şükela:  tümü | bugün
  • günümüz teknoloji çağında kaçınılmaz gerçektir. çok yakında eğitim-öğretim işi yazılım ve videolarla gerçekleşecek. zaten yeni nesil teknolojiye uyumlu doğuyor, geçiş süreci de sancılı olmayacaktır. ben 20 sene içerisinde kitap için ağaç katledilmeyeceği, öğretmenlere vergilerimizden maaş verilmesine gerek kalmadığı bir dünyaya ulaşacağımızı düşünüyorum. saygılarımla.
  • yeni teknolojilerin gelişimi ve müspet ilimlere olan ihtiyacın artmasıyla tam zıttı oluşacak hadise. bunun yanısıra bakıcı ihtiyacının da artmasıyla şimdiden önlem alınması gereken durumdur.
  • yeni bir şey mi öğrenmek istiyorsunuz?
    yazılım, gitar, yabancı dil fark etmez youtube'dan x dersleri 1 den başlayıp öğrenmeye başlıyorsunuz.
    aklınıza sorular mı takıldı? hemen facebook'dan x dersleri yardımlaşma platformu tarzında bir gruba girin oldu bitti gerekli iradeye ve meraka sahipseniz öğrenirsiniz.
  • oluk oluk cahil üretimine geçtiğimiz için kısmen doğru önermedir.
  • insana ihtiyaç azalıyorken doğru önerme. .
  • uzun vadede geçerli olan gerçek.

arkadaşı hemen öğretmen düşmanı olarak yaftalayıp savunmaya geçmeye gerek yok, sakin.

yazılım, yapay zeka, genetik, biyo-mühendislik, robotik hepsi almış başını gidiyor. sadece öğretmen değil, mesela ileride sağlık ocağı diye bir şeye neden gerek duyalım? pratisyen hekimin işini yapacak yapay zekalar olacak.

inanılmaz bir dönüşüm yaşanacak ama ülkemizin bunu yakalaması da bi' hayli zor olacağından o uzun vade bizim için daha da uzun.
  • ailelerin kahvaltı dahi yaptırmayıp, üstüne parasız gönderdiği çocuklar olduğu sürece olmayacak gerçektir. (bkz: #76834634) gibi durumlarla karşılacak öğretmen görmezden gelemez ve küçük çaplı da olsa çocuğunuzun temel ihtiyaçlarını bazen sizden çok düşünür.

ailevi sorunlarından ders çalışamayan öğrencileri motive etmek, rehberlik yapmak da öğretmenin görevlerindendir. (bkz: #77283375) gibi durumlarla tahmin ettiğinizden daha çok karşılaşıyoruz.

yani anlayacağınız çocuklarını görmezden gelen, kendi savaşlarına alet eden ebeveynler oldukça, öğretmenler hep var olacaktır. sanılanın aksine üni.sınavında yüksek puanlar alıp mezun olduktan sonra, akademik olarak yetiştirmeye çalışırken kendini, rehberlik yanını da geliştirmek zorundadır.

çocuklarını görmezden gelen, kendi savaşlarına alet eden ebeveynler oldukça, öğretmenler hep var olacaktır.

anlaşmaya var mısınız? siz öğrencilerinizin karnını da ruhunu da doyurun, biz de görevimizi youtube a emanet edelim, ne dersiniz?
  • gerçekleşmeyecek gerçektir. her yeni teknoloji çıktığında bu görüşü savunanlar ortaya çıkmıştır. radyo, televizyon, video kaset oynatıcılar vs. gibi teknolojik aletlerin de öğretmene ihtiyacı bitireceği ve eğitimi teknolojiye bağlayacağı düşünüldü. ama bunlar trt 4'teki açık öğretim derslerinden ileriye gidemedi ve bence gidemeyecek de. çünkü eğitim öğretimin büyük bir bölümünü kapsayan ilk ve orta öğretim(ilkokul, ortaokul ve lise) eğitimin yanında sosyalleşme ihtiyacını da karşılamaktadır. teknoloji eğitimi ise tamamen bireysel bir eğitimdir. eğitimin ilk safhasında nasıl öğreneceğini bilemeyen bir bireyin teknoloji sayesinde eğitimini gerçekleştirmesi çok zordur. ancak tabii ki çok ileri seviyedeki yapay zekalı bir teknoloji bu işi çözebilir ama bu da pek yakın zamanda gerçekleşemeyecek gibi.

ancak teknolojinin özellikle yetişkin eğitiminde kullanılmasını ben de savunuyorum. sonuçta bir şeyi nasıl öğreneceği keşfetmiş bireyler için hayat koşuşturmasının içinde zorunlu bir saatte zorunlu bir yerde verilen eğitimler yetişkinler için büyük sıkıntı olabiliyor. uzaktan eğitimler bu soruna bir çare olabilir.
  • yazılım, yapay zeka falan he. he canım. öğrenciye de gerek kalmayacak. bilginin insanla münasebeti tamamen yok olacak çünkü robotlar falan.
  • akıllı tahtalar yararlı gereçler ama, elektrikler kesildiği zaman, bir işe yaramıyorlar. burada öğretmenin farkı ortaya çıkıyor. video eğitiminin yararsız olduğunu söylemiyorum ama, tek yönlü bir akış sağlıyor. sosyal medya ve farklı araçlarla videoyu hazırlayan kişi ile iletişim kurulsa da tek kişi kaç takipçinin sorularına yetişebilir. eğitim videoları arttığı zaman, doğrulukları nasıl denetlenecek. teknolojinin her şeyi çözeceğini sanıyorsunuz ama, yeni sorunların da önünü açacak. hayallerinizin aksine, sosyal yaşamdan uzak, ezberci düşünen ve teknolojiye bağımlı bir nesil de yaratabilir.