şükela:  tümü | bugün
  • altında çok gizemli bir neden aranan, çok komplike zannedilen bir olayın aslında alelade bir sebepten hasıl olması sonucu bünyede hayal kırıklığı yaratan şeylerdir. insan bu tür bir bilgiyi öğrendiğinde "hıh bu muymuş yani," der. mesela... hmmm aklıma gelmedi şimdi. ama eminim ki güzel örnekler çıkacaktır.
  • karpuzun meyve olmadığını öğrenmek mesela, bunu öğrendiğimden beri hiçbir şey eskisi gibi değil. (evet biraz geç öğrendim, yıkım daha şiddetli oldu.)

•••

dikkat dikkat!

cok sevgili ve yardimsever sozluk yazarlarinin destegi sayesinde bu zor kabullenme surecinde hic zorlanma olmadi cunku surec tersine isledi. zamaninda mudahale ederek duruma el koydular.
    zira karpuz meyveymis! oh yeah dude oooh yeah!

special thanks to dusunen hayvanin onde gideni, andy kaufman 2, fishon amca.

•••
  • geçenlerde bir düğün için otelin birine gittiğimde, otelin içerisinde libyalı olduğunu tahmin ettiğim bir grup, maç izliyordu. ben de "ne oluyor lan orada" diyerek merakla oraya yöneldim. tam oraya vardığım anda sol taraftan yapıldan orta, rakibin taşaklarından döndü. maçı izleyen bir arabın bu pozisyona tepkisi ise boşlukları dolduramasam da "allah... taşak...allah..." şeklinde oldu.

ben de o tepkiden sonra fark ettim ki, taşak sanırım arapça'dan türkçe'ye geçen bir kelimeymiş. batıdan ilim ve sanat yerine, ahlaksızlığı alırken; araplardan da taşakları almışız.
  • öğrenince ufku iki katına çıkaran şeylerle benzer olarak şaşırtıcı, zıt olarak üzücü şeyler. gelecek adına var olan hayaller bir anda karanlığa gömülür, sap gibi kalıverir insan ortada. inandığı gerçeklerin bir yanlış anlama veyahut bir yanlış bilme olduğunu fark eder.

örnek: yüksek lisans yapıyor olmak şartıyla açılan tüm araştırma görevlisi kadrolarının enstitü kadrosu olması. tüm enstitü kadrolarının 50/d kapsamında olması. 50/ d kapsamındaki tüm kadroların yüksek lisans ve doktora öğrenciliği boyunca geçici olarak verilmesi. bu kadrodaki araştırma görevlilerinin öğrencilik bitince kıyısında köşesinde gezdikleri akademik dünyadan şutlanacak olması.

tüm hayallerim yıkıldı yeminlen. sen ales'ten kpds'den şekil yap. bunu şimdi öğren. yarı ne ki. bildiğin ikiüzerieksiüç oldu ufkum. dark age'deki loomsuz age of empires işçisi gibi hissettim kendimi. görünen o ki gençliğimi dağ öğretmeni olarak çürüteceğim. bir kurta bakar komple karanlığa gömülmem.
  • tonlarcadir.
    yalan soyleniyor oldugunu ogrenmek: guveninizi korelttigi icin beyninizdeki o kisi/kisilere olan guven icerikli bilgileri geri donusumsuz silmeye yarar. haliyle netice bilgi azalmasi, ufkun daralmasidir.
    -sistemin oturmamis olmasi: bir oyun olarak adledersek hayati, geleceginiz icin yaptiginiz planlar su anki sisteme, su anki verilere goredir. en ufak bir degisiklikte tum bina yikilir cunku temeli olan sistem saglam degil. en ufak degisiklik, ogrendiginiz anda hayatinizi mahvetme, tekrar baslama nedeni olabilir.
    -cok iyi biri sanilan kisinin aslinda kotu biri olmasi: bu cok genis acilimli bi durum. ama aciklama yapmaya gerek duymayacak kadar kolay anlasilan bir sey.
  • günde ortalama 4 saat çalışarak "ayda net 4.000 tl'nin altına düşersem bu işi yapmam asla" diyen simitçiyle tanışmaktır.
    hayır ben bu şoku yaşarken ve hayatı sorgularken torbaya krem peyniri olsun zeytin ezmesi olsun sıkıştırmış çaktırmadan pezeveng...
  • islamiyet.
  • (bkz: din)

...ufku yarıya düşürmez, bizatihi tamamen son verir hatta.