şükela:  tümü | bugün
 • mülakat ve sözleşmeli + 6 yıl çakılı öğretmenlik sisteminden sonra yeni bir iddia daha gündeme geldi bugün .
  öğretmen olmak için lisans mezunu olmak yetmeyecek, bir de yüksek lisans şartı aranacak. haber şu an için iddiadan ibaretmiş ; ama bir zamanlar sözleşmeli öğretmenlik sistemi de yalnızca iddiadan ibaretti. şimdi gerçek oldu.
  "bir sahnede silah varsa, o mutlaka patlar." tezinden yola çıkarak, gerçek olursa şaşırmayacağım durumdur.

  bu sitede haber bülteninden görüntüler var.
 • akp'li olanların dışındakileri etkileyecek zorunluluk. bu ülkede zorunluluklar muhalefet için vardır. iktidarı destekleyenler için zorunluluk değil "selam" götürmek vardır.
 • mantıklı bir hareket. devlet okulları çakal çukaldan temizlenir böylece. hatta daha hızlı çözüm için halihazırda atanmış kamu yiyicileri de 5 yıl süre verilip kapsama dahil edilebilir.
 • eğitim fakültelerini zibilyon tane çoğaltıp, öğrencileri eğitim fakültelerine yığanların yeni projesi. önceleri, işsizlik rakamlarını düşük göstermek için bütün kontenjanları sonuna kadar açtılar ve gençleri üniversitelere yığdılar, zira tüik verilerine göre üniversiteliler işsiz sayılmıyordu.

  eğitim fakültesi mezunu olmayıp, öğretmenlik yapmak isteyenlere hemen hemen her üniversite 2000-3000 tl karşılığında formasyon veriyor. üniversite para kazanıyor ama kaliteli öğretmen havuzu lekeleniyor.

  eğitim fakültesi mezunları için devam edecek olursak; şu anda atanmayı bekleyen 500.000 küsür öğretmen adayı var. bu adaylar atanana kadar kpss'ye her sene girmek zorunda, gy gk eğitim bilimleri öabt derken bir aday ösym'ye ortalama 200 tl gelir bırakıyor. az bir para değil. her sene de 100bin eğitim fakültesi mezunu ekleniyor bunlara. atanabilen sayısı ise yılda ortalama 30-35bin arası; ki giderek azalacak bu sayı artık.

  şimdi de yüksek lisans işi çıkıyor. yakın zamanda, atandıktan sonra yüksek lisans yapmak isteyenlerin; yüksek lisans yaptığı şehre özür grubundan yer değişikliği yapması hakkını kaldıran milli eğitim bakanlığı, bu değişikliği hangi sebeple açıklayacak çok merak ediyorum.

  atanmak isteyip de atanamayan öğretmenlere, "artık kural değişti, yüksek lisans yapın gelin." deyip tepkileri azaltmak istiyorlar ama geçen entrylerden birinde de söylemiştim, bu bakan ocak ayını göremez.
 • * devlet kendi okulundan mezun eder, yeterli görmez.
  * aynı devlet kpss sınavına sokar, yeterli görmez, mülakat(!) yapar.
  * devlet onu da yeterli görmez yüksek lisans ister.

  bir sonraki aşamada ne gelecek çok merak ediyorum.
 • şu an da formasyon alıp bir yandan da gereksiz bölümümün alakasız masterını yapan bir insan olarak katılıyorum. o formasyona ne gerzekler geliyor, nasıl zekalarla öğretmen oluyorlar bir görseniz...
  en azından gerçek anlamda eğitimciliğe dair bir şey öğrenilir ama tabi yüksek lisans eğitim alanında olmak koşuluyla.

  gerçi öğretmenler böyle olsa sistem onların iyi bir eğitim vermesine olanak tanır mı orası şaibeli tabi
 • eğitim fakültesi mezunlarına "ben sizin lisans diplomalarınıza itibar etmiyorum, o fakültelerde verilen eğitim-öğretime de saygı duymuyorum" mesajıdır.

  valla bırakın dört-beş yıllık üniversite hayatını, 20 yıllık öğrencilik serüveninde toplam on tane kitap okumamış öğretmen adaylarıyla karşılaştığınızda, bu tarz haberlere tepki göstermek pek de mümkün olmuyor.
 • hangi öğretmene? pedagojik formasyon sertifikasıyla üç gün göstermelik staj yapan öğretmene mi? bence onlar doktora yapsın.

  mübalağamı bağışlayın ama önceliğimiz şu pedagojik formasyon işini düzeltmek olmalı. neredeyse kasaplar öğretmen olacak o raddeye getirildi.

  şu mesleğe hak ettiği itibari geri kazandırmanın zamanı gelmedi mi bir bilen söylesin...
 • gayet mantıklı bir hareket. düşük puanlarla girilen bilmemne üniversitesi mezunları çıkıp öğretmeniz biz diye hava atmamalıdırlar. öğretmenler çok daha donanımlı olmalıdırlar. yüksek lisans mezuniyeti ve mülakat şarttır. şu anki öğretmenlerin vasat durumunu görüyoruz.