şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle aramaya inanmama rağmen sözlükte bulamadığım haberdir.

tanım : tekirdağ hüsniye hanım mmesleki teknik anadolu lisesinde cereyan eden olayın failidir.

temenni : eğitim sisteminin bir an evvel ideolojik kaygılardan uzak bir şekilde anaokulundan doktora seviyesine kadar tekrar ele alınması gerekiyor. bilmsel bir yaklaşım sergileyecek, bu ülkeyi şu eğitim çıkmazından kurtaracak bir irade ne zaman çıkacak acaba?

link : buyrun hadi koçum, hadi aslanım ergeni
  • bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler. sen öğretmene yumruk atacaksın hea ?
    yok oğlum öyle bir dünya.
    okuldan atarlardı. eğitim hayatın biterdi lan. malum kişi dindar nesil yetiştireceğim derken ortalığı boka batırdı.
    şimdiki nesil berbat yetişiyor. imam hatip liseleri arkasında sigara içen kızlar azımsanamayacak kadar çok. erkekler daha berbat. okula sarhoş veya haplanmış olarak gidenleri bizzat
    görüyorum.
    bizim zamanımızda öğretmenler vurdukça zıplatırdı valla öğrenciyi. ben şahsım adına söylemesi ayıp çok dayak yedim orta okulda ve lisede. şöyle geriye dönüp bakıyorum da öğretmenlerime çok kızıyorum, keşke beni daha çok ve adam gibi dövselerdi. en azından şimdi daha iyi bir meslek sahibi olabilirdim.
    hiç bir zaman suçsuz yere dayak yemedim. hep hak ettim. şimdiki nesil öğretmen döver olmuş.

aşağıda bana cevap veren öğretmen bozuntusuna cevabımdır.

"şiddeti tasvip etmiyorum ama eksik kalsın da diyemem diyen birininin bir sonraki paragrafa "şiddet cinnetin provasıdır" diye başlaması ne yaman çelişkidir ? "

iki cümlesinde kendisi ile çelişen bir insanın öğretmenlik yapması ayrıca sorgulanması gereken bir durumdur da neyse buna değinmiyorum bile. zira eğitim sisteminin içinde bulunduğun çok belli, ki eğitim sistemimizin hali içler acısı...

bir de toplumun yüzde 90'lık diliminin bilmediği kelimeler ile donatılmış bir yazı bütünü yazdığında çok mu kültürlü oluyorsun? sırf laf kalabalığı ve dikkat çekmek amacın. leş gibi cahillik kokuyorsun.

belirli bir meslek grubuna ait olmanız o meslek grubu adına tezler sunabilecek kadar yetkin olduğunuz anlamına gelmez. yine belirli bir meslek dalına ait olmanız o meslek ile ilgili tek yetkin kişi olduğunuz anlamına da gelmez. sizin mesleğinizden olmayanlar da sizin mesleğiniz hakkında yorumda bulunabilir veya sizi eleştirebilir.

eski nesil ve şimdiki nesilden dem vurdum, koca bir paragraftan sadece bir cümleye mi takıldın ?

ortalama insan hayatının 64 yıl olduğu ülkemizi ele alırsak eğer, insanın ilk 20 yılı sonraki 45 yılını şekillendiriyor çok aykırı, uçta etkenler olmadıkça. lise yılları en önemli yıllar. lisede keşke beni adam edebilselerdi. ama dayakla ama başka yöntemlerle. demek istediğim sadece buydu a andaval.
    evet dayak kötü birşey. senden daha çok bilincindeyim bunun.
    çünkü epeyce yedim.
    olur muydun diye sormuşsun. olmazdım.
  • şimdi konuya ilişkin spesifik bir yorumda bulunacağım. şiddeti tasvip etmiyorum ama eksik olsun da diyemem.

statükoya kafa tutan bir zihniyetin harımı yarması olayıdır.
    evet. öğrenciler öğretmenleri çoğu kez çileden çıkarıyorlar fakat bu meslek doğası gereği delikan toyluğunda dimağlara bir şey öğretmekle yükümlü kimselerin zaten bildiği bir konu. dolayısıyle öğrenciyle dalaşan hocalar da oldukça fazla. yani öğrenim gördüğünüz okulu düşünün ve kaç hocanızı gerçek bir yol gösterici olarak görüyorsunuz veya gördünüz?

bir üstteki entride ''keşke beni daha çok dövseydi'' diyen arkadaşım; o zaman ''olacağını'' mı sanıyordun?
    ya da şimdi ''oldum'' diyor musun?
    diyorsan takkeyi koy ortaya bi düşün...
    lafa bak --- spoiler ---

''...bizim zamanımızda öğretmenler vurdukça zıplatırdı valla öğrenciyi. ben şahsım adına söylemesi ayıp çok dayak yedim orta okulda ve lisede. şöyle geriye dönüp bakıyorum da öğretmenlerime çok kızıyorum, keşke beni daha çok ve adam gibi dövselerdi. en azından şimdi daha iyi bir meslek sahibi olabilirdim. ''
    --- spoiler ---

şiddet, cinnetin provasıdır. dolayısıyle mantık aramayın.
    olayın içini bilmeden hariçten gazel de okumayın.

sürekli saygın görüşten yana olmanız, söyleyecek kendinize has bir şeylerinizin olduğu, yada sizin en doğru olduğunuz anlamına gelmez. dolayısıyla kolay prim peşindesiniz.

siz okulda hocanıza,
    hocanız müdürüne,
    müdürü müfettişe,
    müfettişi valiye
    .
    .
    .
    el pençe divan duruyor. müfredatın dayattığı boku püsuru çoluk çocuğa itelemekle öğretmen olunamıyor maalesef. ''göte göt'' diyen birileri çıkacak ki sentez yapasın
    felsefen bihaber a andaval!
    hegel demiş: tez + anti tez = sentez.
    sen en ufak aykırı fikrde abbas güçlü tribine girersen zaten kapat dükkanı git.
    yok! sen haddini aşarsan da işte böyle sıfatına şamar aşk ederler adamın.

saygı görmek istiyorsan, o saygıyı kendin kazanacaksın.

sonra da böyle sağda solda ağlamayacaksın.

not : öğretmenim.