şükela:  tümü | bugün
 • "zorla doğuya göndermek".. ne ilginç bir ifade esasen...

  sanki orası, bu ülkenin toprağı değil, orda yaşayan insanlar bu ülkenin vatandaşı değil, orda okuyan çocuklar öğretmen hakediyor değil...

  sanki orası canavarlardan müteşekkil bir nevi hellmouth..
  ve zorrrla oralara, öğretmenlik yapmaya gönderiliyor insanlar..

  çok acaip tuhaf değil mi..
  herkes istanbul, izmir, ankara'da öğretmenlik yapmak istiyor.. nsanların isteklerine bırakılırsa, başka illerde eğitimin ne olacağı hiç önemsenmiyor değil mi..

  devlet beni neden büyük şehire atamıyor diye devlete çemkirebilme hakkını kendinde görebilmesi insanların, çok tuhaf değil mi yahu?

  sanki varsayılan hak, büyükşehirde öğretmen olabilmekmiş de, bu hakkı ellerinden alınan insanlar veryansın ediyormuş gibi..

  çok anormal işler..
 • dolandırıcı, hortumcu, tacizci, rüşvet yiyen, yani benim güzel annem; sahibine yaramayan tüm memurlarını doğuya gönderen; gelişmiş, ileri demokrat ülkedir.
 • doğuda öğretmenlik yaparken eş durumdan batıya gelebilmek için naylon evlilik yapan öğretmenleri olan ülkedir. doğuda da okumak isteyen öğrencileri olan ülkedir. batıda da olsa doğuda da olsa ders saatini doldurup eve gitmekten başka derdi olmayan, bağlı olduğu devletin hangi bölgelerden oluştuğunu bilmeyen öğretmenleri olan, atanamayan öğretmenler diye bir sorun varken gideceği yeri beğenmeyen ve öğrencilerini dili, dini,ırkı, etnik kökeni vs. için hor görecek öğretmenleri olan ülkedir.

  fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek yerine sözüm ona dindar( şair burda müslüman demek istiyor) ve muhazafakar demokrat bir nesil yetiştirmek isteyen ülkedir.
 • kendine has itaat ettirme politikaları olan siyasetçilere sahip ülkedir. daha önceleri öğretmenlerinin, burun kıvırarak gittiği veya gitmek istemediği doğu illerine, oraları kalkındırarak veya daha yaşanılası kılarak değil, o öğretmenleri ülkedeki işsizliğin artmasından, yıllarca atama bekleyip sonunda hayallerine kavuşabilmesinden dolayı sevinç göz yaşları ile o illere tayin ettiren politika(cı)ların olduğu ülkedir.

  öğretmenlik yapabilmeyi ve bu yolla geçinmeyi, öğretmenlere bir lütuf olarak gören zihniyetin eseridir.
 • sadece öğretmenini değil, hakimini, savcısını, doktorunu da gönderiyordur. "mecburi doğu hizmeti"

  gelişmiş değil, gelişmekte olan ülkedir. bekliyoruz bakalım..

  kişisel fikrim: bana göre vatanın her toprağı vatandır. doğusu da batısı da kuzeyi de güneyi de.. ama güneyi biraz torpilli, çünkü memleket başka bir şey, pozitif ayrımcılık yapıyorum.
 • ''zorla doğuya giden'' öğretmeni yetiştiren sikindirik bir eğitimi olan ülkedir. eğitmen, eğitir hazır eğitilmiş öğrencilerinden ne zevk alacaksın? aslında en büyük fırsat arkadaş. sen yeni eserler, yeni insanlarlar yaratmadıktan sonra senin verceğin eğitim kimsenin umrunda değil. giderler dershaneye öğrenirler. sende aydan aya maaşını çekersin. evet eğitim sisteminin bokluğudur.
 • doktorların adı geçen meslek grubundan bir farkla ayrılması gereken ülke.

  doktorlar mecburi hizmetini yapmadan -bence insan haklarına aykırı bir biçimde- diploma bile alamıyor bu ülkede. yani mecburi hizmet bitmeden herhangi bir yerde doktorluk yapması kanunen yasak. bir başka deyişle ingilizce hazırlık okuduğunu ve sınıfta hiç kalmadığını varsayarsak bir tıp öğrencisi, almak istediği diplomasına 9 senede kavuşabiliyor.
  öğretmenler ise imkanları varsa, branşları müsaitse özel bir kurumda çalışıp doğuyu televizyondan izlemeye devam edebiliyorlar.

  imza: (yanlış anlaşılmasın) mecburi hizmet atamasında tüm tercihleri doğu olan ve mecburi hizmetini güneydoğu'da yapmış bir hekim.
 • --- spoiler ---

  "sanki varsayılan hak, büyükşehirde öğretmen olabilmekmiş de, bu hakkı ellerinden alınan insanlar veryansın ediyormuş gibi.."

  --- spoiler ---

  gibi cümlelerle savunulan devlet. aynı cümleyi kuran zihniyet "öğretmenler yatiyi reröre" cümlesini de kuruyor. öğretmen kadar taş düşsün başınıza.

  tamam doğuda, üstelik de dağın başında çalışalım sorun yok da kalkıp bunların üzerine alelade insan muamelesi yapmayın bize. devlet dairesinde götü koltuğa yapışmış, öğle yemeğini evinde yiyen insanla bir tutmayın bizi. aylarca ailelerimizi arkadaşlarımızı, eşimizi dostumuzu sevgilimizi görmeden yaşıyoruz yıllar boyu. tüm bunlara rağmen okulundaki hademeden düşük maaş alıyorsa öğretmen.. ben öyle düzenin... o düzeni savunan insanın.. gerisi gg.

  gerisi gelir zaten.
 • öğretmenini istifa etmeye zorlar, yani kimseyi doğuya gitmeye zorlamaz, kendisini de doğuyu kalkındırmaya...