şükela:  tümü | bugün
  • öğrenim kredisi borçları silinsin kampanyası başlığını sözlükte sik sik görmemden mütevellit konu ile ilgili bir araştırma tasarladım. o basliga da yazdım tabi ama kimsecikler göremeden gündemden iniverdi. o yüzden konuya ayri bir başlık acma gereği duydum.

bu araştırma benim akademik kariyerim ile dogrudan ilgili degil. iki sebepten bunu yapıyorum:

1) anketler genelde doldurup geçtiğimiz ve bir daha kendilerinden haber alamadigimiz seyler. bunun kamuyu araştırma süreçlerine yabancilastirdigini düşünüyorum. ben cikarttigim sonuclari rapor haline getirip buradan ücretsiz bir sekilde paylaşmak ve bilgi birikimimi kamu yararına kullanmak istiyorum.

2) bir süredir yougov gallup civey gibi araştırma şirketlerinin sıklıkla kullandigi "multilevel regression with poststratification" (türkcesini bilmiyorum, çok aradım ama bir şey bulamadım) teknigi ile ugrasiyorum. bu teknik temsili olmayan örneklemlerden anlamlı sonuclar çıkartabilmek icin çok uygun. fakat uygulaması ise bir o kadar zor tabi. ben bunu teknikte çok daha iyi olabilmek icin ham veri ile calismak istiyorum.

anket verilerini ve benim r /python notebooklarimi kaggle'da ve github'da paylaşmayı planlıyorum. ısteyen veriyi indirip kendi analizini yapabilmeli. ısteyen de benim r/python notebooklarimi inceleyip eleştiride bulunabilmeli diye düşünüyorum.

eger katilirsaniz benim gelişimime ve daha önemlisi kamu yararı gözeten bir projeye destek olmuş olacaksınız.

14 soru, 2-3 dakika içerisinde tamamlanır.

anket linki
  • çok fazla zaman almayan bir anket. konuya beklediğimden farklı sorularla yaklaşılmış. umarım güzel bir çalışma olur. yazara da çalışmalarında başarılar diliyorum.
  • sözlükte polemiğe girmeyecek olgunlukta bir birey olarak, küfür yemeden fikrimi beyan edebildiğim anket. kullanılan tekniğin adı, dost meclislerinde sıkça kullanıldığı gibi "tabakalaşma ardılı çok düzeyli regresyon".

not: fifa gözlemcisiyim.
  • typeform’dan kontrol ettim. anketi dolduran 26 kişinin anketi tamamlama süresi ortalaması 01:51. yani 2 dakikadan bile az zaman alıyormuş. bunu da buraya ekleyeyim.

başlığı editlemek yerine yeni entry girmemdeki sebep ise tamamen başlığı gündemde tutabilmeye yönelik bir mini çakallık :)
  • şu ana kadar 54 kişi ankete katılmış.

''devlet öğrenim burslarını dağıtırken ideolojik temelli ayrımcılık yapmamaktadır.''

şeklindeki ifadeye katılımcıların

- %28.3 ü kesinlikle katılmıyorum
    - %7.5 ü katılmıyorum
    - %20.8 ü çekimserim
    - %11.3 ü katılıyorum
    - %32.1 ü kesinlikle katılıyorum

şeklinde yanıt vermiş.
    bunlar ham veriler. demografik verilere göre düzeltilmiş sonuçlar için çok daha fazla katılım gerekmekte.

anket linki burada

yazar arkadaşlar buraya bir iki entry girse başlık yukarıda kalır ve daha fazla insan katılabilir.
  • ideolojisinden öte, temel kriterlerinde sorun olan bir sistem hakkında anket. dört yılda aldığım krediyi dört yılda temsili bir faiz oranıyla geri ödedim - senete imza atıyorsun sonuçta.

benim dönemimde şöyle bir mallık vardı. öğretmen çocuğu olduğum için bana burs değil, sadece kredi çıkabiliyordu. tüccar çocuğu olan arkadaşlarıma ise burs çıkıyordu. resmiyette gelirlerine baksan, yeşil kartlı bile çıkabilirler bu insanlar.
  • okula başka ilden jiple gelen zengin çocuğuna verdiler, babasının konfeksiyon atölyesi olan çocuğa verdiler. parasız, burs da alamayan bir eleman da okulu bıraktı.

tahmin edin bakalım, yukarıdaki kısa paragrafta akp'li olan 2 kişi kimdi?

not: bahsi geçen olayların gerçek kişi ve kurumlarla alakası vardır.
  • katılan herkese teşekkür ettiğim anket. şu ana kadar rağbet gösterilmemiş bir anket oldu. gündemde yer bulmak zor tabi ki. clickbait falan yapmak lazımdı ama o da araştırmacılık değil başka bir şey tabi.
    benim hayal ettiğim olmadı ama bir tur daha dönsün ve biraz daha veri toplansın. kaggle’a atayım lisans öğrencilerinin falan işine yarar.
    76 kişi katılmış. herkese tek tek teşekkür ediyorum.
    anket linki