şükela:  tümü | bugün
 • mülakat ve sözleşmeli + 6 yıl çakılı öğretmenlik sisteminden sonra yeni bir iddia daha gündeme geldi bugün .
  öğretmen olmak için lisans mezunu olmak yetmeyecek, bir de yüksek lisans şartı aranacak. haber şu an için iddiadan ibaretmiş ; ama bir zamanlar sözleşmeli öğretmenlik sistemi de yalnızca iddiadan ibaretti. şimdi gerçek oldu.
  "bir sahnede silah varsa, o mutlaka patlar." tezinden yola çıkarak, gerçek olursa şaşırmayacağım durumdur.

  bu sitede haber bülteninden görüntüler var.
 • mantıklı bir hareket. devlet okulları çakal çukaldan temizlenir böylece. hatta daha hızlı çözüm için halihazırda atanmış kamu yiyicileri de 5 yıl süre verilip kapsama dahil edilebilir.
 • * devlet kendi okulundan mezun eder, yeterli görmez.
  * aynı devlet kpss sınavına sokar, yeterli görmez, mülakat(!) yapar.
  * devlet onu da yeterli görmez yüksek lisans ister.

  bir sonraki aşamada ne gelecek çok merak ediyorum.
 • eğitim fakültesi mezunlarına "ben sizin lisans diplomalarınıza itibar etmiyorum, o fakültelerde verilen eğitim-öğretime de saygı duymuyorum" mesajıdır.

  valla bırakın dört-beş yıllık üniversite hayatını, 20 yıllık öğrencilik serüveninde toplam on tane kitap okumamış öğretmen adaylarıyla karşılaştığınızda, bu tarz haberlere tepki göstermek pek de mümkün olmuyor.
 • hangi öğretmene? pedagojik formasyon sertifikasıyla üç gün göstermelik staj yapan öğretmene mi? bence onlar doktora yapsın.

  mübalağamı bağışlayın ama önceliğimiz şu pedagojik formasyon işini düzeltmek olmalı. neredeyse kasaplar öğretmen olacak o raddeye getirildi.

  şu mesleğe hak ettiği itibari geri kazandırmanın zamanı gelmedi mi bir bilen söylesin...
 • desteklenmeli. (bkz: görüyorum ve artırıyorum) doktorluk gibi phd bile istenmeli. bilimsel düşünmeyi bilmeyen insanlar çocuklara düşünmeyi öğretmemeli.
 • hali hazırda yüksek lisansı bitirmek üzere olan bir öğretmen olarak diyorum ki oha oha oha.

  sağda solda ne mezunu varsa pedagojik formasyonla öğretmen? yap. eğitim fakültelerinin kontenjanlarını şuursuzca arttır. elinde nereye koyacağını bilemediğin içi boş liseden bozma üniversitelerde lisans okumuş kalitesiz bir güruh elde et. sonra ne yapacağız diye düşünürken bu dahiyane fikre gel. lisans gibi yüksek lisansın hatta doktoranın da içini boşalt. sonra öğretmen olmak için uzaya çıkma şartı getirirsin. zorla kişisel gelişim mi olur?
 • mantıklı harekettir.

  hiç bir şey olamayanın "en azından öğretmen olduğu" bir ülkede, bu insanlar ne kadar iyi bir nesil yetiştirebilir, önüne konulan işlenmeye hazır cevherden ne kadar iyi bir mücevher çıkarabilir tartışılır. işte bu yüzden yeni nesli yetiştiren kitlenin oldukça donanımlı olması gerekir. toplum içerisinden bu özellikte insanların seçilmesi gerekir.

  bir hocam bundan çok önce bir zamanda şöyle demişti. "ülkedeki öğretmen maaşlarını artırıp doktorlar kadar yapacaksın. yüksek maaş almalılar ki toplumdaki vasıflı insanlar öğretmen olsun. ve ancak bu insanların yetiştirdiği neslin yetiştirdiği nesil bu ülkeyi kurtarabilir."
  iyi demiş vesselam.
 • açıkçası çok mantıklı hareket. adam barajı geçip saçma sapan bir üniversiteden türk dili ve edebiyatı bölümü okuyor, bakıyorsun doğru düzgün hakim bile değil türkçeye. fin eğitim sistemine bakarsanız -ki dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden biridir- öğretmenlere yüksekk lisans zorunluluğu getirildiğini görürsünüz. bence sapla samanı ayırmak için iyi bir başlangıç olabilir. o kadar da kötü bakmamak lazım.

  ama bizim insanımız yine gider bir yerlerden tezsiz yapar, tabela üniversitelerine parayı basar, alır diplomasını gelir. bunun önüne geçmek için de bir yöntem düşünülmesi gerekir.