şükela:  tümü | bugün
 • odtü eğitim fakültesinden başka bir yerde verilmeyen ders, sce701.***

  bu işle uğraşanların hem bilim adamı, hem mühendis hem de sanatçı yaklaşımı içerisinde olmasını gerektiren süreç.
 • üniversitelerin böte bölümlerinde okutulan ders. dersin verdiği yetkinlik, bir öğretim sürecinin tüm elemanlarının düşünülerek en verimli şekilde nasıl tasarlanabileceği üzerinedir.

  iyi bir öğretim tasarımcısı olmak için:

  - yeni bir şeyler düşünmeli yaratıcı olmalı,
  - sağlam bir tasarım yapmalı verimli olmalı,
  - çok mantıklı düşünmeli, tasarımın hiç bir yeri saçma olmamalı.

  böyle olmak gerekliymiş efendim...
 • öğrenen ihtiyaçlarına göre belirlenen hedefler doğrultusunda sistematik bir tasarım yani bir ürün çıkarma işidir. bu çalışmalar genellikle program geliştirme, materyal hazırlama gibi kavramlarla karıştırılır.

  halbuki program geliştirme ile hazırlanan eğitim programı dersiçi ve dersdışı etkinlikleri kapsarken öğretim tasarımı herhangi bir eğitim programında yer alan bir ders veya ünite olabilir. materyal hazırlama da öğretim tasarımının aşamalarından sadece bir tanesidir.
 • belirli bir hedef kitlenin egitim gereksinimlerinin saptanmasi ve bu gereksinimleri giderebilmek amaciyla islevsel ogrenme sistemlerinin gelistirilmesidir.
 • öğretim tasarımı, yalnızca okul içi eğitimle sınırla kalmaz. bir iş yerinde levhalar, eğitici tasarımlar, afişler ya da televizyonda gördüğünüz bir kamu spotu da birer öğretim tasarımıdır/öğretim tasarımı ürünüdür.
 • öğretim tasarımı uzman yada bir ekip tarafından yürütülen sistematik bir süreçtir. öğretim tasarımı; bir performans probleminin analizini ve ihtiyaç yada problem için bir öğretimsel çözümünün tasarımı, geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesini içerir. aynı zamanda öğretim tasarımı öğrenen merkezli ve hedef odaklı deneysel bir süreç içermektedir. öğretim tasarımının uygulanamadığı alan yoktur. eğitimden, askeriyeye sağlığa ve daha birçok yere uyarlanabilir ve uygulanabilir. 1900 yılların başında her ne kadar öğretim tasarımı bir medya aracı olarak görülmüşsede iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olara hem tanımı hemde içeriği gelişmiş ve değişmiştir. öğretim tasarımını parlayışı aslında 2. dünya savaşında abd tarafından askeri eğitimde kullanılmasıyla olmuştur. genel olarak bir dönem popüler olan böte bölümlerinde bununla ilgili dersler yer alıyordu. son yıllarda bir çok böte mezunu bilgisayar öğretmeni olarak devam etti. yani okullarda tamirci görevinde çalıştılar. daha sonra atanamayınca bir çok üniversitedeki böte bölümleri kapatıldı. öğretim tasarımcısı olacak kişiler analitik düşünme yeteneğine ve problem çözme becerilerine sahip olmalıdır. her çıkan teknolojiyi hurrra sahiplenmemeli eleştirel yaklaşmalıdır.

hesabın var mı? giriş yap