları uygulandığı takdirde kediniz muhakkak ölecektir, o videolar aklıma geldikçe ürpermeden edemiyorum. (işini hakkıyla yapan veterinerleri tenzih ediyorum)

bir hayvan sever artı bir yavru kedi sahibiyim, muhitimdeki bir düzine veterinerden öğrenemeyeceğim kadar bilgiyi sundu, ufkumu değil iki katına, kedi bakımı ile alâkalı beş katına çıkarttı. kendisini kedim ölmek üzere iken keşfettim, iyi ki keşfettim, bir gün kendisi ile tanışmak fırsatı bulursam kocaman sarılmak istiyorum. eğer siz de kedi dostuysanız, bir kedi nasıl bakılır, sevilir, hasta ise nasıl tedavi edilir, aşı ekmeği nasıl verilir, kafanızda deli sorular var, veteriner hekiminizden yeterince faidelenemiyor, her kedi besleyene sorup duruyorsanız şu adreslere bir bakın derim:

https://www.youtube.com/…l/uc5vvb6tmc4lu_wcx7he0pza
    https://www.facebook.com/kittenxlady
    https://www.instagram.com/kittenxlady
    http://www.kittenlady.org/
  • windows 10 ve yeni autocad sürümleri, bazı hp marka plotter'ların driverlerini beğenmediği için, "bad driver" uyarısı vererek çıktı almıyor. dört koca saat kıvrım kıvrım kıvradım* , forum forum dolaştım, meğer çözümü buymuş. allah belanı versin hp! allah belanı versin autodesk!

hp'nin ölü sitesinden driver diye indirilen tuhaf setup/zip karışımk dosyayla, baskı almayan yazıcıyı tam da bu yöntemle windows'a tanıtınca iş çözlüyormuş.
    hepsi şu yani.

biriniz bu kadarını çekip, sitenize koyamadınız mı?
  • güneş doğudan doğar ve batıdan batar bu yüzden doğduğu yöne doğu battığı yöne batı denir.

trafik lambalarının amacı trafiği düzenlemektir o yüzden kırmızı ışıkta bütün araçlar durur.

bir gün 24 saat ve bir saat 60 dakikadır, inanması güç ama öyle. inanamayan hesaplayabilir.

televizyonlar, bilgisayarlar ve buzdolapları elektrik ile çalışır bu yüzden elektrik kesintileri sırasında jeneratörümüz yoksa televizyon izleyemeyiz.

bu 4 bilgi bazı suserların ufkunu ikiye değil beşe katlayabilir. çünkü genellikle bu tarz ilkokul üçüncü sınıfa kadar halletmeleri gereken bilgileri ufuk açıcı olarak paylaşanlar var. bu protest entry ile vaktini aldığım bütün suserlardan özür diliyorum ama dikkat çekilmesi gereken bir konuydu.
  • avrupalıların tarihte sahip olduğu ilk pet hayvanlardan birinin yılan olması (kediden bile önce). üstelik o dönem evlerde beslenen yılanlar bir kutu veya kap içinde takılmaktansa bizzat odalarda serbestçe gezebiliyormuş, mutfaktan salona, salondan mutfağa filan istediği gibi geçebiliyormuş.

bugün hastaneler, tıp merkezleri, tıpla alakalı dernek ve kurumların logolarında mutlaka yılan sembolü bulunur çünkü eski çağlarda avrupalılar yılanın şifa veren bir hayvan olduğuna inanmışlar. aslında haksız da sayılmazlar çünkü avrupa'da ne zaman veba veya başka bir hastalık salgını olsa evinde yılan besleyenlere bu hastalık pek dokunmuyormuş. bu yüzden avrupalılar yılanların insanları hastalıklardan koruyucu bir etkisi olduğunu düşünmüşler. bu da doğru sayılır çünkü o dönemde hastalık yayan fare, sıçan, sincap gibi ufak kemirgen hayvanlarla yine hastalık yaymakta önemli olan bir çok böcek ve sinek çeşidi yılanların en önemli besin kaynakları arasında yer alıyor. yılanlar yaşadıkları evin çevresinde bu tür hayvanları avladıkları için evlere onların taşıdığı hastalıklar da giremiyormuş. o dönem insanlar mikrop, bakteri gibi şeylerin varlığını bilmedikleri için yılanların sihirli ve güce sahip olduğunu düşünüyormuş.

