şükela:  tümü | bugün soru sor
 • change.org'da başlatılmış haklı bir kampanya.

  "biz öğretmenler olarak çoğu illerdeki ogretmenevlerinde yer bulamamaktayız. öğretmenler dışında herkesin kalabildigi öğretmenevleri ile ilgili çalışmaların yapılmasını, polisevleri ve orduevlerinde olduğu gibi öğretmenevlerinin de yalnizca öğretmenlere tahsis edilmesini istiyoruz."

  https://www.change.org/…tion&utm_term=petition_show

  zorunlu edit: öğretmenevine gittiğimizde orda yabancı gibi bir pozisyonda kalmak istemiyoruz hepsi bu. yoksa bedava otel aradığımız yok. gidiyorsun paranla bile kalamıyorsun. biz bundan rahatsızız sevgili öğretmen düşmanları.
 • mantıklı. bir ayrıcalıkları olmalı öğretmenlerin de. sosyal haklar tanınmalı. öğretmenlerin konumu ve statüsü biraz daha arttırılmalı. toplumun bel kemiği onlar sonuçta. çocuklarımızı onlara emanet edeceğiz.
 • öğretmenevlerinin statülerinin farklı olmasından dolayı uygulanamayacak olan önermedir.

  2004 öncesinde öğretmenevleri vergiden muaftı, kurumlarda meb personeli görev yapıyordu ve öğretmenlerin aidatları ile ayakta kalabiliyordu.

  öğretmenevi aidatlarının kaldırılması, meb personelinin öğretmenevlerinden çekilmesi ve vergi olayı devreye girince öğretmenevlerinin tamamına yakınının işletmeleri özelleştirildi.
 • güzel kampanya ama kafası güzel kampanya. polisevleri de halka açıktı, öğretmenevlerinden farklı bir statüsü yok. orduevlerinden durum farklı evet.

  bence ne polisevi, ne öğretmenevi, ne karayolları misafirhanesi, ne devlet su işleri kampı gibi teşkilatların hiçbirine ihtiyaç yok. tümü kapatılmalı ya da ortak bir kamu misafirhanesi gibi bir şey oluşturulup tüm kamunun ihtiyacı tek bir kurumdan yönetilmeli.
 • bazı öğretmen düşmanlarını rahatsız edecek kampanyadır.
 • toplu taşımada öğretmenlere uygulanan indirim kaldırılsın. ayrıca yazın aylarca tatil yapacaklarına, branşlarıyla ilgili eğitimler verilsin üniversitelerin yaz okullarına gitsinler. yeni eğitim öğretim yılında da detaylı bir psikolojik tetkikten sonra mesleki yeterlilik sınavına girsinler. bakalım kaç kişi çalışabilecek vaziyette oluyor. kaç kişi mesleki anlamda yeterli?

  edit: sevgili eğitimci kardeşlerim kullandığınız dil size yakışmıyor. söylediğimde absürt olan ne var? yeterliliğinizden mi emin olamıyorsunuz içten içe.

  edit1: az önce bir öğretmen özelden anneme küfür etti. çocuklarınızı kime emanet ettiğinize bir bakın.

  edit2: arkadaşlar şu yazdığımda hakaret içeren hiç bir şey olmamasına rağmen yemediğim küfür kalmadı öğretmenlerden. arkadaşlar probleminizi gerçekten anlamıyorum. siz neler çekiyorsanız emin olun biz de özel sektörde aynılarını çekiyoruz. yani mesleki zorluk buna bahane mi?

  edit3: yaşadığı zorlukları anlatan insanlar var. arkadaşlar bu ülkede kimse istediği işi yapamıyor sizin için zorsa bırakın yahu canınıza yazık.

