şükela:  tümü | bugün
  • 12 pilot ilde uygulamaya geçen sistemdir. artık yalnızca amir konumunda olan idarecilerin değil, diğer öğretmenlerin ve hatta velilerin yapacağı değerlendirmelerin de etkili olacağı bir sistem olacağı konuşuluyor. ülkenin en büyük sorunu olan eğitim konusunda bütün sorumluluğu öğretmenler yüklemenin yolu açılmıyordur umarız.
  • açık ve net olabilecek en kötü şeyi yapmaya çalışıyorlar. bu ucube projeleri kimler hangi kafayla ne amaçla düşünüp uygulamaya geçiriyor merak ediyorum. eğitim bir yap boz tahtası değildir ama türkiye deki hali yapboz tahtasından hallice bir durumda. okulla ve eğitim ile ilişkisi olmayan bireylerin ve eğitim alan bireylerin performans değerlendirme sistemine dahil edilmesi çok yanlış bir uygulamadır. eğitimci mesleğini yapmak için çıkar gütmeye başlar ise ve
    eğitimciyi değişik yöntemlerle sindirme yoluna gidilir ise bu durumda eğitiminden verim almak mümkün değildir.
  • performans değerlendirme yanlış bir şey değil yanlış olan eğitim alanında uzman olmayan, bu işe objektif bakamayan kişilerin de (velilerin) bu işe dahil edilmesi.
  • müdürlerin köpekleştirilmesi süreci tamamlandı demek ki. şimdi sıra titrek öğretmen yaratmakta.

çocukları her türlü gericiliklerinde oyuncak edecekler ve kimse alternatif yaratamayacak.
  • - ay hanife gördün mü şu yelloz karıyı benim süper zeki çocuğuma 3 vermiş
    + aaa ne ayıp
    - 1 puanla teşekkürü kaçırdı çocuk. görür o basayım sıfırı performansta. sen de sıfır ver gız.
  • özetle öğretmenlere kolay sorun, bol not dağıtın, velilerden ve öğrencilerden yüksek puanları alın diyorlar. ayrıca idarecinin köpeği olun, aranızı iyi tutun anlamına da geliyor.
  • yapılması gereken şey doğru düzgün eğitimci yetiştirmektir. var olan öğretmenleri sistemin diğer dişlileri arasına sürüp parçalamaya çalışmaktan başka bir işe yaramayacaktır bu sistem.
  • yapılabilecek en kötü değerlendirme sistemi.

diğer öğretmenler neye göre değerlendirecek? "zilli bana öğretmenler odasında diss attı" mı diyecek? kendi dersi ile ilgilenmesi gerekirken komşu sınıfa gidip arkadaşının dersini mi dinleyecek?

veli neye göre değerlendirecek? veliyi kim değerlendirecek? yani veli değerlendirme yeteneğine sahip mi ki öğretmeni değerlendirecek? tek bildiği müşteri kazıklamak olan mahalle esnafı öğretmeni ne hakla değerlendirecek? hadi eğitim konusunda bir uzman diyelim veli. gelip sınıfa dersi mi değerlendirecek?

hani dilim varmıyor ama durum iyice komikleşmeye başladı.

öğretmen denetlensin, sınava tabi tutulsun, eğitim verilsin eyvallah ama bu işin bir onuru var. bu onuru çiğnetmeyin.
  • türkiye'deki eğitimi mahvedecek olan proje.

bu proje bazı illerde birkaç yıldır var ama öğretmene herhangi bir etkisi yoktu. yani sadece öğretmenler kendilerini öğrenci gözünden görsün diye rehberlik öğretmenleri tarafından yapılmış bir şeydi. sonuçlar çok ilginç çıkmıştı.

öğrencileri için geceden soru hazırlayıp emek veren, ter döken öğretmen hakaretler ve 0'lar dolu bir karne almış; öğrencileri sınavda bile boş bırakıp geyik muhabbeti yapan hoca en sevilen ve yüksek puanlı hoca seçilmişti.

yani emek veren öğretmenlere meb diyor ki, 'biz de öğrencilerimiz de çalışan öğretmen sevmiyoruz. ya adam gibi cahil ve yüksek puanlı öğrenci çıkar ya da idealist olacağım, türkiye'ye aydınlık bir gelecek sağlayacağım diye çırpınıyorsan kapı orada.'

insan kendi ülkesine bunu nasıl yapar, içinden çıkamadığım problem bu.