şükela:  tümü | bugün
  • son zamanda fark ettim, sözlük de çok öğretmen yazarlar var. türkiyenin eğitim sisteminin hali de malum.

unutulmamalı robot yetiştirmiyorsunuz. çocukların yaratıcılığını destekleyin.
    sınıf içinde farkli ekipler kurup konuları öyle de işletebilirsiniz. bu ekipler mesela bir "proje" üzerinde çalışıp bunu sınıfa sunabilir.
    öğrenciler sizden korksun, ama asla soru sormakta çekinmesin. her işlenen konu sonrasında sorabilirsiniz mesela "sorusu olan var mı?" diye.
    ve son olarak mobbingi sınıflarda kesinlikle izin vermeyin.

edit: türkçe'de hata yapdıysam affola, yurt dışında büyüdüm, hic bir türkçe dili eğitimim yok ve benim yaptığım hataların beterlerini eğitimini alıp yapanlar var.
  • "sınıf içinde ekipler kurup konu işleme", "soru sormaya teşvik etme" gibi yaratıcı olması gereken tavsiyelerdir.
    eğitim fakülteleri uyu sen uyu!
    (bkz: proje tabanlı öğrenme)
    (bkz: sınıf yönetimi)
    (bkz: öğretim yöntem ve teknikleri)
  • her konumda ve bölgede hayata geçirilemeyecek tavsiyelerdir. gerçi biz bu aralar proje tabanlı öğrenme gruplarında mağara duvarlarına resim çiziyoruz, sömestrden sonra da tekerleği icat edeceğiz o ayrı.
  • öğrenci halimle pek haddime değil belki ama;
    ilk izlenim çok önemli, kendinizi sert öğretmen olarak tanıtmaktan çekinmeyin. neden? öğrenciler sizi takmamaya başlarsa sonuna kadar suistimal edilir, bütün sene ders işleyemez ve yorulduğunuzla kalırsınız. (bkz: gerçekten tecrübeyle sabit)

ve lütfen anlattığınız konuya hakim olun, lütfen. daha konuyu kendisi doğru dürüst bilmeden anlatmaya çalışan bazı öğretmenlerime saygımı direkt yitirmiştim. bu da sınıftaki hakimiyetinizi kaybetmenize yol açacaktır zaten.

yeni bir nesilden insanlar yetiştirdiğinizin farkında olun.

not: yazar uç noktalardaki öğrencilerle vakit geçirmemiştir.
    bir de bazı cümleler emir kipinde oldu kusura bakmayın artık hocam.
  • öğretin. evet.
  • atanın. evet.
  • ''yok öyle 3 kuruşa 5 köfte'' hayat felsefeniz olsun bu maaşa ne yapsanız fazla zaten..bakın keyfinize.
  • öncelikle "sözlük de baya öğretmen yazarlar varmış" gibi bir cümle kuran birinden bir şey öğreneceklerini düşünmediğim kişilere verilmeye çalışılan tavsiyelerdir.
    öğrencilere "sorusu olan var mı" diye sorulmalıymış. vay anasını, inanılmaz bir yaklaşım, eğitimde yepyeni bir boyut. bunu hiçbir öğretmen daha önce denememiştir eminim...
  • önce öğrenin, sonra öğretin.
  • (bkz: #28609595)