*

şükela:  tümü | bugün
 • devri geçen bir alışkanlıktır.

  bir soruya cevap bulmak veya çeşitli konular hakkında bilgi edinmek için koca koca kitaplar okumaya artık lüzum yoktur. bazı soruların cevabı tek cümledir. açıklamalarıyla bir sayfayı geçmez bile.

  az önce bi entryde fark ettim, “bu soruya cevap arayanlar şu kitapları okusun” yazılmış. ne gerek var? ne münasebet.

  okunan o koca koca kitaplarım %1’i bilgiyse geriye kalanı birbirini tekrar eden cümleler. evet öyleler. hatta bu %99’luk kısmın herhangi bir öğreticiliği olduğuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. on the other hand bu çalışmaların varlığıyla ilgili de şüpheci yaklaşımlar mevcuttur. moreover, şüpheci yaklaşımların varoluşsal krizleri tetiklemesinden mütevellit geri kalan %1’in değerlerinde azalma beklendiği halde herhangi bir deneyde bu sonuca ulaşılamamıştır. to conclude, o kadar kitabı okumaya gerek yok. hatta bazı bilgileri 140 karakterle bile verebilirsiniz.
 • 500 sayfa kitabın sadece 10 sayfasını okumak portakalın sadece suyunu içmek gibidir tatlı gelir ama faydadan çok zararı vardır.
 • tayyipciğim? sen misin?
 • hala birçok insanın tercih ettiği bir öğrenme şekli.

  bu yöntemin gerekliliği amaca göre değişir. eğer sadece soruya cevap arıyorsanız gereksizdir. fakat o cevabın nasıl bulunduğunu öğrenmek ve kendiniz o cevaba ulaşabilecek hale gelmek istiyorsanız binlerce sayfa da olsa okunmalıdır.
 • on the other hand cahilliğiniz ilk insanı kıskandıracak derecede.
 • öğrenmek için makale okumak şeklinde ilerletilebilecek eylem.

  kitaplar vermek istedigi bilgiyi "anlatır". bu anlatım, yazarın tercihine göre sayısız farklı şekilde ve uzunlukta olabilir. 3+2=5'i anlatmak için 1200 sayfa harcanabileceği gibi, 50 sayfa ile sürdürülebilir drenaj anlatılabilir*.

  kısa, öz ve doğrudan bilgi için makale* okunması tavsiye edilir.
 • öğrenmek için değil ama belki eğlenmek için yapılabilecek etkinlik. sığ beyinler şunu anlayamıyor ki kitap okumak bir beyin jimnastiğidir. okudukça zekan keskinleşir, fikir dünyan zenginleşir. örneğin tıpkı bir düşünürün dediği gibi "eğitim dar kafayı genişletmektir." bunu kitap okumaya da uyarlayabilirsin.
 • peki ya okumanın insanda açtığı yeni ufuklar? tek bir şey arıyorsanız 500 sayfa okumazsınız zaten...
 • 30 senelik öğrencilik hayatım var. halen de devam ediyor, muhtemelen emekli olana kadar ders çalışmak zorunda kalacağım.

  şimdiye kadar dinlemeyle, izlemeyle çok şey öğrendim. ama hiçbiri oturup masa başında kitap okuyarak, altını çizerek çalıştığım kadarını öğretemedi bana. hem mesleki, hem dil (almanca) olmak üzere en kalıcı şekilde öğrendiklerim kitaplardan geldi.

  dolayısıyla i-pad isterse richie rich'in hizmetçisi i-rona'ya dönüşüp ütü falan yapsın, kitaplarımın bendeki önemi hiç azalmayacak..

  t: az olandır, daha fazla okunmalıdır.
 • ulysses

  çünkü; ulysses sözlüğü 536 sayfa