• 12 pilot ilde uygulamaya geçen sistemdir. artık yalnızca amir konumunda olan idarecilerin değil, diğer öğretmenlerin ve hatta velilerin yapacağı değerlendirmelerin de etkili olacağı bir sistem olacağı konuşuluyor. ülkenin en büyük sorunu olan eğitim konusunda bütün sorumluluğu öğretmenler yüklemenin yolu açılmıyordur umarız.
  • çok mantıklı bir sistemdir , konulari cocuklara dagit onlar anlatsin sen arada ekleme yap evde sokakta yaptiğın tartismalarin sinirini sana asla cevap vermeyen çocuklardan çıkart politika yap ders vaktini çal sonra ders bitsede eve gitsek düşüncesi bu zihniyet son bulmali
    öğretmen öğrenci konuyu anlamadimi vicdan azabi duymali kendi öğretmenliğin tanimini bilmeli ve öğretmenliği kabullenmeli
  • açık ve net olabilecek en kötü şeyi yapmaya çalışıyorlar. bu ucube projeleri kimler hangi kafayla ne amaçla düşünüp uygulamaya geçiriyor merak ediyorum. eğitim bir yap boz tahtası değildir ama türkiye deki hali yapboz tahtasından hallice bir durumda. okulla ve eğitim ile ilişkisi olmayan bireylerin ve eğitim alan bireylerin performans değerlendirme sistemine dahil edilmesi çok yanlış bir uygulamadır. eğitimci mesleğini yapmak için çıkar gütmeye başlar ise ve
    eğitimciyi değişik yöntemlerle sindirme yoluna gidilir ise bu durumda eğitiminden verim almak mümkün değildir.
  • yapmadıkları saçmalık kalmadı. insan böyle bir sisteme dahil etmek için çocuk doğurup da evladına eziyet çektirmek istemiyor inanın.
  • performans değerlendirme yanlış bir şey değil yanlış olan eğitim alanında uzman olmayan, bu işe objektif bakamayan kişilerin de (velilerin) bu işe dahil edilmesi.
  • özetle öğretmenlere kolay sorun, bol not dağıtın, velilerden ve öğrencilerden yüksek puanları alın diyorlar. ayrıca idarecinin köpeği olun, aranızı iyi tutun anlamına da geliyor.
  • yapılabilecek en kötü değerlendirme sistemi.

diğer öğretmenler neye göre değerlendirecek? "zilli bana öğretmenler odasında diss attı" mı diyecek? kendi dersi ile ilgilenmesi gerekirken komşu sınıfa gidip arkadaşının dersini mi dinleyecek?

veli neye göre değerlendirecek? veliyi kim değerlendirecek? yani veli değerlendirme yeteneğine sahip mi ki öğretmeni değerlendirecek? tek bildiği müşteri kazıklamak olan mahalle esnafı öğretmeni ne hakla değerlendirecek? hadi eğitim konusunda bir uzman diyelim veli. gelip sınıfa dersi mi değerlendirecek?

hani dilim varmıyor ama durum iyice komikleşmeye başladı.

öğretmen denetlensin, sınava tabi tutulsun, eğitim verilsin eyvallah ama bu işin bir onuru var. bu onuru çiğnetmeyin.
  • gündemde gerektiği kadar yer etmeyecek (şaşırdık mı, hayır) ve bir şekilde geçiştirilerek yakın zamanda uygulamaya konacak değerlendirme sistemidir. görünürde amaç her ne kadar eğitimin "kalitesini" artırmak olsa da, öğretmeni diğer tüm eğitim unsurlarına karşı ürkek, korkak, kısıtlanmış ve zaman zaman da agresif ve tepkili olmasına yol açacak bir sistem olacağını tahmin ediyorum. önerim, bu sistemin yerine yalnızca öğretmen ve idarecilerin değerlendirme yapabileceği bir düzen sağlanmasıdır. aksi takdirde acı sonuçlarını görmemiz yakındır.

--- spoiler ---

- düşük not alan öğretmen veliyi bıçakladı.
    - sınıf içi olaylar dinmek bilmiyor, lisede çalışan bir öğretmen kendisine düşük not veren sınıfta ders işlememe kararı aldı.
    - idare orasında kavga! düşük not verilen öğretmenler idare odasını bastı.

--- spoiler ---

edit: imla
  • 2 seneye "öğretmenlerimizi yarış atı gibi koşturmayacağız denilip kaldırılır". sen de adamlar çalışıyor bak diye gider oy verirsin canım kardeşim.
hesabın var mı? giriş yap