  son edit: arkadaşlar bana destek olan öğretmen arkadaşlara çok teşekkür ederim. kibar ve nazik bir öğretmen arkadaşıma yazdığım cevabı aynen ekliyorum buraya. o küfür eden mahluklara tek diyeceğim sizin gibi kendine eğitimci diyen insanlar yüzünden mesleğinize böyle yaklaşılıyor.
  bakın bir çok jeoloji mühendisi özel sektörde çalışıyor mezun sayısı en az öğretmenler kadar var tabi ki doğru bir kıyas değil farklı şeyler ama demek üstediğim şu bu ülkede devlet kadrosu olan bir çok meslek grubu özel şirketlerde çalışıyor hem de köle gibi biz bu duruma itiraz ediyoruz. ediyoruz ama maalesef sonuç yok. ben sene de 12 gün izin kullanabiliyorum çoğu kişi de 14-25 arası kullanabiliyor. çoğu izin kullanmadan 12 saat çalışıyor mühendis bunlar he. yani diğer meslek grubunun yanında öğretmenlik aylarca tatil yapıyormuş gibi duruyor.
  öğretmenlerin savunduğu diğer bir nokta ise biz çocuklarla akşama kadar uğraşıyoruz oluyor. ben size jeoloji müh nasıl bir meslek desem çoğu öğretmenin fikri olmaz. hatta çoğu zaman arkeolog sanıp tarihi eser mi arıyorsun diyorlar. ama bu ülkede 12 sene eğitim gören çoğu kişi öğretmenlik nedir? zorlukları nedir? biliyor. çünkü; sistemin içindeler. bunu bilerek öğretmenlik seçenlerin sonradan ya çocuklar çok yaramaz yaa diye hayıflanması samimi gelmiyor. seçmeseydin diyoruz.

  bakın bu sözlükte sevilmeyen(ben sevmiyorum demiyorum) 3 meslek grubu var polis,taksici ve öğretmen. şimdi taksicileri sevmeyenlere hak veriyorsak öğretmenlerin neden sevilmediğini anlamak zor olmamalı. demek ki mesleği icra edenlerde bir sorun var. taksicilerin içinde hiç iyi yok mu? her gün takım elbiseyle işe çıkan istanbul türkçesi konuşan nazik kibar insanlar var. ama toplumda da genel bir kanı var. anlatmışımdır umarım.
 • ilk evlendiğim yıllarda büyük bir parasızlık yaşadım, web sitesi yaparak biraz toparlanayım diye düşündüm, ofis açmaya gücüm yetmediği için öğretmenevi wireless'i ile serin bir kamelya altında 3 - 4 ay gibi azımsanmayacak bir süre orada işlerimi yaptım, cuma gününe kadar işlerimi yaptım, cumartesi günleri tahsilatlarını yaptım, bu zaman zarfında yine azımsanamayacak sayıda öğretmenle sohbet ettim onlarcası ile samimi oldum, bu süre zarfında emekli ve çalışan öğretmenleri gözlemleme olanağım oldu, bunlar kadar şükürsüz, bunlar kadar muhalif, bunlar kadar boş beleş güruh görmedim, devamlı bir yakınma içerisindeler gören de duvar dibinde kalmış zanneder, sözde solcudur ama o kadar destansı konuşmasının reel de hiç bir yansıması yoktur, sadece konuşur, muhalefet eder ne yaptın diye sorarsın hiç, çoğu öğretmenlikle ömür tükettiğinin inancında ve pişmanlığında, gördüğüm kadarıyla yine yakınıyorlar.
 • bu talep dillendirilirken polisevi ve orduevi örneği verilmiş, polisevlerinde de aynen öğretmenevlerinde olduğu gibi tüm kamu görevlileri kalabilmektedir, bu ayrıcalık sadece orduevlerinde vardır....
 • isim değişikliğiyle çözüme kavuşacak olan problemdir. bu tür kurumlar tüm kamu çalışanlarına eşit şartlarda hizmet vermeli ve ortak bir isimle anılmalıdır.

  (bkz: konukevi)
 • herhangi bir meslek için devlet tarafından herhangi bir ayrıcalık sağlanması eşitlik ilkesine aykırıdır. devlet imtiyaz dağıtamaz.

  devletin dağıttığı veya sattığı tüm imtiyazlara (taksi plakasından, milletvekili protez ödeneğine) son verilmelidir.

  bu çerçevede öğretmenevleri ve diğer tüm "imtiyaz" yapıları kaldırılmalıdır.

  (not: öğretmenler bir sandık veya vakıf kurar, öğretmenevleri bu sandığa devredilirse, durum değişir.)