şükela:  tümü | bugün
  • olması gereken. yıl boyunca kendini geliştirmemiş, kendini güncel bilgilerle donatmamış, sınıfının başarısı ortalamanın altında kalan öğretmenlere uyarı verilsin. iki yıl boyunca yerinde saymış, gelişim gösterememişse işine son verilsin. öyle üç ay kağıt üstünde, beş ay reelde yok efendim karadeniz yaylası, yunan adası, egede sahil kasabası, güneyde bilmem ne plajı gezip instagrama story atmakla öğretmen olunmuyor.

edit: değerlendirme neye göre olacak diyen olmuş. sınıfın ortalama başarısı esas alınacak. her sınıf için bu ölçülecek ve okul bazında bir ortalama bulunacak. altında kalan hangi sınıflar varsa o öğretmenlerin işine son verilecek. branş bazında da yapılabilir. tüm ayrıntıları buraya yazmamı beklemeyin. onu da işi bu olan, vakti olan kimse o yapsın.
  • ''demokrasi elden yidiyeeaahh'' diye bağıran çomarlar tarafında yapılacak değerlendirmedir.

ülkenin yarısı bu haldeyken hangi değerlendirme ulan?
  • kim neyi, neye göre değerlendiriyor? bunu da göz önünde bulundurmak lazım. değerlendirmeyi yapan kim olacak? öğrenci mi, diğer öğretmenler mi, okul müdürü mü, bakanlık yetkilileri mi? sunulan önergenin daha ayrıntılı, daha iyi düşünülmüş olması gerekiyor.
  • lisedeyken edebiyat öğretmenim aynur g.'ye "hocam bu aralar ne okuyorsunuz?" dedim. "serkancığım biz universitede o kadar cok kitap okuduk ki sıkıldık, artik bir sey okumuyoruz" dedi. ve not düştü; son 5 yilda hic kitap okumamış, hem de gulerek anlatti bunu bana.
    bence de öğretmeler ciddi anlamda teftiş altında tutulmalı.
    yer: gaziantep vehbi dinçerler fen lisesi. yıl: 2011.
  • özel üniversitelerde bunun dönemlik versiyonları var. alakalı alaksız, mantıklı mantıksız yazdığı her şey için puan almasını gerektiğini düşünen öğrenciler değerlendirmelerde yaldır yaldır gömüyor.
  • ben anlatır geçerim maaşımı alırım kafasıyla, bir projeksiyon cihazı kadar olamayan ve yetersiz seviyede kalanların elenmesi için adım atan parti benim oyumu alır.
    bizde eğitim sistemi kötü olduğu kadar öğretmenlerde kötü!
  • değerlendirilsin evet gayet yerinde bir uygulama olur. işini yapmayan öğretmen uyarılır, sonraki değerlendirmede de aynıysa görevden uzaklaştırılır. yerine de kendisinden sonraki yüksek puanlı atama bekleyen öğretmen adayı getirilir.

ama bu değerlendirmeler öğretmenlikle uzaktan yakından alakası olmayan, öğretmenliği yalnızca çocuk bakmak ve yüksek not vermek zanneden veliler ve hiçbir çabası olmadığı halde yüksek not bekleyen, serseri öğrenciler tarafından değil; öğretmenliğin ne olduğunu bilen üst düzey denetmenler tarafından yapılırsa verimli olur. yoksa bomboş iş.