şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
 • fillerin ayaklarının altındaki reseptörlerle uzak mesafedeki acil durumları titreşimler vasıtasıyla anladığını öğrenmiştim. ufkum iki katına çıkmadı ama arttı
 • onuncu yıl marşındaki demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan kısmındaki demirağ, ilklerin adamı olan (bkz: nuri demirağ) ithafen yazılmıştır.

  kimdir nuri demirağ; ilk sigara kağıdı, ilk demiryolu müteahhiti,ilk uçak fabrikasının kurucusu, ilk tek motorlu uçağın mimarı, ilk çift motorlu 6 kişilik yolcu uçağının mucidi, ilk yerli paraşüt üreticisi, kurtuluş savaşının ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. tbmm tarafından 3 kez takdirname verilen tek kişidir.

  şimdiki türk gençleri youtube da tiktokta içerik üretir anca. nerden nereye.

  edit: bazi yazarlar gelmiş şov yapmak amacı çamur atmaktadır. onuncu yıl marşı'na adıyla değil başarısıyla etkisini bırakmıştır nuri demirağ. bu soy isimde ona başarılarından sonra verilmiş ardından da bu marşda bu dizeleri yazdırmıştır.

  edit 2: tiktokçu youtibirlar kudurmuş birbirinin yazdıklarını favlayarak gazliyorlar kendilerini. google a yazıp bulamadiklari her bilgi için kaynak yok yeaa diye zirlamadan önce insan bir okuduğunu anlamalı. soyadı kanunu 1934 yilinda gelmiş olabilir fakat bu başarı 1934 yılında değil 1926 itibariyle yapmış oldukları çalışmanın sonucunda verilmiştir.
 • manuel vitesli pek çok arabada, şanzımanı geri vitese alırken "cart" diye bir ses* gelir ki işte o sesin gelmesini istemiyorsanız yani pürüzsüz bir geri vites geçişi istiyorsanız; vitesi önce üçüncü vitese, hemen ardından da geri vitese almalısınız ki bu sayede o sinir bozucu cartlama sesini yok etmiş olursunuz.

  evet, bu bilgi ufkunuzu iki katına çıkarmayabilir ama sizi sinir bozucu bir cartlama sesinden kurtaracaktır.*
 • milföy. fransızca yazılışı: mille feuille. mille, 1000 demek. feuille ise yaprak. 1000 yaprak.

  @rockerontheroad uyardı, feuille sonunda s varmış, çoğuk eki. feuilles.
 • tarihin bilinen eksiksiz ilk şarkısı: sekilos'un şarkısı
  aydın tralleis antik kentinde 1822-23 demiryolu kazıları sırasında bulunan bir mezar taşına kazınmış bir ağıt. m.s. 2 yılına ait olduğu düşünülüyor. notalar mezar taşına bizans'a kadar kullanılan antik yunan müzikal notasyon sistemi kullanılarak yazılmıştır. dünyanın en eski ikinci şarkısıdır ama müzikal olarak tamamımın yorumlanması mümkün ilk şarkıdır.

  sekilos epitaph
 • #95056919 entrysindeki bilginin komik ve yanlış olması. ufkumu açmadı, güldürdü ve güldürürken de düşündürdü.
  marşta bayağı bayağı demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan diyorken yok nuri demirağ'ya ithafen yazılmışmış da bilmem ne denmiş.
  bakıyoruz şurda kim bu nuri demirağ: #911995

  ''yurdun demiryolu agini ustlenen kisi oldugundan bu soyadini almis, bir ara ulkenin ihtiyaclarini gozonune alarak ucak uretimine yonelerek fabrika kurmuş ve devletin iradesizligi yuzunden fabrikasini kapatip elindeki ucaklari 'gok okulu'nda genclere havaciligi sevdirmek icin kullanan bir girisimci.'' denmiş.

  adam soyadını o zaman buna göre almış birisi. mühim birisi olabilir de kendisine koskoca bir marşı ithafen böyle yazmışlar demek de bilemedim altan komik ve saçma yahu.
  hadi diyin ki adam çok faydalı şeyler yapmış, sonra da soyadını bu marştan dolayı böyle almış tamam. ama tersini söyleyip adamı yücelteceğim diye marşı bir yerlerinden anlayarak çevirmek de biraz mallık olsa gerek.
  az araştırın az mantıklı olun az okuduğunuzu anlayın. valla ufuk açan bilgiler değil bazen ufuk karartan ve utanılan, komik bilgiler geliyor önümüze.

