şükela:  tümü | bugün
 • mesele sadece maaş olsa keşke. öğretmenliğin toplum nezdinde saygınlığını artırmak gerek. bu sosyal haklarla ve yükselmeye elverişli liyakat sistemiyle desteklenmeli. fakat zeki/motive/kabiliyetli insanları mesleğe yönlendirerek sorunu çözmek mümkün değil. öğretmenlerin eğitim seviyesi, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, inşaat sektörüne teslim edilen okullarımızın teknik altyapısı ve donanımı, müfredat ve öğrenme/analiz etme yerine test çözmeye dayalı sistem değişmedikçe hak etmeyen ve iyi yetişmemiş (işini hakkıyla yapan özverili birçok öğretmeni tenzih ediyorum) kişilere fazladan para ödemekle kalırız. şu anki sistemde bir devlet okulu öğretmenini kendi idealleri dışında kişisel gelişime teşvik eden ne var ki onlardan ani bir gelişim bekleniyor?
 • eğitenin kalitesi ve iyi eğitimi amaçlayan bir mentalite eğitim kalitesini belirler.

  bugün öğretmene 20.000tl/ay maaş verilmesi eğitimcinin kalitesini arttırır mı ?
 • kaliteyi belirleyen denetimdir. hükümet tüm kurumlarda kadrolaşmayı tamamladığı için denetim yapmaktan yani kurumlara müfettiş göndermekten vazgeçti.
 • ben biraz olsun ogretmen meslektaslarimi taniyorsam eline cok para gecerse kimseyi takmazlar. ‘bu saatten sonra ben mi anlatayim bu konuyu’ der oturur. maddiyat bizde durmuyor, hemen havalaniriz. aylik 10 bin alan ogretmen ders anlatmaz.
 • öğretmenler bildiğim kadarıyla dünyanın her yerinde düşük maaş alıyor. yani ülkenin ekonomik yapısı gereği tüm maaşlar düşük bizde.
  bir ülkede eğitime verilen önemin göstergesi sadece öğretmenlere verilen maaş değildir. hatta bu bir gösterge olmayabilir bile. şu anki sistemde öğretmene iki kati maaş verilse eğitimin kalitesi iki kat artar mı?
  lafı uzatmadan nasıl kaliteli eğitim olur onu da söyleyeyim; çok basit aslında, eğitim kurumları yobaz idarecilerden temizlenmeli ve eğitim sistemi bilimsel ve çağdaş ilkeler doğrultusunda yeniden kurulmalıdır. dinci, yobaz ve sapık zihniyeti eğitim alanından tamamen temizlemedikçe öğretmenlere ne kadar maaş verilirse verilsin hiç bir şey düzelmez.