şükela:  tümü | bugün
 • bir aileyi geçindiriyorsa açlık sınırının altında olan maaştır.
 • icinde yuce devletimizin öğretmenine layik gördüğü 600 küsür bin t.l kira yardimini da barindirdigindan haberdar olmalı.
 • oecd ülkeleri arasında milli gelire göre en yüksek oranda ücret alan öğretmenlerin maaşı. milli gelir düşük olunca bu kadar oluyo maaş türkiye de.
 • bir öğretmen ile özel şirkette çalışan bir mühendis arasında bir maaş karşılaştırması yapılırsa:

  öğretmenlerimiz günde yaklaşık 8 saat mesai yapmaktadır. ki aslında liselerdeki branş öğretmenlerinin programları o kadar da dolu olmuyor, sınıf öğretmenleri 6 saati bile aşmıyor ama neyse yine de 8 saat haftada 5 günden 8*5=40 saat, yani ayda 160 saat. (cmtrsi pazar düştük)

  yaz tatilini de çıkarır isek ortalama bir öğretmenimizin yıllık çalışması 1440 saat cıvarı olmaktadır.

  ayda ortalama yardımlar ile maaşı 1200 ytl'den hesaplarsak öğretmenimizin ücreti yaklaşık 10 ytl/saat.

  şimdi de bir ortalama mühendis düşünelim.

  günde 9 saat * 5= 45 saat ayda 180 saat, bir yılda 12 ay çalışılmakta olduğundan yıllık çalışması 2160 saat.

  ortalama maaş olarak 2000 ytl alsak, mühendisimizin çalışma ücreti yaklaşık 11 ytl/saat olmaktadır.

  bu arada mühendisimizin iş garantisi olmadığını, bu ücrete iş bulabilmek için iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olduğunu, yabancı dilinin hatta 2 yabancı dilini olduğunu, şantiyeci imalatcı olmadığını, yani büro işi yaptığını ve az çalıştığını ve en az 4-5 sene tecrübeli olduğunu varsaydık.

  burada anlatılmak istenen, hadi hocalar iyi para alıyorsunuz değil, görülmektedir ki, türkiye koşullarında çoğu kişi hakettiği ücrete ulaşamamaktadır, sadece öğretmenlerimiz değil.

  ken smith sosyal araştırmalar turizm inşaat a.ş.
 • dünya bankası türkiye direktörü demiş ki:

  "öğretmenlerin maaşları türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılası göz önünde bulundurulursa oecd standartlarına göre yüksek kalıyor, bu düzeltilmeli."

  (bkz: iki tasak arasindaki ince cizgi)
 • yüksek olduğu iddaa edilen maaş. lakin ne hikmetse bizim evde öyle yüksek bir maaş görülmüş değil. babam bizi kandırıyor olmalı. evet evet gidip maaşının bir kısmından feragat etmesini istemeliyim. teşekkürler aydınlattığınız için, yoksa haram para yiyecektik allah korusun.
 • ulrich zachau'nun bir ay boyunca sadece bu parayla geçinmesini istediğim, öğretmenlere reva görülen maaşımsı şey.
 • ogretmenleri ozel dersanelerde ders vermeye, ozel ders vermeye, pazarciliga ve dahi tiynetine gore once ogrencisine zayif not verip sonra kenara cekip "bu derste zayifsin, sana ozel ders vereyim gecersin" demeye, vs. itebilen kusuratli rakamdir.
  zira, ogretmenler de insan olduklarindan yemekte ve icmektedirler. kiradir, yakacaktir vs harcamalari vardir. ustune bir de uremektedirler, aile falan kurup. eh, cocugun bezidir, okul masraflaridir, universite parasidir derken...
  ama yapilmasi gereken sey de bellidir:
  ilk asamada kisa vadeli olarak tum ogretmenler kisirlastirilmalidir, ki uremesinler. ardindan uzun vadeli eylem planlari ile ogretmenlere evlenme yasagi getirilmelidir. aynen yenicerilerde oldugu gibi. boylece "aile yardimi" odeneginden de yirtar maliye bakanligi. hem boylece ogretmen kisisi kendini tamamen egitime verir, hakikaten nefer olur.

  daha da uzun vadede, teknolojinin gelismesiyle dogru orantili olarak, ileride dunya bankasindan alinacak kredi, hadi biz "destek" diyelim de iyi niyetimiz ciksin ortaya, ile egitim sektorundeki -once sektorlesmek lazim illa ki- tum insan gucu tamamen cyborglar tarafindan yerine getirilir olmalidir. tabi ki ozel programlarla "sevgi" ogesi yuklenmis cyborglar cocukcagizlarimizin kulagini cekmeyecek, dalak bobrek dagitmayacak, hatta arada kafa oksama hareketini de yapacak nitelikte olmalidir. arada yikama yaglama bakim gerektirirler elbette, ama sonuc itibariyle okulda depoya kilitlersiniz aksamlari olur. ne kira yardimi gerektirir, ne de yer icer.
  cozum budur.

  (bkz: zihni sinir)
hesabın var mı? giriş yap