  edit:trollse yapılan hiç doğru değil, şakaysa da hiç komik değil. bu başlık ne troll yapma başlığı ne de komiklik yapma yeri.

  edit2:arkadaş trollemediği gibi bizi de şov yapıyor diyerek güldürmüş. kişi kendinden bilir işi. soyadı kanunu ne zaman çıktı, marş ne zaman yazıldı iyi araştırıp öğrensin. kaynaklarla gelsin. kendi kendisine komik yorum yapıp yok soyadını buna göre aldı, yok marş ondan sonra onun için yazıldı diye daha da saçma editler yapmasın. yazık nasıl inandıysa kendisine artık. bir de o nasıl bir cahil özgüvenidir öyle!!
 • dünya güneş etrafındaki yolu üzerinde 12 takımyıldızını bir yıl boyunca ziyaret eder. binlerce yıl önce atalarımız bu 12 takımyıldızını "atlı biniciler" olarak tasvir etmişler. bu takımyıldızlarının yani atlı binicilerin atlarını gökyüzünde sürerek gerçekleştirdikleri bu yolculuk ve döngü, zaman ile ilişkilendirilmiş. türkçedeki süre(zaman) kelimesi de buradan türemiş.

  (bkz: bkz: sürmek)

  kaynak: türk mitolojisi (nuray bilgili)
 • şimdi bir işverensiniz ve doğru adayı arıyorsunuz, veya tinder'daki mükemmel kızı. aynı mantık.
  adayları sırayla değerlendiriyorsunuz, kabul veya ret kararı vereceksiniz. bir kez hakkında karar verdiğiniz adaya geri dönme şansınız yok. sonra kimin çıkacağı ise belli değil. doğru kişiyi en optimal yöntemle nasıl seçersiniz?

  matematikte buna "optimal stopping" problem deniyormuş ve sihirli sayı 37'imiş. örneklemin %37'sini geçtikten sonra ilk örneklemdeki en iyi kişiden iyi olan ilk kişi en optimum tercihmiş. burada 1/e 'nin 0,368 olduğunun da altını çizelim. bu seçim stratejinin popüler olmasında önemli bir faktördür e'nin buradan da cortlaması. bu stratejinin en iyi adayı seçme şansı da (aman ne şaşırtıcı) %37'dir, zaten %37'lik kısım sizin benchmark'ınızı, temel ölçütünüzü oluşturur.

