şükela:  tümü | bugün
 • 2016 yılında çıkarılan ohal khk sı ile alınan karar sonucunda ortaya çıkan durum.

  örneğin branşımız sosyal bilgiler öğretmenliği olsun, kpss öabt sonucu sıralamamız 500 ise ve alım sayısı 600 ise eski sisteme göre kesinlikle atanıyorduk.
  fakat ohal khk sı ile çıkarılan kanuna göre aynı tabloyu tekrar ele almak gerekirse 500. olmama rağmen atanamama şansım yüksek. neden mi ? çünkü çıkarılan kanuna göre alım sayısının 3 katı kadarı sıralamaya bağlı olarak mülakata girme hakkı kazanır ve mülakat yüzde yüz etkili olmak koşuluyla mülakat sonucunda ilk 600'e girenler atanır.

  aslında öğretmen atamalarının torpilsiz, adam kayırmasız ve düzgün olacağını bilsem mülakat sistemini savunabilirim. fakat ülkemizde bunun mümkün olmadığını zaten biliyorken ve üstüne üstlük bazı sözde öğretmen adaylarının mülakat için torpil arayışına girdiğini gördüğümde kesinlikle kabullenemediğim , daha fazla ses çıkarılması ve üzerinde durulması gerektiğini düşündüğüm konudur.

  600×3= 1800 kişi mülakata girecek ve 600 kişi alınacak. bu durumda 1. olan kişinin atanamama şansı ( torpil yoksa olası ihtimal) varken 1800. olan kişinin atanma ihtimali vardır. ( torpili sağlamsa kesin gibi )

  medyanın , politikacıların, öğretmenlerin ve en önemlisi toplumun bu konuda gerekli hassasiyeti göstermediğini düşündüğüm için ayrıca mülakat için torpil arayışına girmiş onlarca sözde egitimciyi görmem nedeniyle bu durumu tekrar gündeme getirmek istedim.

  edit 1: bazı yazarlar iki kelimeyi bir araya getiremeyen,ruh sağlığı yerinde olmayan adayların öğretmen olmaması için mülakatın gerekli olduğunu belirtmiş, yukarıda benim de belirttiğim gibi isveç te yaşıyor olsaydım mülakatın yapılmasını bende savunurdum fakat türkiye de mülakat = torpil,adam kayırma demektir. bunun için mülakata günümüz türkiyesinde karşıyım en azından şimdilik. fakat bu ruh hastası öğretmenler, iki kelimeyi bir araya getiremeyenleri napıcaz ya diyebilirsiniz. bunun içinde zaten hali hazırda uygulanan aday öğretmenlik programı ( 1 yıl ) sırasında bu dediğiniz şeyler ve daha fazlası müfettişler ve okul müdürleri tarafından denetlenip yeterlilik tespiti yapılıyor ve yetersiz , sorunlu tipler asilliğe geçirilmiyor. lütfen böyle bahanelerin ardına sığınarak torpili meşrulaştırmak yerine adaletli,liyakata göre yapılacak atamaları savunun.

  edit 2 : meb mülakat sonuçlarını açıklayıp biraz önce tekrar kaldırdı ve yarın sabah açıklayacağını belirtti. bu arada bazı öğretmenler sözlü notlarını öğrendi. gruplardan gördüğüm kadarıyla yüksek alan bazı öğretmenlere hiçbir örgütle alakası olmamasına rağmen kasten düşük verilmiş, sıralamaya sondan giren adaylara ise yüksek puanlar verilmiş. verilen bu puanlar yandaşlık seviyesine göre mi veriliyor sadece soruyorum

  kpss puanı 86 olup mülakatta 50 verilen öğretmen adayının sonuç belgesi

  debe edit : esra hanımın çektiği veya çekemediği düğün fotoğraflarının her yönüyle konuşulduğu sözlükte başlığı gündeme , entryi debeye taşıyan,ilgi gösteren ve mesajlarıyla yalnız olmadığımızı hissettiren herkese yürekten teşekkürler.

  kayabaşı nın kabeko suna da sevgilerle.
 • ohal bahane, kadrolaşmak şahane felsefesi ile yapılan icraat :)
 • olmaması gereken durum.

  sevgili ekşi sözlük yazarlarının ota boka entry girerken bu konuya kayıtsız kalması diyorum başka bir şey demiyorum.
 • muhalif öğretmen mi alacaklarını sanıyorsunuz? köy enstitülerini kapatan zihin olm bunlar. rüşvet, hak yeme, adam kayırma, dolandırıcılık karneleri de yıldızlı pekiyi.

  muhalif olup bir şekilde mülakatı geçenleri, zorla yavşak bir sendikanın üyesi yapmaya zorluyorlar. kardeşimden biliyorum.

  (bkz: ne bellediydin?)
 • sözde yeterlilik değerlendirmesi olan ama aslında ne olduğunu hepimizin bildiği uygulama. sadece öğretmenlikte değil, hemem hemen bütün devlet kurumlarında yaygınlaşmıştır. mesela görevde yükselme sınavları sonrası mülakat oluyor. başka mülakatlar da oluyordur heryeri bilmiyorum. yüksek alan olduğu yerde kalırken, düşük alanlar amaçlarına ulaştığını duyacağız, ki halihazırda heryerde bu tarz şeyleri zaten duyuyorduk.
 • ohal yüzünden twitter üzerinden protesto etmeye bile çekinen pırıl pırıl çocukların tek istediği mesleğini emeği ölçüsünde elde etmektir. zamanında kopya skandalını gündeme getirirken "ben tatmin oldum" deyip konuyu kapatanların itibarını korurken hiçbir alakası suçu olmayan gençlerin kaderinin birkaç kişinin iki dudağı arasında olması gerçekten çok üzücü.

  aslında tam bir rezalettir. bakma eskiden de vardı böyle bir şey ama sonra bülent ecevit sayesinde bir sınav (kpss) getirilerek herkese eşit fırsat tanınmıştı.

  bu arada bir darbe kaç yıl geriye götürüyordu? sadece soruyorum.
 • yazık. tek kelimeyle yazık. bir cemaatten boşalan kadroları, başka bir kadroyla doldurma girşimi.
 • sonra neden (bkz: türkiyeden siktir olup gitmek) istiyoesun diyorlar. ulan şu ülkede normal olan hiç bir şey yok ki. allah belanızı versin zaten 100 kişi atamıyorsunuz onuda torpille alacaksınız.
 • çok acıdır...
  çok sevdiğim bir arkadaşım almanca öğretmenliği mezunu. ataması olmayınca başka bir işe girdi. o ara evlendi. o işi iyi olsa da gönlünde öğretmenlik vardı. bıraktı işi. 1 yıl boyunca eve kapandı. eşi çalışırken kendisi evde oturdu ders çalıştı ki bir erkek için ülkemiz şartlarında çok zor bir durum.
  bu arada mülakat saçmalığı çıktı ortaya. 90 kişinin alınacağı branşında otuzuncu sırada. atamasının çoook rahat gerçekleşmesi lazım. ama "fetö kpss sorularını çaldı" diye 6 yıl sonra aklı başına gelenler, en az soru çalmak kadar adi bir şey olan torpille kaç adamı arkadaşın önüne sokarlar bilemiyor.
  90 kişinin alınacağı ortamda 30. olup, "önüme 61 kişi sokarlarsa ne yapacağım?" diye düşünüyor.
 • ülkemizde;

  mülakat = torpil