şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öğretmenlerin mesleki gelişimlerini gerçekleştirmeleri için meb'in bir an önce uygulamaya koyması gereken önermedir. bütün öğretmenlerin kendi branşlarıyla ilgili yılda en az iki makale yazmaları ve buna göre mesleki kariyerde yükselmelerinin sağlanması olumlu olabilir. hiç değilse bu sayede yaz aylarında araştırma inceleme yaparlar belki.
 • makale yazabilmek için çok ciddi bir literatür araştırması ve konusuna göre deney, anket gibi ekstra uygulamalar gerekir. ama öğretmenlerin çoğunun yapabileceği şey (bkz: bu yaz tatilde ne yaptınız) adlı bir sayfayı geçmeyecek şekilde kompozisyon yazmak olacaktır.
  baştan uyarı: işim gereği bir çok öğretmen ile aynı ortamda bulunuyorum. çoğu klasik memur kafasında. kendini geliştirme gibi bir amaçları yok. bu yüzden bu yazımı hakaret olarak algılamayın.
 • makale yazarak geçimini sağlayan insanların voleyi vuracağı gelişme olur.
  edit: (bkz: makale aranıyor duyuruları)
 • ...dedi bilgisayarın başında oturup göbeğini kaşıyarak
 • 1 milyona yakın öğretmen var. 2 milyon makaleyi hangi babayiğitler ordusu okuyacak her yıl. daha yaptığımız zümreleri bile kimseye okutamıyoruz.
 • makale mi? yüzde doksanı düzyazı yazamaz onların. emin misin?
  imkansız istek.
 • o zaman her makale'den de ücret isterler.
  makalesini yazamayan koskoca üniversite profları gibi
  'intihal' eder.
  makale yazılacaksa akademik unvan da vermek gerekir.
  makaleleri değerlendirecekler de oldukça konuya hakim olmalıdır.
  makale yazmak araştırma ve zaman ister.
  onun için de fırsat gerekir, ooo!
  öğretmen ölçmek istiyorsan ürününe bakın, öğrencileri başarılıysa
  tamamdır.
  ahh ahh! nerede eski, çözü sözü bir, aklı başında,
  kravatı evde bile çıkarmayan, her davranışı, sözü aklımıza çakılan hocalar?
  köy enstitüsü mezunu hocaların öğrencileri bile bir başkaydı.
 • her okul kendi dergisini çıkarıp kendi dergisinde yayınlasın makaleleri diyerek ek bir önerme getirdiğim başlıktır. zaten iyi kötü dergi çıkarıyorlar hiç değilse her sayfada kendi fotoğraflarını yayınlamalarından daha iyi olur.
 • daha iyisi, daha pratik ve göstermelik iş yapmaktan öte olanı için;

  (bkz: eylem araştırması)

  eylem araştırması, kişilerin kendi mesleki eylemleri hakkında araştırma yapmaları ve değişim için eyleme geçmeleri temelinde gerçekleşen sistematik bir müdahale süreci olarak tanımlanıyor.

  her eğitimci kendi branşı adına belirlediği bir sorunun çözümüne ilişkin proje geliştirerek ve bu projenin oluşum aşamalarını olumlu örnek teşkil etme adına derleyerek, makale yazmaktan bir adım iyisini yapabilir. hatta saçma sapan prosedürlerden ve ucu bucağı gelmeyen evrak işlerinden kurtarılıp, böyle bir çalışmaya zorunlu tutulmalıdır.

  action research