  burada mantığı ve kodu açıklanmış
  burada da başlığı varmış (bkz: optimal stopping)
 • gündelik yaşamımızda, gönüllü bir şekilde “kuyrukta bekleme” sıkıntısına katlanmak zorunda kalıyoruz. amerika’da yapılan bir araştırma, amerikalıların kuyrukta bekleme süresinin yılda yaklaşık 37 milyon saat olduğunu göstermiştir. sürenin uzunluğu ve bunun neden olduğu sıkıntılı ruh hali, on-line alışverişin giderek daha fazla tercih edilmesinde neden olmaktadır.
  bir türlü ilerlemeyen bir sırada beklerken, hemen yanımızdaki sıranın hızla ilerlediğine şahit olduğumuzdaysa sıkıntımıza sıkıntı eklenir.
  kuyruk teorisi nedir?
  davranışsal ekonominin önemli teorilerinden biri olan kuyruk teorisi, kuyrukların efektif yönetimi üzerine matematiksel çıkarımlarla işleyen ve yepyeni iş modellerinin üretilmesini sağlayan bir teoridir.
  teoriyi ilk kez kopenhag telefon santralinde genç bir mühendis olan agner erlang, şehir santrali için optimum telefon hattı sayısını bulmaya çalışırken geliştirmiştir.
  teori gündelik yaşamımıza kolaylıkla adapte edilebilmesi nedeni ile popüler bilimin ilgisine nail olmuştur. teorinin, önemli sıkıntılarımızdan biri olan “kuyrukta bekleme” sorununu hafifletmede güçlü bir potansiyeli olduğu görülmüştür.
  kuyrukta bekleme süresi, sana sıra gelmeden önce servis alacak kişi sayısı, hizmet veren kişi sayısı her bir müşterinin servis alma süresine göre belirlenir. kuyrukların dizaynı da önemli bir faktördür. paralel kuyrukların farklı işlem kasalarına yönlendirildiği dizaynlar ya da tek bir sıranın çok sayıda işlem kasasından hizmet aldığı dizaynlar söz konusu olabilir. bu da sırada bekleme süresini etkiler. kuyruk teorisinde tüm değişkenler göz önüne alınır.
  sırada beklemenin sıkıntısına, önünüze geçmeye çalışan kişi ya da kişilerin neden olduğu sinirlilik hali eklenince problem daha da büyür. böyle durumlarda sosyal ahlak kurallarının ihlal edilmesine normalde gösterdiğimiz tepkiden daha büyük bir tepki gösteririz. sabırların taştığı bu gibi durumlarda insanlar manipüle edildiklerini hissederek hizmet aldıkları müessesenin kötü bir yönetime sahip olduğu yargısında bulunurlar.
  bir işletmenin karlılığı açısından kuyruklar son derece önemlidir. uzun kuyruklar tüketiciyi alışverişten vaz geçirebilir. rahat ve huzurlu alışveriş deneyimi tüketicinin daha fazla ürün almasını sağlayabilir. bununla birlikte kuyruklar işletmenin hizmet verdiği kişi sayısını da belirler. yani eğer kasalarınız günde 1.000 müşteriye hizmet verebiliyorsa mağazaya 2.000 kişinin gelmesinin hiçbir anlamı yoktur.
  günümüzde kuyrukların öneminin anlaşılmasıyla; ‘kuyruk teorisi’ geliştirilmiş, işletmelerde kuyruk uzmanları görevlendirilmeye başlanmış hatta kuyrukların oluştuğu mekanları eğlenceli kılmak için çok çeşitli etkinlikler (piyanist, gitarist, televizyon vb.) düzenlenir olmuştur.
  en hızlı kuyruğu tespit etme taktikleri
  1. soldaki kuyruğu seç
  araştırmalar, insanların çoğunun (sağ ellerini kullanmaları nedeniyle) sağdaki kuyruğu seçme eğilimi gösterdiklerini ortaya koymuştur. yani çok sayıda paralel kuyruk varsa soldaki kuyruğu seçmek aynı zamanda en kısa kuyruğu seçmek anlamına gelir.
  kuşkusuz en kısa kuyruğu seçmek, en az bekleyeceğinizin garantisini vermez. ancak psikolojik açıdan rahatlatıcıdır. yapılan bir araştırmada uzun ve hızlı ilerleyen bir sıra ile kısa ve yavaş ilerleyen bir sıra arasında seçim yapılması istendiğinde insanların çoğunun ikinciyi seçtiği görülmüştür.
  2. alışveriş arabası daha dolu olan kişilerin olduğu sırayı seç
  bu kulağa saçma geliyor ama uzmanlar çok fazla sayıda ürün almış müşterilerin işlemlerini yapmanın kasiyerlerin daha hünerli ve hızlı olmasını sağladığını, alışveriş sepeti hınca hınç dolu bir müşteri gördüklerinde, ondan bir an önce kurtulma arzularının motivasyonlarını ve buna bağlı olarak da hüner ve hızlarını artırdığını söylüyor.
  3. müşterileri ve alışveriş sepetlerini incele
  prof. marsden’e göre, bir kuyruğun hızı sadece önünüzdeki insan sayısına
  bağlı değildir. müşterilerin yaşları ve ne aldıkları da önemlidir. örneğin yaşlı insanlar daha yavaş hareket ederek kuyruğun yavaşlamasına neden olurlar. ayrıca satın alınan ürünler de önemlidir. aynı üründen çok sayıda alınmışsa işlem daha kısa sürecek, sebze meyve gibi tartılarak fiyatı belirlenmesi gereken ürünler aldıysa işlem daha uzun sürecektir. self-service kasalar varsa öncelikli olarak onlar tercih edilmelidir. çünkü iletişime harcanan süre böylece ortadan kalkacaktır.
  4. yılan gibi kıvrılan kuyruklar
  araştırmalar en iyi çözümün yılan gibi kıvrılan kuyruklar olduğunu ortaya koymuştur. bu modelde tek bir kuyruk ve bu kuyruğun sonunda çok sayıda kasa bulunur. böylece sırada bekleyen herkes optimum süre beklemiş olur.
  bu modelin paralel sıralara göre çok daha avantajlı ve adilane olmasına karşın inanlar bu kuyrukları tercih etmezler. çünkü bu kuyruklar paralel kuyruklardan daha uzun olacakları için insanlar daha fazla bekleyecekleri yanılgısına kapılırlar. ayrıca bu kuyruk modelinin uygulanabilmesi için daha geniş bir alana ihtiyaç vardır.
  5. engellerden kaçınma
  uzmanlara göre kuyrukta beklerken kasiyeri göremiyorsak (kasiyeri görmemizi engelleyen bir kolon, raf vb. varsa) bekleme süresini olduğundan daha uzun olarak algılıyoruz. yine psikolojik konforun iş başına geldiği bir başka çıkarım ise kasiyerin kuyruk uzunluğundan etkilenmesidir. eğer kasiyer kuyruğun uzunluğunu görerek hizmet veriyorsa uzun kuyrukları eritmek için daha fazla çaba harcıyor. bu da kasiyerin daha hünerli ve hızlı çalışmasına neden oluyor.
  her şey kafamızın içinde
  kuyrukta bekleme süresini azaltmakla ilgili daha çok sayıda strateji kullanılabilir: örneğin, kuyrukta beklerken aldığınız giysilerin askılarını çıkarmak, ya da alışveriş sepetini boşaltırken ürünlerin barkotlu yüzlerini kasiyere doğru dönük bir şekilde yerleştirmek vb.
  ancak araştırmacılar bekleme sıkıntısı ile ilgili en önemli konunun, kuyrukta bekleyen kişinin hissettiği sıkıntıyı kafasında büyütmesi olduğunu bildiriyorlar. kuyrukta bekleme süresinin algısı ile ilgili olarak yapılan bir araştırmada, insanların kuyrukta bekledikleri süreyi olduğundan yaklaşık %36 daha uzun algıladıklarını ortaya koymuştur.
  teknolojik gelişmeler, zaman algımızın değişmesine, sabrımızın azalmasına neden olmaktadır. ekonomist staffan linder’e göre toplumun refahının artması, zamanın değerini artırır. 30 yıl önce hiç kimse çevirmeli telefonla arama yapmanın sıkıcı olduğundan şikayet etmemesi ile bugün 2 dakika 10 saniyeden uzun videolara duyulan tepkiyi karşılaştırmak bile bunun ne kadar doğru olduğunu ortaya koymaktadır.
 • #95056919 nolu girdiye ithafen:

