şükela:  tümü | bugün
  • başlığa uzun yazamadım. asıl başlık araştırma ve öğretim görevlileri alım yönetmeliği yeni (2018) olacaktı. umarım ehliyet, liyakat ve adalet konuları göz önünde bulundurulur. adaylara hayırlı olması temennisi ile.

.
  • liyakatin, torpilsizliğin son kalesinin de yok edildiği, akademik niteliğin bok edildiği son uygulama.

1- öğretim elemanı kadrolarına başvurularda, adayların transkriptlerinde hem dörtlük hem yüzlük not sistemi olması halinde, 100'lük not sistemine eşdeğerlik üniversite senatolarınca verilecek.

yani artık yayla üniversitesi ile prestijli ve zor bir üniversitenin notları iyice yan yana getirildi. adam boktan bir üniversitede örneğin tde mezunu olduktan sonra gidip boğaziçi üniversitesi tde mezununa "aaa ben de tde mezunuyum, benim ortalamam daha yüksek kikikiki" diyebilecek. zaten diyordu şimdi değerlik kazandı. taşra üniversitelerinde nasıl not verildiğini çok iyi biliyorum.

2- ilanların doğrudan üniversitelerce çıkılabilmesine dair yetki devri olmuştur. bundan sonra üniversiteler öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarını yök'e göndermeden doğrudan resmi gazete'de yayımlamak üzere gönderebileceklerdir.

bu ne demek? yök'te az da olsa yer alan inceleme ve denetimler tamamen yok ediliyor. üniversiteler kendi 'şahsa göre' ilanlarını yök'ün haberi bile olmadan yayınlayacak. yök zaten geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmıştı, biz hiçbir şeye karışmıyoruz diye. noter gibi onaylanıp geçiyordu. şimdi yök'ün haberi bile olmayacak.