şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
  • burada bir yazar paylaşmış çok ilginç geldi. bizde laf olsun diye "manitan nasıl?", deriz olur olmadık her yerde herkese.

utandım şimdi.

manita latince el anlamına gelen "manu" ve tutmak anlamına gelen "tenere"kelimelerinin birleşiminden oluşan bir sözcükmüş.

işin ilginç yanı sevgili değil de metres anlamına geliyormuş.

bak sen*
  • bir yerde okumuştum, arıların normalde kanatları yokmuş, ama uçmayı o kadar çok istemişler ki kanatları çıkacak şekilde evrilmişler. bana çok ilham veren bir bilgi bu. düşünsene, istese neler yapar insan.
  • bugün bi yerde okuduğum,ahım şahım bi aydınlanma yaşamasam da şaşırdığım şey:
    marsta gün batımı maviymiş
  • puşkin'in yazdığı bir şiir meğerse ezginin günlüğü tarafından söylenmiş.
  • acıları sıkıntıları kendi kendimize yaşatıyoruz. ileride güleceğin veya senin için hiçbir şey ifade etmeyecek kadar değersiz olacak şeyler için bugün üzülme. gelecek hep güzel hep umut dolu olacak.
  • incil luka22
    zeytin dağındaki dua
    isa dışarı çıktı, her zamanki gibi zeytin dağı’na gitti. öğrenciler de o’nun ardından gittiler. oraya varınca isa onlara, “dua edin ki ayartılmayasınız” dedi. onlardan bir taş atımı kadar uzaklaştı ve diz çökerek şöyle dua etti: “baba, senin isteğine uygunsa, bu kâseyi benden uzaklaştır. yine de benim değil, senin istediğin olsun.” gökten bir melek isa’ya görünerek o’nu güçlendirdi. derin bir acı içinde olan isa daha hararetle dua etti. teri, toprağa düşen kan damlalarını andırıyordu.

insan gerildiğinde terler peki daha da fazla gerildiğinde ? bu durumda ter kana dönüşüyor. alındaki kılcal damarlar çatlıyor ve alından kan damlıyor. bunun tıpta da bir ismi var hematidrosis . bu ilginç durum çok nadir görülmekle birlikte en büyük nedeni aşırı stres ve korku.
  • islamiyet öncesi türk devletlerinde karşılığı idam cezası olan bazı suçlar:

devlete ihanet etmek ve savaştan kaçmak.
    tecavüz
    hırsızlık
    adam öldürmek
    barış zamanı birine kılıç çekmek

ilk dört madde gayet olağan ve her devlette uygulanabilen idam sebepleri olabilir; ama son madde toplumsal barışın ne denli değerli olduğunun en büyük göstergesi.
  • halk bank ziraat bankası ve vakıf banktan bu 3 bankanın kartları ile para çekmek istediğiniz zaman para kesintisi olmaz.
  • şükür manasında kullanılan yapışık iki eli gösteren emojinin aslında çak (high five) anlamına gelmesi. kaynak gösteremiyciim ama şükürcüleri her gördüğümde kıskıs gülüyorum. yani üç maymunu oynamak deyiminin kör olanı anlamına gelen gözünü kapamış maymunun utangaç manasında kullanılıyor olmasından bile komik, sadece iyi ki... yazıp bırakmak kadar yavan. neyse dünya yavan insanların istilası altında maalesef, modayı da emojiyi de onlar belirliyor, bizim gibiler de anca köşeden pasif agresif biçimlerde kıskıs gülüyor, yapacak bir şey yok; bu dünyanın düzeni bu.
  • tüik verilerine göre, 2018 yılında yaklaşık 1 milyon 250 bin canlı doğum gerçekleşmiş. türkiye'de doğurganlık hızı 2,07'den 1,99'a inmiş. oran 2.1'in altına indiğinde o ülke nüfusu azalma eğilimine giriyor. 2017 yılında yapılan araştırma neticesinde de dünya ülkelerinin yarısının bu durumda olduğu gözlemlenmiş. rekor şimdilik 7.1 ile nijer'de, en düşük ise 1 ile kıbrıs'ta. bu durum çıkıp "herkes üç bebek yapsın" demekle olmuyormuş. zaman hızla değişiyor. bireylerin ekonomik durumlarını iyileştirmenin de bu konuda yeterli olmayacağının altını çizerek devam ediyorum.
    benim ebeveynlerden duyduğum en büyük sorun bebek bezi. 2024 yılında dünya'da bebek bezi pazarı 70 milyar dolar olacak. türk lirası olarak 4 trilyon lira ( o zaman doların 9 tl olacağını düşünürsek 6,3 trilyon lira) yaklaşık türkiye'de yılda 530 milyon dolar bebek bezine harcanıyor. türk lirası olarak 3 milyar lira. kişi başına düşen tutar ise 7,14 $ yani yaklaşık 42 tl.
    şöyle bir fon oluşturulabilir; herkes, nüfus artış hızına göre, 5 ya da 10 yıllığına bu fona yılda bir kereliğine olmak kaydıyla 42 tl yatırır. (duruma göre toplu alımlar neticiesinde bu tutar 20 tl'lere kadar inebilir) yeni doğanlar maslow piramidine doğru düzgün tırmanır.
hesabın var mı? giriş yap