şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hafta sonumuzu mahvetmiş devirdir.

  peşin özet geçeyim: kredi yurtlar kurumu ve vergi dairesi ortaklaşa yapımı bir film çevrilmektedir. borcunuzu ödediğiniz halde canınızı sıkarlar.

  şöyle ki:

  öğrenim ve katkı kredileri 2011 mart ayında kapatılmıştır. 11 şubat 2012 tarihinde postacının getirdiği ihtarname ile karşılaşılır. ihtarnamede "110,30 tl'lik katkı kredisi borcunuzu (kendisi son taksit tutarındadır) vergi dairesine yatırın ya da hacze değecek mal varlığınızı bildirin" denmektedir. telaş içinde "ulan nerede o dekontlar, ödeme tabloları falan" denilerek tüm yakınlar seferber edilir. www.kyk.gov.tr'den sorgulama yapılır. sistemde bırakın borcun olmasını 0,39 tl'lik alacağımızın olduğu gözükmektedir. çıktılar alınır ve pazartesi günü cengaver bir eda ile vergi dairesinin yolu tutulur. memure hanım gayet sakin bir üslupla borcun bir gecikme faizi olduğunu tutarının ise 2,29 tl olduğunu bildirir. şöyle de ekler "bu belgelere göre kyk'ya karşı haklı gözüküyorsunuz ama aylar sürecek yazışmaları yapmadan önce bu tutarı ödemenizi tavsiye ederim."

  vezneye gidilir. 2,30 tl verilir 1 kuruş istenir. veznedar amca "1 kuruşum yok" der. ısrar edilir "vereceksin" denir. amca 5 kuruş uzatır "al o zaman" der. 5 kuruş alınmaz, söylene söylene daireden çıkılır. kredi yurtlar kurumu ile olacak savaş başka bahara bırakılır.
 • muaccel olan (vadesi gelen) öğrenim kredileri 6183 sayılı amme alacakları .. kanunu gereği devletin alacağı olur. devletin alacaklarını tahsille de maliye bakanlığı yetkili olduğu için borçlar maliyeye ödenir. işin ilginci bu en az 20 yıldır böyleydi.
 • (bkz: amlarına koyayım onların çok ayıp ediyorlar)

  o değilde şimdi maaşa haciz filan koymasalar bari.*
 • şimdi ortalık sakin ama bir kaç güne insanları alev alev yapacak devir.
 • kıllandığım uygulama. 2008 mezunuyum hiç ödeme yapmadım. gelen giden de olmadı. bilgisi olan yeşilimi yaksın.
 • vallahi ben bununla ilgili bir şey bilmiyorum açık söyleyeyim öncelikle. bu yeni olay nedir ne değildir detaylı bir link de göremedim.

  benim kyk geri ödemem zaten vergi dairesinde. yıllarca ödemedim. akabinde bir iki yıl kadar önce yapılan düzenleme ile yeniden yapılandırılmış hale getirip ödemeye başladım. ziraat bankasına gittiğimde kyk geri ödemesi demiyorum o yüzden zira o zaman kaydınız çıkmıyor. demek istediğim şu ki, ben bu yeniden yapılandırılmış borcu yaklaşık bir yıldır ziraat bankasından ödeyebiliyorum vergi dairesine aktarılmış olmasına rağmen. ziraat bankasında vergi daireleri ödemeleri ile ilgili bir arayüz var sanırım. bu yeniden yapılandırma kodu da 6103 tü galiba. ziraat bankasından ödeyemiyoruz iddiasına inanasım gelmiyor bu nedenle. yine de bilen biri aydınlatacaktır herhalde.

  edit: launchpad şöyle güzel bir açıklama getirdi duruma;
  "siz yapılandırdığınız için vergi dairesi ile aranızda olan işlemi ziraat bankasında yapıyorsunuz. ama şimdi kyk yeni borçluları vergi dairesine iletti ise onlar kyk ödemesi adı altında ziraatten işlem yapamazlar. vergi dairesine gidecekler ve uzlaşacaklar o zaman da vergi dairesinin hesabına para yatırmaya başlayacaklar."
 • zaten olan bir uygulamadir. simdi cikmadi yani telas yapmayin.
  https://eksisozluk.com/…gi-dairesine-devri--3096358
 • sözlüğü okuyan yüce devletlülerimizin bu gominist ateist ve anarşik yuvasına cevabıdır. hayırlı olsun.

  (bkz: öğrenim kredisi borçları silinsin kampanyası)

  bir daha bu talancılardan birşey isteyeceğiniz zaman iki kere düşünün.
 • bunların evine icra, onların evine minik şımarıklıkların bildirilmesidir.

  şükürler olsun bunlardanım ve borcumu ödemişim. ya ödemeseydim.

  ayrıca dip not; vergi dairesine bildirilse bile sadece icra bildirgesi gönderiyorlar. rutin bir işlem. 2004 de başıma gelmişti ordan biliyorum. baya sonra ödedim.

  hiç ödememiş arkadaşlar son taksitin bitim tarihinden takriben 2-3 ay sonra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bildiriliyor. sonra evinize bir güzel icra kağıdı yolluyorlar. vakit çok geç olmadan gidin diyeceğim ama ben gitmedim la. sonra yapılandırma çıktı öyle ödedim. belki yeniden yapılandırma çıkar diyeceğim ama bu aynı askerlik kısalıyor hikayesine dönüyor. gidin ödeyin.

  kahrolsun bağzı şeyler! özellikle kredi yurtlar kurumu kredileri. almayaydın eyiydi.
 • butun taksitlerimi tikir tikir odememe ragmen sadece bir ay 2 gun mu ne geciktirdim o da isten gucten. bir de gittim ziraat bankasina siz artik vergi dairesine yatircaksiniz dedi adam. ve beni yonlendirdigi vergi dairesi bulundugum yerden 50 km otede. ve ben o gunden sora her taksidimi sike sike o daireye gidip odedim. koskoca devlet bana online odemem icin bir yol gosteremedi ya helal olsun. ve gordugum kadariyla ayni is bilmezlik halen devam ediyor.