şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar geçen gün metrobüste yine derin düşüncelerle öbür yolcu kardeşlerimizle beraber adeta bir zip dosyası halinde bütünleşik bir biçimde giderken şu ücret tarifesini görmemle kafamda bir takım sorular oluştu, bunu sizlerle de paylaşmak istedim.

şimdi gözüme çarpan ilk şey fotoğraftaki indirimli kesimler.
    bakalım kimler var ;

1- öğrenci. çok güzel hatta ulaşım ücretsiz olsun neden öğrenci para versin ki ? tartışmak zaten abes. neyse bunu anladık. geçelim ikinciye.

2- sosyal kart. nedir bu kart ? 60 yaş üstünün kullandığı kart. buna da okey bir sorun yok. sonuçta bu yaşa gelmiş, ülkesine yıllardır hizmet etmiş birinin kartı indirimli kullanması çok doğal, hatta ücretsiz kart yaşı 60'a da çekilebilir zannımca.

3- son grupsa; öğretmenler. wtfff??? öğretmen neden indirimli ? bilmem kaç tane meslek dalı arasından, bu kadar memuriyet arasından neden sadece öğretmen ? mesela neden hemşire değil, katip değil, teknikerler değil de öğretmen ? gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.

madem öyle tüm memurlara indirimli olsun, kamu hizmetiyse kamu hizmeti, sonuçta herkes sistemin bir öğesi. öğretmenden çok daha az maaş alan onlarca, yüzbinlerce kamu personelinin günahı nedir ?

hele ki işçileri düşünelim. asgari ücretle-1603 tl- geçinen ve günde çift vesayet yapan birisinden tam akbil ücreti alınırken , yaklaşık 3000-4000 tl maaş alan öğretmenlerden - sadece öğretmenlerden??! - yarı ücret alınması gerçekten çok garip bir durum.

bu gariplikte yalnızca bizde yaşanırdı zaten.

edit: arkadaşlar bu entryden " öğretmenlere de zam yapılsın." anlamı nasıl çıktı gerçekten anlamak güç. koca koca yazdım "madem öyle tüm memurlara indirim olsun." diye.

öğretmenlerin büyük çoğunluğunun "evet bizde bu konudan muzdaribiz, keşke tüm kamu personeline indirim olsa, herkesin işi kutsal hatta yalnız kamu personeli değil daha az maaş alan vatandaşlarda bu haktan yararlansın." deyip destek vermesi lazımken bu konuda dahi hala anlamsız bir üste çıkma çabası içinde olmalarına akıl erdiremiyorum.

başka bir şey söylemeye de gerek yok sanırım.

edit 2: bir yazar arkadaşımız ilgili entryim üzerine #73394256 entrysini girerek işçi kartı için bir kampanya başlatmış, işte beklediğimiz şeyler bunlar !
  • bi akbilimiz kalmıştı...
  • keşke hiç açılmasaydı dediğim başlık.

birazdan buraya öyle ajitasyonlar gelicek ki gerekirse her bastığında para yüklensin yeter ki sussunlar diyeceğiz :/
  • goruyorum ve artiriyorum; polis memurunun toplu tasimada para odememesi.

tanim: ayip edilen seylerdir.
  • hayatında iyi bir öğretmene denk gelmemiş kişinin açtığı başlıktır. suç bu kişide değil bu kişiye iyi eğitimci gönderemeyen sistemdedir tabi ki. öğretmenler basit yerlerden tasarruf ettiklerini öğrencilerine hazırladıkları öğretici şeylerle doldururlarsa bu indirimin değeri olur. dolduramazlarsa da bu başlığı açanlar gibi insanlar yetiştirirler. ne öğretmenler görüyoruz sosyal medyada okula ilk gün başlayan öğrenci heyecanıyla öğrencilerine bir şeyler hazırlıyorlar. onlar için bedava bile olması gereken bilet uygulamasıdır.
  • polis memurlarının yasal dayanağı olmadan ücretsiz binmesi yanında bir hiçtir doktor insan kurtarır öğretmen nesil hayır onu tartışacağınıza sosyal devlet olarak toplu taşımanın neden ücretli olduğu tartışılabilir
  • öğretmenler hala toplu taşımaya para ödüyorlar ve geçinmeye çalışıyorlarken, "devletten emekli olmuş ama vakıf üniversitelerinde 70'lerden kalma çürümüş bilgileriyle gençlerin önünü tıkayan tuzu kuru 65 yaş üstü varlıklı profesörler neden bedavaya inip binip bir de toplu taşımayı meşgul ediyorlar" diye düşündüren saçmalık.
  • akbil kullanan öğretmen kaldığını sanan naif arkadaşları ortaya çıkaran başlık.git dolaş okul bahçelerini bak neyle gidip geliyorlar işe.
    not:tatili bol öğretmen.
  • aynısının asgari ücretliye kesinlikle verilmesi gereken indirimdir. hatta daha fazlası verilmelidir. öğretmenler indirim alsın tamam bi lafımız yok ama maaşa göre diğer kamu ve özel kurum personellerine indirim yapmamak ayıptır. öğretmen 1 lira ya biniyorsa asgari ücretliye yap 50 kuruş, öğrenciye 30 kuruş. o zaman kimse eleştirmez.

bu arada polislerin bedava binmesi konusu biraz karışık. başkent ankara'nın merkezinde bir karakolda görevli 2 memurun, karakolda araba olmadığı için yakalanan suçluyu otobüsle götürdüğünü gördü bu gözler. yapılan bir konuşmada bunun sık sık yaşandığını anlattı.
  • bize de indirim yapılsın diyenleri değil de öğretmenlere de zam yapılsın diyenleri ortaya döken saçmalık. gerçekten saçmalık evet.