aynı dönemde mısırlılar, persler ve araplar evlerinde kedi besliyormuş çünkü kedi de aynı şekilde fare ve sıçanları avladığı için hastalıkları uzak tutuyor. bu yüzden mısır ve pers gibi kültürlerde kediler kutsal canlılar olarak görülmüş. avrupalıların kedilerin iyi bir ev hayvanı olduğunu görmesi epeyce uzun süre aldığı için evde yılan beslemeye devam etmişler. özellikle antik yunan'da hemen hemen her evde yılan besleniyormuş.

avrupa'da ortaçağda veba hastalığı deli gibi yayılırken insanlar bu hastalığın neden bu kadar hızlı yayıldığını anlamamışlar. bugün bu hastalığın sıçanlar ve fareler yüzünden bu kadar hızlı yayıldığını biliyoruz ama bunu o dönemki insanlar bilseydi belki hastalık bu kadar yayılmadan ve milyonlarca can almadan önce bir önlem alabilirlerdi.
  • 1939 yılında bazı un fabrikalarının çuvallarını çiçekli ürermiş olmasıdır.

yoksul annelerin, çocuklarına un çuvallarından elbise yaptığını öğrenen bazı un fabrikası sahipleri, üretimlerde renkli ve çiçekli çuvallar kullanmaya başlamış.

yok ben ağlamıyorum. gözüme bişey kaçtı.
  • depremin karabulutlarla geldiğini öğrenmek
  • star wars serisinin yaratıcısı ve senaristi george lucas, filmin ilk bölümünü yazdıktan sonra, aralarında steven spielberg'ün de yer aldığı arkadaş grubuyla toplaşıp bu fikrini anlatır. "böyle böyle bir şey çekeceğim, içinde bunlar olacak," der. gruptaki bir arkadaşı olan brian de palma dayanamayıp kızar ve, "bu ne biçim şey? böyle mi anlatılır? yok o onun arkadaşı, o onun kardeşi, o odur bu budur... bunları filmde yazılı olarak ver, insanlar filmin başında konuyu bilsinler ve ne izlediklerini anlasınlar. izleyici bunu bilmek ister," diye çıkışır. bu sayede, star wars serilerinin başında yer alan, yıldızlarla dolu uzayda akan konu fikri ortaya çıkmış olur. de palma böyle bir fikir vermiş olmasa, belki de o akan yazı hiç olmayacaktı...

ek: gruptaki bir arkadaş brian de palma’ymış. peki ben belgeseli izlerken de palma gibi önemli bir ismi nasıl bu şekilde unutmuş olabilirim? :/
  • (bkz: doğu antarktika platosu)

yeryüzünün en soğuk noktasıdır burası
    antarktika’daki bu dağ yamaçlarında soğuk kavramının boyutu biraz daha farklı. zira bu buz platosunda sıcaklık -92 dereceye kadar düşebiliyor.

(bkz: ölüm vadisi)

abd'nin kaliforniya eyaletindeki ölüm vadisi (death valley) ulusal park'ında bastıran sıcak, güneş aşıkları için bile fazla sıcak. buradaki en yüksek sıcaklık, 10 temmuz 1913’te greenland çiftliği'nde 56,57 derece olarak ölçüldü.

(bkz: everest dağı)

dünyanın en yüksek dağı 8848 metreyle himalayalar’daki everest dağı. 29 mayıs 1953’te yeni zelandalı edmund hillary ve hintli dağcı tenzin norgay zirveye ilk çıkanlar oldu

(bkz: mariana çukuru)

yeryüzündeki en derin noktaya ulaşmanın yolu bir denizaltı. pasifik okyanusu’nda, guam adası’nın güney basındaki mariana çukuru 11 kilometre derinlikte. bu derinliğe bu güne dek sadece üç insan ulaştı. bunlardan biri de 2012 yılında deepsea challenge adlı denizaltıyla film yapımcısı james cameron oldu.

(bkz: atacama çölü)

yaşadığınız yerde sürekli yağmur yağıyorsa ve bundan bıktıysanız bir de şili’deki atacama çölü’ne gidin. iklim bilimcilerin buranın merkezinde tam çöl olarak adlandırdığı noktalar var. zira buralara şimdiye dek tek bir damla bile yağmur düşmemiş. en azından ölçümler yapılmaya başlandığından beri
hesabın var mı? giriş yap