şükela:  tümü | bugün
  • mülakat ve sözleşmeli + 6 yıl çakılı öğretmenlik sisteminden sonra yeni bir iddia daha gündeme geldi bugün .
    öğretmen olmak için lisans mezunu olmak yetmeyecek, bir de yüksek lisans şartı aranacak. haber şu an için iddiadan ibaretmiş ; ama bir zamanlar sözleşmeli öğretmenlik sistemi de yalnızca iddiadan ibaretti. şimdi gerçek oldu.
    "bir sahnede silah varsa, o mutlaka patlar." tezinden yola çıkarak, gerçek olursa şaşırmayacağım durumdur.

bu sitede haber bülteninden görüntüler var.
  • akp'li olanların dışındakileri etkileyecek zorunluluk. bu ülkede zorunluluklar muhalefet için vardır. iktidarı destekleyenler için zorunluluk değil "selam" götürmek vardır.
  • mantıklı bir hareket. devlet okulları çakal çukaldan temizlenir böylece. hatta daha hızlı çözüm için halihazırda atanmış kamu yiyicileri de 5 yıl süre verilip kapsama dahil edilebilir.
  • * devlet kendi okulundan mezun eder, yeterli görmez.
    * aynı devlet kpss sınavına sokar, yeterli görmez, mülakat(!) yapar.
    * devlet onu da yeterli görmez yüksek lisans ister.

bir sonraki aşamada ne gelecek çok merak ediyorum.
  • şu an da formasyon alıp bir yandan da gereksiz bölümümün alakasız masterını yapan bir insan olarak katılıyorum. o formasyona ne gerzekler geliyor, nasıl zekalarla öğretmen oluyorlar bir görseniz...
    en azından gerçek anlamda eğitimciliğe dair bir şey öğrenilir ama tabi yüksek lisans eğitim alanında olmak koşuluyla.

gerçi öğretmenler böyle olsa sistem onların iyi bir eğitim vermesine olanak tanır mı orası şaibeli tabi
  • eğitim fakültesi mezunlarına "ben sizin lisans diplomalarınıza itibar etmiyorum, o fakültelerde verilen eğitim-öğretime de saygı duymuyorum" mesajıdır.

valla bırakın dört-beş yıllık üniversite hayatını, 20 yıllık öğrencilik serüveninde toplam on tane kitap okumamış öğretmen adaylarıyla karşılaştığınızda, bu tarz haberlere tepki göstermek pek de mümkün olmuyor.
  • hangi öğretmene? pedagojik formasyon sertifikasıyla üç gün göstermelik staj yapan öğretmene mi? bence onlar doktora yapsın.

mübalağamı bağışlayın ama önceliğimiz şu pedagojik formasyon işini düzeltmek olmalı. neredeyse kasaplar öğretmen olacak o raddeye getirildi.

şu mesleğe hak ettiği itibari geri kazandırmanın zamanı gelmedi mi bir bilen söylesin...
  • gayet mantıklı bir hareket. düşük puanlarla girilen bilmemne üniversitesi mezunları çıkıp öğretmeniz biz diye hava atmamalıdırlar. öğretmenler çok daha donanımlı olmalıdırlar. yüksek lisans mezuniyeti ve mülakat şarttır. şu anki öğretmenlerin vasat durumunu görüyoruz.
  • hali hazırda yüksek lisansı bitirmek üzere olan bir öğretmen olarak diyorum ki oha oha oha.

sağda solda ne mezunu varsa pedagojik formasyonla öğretmen? yap. eğitim fakültelerinin kontenjanlarını şuursuzca arttır. elinde nereye koyacağını bilemediğin içi boş liseden bozma üniversitelerde lisans okumuş kalitesiz bir güruh elde et. sonra ne yapacağız diye düşünürken bu dahiyane fikre gel. lisans gibi yüksek lisansın hatta doktoranın da içini boşalt. sonra öğretmen olmak için uzaya çıkma şartı getirirsin. zorla kişisel gelişim mi olur?