  sevgili sözlük yazarları... niyetiniz cidden trollükse söyleyin bilelim. ben bu yeni jenerasyonun trollük amacıyla mı yanlış bilgiyi bu gibi başlıklara taşıdığını yoksa cidden mi bu yanlış bilgiye inandığını, samimiyetimle söylüyorum anlayamıyorum.

  bu akbaak mahlaslı yazar çıkmış, 10. yıl marşındaki "demir ağ" bölümünün "nuri demirağ"a atıfla yazıldığını iddia etmiş.

  kendisine bu iddiasının doğru olmadığını özel mesajla anlatıyoruz, "şov yapma" diyor ergenimiz.

  "çıktık açık alınla on yılda her savaştan" mısrasındaki "açıkalın"la "peker açıkalın"a, "on yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan" dizesindeki "genç"le de "nihat genç"e atıf yapmıştır hatta diyerek kafa bulmak isterdim ama nafile. bu troll mü ciddi mi olduğu belli olmayan ergene anlatır gibi anlatıyorum:

  - soyadı kanunu 1934'te kabul edildi. 10. yıl marşı faruk nafiz çamlıbel ve behçet kemal çağlar tarafından 1933'te yazıldı.

  - devlet demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden olan nuri demirağ, soyadını yaptığı çalışmalardan dolayı almış. ancak, bu durum soyadı kanunundan önce yazılan marştaki "demir ağ" tanımının nuri demirağ'ın sonradan aldığı soyadını işaret ettiğini göstermez.

  - marş yazılalı 86 yıl olmuş. hiçbir kaynakta böyle bir bilgi yok. 2019'un eylül ayının 2. pazar günü saçma sapan bir sözlük yazarı çıkıp ortaya bu iddiayı sa(ı)çmalayana kadar. faruk nafiz çamlıbel ve behçet kemal çağlar'la bir yakınlığı yoksa bu arkadaşın, iddiasına dayanak aldığı kaynak "g.tü"dür başka bir şey değil (aksini savunan lütfen kaynağını belgelesin)

  ilave: 20 yaşındaki çömezin tiktokçu youtuberlarla bir sorunu var bu belli, ama laftan da anlamıyor bu eleman. yahu kaynağın ne onu göster, nereden duydun / okudun bu iddiayı? ad hominem yapıp durma.